PDA

Zobacz pełną wersję : Czy moge sprzedać zmodyfikowaną templatkę?



Ziober
31-07-2007, 22:04
Witam! Jeśli już ktoś o to pytał (a raczej pytał) to przepraszam, ale prosze o udzielenie mi odpowiedzi czy zgodnie z prawem moge sprzedać zmodyfikowaną templatke madeyourweb w Joomla! (zmieniłem troche grafiki i kodu, usunąłem stopke "Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.") Stronę można zobaczyć tutaj: www.ziober.faith.pl/lks (http://www.ziober.faith.pl/lks)
Pozdrawiam!

zwiastun
31-07-2007, 22:27
Jak ktoś chce kupić:)

Ziober
31-07-2007, 22:30
Hehe, własnie chce :) czyli moge templatke sprzedać i spać spokojnie po nocach? :D i jeszcze 1 :) czy moge na footerze dopisać ze ja ją zmodyfikowałem?

Dylek
31-07-2007, 22:36
Jak dla mnie, to chyba lepiej by bylo jakbys sprzedal usluge modyfikacji templatki, a nie sama templatke - ktorej de facto przeciez nie stworzyles a jedynie zmodyfikowales. Kase dostaniesz taka sama, ale brzmi lepiej :)

zwiastun
31-07-2007, 22:43
A dyć pisz sobie co chcesz. To jest GNU GPL
Natomiast w kodzie szablonu muszą pozostać albo musisz dopisać komentarz z info, co to je, kto to zrobił, kto zmodyfikował,

Ziober
31-07-2007, 22:53
Hm... Oprócz tego ze wywaliłem z footera "Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License." i dodałem "Modyfication by Ziober" to nic nie zmieniałem więc info o autorze tej templatki musi byc gdzieś ;) Jutro jeszcze poszukam zeby sie upewnić. Na dziś wszystkim miłej nocy :)
Edit:
Poszukałem jeszcze dziś :)
<name>madeyourweb</name>
<creationDate>15 09 2005</creationDate>
<author>Marc Hinse</author>
<copyright>This template is released under the GNU/GPL License</copyright>
<authorEmail>marc_hinse@gmx.de</authorEmail>
<authorUrl>http://www.madeyourweb.com</authorUrl>
<version>1.3</version>
<description>A clean template with a touch of MAC style.</description>
Dopisać do tego date modyfikacji i autora modyfikacji? Czy tylko to na footerze wystarczy?

Viking
01-08-2007, 01:27
Zacznijmy od tego, że część kolegów odpowiedziała na inne pytanie niż zadano.
Otóż na pytanie "czy mogę wziąć pieniądze za to co zrobiłem?" odpowiedź jest twierdząca.

Natomiast na pytanie "Czy moge sprzedać [cudzą] zmodyfikowaną [przeze mnie] templatkę?" krótka odpowiedź brzmi: nie.

Nie możesz niestety sprzedać szablonu, który jest na licencji GNU GPL.
Dlaczego? Z prostej przyczyny, nie możesz sprzedać czegoś co nie jest Twoją własnością!
Możesz natomiast sprzedać usługę: modyfikację, opracowanie graficzne albo pobrać opłatę dystrybucyjną.

Informację na temat modyfikacji, zgodnie z GPL, nawet należy umieścić a informację o pierwotnym autorze pozostawić.
Należy również zawrzeć/pozostawić informacje o licencji. Jeżeli "produktem" jest tylko szablon to w pakiecie z szablonem powinna się znaleźć treść licencji (np. w pliku tekstowym).

Natomiast jeżeli produktem jest cały serwis to sprawy mają się nieco inaczej. W takim wypadku należy raczej zawrzeć umowę o dzieło autorskie. Dziełem jest wtedy serwis, umowy znajdziesz spędziwszy nieco czasu przeszukując internet, przy odrobinie szczęścia i skupienia znajdziesz w 15 minut. Najlepiej zawrzeć umowę "z przeniesieniem praw autorskich" uzyskujesz wtedy prawo do 50% ulgi w podatku dochodowym. Treść licencji GNU GPL jest zawarta w każdym pakiecie Joomla! więc nie musisz jej dodawać. Zastrzeżenia dotyczące podania informacji o autorstwie i autorstwie modyfikacji pozostają bez zmian.

