PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla! 1.0.13 IE utf-8 i Joomla! 1.0.13 IE iso



zwiastun
15-08-2007, 17:41
I oto jest!

Joomla w kapeluszu! (http://www.joomla.pl/index.php/content/view/336/2/)

Stabilna wersja Joomla 1.0.13. Pełna lokalizacja strony frontowej i zaplecza.
Wszelkie sugestie, uwagi, propozycje, zauważone usterki prosimy umieszczać w tym wątku.

1. Do instalacji zalecamy stosowanie wydania Joomla! 1.0.13 IE utf
2. Do aktualizacji Joomla+Admin-pl 1.0.12beta i wcześniejszych - wersji Joomla! 1.0.13 IE iso

Bądź rozsądny! Najpierw kopia zapasowa!

wierzbka
16-08-2007, 18:06
witam!
nie chcę jeszcze gratulować... bo to jak na razie pierwsza odsłona...

ale znalazłem małą usterkę - tłumaczenia!
w archiwum artykułów na koszu jest napisane "Zapisz"...

właśnie testuje Joomla! 1.0.13 IE iso (http://forum.joomla.pl/showthread.php?p=46655#post46655) na nowym serwerze... więc jak coś znajdę to napiszę!

Pozdrawiam...
Wierzbka

zwiastun
16-08-2007, 18:15
Dzięki! Wszystko jest ważne!
ISO jest przeznaczone tak naprawdę tylko do aktualizacji starszych wersji i tylko na serwerach, gdzie MySQL>4. (czyli co najmniej 4.1)
Nowe instalacje = jedynie sensowne rozwiązanie to utf-8
Przypominam, w wersji dla ISO jest shakowany parser xml-a (i to raczej tak na szybko!)

grand
16-08-2007, 19:31
witam, w teście instalacyjnym wywala komunikaty treści Use of undefined constant _INSTALL_ADD_SETTINGS - assumed '_INSTALL_ADD_SETTINGS' in /home/ifc/ftp/etc/installation/index.php401
_INSTALL_ADD_SETTINGS on line

Use of undefined constant _INSTALL_ADD_SETTINGS_DESC - assumed '_INSTALL_ADD_SETTINGS_DESC' in /home/ifc/ftp/etc/installation/index.php on line 402
_INSTALL_ADD_SETTINGS_DESC

po czym w trakcie wskazywania bazy danych twierdzi, ze user i hasło są nieprawidłowe
pozdrawiam

zwiastun
16-08-2007, 20:00
Już znależliśmy, ale dzięki - mozesz wziąć te linie z langa w iso, razem jest takich 4, wszystkie zaczynają się od _INSTALL

lovelasik
16-08-2007, 21:04
Witam zainstalowałem Joomla! 1.0.13 IE utf-8. Mam takie zapytanie dlaczego jak biore w menu napisz do nas to nic się nie wyświetla???

zwiastun
16-08-2007, 22:47
Bo musiałbyś dolożyć treści. Nie ma ich

krecik
16-08-2007, 23:00
Dlaczego podczas instalacji w języku polskim mam krzaczki? Instaluje wersje UTF. Baze danych mam ustawioną na UTF8. Niewiem który UTF mam wybrać ale sprawdzałem przy 3: utf8_incode_ci; utf8_bin; utf8_polish_ci. I przy wszystkich miałem krzaczki. Niewiem czy dobrze robie to. Instaluje na JSAS 1.10 (najnowsza wersja).
Pozdrawiam

wierzbka
16-08-2007, 23:26
Witam ponownie...
czy pod Joomla! 1.0.13 IE utf-8 (http://forum.joomla.pl/showthread.php?p=46777#post46777) działają jakieś komponenty do portalu wielojęzycznego?

i jeszcze jedno pytanie (do Zwiastuna!)...
który "pakiet".. joomla! polecasz aktualnie na stronę firmową..?

---
co do krzaczków, problem się rozwiązuje zmieniając kodowanie strony na utf-8
i jak napiszesz artykuł mając to kodowanie włączone to wszystko gra! (mam nadzieję że się nie mylę)
---

życzę dobrego wieczoru wszystkim testującym!

pozdrawiam
Wierzbka

zwiastun
16-08-2007, 23:48
JoomFish 1.7, z tym że polską wersję trzeba przekonwertować do utf-8:
a) plik języka
b) wszystkie pliki XML (jeśli są w języku polskim muszą mieć wpisaną deklarację kodowania w instrukcji przetwarznia - 1 linia).

