PDA

Zobacz pełną wersję : SMF a GPL



Viking
03-08-2007, 18:52
Niezupełnie jest tak jak mówisz.

Po pierwsze nie było żadnej rewolucji - choć niektórzy 3PD próbują wmówić to swoim użytkownikom.
Po drugie od pierwszego wydania Joomla! mostowanie z SMF powodowało naruszenie licencji Joomla! lub SMF lub obu. (dla chcących przytoczyć argument że forum.joomla.org jest na SMF śpieszę wyjaśnić, że nie jest ono mostowane).

Po trzecie za stan rzeczy odpowiada głównie SMF.

Po czwarte zostały podjęte oficjalne rozmowy pomiędzy Joomla! i SMF zmierzające do rozwiązania problemu. (mowa tu nie o tych rozmowach, o których można przeczytać na forum SMF a które jak się okazało były rozmowami z osobą nie reprezentującą stanowiska Core Team i nie należącą ani do Core ani do OSM).

Po piąte trwają intensywne prace nad połączeniem Joomla! z phpBB 3 i w razie fiaska negocjacji zostanie dostarczony skrypt migracyjny SMF->phpBB.

Jeśli ktoś życzy dyskutować z tym postem proszę założyć nowy wątek. Wszelkie dyskusje na temat licencji w niniejszym wątku będą usuwane.

Tymczasem trzymajmy kciuki za powodzenie negocjacji :)

safemode
03-08-2007, 22:10
Niezupełnie jest tak jak mówisz.Opieram się na lekturze dyskusji na forum zarówno SMF, jak i na forum Joomla. Na forum SMF o temacie pisały osoby związane z, jak to piszesz, Core Team i nie mam podstaw, żeby im nie wierzyć, zwłaszcza, że w tym wątku http://www.simplemachines.org/community/index.php?PHPSESSID=24d549665365838e53accb128ba97a 76&topic=184558.0 jest oficjalne i jak się wydaje ostateczne stanowisko w sprawie bridge`a J!-SMF. Nic nie wspomina się tam o jakichkolwiek rozmowach.
W innym wątku, którego teraz nie chce mi się szukać, wręcz kilkakrotnie zarzekają się, że to koniec "mostkowania" tych systemów.
Do insynuacji, że to
za stan rzeczy odpowiada głównie SMF. nie bedę się ustosunkowywał, bo nie podałeś rzeczowych argumentów.

Viking
10-08-2007, 10:56
Opieram się na moich rozmowach z członkami głównego zespołu Joomla!. Ze szczegółów, których podać nie mogę pozwolę sobie przemycić raz jeszcze informację, którą już podałem. Otóż to co jest napisane w wątku na forum SMF (który warto poczytać głownie ze względu na obszerne cytaty z odpowiedzi FSF na pytania, które od jakiegoś czasu nurtują społeczność Joomla!) mija się z prawdą w dosyć istotnej kwestii. Mianowicie rozmowy z Core Joomla! rozpoczęły się po wydaniu obwieszczenia, a Core dowiedziało się o nim na takich samych zasadach co inni internauci.
Z drugiej strony opieram się na mojej wiedzy o GPL prawach autorskich do kodu Joomla i kodu SMF.

Odnośnie cytowanego przez Ciebie fragmentu mówiącego o odpowiedzialności: nie jest to w żadnym wypadku wskazywanie winnych, a jedynie wskazanie po której stronie jest piłka. Joomla! choćby chciała ze wszystkich sił nie jest w stanie zmienić swojej licencji na inną, developerzy chcą oddać most na GPL a jedyną sprawą, która to wstrzymuje jest niekompatybilna licencja SMF explicite uniemożliwiająca oddanie mostu na GPL.
Jedyną stroną, która ma możliwości zmiany sytuacji jest SM, ponieważ o ile wiem mają prawną możliwość zmiany swojej licencji w kierunku kompatybilności z GPL, choćby to miałoby być dla tego jednego przypadku. Mimo dosyć dziwnych posunięć po stronie SM i zaniedbań po obu stronach, wszyscy dążą do rozwiązania sprawy.

Podsumowując wszystkie prawne karty ma w ręku SM.

Moim zdaniem SM powinno mieć też wszelką wolę ku temu by sprawę rozwiązać w sposób umożliwiający mostowanie Joomla! i SMF (dlaczego? (http://www.google.com/trends?q=smf%2C+joomla&ctab=0)) a Joomla! cóż Joomla! mogła pozostać bierna lub pomóc, Core wybrało tę przyjazną wersję, mimo olbrzymiego obciążenia pracami nad finalizacją Joomla! 1.5.

safemode
10-08-2007, 11:52
Ekipa Joomla traktuje wszystkie rozszerzenia jako pochodne od Joomla! i z tego też względu wymusza na ich twórcach stosowanie GPL. O ile przy takich komponentach, jak Virtuemart, Joomlaboard, które do swojej egzystencji muszą posiadać J!, o tyle przy SMF, które nigdy nie było uzależnione od J!, taka interpretacja jest dla mnie co najmniej dziwna.

Zresztą samo stwierdzenie twórców J! w komunikacie na stronie głównej odnośnie licencjonowania rozszerzeń J!, nie jest jednoznaczne.



It is possible that an extension could work within Joomla! and not be considered a derivative work according to copyright law but this would have to be evaluated on a case-by-case basis. If you believe your extension is not a derivative work we strongly recommend that you seek professional legal advice.
Ale jak to zwykle bywa w takich razach prawda leży gdzieś pośrodku.

Jeżeli J! i SMF kiedyś się znowu zejdą, będzie to prawdziwe święto wolnego oprogramowania, bo ostatnie działania obu grup troszeczkę nadwątliły moją wiarę w tą całą wolność i bezinteresowność o której się ciągle trąbi przy okazji projektów Open Source i Free Software.
Mam wrażenie, że dzieje się trochę jak w polskim rządzie... każdy ciągnie w swoją stronę. To źle.

Inna sprawa, że mnogość odmian tych wszystkich wolnych (http://www.gnu.org/licenses/license-list.html#SoftwareLicenses) licencji sprawia, że już dawno przestały być one czytelne.

Pozdrawiam.

DooBLER
24-10-2007, 17:10
Witam

Po przeczytaniu postów na forach Joomla i SMF nadal mam pewne wątpliwości?

Czy może mi ktoś jednym zdaniem napisać czy przygotowanie dla klienta i dalsze uzywanie przez niego serwisu na joomla 1.0.13pl i forum SMF połączonych nieoficjalnym mostem jest nielegalne?

Viking
25-10-2007, 10:06
Jest nielegalne