Filozofia GPL jest na tyle odległa od myślenia, do którego przywykliśmy, że obawa o wpływ rzetelnego poinformowania klienta na kwotę wynagrodzenia znajduje pewne oparcie w rzeczywistości. Dlatego tym bardziej powinieneś się starać sprzedać to co zrobiłeś: usługę modyfikacji, wdrożenie, serwis jako całość. Co więcej powinieneś się możliwie dokładnie zapoznać z licencją GPL i często zadawanymi pytaniami na temat GPL (http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.pl.html), żeby umieć wyjaśnić wątpliwości klienta.

Na koniec chciałbym wyrazić radość, sprawiło mi przyjemność to, że kolega Ziober pyta o takie rzeczy. Dylemat, który go zajmuje jest niebanalny, a jednocześnie świadczy o prawomyślności.

Ziober
01-08-2007, 09:11
Teraz dla jasności opisze wszystko co zrobiłem:
- zainstalowałem joomla! na swiom serwerze udostępnionym od firmy z ktorej mam internet
- edytowałem pliki template_css.css, css_color_green.css i editor_content.css, i footer.php (stopka Joomla!)
- edytowałem niektóre grafiki (dużą większość)
- porobiłem dodatkowe menu, utworzyłem artykuły, doinstalowałem komponent galerii i pare dodatkowych modułów
Jak mam to nazwać przy przedawaniu zeby to było zgodne z prawem? Dostosowanie/modyfikacja szablonu do nowo załozonej strony internetowej?? I sie rozumie ze na serwer do katalogu strony mam wrzucić plik tekstowy z licencją GNU/GPL, tak?. I jeszcze 1 :)
Jak w tym pliku templateDetails.xml dopisać kto zmodyfikował? Bo data modyfikacji to jest modifydate

zwiastun
01-08-2007, 12:35
1. W pliku templateDetails pod
<authorUrl>cosTam</authorUrl>
możesz wpisać:
<modify>Ziober</modify>
<modifyURL>http://twoja_domena.com</modifyURL>
<modifyDate>31/07/2007</modifyDate>

2. W pliku template_css.css na samej górze
/* Na podstawie: nazwa i autor oryginału
@Modyfikacja: Ziober
*/
Oczywiście, może być też Based on

3. Jeśli podpisujesz jakąś umowę, określ treść wykonane zadania np. tak: Dostosownie szablonu - modyfikacja, projekt graficzny

Zwracaj uwagę na wielkość znaków i dokładność znacznika otwierającego i zamykającego w pliku XML. W pliku CSS - nie zapomnij zamknąć komentarza

Ziober
01-08-2007, 13:26
Ok :) Zmieniłem. Musze dodać ze pytałem sie tak tylko wstępnie, bo strone sprzedaje mojemu koledze (takze podpisywanie umowy raczej nie bedzie konieczne). A z tego co widze to najkorzystniej bedzie sie nauczyc robic templatki od zera - wtedy unikniemy takich problemów :)

noodles
01-08-2007, 20:29
ziober otórz to, stworzenie własnej templatki to nie duzy problem :) tylko dość czasochłonne przedsięwzięcie na poczatek jak nie wiadomo od czego sie zabrać :) robiac szablon tak naprawde wszystkie rozmiary wpisujesz w pliku css jak zdazyles zauwazyc. do edycji kodu cms dobry bedzie dreamweaver obczaj sobie gdzie co jest.

Ziober
02-08-2007, 09:27
A zna ktoś jakiś dobry (najlepiej polski) tutek jak zrobić templatke do Joomla! Tylko taki krok po kroku