Nie testowałem jeszcze, jak będzie wyglądać przełączanie języka interfejsu zaplecza. Teoretycznie powinno być tak:
a) pliki językowe nazywamy jak dotychczas: polish.php, english.php, spanish.php
b) pliki instalacyjne (z parametrami komponentów, modułów i botów) przemianowujemy na składnik.polish.xml, skladnik.spanish.xml (angielski pozostawiamy bez określenia języka - jest domyślnym)

Ale czy zadziała na 100% nie gwarantuję. Skrypty niektórych rozszerzeń zawierają adresy plików xml (jak je dostosować, można podejrzeć w skrypcie /administrator/components/com_weblinks/admin.weblinks.php)


Gdy się trochę odrobię (kiedy to będzie:)), zaproponuję Adrianowii Mummeyowi, by na witrynie projektu (http://www.joomla-international.org) albo na JoomlaCode publikować odpowiednie łatki.

Która wersja?

Powtarzam po raz kolejny - wersja ISO została przygotowana z myślą o użytkownikach, których witryny są kodowane w ISO. W tej wersji jest shakowany (nie najlepiej) parser XML, który, jak wiadomo, nie obsługuje ISO-8859-2.
Dlatego do nowych instalacji zalecam tylko wersję UTF-8.
Uwaga: Obie wersje wymagają MySQL-a w wersji od 4.1 wzwyż, obsługujących kodowanie.
Jeśli będzie zapotrzebowanie na stabilną wersję Joomla 1.0.13 do instalowania na starszych systemach, z MySQL w wersji 3.23, prosimy o informacje.
Przygotuję specjalnie na tę okazję jeszcze jedno wydanie Joomla+Admin-pl (w zasadzie jest gotowe, wymaga tylko ujednolicenia plików językowych).

wierzbka
16-08-2007, 23:56
dziękuję...
po stokroć... bo wiem jak cenny jest czas...

juro się zabieram za przetwarzanie joomfisha!
jak tylko mi będzie działał to mogę się podzielić moją pracą...
oczywiście za jakiś fajny uśmiech -> np. taki :)


dzięki jeszcze raz!
Wierzbka

zwiastun
16-08-2007, 23:59
Jak nazbierasz tyle bur, co ja tu nieraz za "nieprzyjazność" to będą:) i uśmiechy!
PS. Po zmianach na centralnej www.joomla.pl kazdy będzie mógł dodawac wreszcie swoje prace

grand
17-08-2007, 09:08
Już znależliśmy, ale dzięki - mozesz wziąć te linie z langa w iso, razem jest takich 4, wszystkie zaczynają się od _INSTALL
Nie bardzo rozumiem, w miarę możliwości i wolnej chwili poproszę jaśniej:)

zwiastun
17-08-2007, 12:16
Znaleźliśmy już tę usterkę, zanim napisałeś. Jak się domyślasz, testowaliśmy głównie polką instalację. W angielskim pliku języka instalacji dla UTF brakuje 4 deklaracji stałych rozpoczynających się od słowa _IINSTALL
Poczekamy jeszcze do wieczora i zamieścimy łatkę oraz poprawiony pakiet. (jeśli ściągnąłeś też ISO znajdziesz te linie w pliku językowym w tej paczce

Danielcom
17-08-2007, 14:43
Witam mam dziwny problem z kodowaniem polskich znaków na stronie www.dobrzyn.pl
W treści strony jest ok, natomiast na górnym pasku przeglądarki nie ma polskich znaków.

