PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja Joomla w home.pl - nietypowa instalacja by marog



marog
01-08-2007, 00:48
Witam. Piszę ten temat, ponieważ miałem problemy z "normalną" instalacją joomli na home.pl z podkatalogu (a bez podkatalogu wysypywała mi się baza) i musiałem skorzystać z poradnika "nietypowa instalacja" autorstwa Stefana Wajdy, jednak moim zdaniem jest w nim kilka drobnych błędów które uniemożliwiają instalację i chciałem się podzielić swoim sposobem instalacji joomli na home.pl.

Zaznaczam że to co poniżej napiszę jest napisane na podstawie poradnika Stefana Wajdy który możecie znaleźć tutaj: http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/435/51/
Ja tylko zmodyfikowałem pewne fragmenty, ponieważ ogólnie stwierdzam ze poradnik jest na tyle dobry że nie da się tego napisać lepiej.
Mam nadzieję że nie złamałem w ten sposób żadnych przepisów.

Ale do rzeczy, zaczynamy:
1. Wstęp
Pobierz Joomlę, i wypakuj gdzieś na dysku, przykładowo nazwiemy ten katalog odkrywczą i szokującą nazwą Joomla.
2. Baza danych
Wchodzimy do katalogu Joomla/installation/sql/ i edytujemy pliki:
drop_table.sql
joomla.sql
joomla_english.sql
joomla_polish.sql
sample_data.sql
sample_english_data.sql
sample_polish_data.sql
Jeśli chcesz możesz edytować tylko pliki "polish" albo "english" i drop table, ale nic nie szkodzi wy edytować wszystkich. W każdym razie otwieramy pliki np. w notepadzie i korzystamy z opcji "znajdź i zamień". W każdym z plików zamieniamy wszystkie wpisy #__ na jos_

Edytujemy plik joomla.sql, joomla_english.sql lub joomla_polish.sql (zależnie od tego z którego pliku zdecydujemy się skorzystać potrzebny tylko jeden z nich, ja wyedytowałem joomla_polish.sql), dodając na końcu następującą treść:




IN_SERT INTO jos_users VALUES (62, 'Administrator', 'admin', 'twoj@adres.net', '21232f297a57a5a743894a0e4a801fc3', 'Super Administrator',
0, 1, 25, '2005-01-01 00:00:00', '0000-00-00 00:00:00', '', '');
IN_SERT INTO `jos_core_acl_aro` VALUES (62,'users','62',0,'Administrator',0);
IN_SERT INTO `jos_core_acl_groups_aro_map` VALUES (25,'',62);Jest to fragment odpowiedzialny za stworzenie konta admina. Po moich przeróbkach zadziałał w 100% dobrze.

Uwaga 1:
Z każdego IN_SERT usuwamy _ tak alby powstało słowo INSERT
(nie wiem czy potrzebnie zrobiłem tutaj to samo co pan Stefan Wajda, ale ostrożności nic nie zaszkodzi)
Uwaga 2:
Zrobiłem tutaj małą przeróbkę ponieważ w oryginale (oryginał - tekst autorstwa Stefana Wajdy, przypominam i teraz będę stosował dalej po prostu słowo "oryginał" jako tekst wzorcowy) tekst wyglądał tak:



IN_SERT INTO mos_users VALUES (62, 'Administrator', 'admin', 'twoj@adres.net', '21232f297a57a5a743894a0e4a801fc3', 'Super Administrator',
0, 1, 25, '2005-01-01 00:00:00', '0000-00-00 00:00:00', '', '');
IN_SERT INTO `mos_core_acl_aro` VALUES (62,'users','62',0,'Administrator',0);
IN_SERT INTO `mos_core_acl_groups_aro_map` VALUES (25,'',62);Jak widać przerobiłem tutaj mos_ na jos_ ponieważ przy wczytywaniu bazy (o tym za chwilę) pojawiały się błędy własnie odnośnie tego mos_users (że nie istnieje itp.)

Uwaga 3: przy przeklejaniu ze stronki kodu zaraz za twój@adres.net dodało mi się: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć, należy to oczywiście usunąć tak aby zostało tylko pole 'twoj@adres.net', chociaż pewnie i bez usuwania tego będzie działało. Możesz tu od razu podać swój wyjściowy adres jeśli chcesz.

Ok, dość uwag :)
Zakładamy bazę SQL jeśli jeszcze nie założyliśmy. Następnie wchodzimy do panelu administracyjnego MySQL zgodnie z linkiem który mamy podany w "konfiguracja sql".
Kiedy już weszliśmy do panelu to przystępujemy do dzieła:
Klikamy "Import" i wskazujemy plik do importu.

