PDA

Zobacz pełną wersję : joomla na kilku stanowiskach



syku
02-08-2007, 12:32
Witam,
Robiłem już stronę w Joomla, mam serwer etc. ale teraz chciałem w ramach nauki projektowania graficznego pokazać studentom to narzędzie...no i nie wiem jak ten problem rozwiązać. Najlepiej jakby było możliwe korzystanie z jednej bazy danych ale kilkanaście osób robiłoby swoją stronę, albo jakoś na twardym dysku testowo, jak to zrobić?? Bo przecież nie będę instalował 15 razy każdemu osobno Joomli?? Proszę o radę

lefi
02-08-2007, 13:33
Witam, a może by tak zrobić zajęcia z instalacji pakietu xampp, w którym jest serwer i baza danych. Takie rozwiązanie może być lepsze niż korzystanie z jednej bazy. Sama instalacja i konfiguracja nie jest zbyt trudna i na zajęciach zajęła by ze 30 min. W ten sposób to studenci od podstaw poznają ja się zabrać do joomli.

syku
03-08-2007, 11:12
a inne opcje, rozumiem, ze na jednej bazie mozna postawić np. 15 stron?

nowyr
03-08-2007, 12:58
Administratorów serwisu może być wielu ... Ja proponuje porobić na głównej stronie w menu odnośniki do podstron poszczególnych studentów i każdemu odnośnikowi przypisać inną szatę graficzną (i już studenci będą mieli zajęcie robiąc swoje szablony) i tym samym zmieniając zawartość strony ...

Pzdr.

syku
03-08-2007, 14:52
dzięki, tak będzie chyba najlepiej, jeszcze tylko kilka wskazówek plis jak własciwie to zrobić tzn. osobne strony-szablony, na jakim etapie to sie ustawia, w panelu administracyjnym czy jak? zaraz pogrzebie ale takie abc by mi pomogło...do tej pory robiłem tylko jedna strone na jednej bazie.

zwiastun
03-08-2007, 16:30
Na jednej bazie - jeden Joomla!
Zależnie od celu zajęć:
Jeśli pełny cykl - każdy powinien mieć własną instalację (trochę miejsca zajmuje)
Jeśli uczyć współtworzenia, może to być jedna instalacja. można nauczyć prawie wszystkiego w zakresie obsługi Joomla!, ale nienajlepszy efekt w uczeniu projektowania witryny.
Trzecie rozwiązanie (chyba najlepsze): 3-5 osobowe grupy odpowiadające za własny projekt (a więc zmniejszenie ilości instalacji). Dodatkowy walor: nauka pracy w takiej grupie, w jakiej zwykle tworzymy witryny.

syku
03-08-2007, 17:59
kurcze, niedobrze, chodzi bardziej o projektowanie graficzne portalu czyli podmiana plików jpg, gif, png i jakie tam tylko są w danej templatce na te zaprojektowane przez studenta. Oczywiscie wypełnienie trescią również wchodzi w rachubę, bo cos tam musi być ale grafika jest celem. Rzeczywiście więc może praca w grupach po kilka osób i robienie własnego szablonu, w modułach jest opcja zmiany szablonu przez zwyczajnego odwiedzającego (zapomniałem o tym) ale ideałem byłoby jednak gdyby każdy miałby własną joomle. Bo chyba absurdem będzie instalowanie 25 baz (chyba tyle będzie osób jednak)
a co z tym twardym dyskiem, da się jakoś tak?? eh beznadziejna sprawa...

magdaa
03-08-2007, 22:18
każdy podał w tym wątku sensowne podpowiedzi przecież można wyłuskać z nich to co najlepsze i zebrać w jedną całość.

Twój problem pojawia się na samym początku, czyli w zorganizowaniu środowiska pracy - wiemy, że podstawowym środowiskiem pracy jest joomla, ale nie wiemy, bo i Ty sam nie wiesz, czy to ma być wykonywane na:
- serwerze dzierżawionym,
- serwerze postawionym na lokalnym komputerze,

czytając Twoje wypowiedzi odnoszę wrażenie, że chcesz wszystko, jak najmniejszym kosztem pracy ... to zrozumiałe - taka natura człowieka .. ale skoro jesteś wykładowcą to weź pod uwagę, że wypadałoby (w moim przekonaniu) wyposażyć studentów w taki zestaw umiejętności i wiedzy, które pozwolą im w przyszłości samodzielnie tworzyć projekty szablonów dla joomla! Rozumiem, że celem nadrzędnym jest u Ciebie np. projektowanie i modyfikacja szablonów, ale ... myślę, że niezbędne jest tu również zrealizowanie celu pośredniego - czyli nauczyć ich, jak zainstalować joomlę. Przecież w trakcie trwania cyklu zajęć - mogą oni doskonalić się w domu na lokalnie postawionej joomli, czy po zakończeniu cyklu zajęć mogą nosić sie z zamiarem wykorzystania tych umiejętności dla prywatnych celów, jeśli tak, to i tak nie obęjdą się bez zainstalowania tej joomli - bo przecież muszą jakoś te szablony testować!

1. lefi zaproponował: instalację xampp'a na każdym kompie ,
2. nowyr zaproponował: utworzenie dla każdej grupy pozycji menu i do tej pozycji przypisanie szablonu tej grupy, (w przypadku serwera dzierżawionego)
3. zwiastun zaproponował: metodę grupową.

Możesz wykorzystać to wszystko, co wyżej wypunktowane:

1. studenci (nie Ty!) instalują na komputerach xamppa, a następnie joomlę (to jest kwestia kilkunastu minut)
2. studenci podzieleni na grupy tworzą własne projekty szablonów,
3. po zakończeniu prac, kiedy każda grupa posiada gotowy szablon:
jest on instalowany na joomli, która stoi na serwerze dzierżawionym i tam następuję, na przykład, jak wskazał nowyr prezentacja szablonu w poszczególnych pozycjach menu - gdzie dodatkowo każda grupa może umieścić krótkie informacje na temat technik i metod, jakie wykorzystała podczas tworzenia projektu, o tym jaki był podział prac, organizacja, kto za co odpowiadał itp ... (można dodatkowo wykorzystać zmieniarkię szablonów na stronie frontowej),
4. zakończenie cyklu zajęć okraszone jest wspólną dyskusją na temat wad i zalet itp ... poszczególnych szablonów utworzonych podczas zajęć.

syku
04-08-2007, 06:50
dzięki za posumowanie, no nic spróbuję coś wybrać. Czeka mnie jeszcze kilka innych problemów (m.in. będziemy robić strony na Flashu i Dreamweawerze mając zakupiony program na jedno stanowisko) ale to już inna bajka... dzieki i pozdrawiam

zwiastun
04-08-2007, 11:18
To ostatnie to wyśmienity donos na samego siebie! Brakuje jeszcze adresu uczelni . :)

syku
04-08-2007, 18:08
jaki donos, problem własnie w tym ze na 10 komputerow jeden ma narazie pakiet flasha wiec bede robic na zmiany, z kazdym studentem osobno przy tym wlasnie stanowisku. Uczelnia nie ma na razie kasy na więcej. Reszta bedzie dłubac layouty na photoshopie i Illustratorze, no ale to juz nie na temat, dziękuję na koniec za informacje i pozdrawiam gorąco.