W panelu administracyjnym też jest kilka błędów w szczególności problemy z kodowaniem w pozycji zmiany szablonów

vioka
17-08-2007, 14:52
rozumiem że nowa joomla jest w standardzie utf
ja robie aktuale czyli wersją iso czy w przyszłości nie będzie z tym problemów jak będą 2 osobne joomle z różnymi kodowaniami? a może jest jakiś konweter który który wrzucił by wszystko na utf ?

krecik
17-08-2007, 16:53
W treści strony jest ok, natomiast na górnym pasku przeglądarki nie ma polskich znaków.
Jeszcze masz ten problem? Bo ja ten tytuł na pasku twojej strony strony widze z polskimi literkami. Zarówno w IE jak i w Mozzila.

krecik
17-08-2007, 20:45
Jak dostosować szablon Kapelusze, Michał opisze w przygotowywanym właśnie specjalnym, poświęconym Joomla! wydaniu PHP Solution - Starterkit

Wiadomo kiedy wyjdzie ten albo ta (to jest chyba książka?) PHP Solution - Starterkit ?

Viking
17-08-2007, 22:22
Wiadomo kiedy wyjdzie ten albo ta (to jest chyba książka?) PHP Solution - Starterkit ?
Magazyn :) - wydanie specjalne, we wrześniu.

xqleg
21-08-2007, 14:02
migracja na 1.0.13 wykonana!
pytanko jedno. Używam na stronie kanał RSS z innej strony kodowanej w ISO. Jeśli chodzi o obcą podstronkę z RSS (plikiem xml) to Fx włącza automatycznie kodowanie UTF i wszystko się wyświetla poprawnie, mimo, że w źródle ustawiono na ISO.
Ma mojej jednak stronie wieści RSS krzaczą. Jak rozwiązać ten problem.

jaks
21-08-2007, 14:59
Witam.

Ja dopiero od kilku dni mam Joomla i ściągnąłem najnowsza wersje „joomla_1[1].0.13_JIE-pl-utf” i czy brak polskich znaczków w komponentach jest przyczyną tego ze sama Joomla jest w utf8 a komponenty w ISO ? jeśli tak to jak to naprawić?

zwiastun
21-08-2007, 16:57
Tak. dwa działania są potrzebne.
1. Konwersja plików językowych komponentów do UTF
2. Konwersja plików XML (komponentów, modułów) - muszą być albo w ISO-8859-1 albo w UTF-8 w przypadku, gdy są przetłumaczone na język polski. Nie chodzi tylko o zapis w UTF, ale także o właściwą deklarację kodowania

jaks
21-08-2007, 17:18
Tak. dwa działania są potrzebne.
1. Konwersja plików językowych komponentów do UTF
2. Konwersja plików XML (komponentów, modułów) - muszą być albo w ISO-8859-1 albo w UTF-8 w przypadku, gdy są przetłumaczone na język polski. Nie chodzi tylko o zapis w UTF, ale także o właściwą deklarację kodowania
Ja zrobiłem coś takiego, otworzyłem notatnikiem plik polish.php z katalogu lang danego komponentu i dałem „zapisz jako” i w polu „kodowanie” dałem z ANSI na UTF-8, później pozmieniałem krzaki na właściwe litery czyli ą, ś, ź - bo chyba tylko te były zmienione i póki co wszystko działa, więc o to Ci chodzi? jeśli nie to takie rozwiązanie jakie ja zastosowałem jest dobre?

zwiastun
21-08-2007, 18:45
Najogólniej tak.
To zadanie trzeba wykonywać edytorem HTML, który ma możliwość zapisywania znaków w różnym kodowaniu, np. Pajączek, Eclipse, KDE.
Polskie pliki do komponentów zapisywane są w kodowaniu ISO-8859-2. W takim kodowaniu trzeba je odczytać, a następnie zapisać w kodowaniu UTF-8.
W przypadku XML wystarczy czasem użyć polecenia typu: Kodowanie w bieżącym na i wskazać UTF-8. Program automatycznie zapisze zwykle w takim kodowaniu.
Jeśli program nie ma możliwości automatycznej zmiany instrukcji przetwarzania, trzeba w 1 linii zastąpić ISO-8859-2 na utf-8, a następnie zapisać w utf-8

maja2
21-08-2007, 21:56
jakie nalezy wybrac kodowanie bazy danych?
defaultowo mam latin_swedish_1, i nie wiem jaki wybrac utf8 :
utf8_bin, utf8_polish, czy utf_unicode, czy jeszcze inny,
czy jest to obojetne ?

dziekuje

(chodzi o calkiem nowa instalacje)

spex
22-08-2007, 03:21
Czy update z 1.0.11 wygląda podobnie jak z 1.0.12?