Załóżmy ze najpierw chcemy skasować rekordy po nieudanej instalacji joomli, więc wczytujemy nasz wcześniej przygotowany plik drop_table.sql
i klikamy "wykonaj". Jeśli plik był wedytowany dobrze (#__ -> jos_) to dostaniemy informację że udało usunąć się rekordy.
(Nic nie zmieniałem w pozostałych opcjach, miałem zestaw znaków latin2 i tryb zgodności none [w dużym skrócie]).

Wgrywamy naszą bazę. Ja wybrałem plik joomla_polish.sql jak już wspomniałem wcześniej i to też jego wczytujemy. Po moich zmianach powinniśmy dostać informację o sukcesie ;) Następnie wczytujemy plik sample_polish_data.sql.

To tyle odnośnie bazy danych, możemy wylogować się z panelu kontrolnego MySQL

3. Konfiguracja stronki

Teraz zabieramy się za plik configuration.php-dist. Znajdujący się bezpośrednio w katalogu Joomla.
Po pierwsze zmieniamy jego rozszerzenie na .php czyli nazwapliku.rozszerzenie ma wyglądać tak: configuration.php. Następnie edytujemy ten plik wypełniając danymi (podałem tylko ustawienia konieczne do zmiany aby nasza stronka działała, resztę można zmienić później, np. w panelu administratora)

$mosConfig_offline = '0';
$mosConfig_host = 'sql.twojadomena.home.pl'; // This is normally set to localhost
$mosConfig_user = 'nazwa użytkownika'; // MySQL username
$mosConfig_password = 'vo0du0q3maro'; // MySQL password
$mosConfig_db = 'nazwa bazy'; // MySQL database name
$mosConfig_dbprefix = 'jos_'; // Do not change unless you need to!

$mosConfig_lang = 'polish'; // Site language
$mosConfig_alang = 'polish'; // Admin Language = zwiastun add
$mosConfig_absolute_path = '/katalog_w_kt_umieścisz_joomle'; // No trailing slash
$mosConfig_live_site = 'http://www.twojanazwaużytkownika.home.pl/katalog_w_kt_umieścisz_joomle'; // No trailing slash (przy założeniu że nie masz jeszcze wykupionej domeny)

$mosConfig_secret = 'C5pzpdF5klKJvUBN'; //zmienione zgodnie z zaleceniami S. Wajdy (niestety nie rozumiem na czym polega ten kod i co robi)


Zapisujemy plik. Teraz wrzucamy joomle na serwerek do katalogu katalog_w_kt_umieścisz_joomle (wszystko oprócz katalogu installation)

Ostatnim krokiem jest zastosowanie się do tej instrukcji: http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/422/38/
Czyli:
-stworzenie pliku php.ini o treści:

register_globals=off
allow_url_fopen=off
short_open_tag=off- uworzenie katalogu /tmp w katalogu głównym konta,

Note: Zalecany wybór bazy 4xx jest już niestety nie możliwy (przynajmniej tak odpowiedział mi na czacie wczoraj w nocy wyjątkowo całodobowy konsultant), natomiast aby interpreter działał jako PHP4 zamiast 5 dostałem link http://home.pl/pomoc/funkcje/htaccess/interpreter ale nie czytałem o co w tym chodzi bo stwierdziłem że skoro za pół roku i tak bedzie działał do końca tego roku, wiec zostałem na 5 i jak narazie nie mam z tym problemów (przynajmniej sama joomla nie ma).

I to juz właściwie wszystko. Pierwszą rzeczą którą polecam zrobić jest wejście wejście na http://www.twojanazwaużytkownika.home.pl/katalog_w_kt_umieścisz_joomle/administrator (http://www.twojanazwau%C5%BCytkownika.home.pl/katalog_w_kt_umie%C5%9Bcisz_joomle/administrator),
zalogowanie się i zmiana hasła.

Jak widać "częsciowo ręczna" instalacja jest również bardzo prosta i intuicyjna.

Chciałem jeszcze zaznaczyć że do instalacji wykorzystałem pakiet Joomla! 1.0.12 + Admin-pl-Beta (http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_remository/Itemid,15/func,fileinfo/id,208/)

Mam nadzieję że komuś kiedyś przyda się mój sposób instalacji.
Pozdrawiam wszystkich Joomlowców :)