zwiastun
22-08-2007, 12:03
http://www.demo.joomla.pl/content/view/107/26/

freemedia
22-08-2007, 21:50
Czy Joomla 1.0.13 JIE iso, jest już wersją ostateczną, czy jeszcze będą wprowadzane jakieś poprawki? Zwiastun, pisał coś o shakowanym parserze xml-a (na szybko). Dokonałem aktualizacji wersji Joomla 1.0.11+Admin-pl, do wersji Joomla 1.0.13 JIE iso. Jak na razie zauważyłem trzy "błędy" w edytorze tinyMCE, kiedy chcę wyedytować kod HTML pojawia się nagłówek: "Edytor zrĂłdĹ�a HTML", zamiast "Edytor źródła HTML" a także zamiast napisu "Uaktualnij(?)" pokazuje się "{$lang_update". Kiedy chcę dodać nowy artykuł w liście wyboru Sekcja: widnieje napis "Select section", zamiast "Wybierz sekcję".

Danielcom
23-08-2007, 09:17
Witam problem ze złym wyświetlaniem okienek popup w panelu administracyjnym występują nie tylko w wersji JoomlaIE

Jeżeli ktoś wie jak usunąć problem "{$lang_update"}" będę bardzo wdzięczny o pomoc.

zwiastun
24-08-2007, 16:55
Będą poprawki langów do TinyMCe zarówno w ISO jak i w UTF w plikowni.
Uwaga przy nadpisywaniu - wersją ISO - ISO. Wersją UTF -UTF

Już są!
http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_docman/task,cat_view/gid,37/Itemid,58/

freemedia
26-08-2007, 00:41
Sprawdziłem polskie tłumaczenie panelu admina i tam wszystko jest w porządku, jest napis: Wybierz Sekcję, natomiast podczas próby dodania artykułu w panelu, pojawia sie Select Section. W czym tkwi błąd?

Moja wersja to Zaktualizowana J! 1.0.11+Admin pl, do J! IE 1.0.13 ISO.

Dodam jeszcze, że w zainstalowanej samej wersji J! IE 1.0.13 ISO pojawia się identyczny błąd.

wierzbka
29-08-2007, 14:51
Witam!
zauważyłem, że kiedy loguje się do mojego portalu ze "strony frontowej" to mogę używać tylko "prostego edytora" a nie "wysiwyg TinyMce"...
czym to jest spowodowane?!
jak uzystać w Joomla! 1.0.13 IE utf-8 edytor którego potrzebuję?

zaznaczam że w "zapleczu" wszystko jest pięknie... ale chciałbym umożliwić użytkownikom pisanie materiałów (jak to było dawniej)

z góry dzięki
pozdrawiam
Wierzbka

zwiastun
29-08-2007, 15:09
ustaw jako domyślny edytor tinyMce w konfiguracji
Ustaw opcję Parametry użytkowników - front na Tak

wierzbka
29-08-2007, 16:26
dzięki za szybką odpowiedź ale nic to nie dało... mam takie ustawienia... i nic ;|

jest jakaś inna możliwość?!
i jeszcze jedno... będąc w tym edytorze nie mogę zapisać zmian! tak jakby przycisk był, ale nie działał... działa tylko "zrezygnuj" ;|

karat
29-08-2007, 21:45
Witam,
zaktualizowałem joomla 1.0.11 PL do wersji Joomla! 1.0.13 IE iso.
Niestety zniknęła polska czcionka. Jak to poprawić??
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam:)

gurek
10-09-2007, 22:34
Identyczny problem mam :( Nawet jak poprawie w artykule np na polski znak to sie on nie pojawi a jak przywróciłem joomla do wersji 1.0.12 to wszystko było ok :]

zwiastun
10-09-2007, 23:20
I czego obaj oczekujecie? Zgadywanki - co i jak zrobiliście? Sposób aktualizacji jest opisany dokładnie.

gurek
13-09-2007, 18:04
Wszystko zrobilem wedlug instrukcji mialem wersje Joomla 1.012 AdminPL i nadpisalem pliki z tej paczki wersji ISO weszlem do admina i zapisalem konfoguracje i krzaki..

kane
19-09-2007, 12:33
Hmm, chyba nikt tego jeszcze nie zgłaszał, ale jeśli w formularzu logowania /administrator/ nie poda się loginu, Joomla wyrzuca błąd js i mamy białą stronę.

Rozwiązaniem może być:

/administrator/index.php:57

if($pass == NULL) {
na
if($pass == NULL || $usrname == NULL) {

gurek
21-09-2007, 21:57
I co nikt nie pomoże mi ?

Na 2 serwie mam ten sam błąd.

Kodowanie mysql: latin1

gurek
25-09-2007, 21:54
Już problem rozwiązany ;)

Aby nie było krzaków jak macie inne kodowanie bazy niż latin2 należy:

w pliku includes/database.php

usunąć poniższą linijkę:


@mysql_query("SET NAMES 'latin2'", $this->_resource);

Najlepiej aby admini joomla.pl całkowicie tą linijkę usunęli bo nawet jak mamy kodowanie latin2 w mysql to też działa dobrze ;)

Pozdro ;)

wojsmol
25-09-2007, 22:53
Witam
gurek tej linii nie trzeba usuwać tylko zakomentować , poza tym standardowo w wersji ISO ta linia wygląda tak
//@mysql_query("SET NAMES 'utf8'", $this->_resource);
// na początku oznaczają komentarz:)
Pozdrawiam

gurek
25-09-2007, 23:19
Można i tak ;)

Ale w wersji co dzisiaj ściągałem było w kodzie


@mysql_query("SET NAMES 'latin2'", $this->_resource);

zwiastun
26-09-2007, 03:24
Nie "można i tak" - tylko proszę czytać, co napisane zostało w informacji o wydaniu. To nie jest oficjalne wydanie Joomla! Instalator ustawia kodowanie bazy na latin2 i choć nie jest to konieczne, linia ta na pewno nie powoduje problemów.
Powoduje, jeśli kodowanie bazy jest inne, wówczas należy ją zakomentować.

dlp
02-10-2007, 13:21
Ja chcialbym zapytać o jeszcze inny przypadek
Co powoduje że po zalogowaniu do Panelu administratora przez Internet Explorer pojawiają się krzaki a kodowanie ustawia się na Zachodnioeuropejski (Windows) i po kliknieciu ODŚWIEŻ ustawienie kodowania zmienia się na UTF8 i wszystko jest w porządku. Po przejściu do innej zakładki sytuacja sie powtarza: krzaki -> odśwież -> nie ma krzaków.
W Mozilli nie ma tego problemu.
Zastanawiam się nad wykorzystaniem Joomli 1.0.13 do instalacji jednak nie wiem czy to jest bląd tylko w przypadku jednej witryny ( druga działa poprawnie) czy może to grubsza sprawa.
Troche jestem skołowany ponieważ od tygodnia korzystam z Provider 30+ i tam instalacja przebiega inaczej niż na serwerze Active (oferta Net Art). Inaczej tzn. pojawiają sie inne ustawienia uprawnień do folderów np.
Prosze o wskazówkę w sprawie tego odświeżania.

dlp
02-10-2007, 14:38
Przepraszam za zaśmiecanie, moje niedopatrzenie ale moze komus się przyda
Miałem domyslnie ustawione w IE Kodowanie - automatyczny wybór, po odkliknieciu jest OK

bosek
15-10-2007, 20:17
Witam.
Przeglądam forum już trzeci wieczór w poszukiwaniu rady na pytajniki w nazwie miesięcy.
Joomla 1.0.13 utf postawiona na czystym serwerze.
Niestety nie poradziłem na problem wyświetlania miesięcy w archiwum.
Strona w utf8 po zmianie na iso miesiące wyświetlają się normalnie.
Pozdrawiam mając nadzieje na jakieś pomysły.

zwiastun
15-10-2007, 20:21
jaki serwer? Jeśli własny, lokalny sprawdź, czy w pliku konfiguracyjnym Apache nie ma przypadkiem ustawionego domyślnego kodowania ISO-8859-2.
Być może także serwer wymaga nieco bogatszej info w konfiguracji witryny, niż tylko pl-PL. Moze trzeba tam podać kodowanie.
Wyświetlanie nazw miesięcy nie zależy w całości od Joomla!, ale też od ustawień serwera.

zaru
17-10-2007, 14:19
Witam.
Przeglądam forum już trzeci wieczór w poszukiwaniu rady na pytajniki w nazwie miesięcy.
Joomla 1.0.13 utf postawiona na czystym serwerze.
Niestety nie poradziłem na problem wyświetlania miesięcy w archiwum.
Strona w utf8 po zmianie na iso miesiące wyświetlają się normalnie.
Pozdrawiam mając nadzieje na jakieś pomysły.

Problemem jest tak jak napisał Zwiastun - konfiguracja Apacha. Jeżeli masz własny serwer to trzeba domyślne kodowanie zmienić z ISO na utf.
Jeżeli nie spróbuj w pliku polish.php w sekcji def. teplatki ok. linii 445 dopisać:

setlocale(LC_ALL,'pl_PL.UTF-8');

u mnie to zadziałało.

bosek
17-10-2007, 20:40
Dzięki zaru.
Działa jak należy :)

nietaki
19-10-2007, 02:10
Witam próbuję zainstalować na świeżej Joomli IE .13 pl utf komponent AkoComment Tweaked SE 1.4.6-pl. Wszystko zgodnie z instrukcją, podmieniłem kodowanie w xmlach, wszystko idealnie po bożemu, i tak dostaję:
Błąd: W pakiecie instalacyjnym - brak pliku Joomla! XML lub kodowanie pliku jest niepoprawne
i
Nie znaleziono pliku instalacyjnego: /przypominak_site/media/install_4717e73aec5b5/

Jakiś pomysł?

Dla ułatwienia dodam, że nie mam żadnych problemów z safemode czy register globals, wszystko na home.pl razem z joomlą 1.0.11 po przejściach, na której wszystko wzorowo śmiga.

freemedia
23-10-2007, 01:18
Po zainstalowaniu Joomla IE UTF, na stronie wyświetlają się znaki zapytania zamiast polskich liter.

Joomlę instalowałem na serwerze cal.pl, system porównań dla połączenia MySQL: utf8_unicode_ci, metoda porównywania napisów: latin1_swedish_ci, wersja klienta MySQL: 5.0.19.

zwiastun
23-10-2007, 01:50
I to jest właśnie przyczyna - przeczytaj http://www.demo.joomla.pl/content/view/162/26/

freemedia
23-10-2007, 18:35
I to jest właśnie przyczyna - przeczytaj http://www.demo.joomla.pl/content/view/162/26/

Zmieniłem metodę porównywania napisów z latin1_swedish_ci na utf8_general_ci. Polskie znaki wyświetlają się wszędzie oprócz modułu Archiwum, tu nadal jest wrzesie�, 2005, sierpie�, 2005.

zaru
29-10-2007, 13:37
Zmieniłem metodę porównywania napisów z latin1_swedish_ci na utf8_general_ci. Polskie znaki wyświetlają się wszędzie oprócz modułu Archiwum, tu nadal jest wrzesie�, 2005, sierpie�, 2005.

... a to już zupełnie inny problem.
Zobacz wiadomości #47 - #49 w tym wątku.

freemedia
31-10-2007, 12:47
Uporałem się ze znakami zapytania w Archiwum oraz prawidłowym odczytem znaków na całej stronie. Pozostał tylko problem instalacji komponentów, modułów i botów.
Postępuje zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w artykule "Joomla w kapeluszu" i za pomocą Pajączka, zmieniam system kodowania z iso na utf, lecz mimo tego w panelu administracyjnym mam znaki zapytania zamiast polskich liter...

hINDUs
02-01-2008, 20:46
zdziwiły mnie wywalone PLiterki w czasie instalacji, szybki rzut okiem w kod i co tu mamy:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO=8859-2" />
(pod IE, FF jakoś sobie radzi. /installation/index.php?lang=polish)

to jedna rzecz, ciągle miałem zamiast PLiterek (w treści jak i w komponentach joomli) znaki "?", dopiero zakomentowanie linijki z set names latin2 pomogło i poprawnie teraz wyświetla...
instalowana wersja to joomla_1.0.13_JIE-pl-iso

woju
29-01-2008, 07:18
Pobrałem przetestowałem 1.0.13 utf-8 bardzo ładnie się prezentuje, jest błąd w rss, są krzaki dla polskich kanałów w iso-8859-2.

ktp
05-02-2008, 16:40
Mam świeżo zainstalowaną: joomla_1.0.13_JIE-pl-utf
System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
Wersja klienta MySQL: 4.1.22
Templates: Free_tardel

http://template.joomla.it/index.php?option=com_jtemplate&Itemid=46&task=detail&id=96

Nie działają mi polskie litery (mam znaki zapytania). Podczas edytowania i sprawdzenia w "Podgląd" wszytko wygląda normalnie, ale już po "Zapisz" pojawia się problem ze zakami.

Ale np.: informacja "Tutaj nie ma tymczasem żadnych informacji. Zapraszamy wkrótce" jest z polskimi znakami.

http://img511.imageshack.us/img511/6496/utfng5.jpg

yama
05-02-2008, 16:45
W pliku index.php templatki znajdz ciag znakow:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;><?php echo _ISO; ?>" />i zamien na:


<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; <?php echo _ISO; ?>" />
<

rozniaca jednego znaku ale to moze byc to

ktp
05-02-2008, 17:13
Nie pomogło.
Zmieniłem na to co mówiłeś:

http://img253.imageshack.us/img253/8870/phpzr7.jpg


Czy to może wina edytora?

yama
05-02-2008, 17:20
to raczej cos z baza, skoro pliki jezeykowe sa wyswietlane prawidlowo i problem nastepuje dopiero po dokonaniu wpisu w bazie. Jezeli chesz wyeliminowac edytor to wylacz go w konfiguracji i wprowadz cos " na golym" edytorku.

ktp
05-02-2008, 17:38
Na "gołym" edytorze jest to samo. Ale na tym serwerze mam zainstalowane już inną J! (nie sprawia problemów) ale nie pamiętam skąd ją ściągałem- panel jest po angielsku i też jest to wersja:

Joomla! 1.0.13 Stable [ Sunglow ] 21 July 2007 16:00 UTC

Tyle, że ta co sprawia problemy jest na 100 % UTF, spróbuję teraz zainstalować od nowa, ale wersję joomla_1.0.13_JIE-pl-iso- może ruszy.

==========

Zainstalowałem joomla_1.0.13_JIE-pl-iso i mam dalej ten sam problem. Na drugiej stronie gdzie też jest Joomla! 1.0.13 ale z innego instalatora (mam go na innym komputerze i nie mogę sobie przypomnieć skąd go ściągnąłem) ten szablon działa normalnie. O to dowód:

http://img178.imageshack.us/img178/1835/dzialaet0.jpg

Więc w czym jest problem? Ani na joomla_1.0.13_JIE-pl-utf ani joomla_1.0.13_JIE-pl-iso nie działają polskie literki. A jedynie na Joomla! 1.0.13 gdzie mam panel po angielsku.

zwiastun
05-02-2008, 20:40
Tak możemy toczyć gawędy i toczyć, i toczyć, i toczyć, do niczego nie dochodząc. Wiele razy - także tu na forum - robiłem krótką rekapitulację problemów z kodowaniem. I co się pojawi nowy użytkownik, to zaczyna od Annasza.
Naprawdę proszę zrozumieć, że w ten sposób dojdziemy do sytuacji, że każdemu z ponad 10 tysięcy użytkowników będziemy powtarzać to samo. Tylko po co wtedy forum! Równie dobrze można odpowiadać na maila albo telefonicznie!

1. Gdzie jest informacja o serwerze, na którym to instalujesz?
2. Gdzie jest informacja o wersji PHP, którą masz na serwerze?
3. Gdzie jest informacja o wersji MySQL, którą masz na serwerze?

Nawet jeśli założę, że i serwer, i PHP i MySQL są OK, to dalej nie wiem:

4. Czy bazę danych zakłada instalator Joomla, czy Ty ją założyłeś wcześniej, czy też masz już bazę założoną przez operatora, a instalator umieszcza w niej tylko tabele i dane?
5. Jak jest kodowana Twoja baza danych (charset i metoda porównywania znaków).

I na koniec: doskonale rozumiem, że możesz sobie pomyśleć, że są to oczekiwania od doświadczonego, a nie od początkującego użytkownika.
Tylko że doświadczenie nie ma tutaj NIC DO RZECZY! Instalacja Joomla! i sposoby radzenia sobie z problemami zostały OPISANE PO POLSKU, a opisy OPUBLIKOWANE na www.pomoc.joomla.pl (http://www.pomoc.joomla.pl) i www.demo.joomla.pl (http://www.demo.joomla.pl).
Gdy przebiega bez problemu i skutecznie, nie trzeba tam nawet zaglądać. Ale jak się pojawiają problemy, to zanim się zada pytanie na forum, trzeba znaleźć i przeczytać!

Mało, trzeba przejrzeć forum, co już na ten temat napisano!
Możesz być nie na 100% ale na 1000% pewny, że Twój przypadek zdarzył się też innym użytkownikom. I że został już tutaj opisany!

Nie umiesz rozwiązać problemu - podaj odpowiednie informacje, napisz, co robiłeś, żeby rozwiązać, a wtedy będzie szansa na jakąś pomoc, a nie wróżenie z fusów!

ktp
06-02-2008, 02:59
Na samym początku chciałbym przeprosić za swoje zachowanie, masz racje Zwiastunie. Takim postępowaniem do niczego byśmy nie doszli.
Informacje o jakie prosiłeś:

1. Gdzie jest informacja o serwerze, na którym to instalujesz?
2. Gdzie jest informacja o wersji PHP, którą masz na serwerze?
3. Gdzie jest informacja o wersji MySQL, którą masz na serwerze?
PHP działa na: Linux host021.dmtec.eu 2.6.20-1.2320.fc5smp #1 SMP Tue Jun 12 19:40:16 EDT 2007 i686
Wersja MySQL: 4.1.22-standard-log
Wersja PHP: 4.4.7
Serwer WWW: Apache/2
Interfejs serwera PHP: apache2handler
Wersja Joomla!: Joomla! 1.0.13 Stable [ Sunglow ] 21 July 2007 16:00 UTC



4. Czy bazę danych zakłada instalator Joomla, czy Ty ją założyłeś wcześniej, czy też masz już bazę założoną przez operatora, a instalator umieszcza w niej tylko tabele i dane? Pustą bazę ja założyłem a instalator umieścił w niej tabele i dane.


5. Jak jest kodowana Twoja baza danych (charset i metoda porównywania znaków).
System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
System porównań dla połączenia MySQL: utf8_latvian_ci

Jestem tu od 2006 roku i staram się nie pytać nie przeglądając wcześniej google i forum. Mam już parę stron na Joomla! I jestem z niej zadowolony, wiele odpowiedzi na moje problemy z nią znalazłem na tym forum. Tym razem tak nie było. Może to moja głupia niecierpliwość wzięła górę. Jeszcze raz Ciebie i wszystkich administratorów przepraszam.

Co zrobiłem w swojej sprawie?
- sprawdziłem templatkę Free_tardel na innej instlacji Joomla! Z resztą też któraś z 1.0.13 i działa! (ale nie mam już tej istalki bo wyrzucałem te „starsze” wersje)
- sprawdzałem niedawno templatkę na joomla_1.0.13_JIE-pl-utf i joomla_1.0.13_JIE-pl-iso pobranej z http://www.joomla.pl/ i nie działa poprawnie.
- próbowałem zmienić kodowanie templatki na odpowiednie do wersji Joomla!
- próbowałem pisać artykułu na „gołym” edytorze
- próbowałem iść za podpowiedzią Yamy

To chyba na tyle, jeszcze raz przepraszam.


----------------------------------------------------------------------

PS: napisałem do http://www.jokris.info/ na gg, podesłał mi joomla_1.0.13_JIE-pl-iso-ext_by_Jokris (która pracuje już na ok. 50 serwerach z różnymi wersjami kodowań w bazie), zainstalowałem tą wersję i działa. Jest prawie identyczna jak joomla_1.0.13_JIE-pl-iso. Templatka już działa, nic nie musiałem zmieniać w kodowaniu.
Dowód: http://www.torni.ai4.pl/ (strona jest tymczasowa) screen:
http://img126.imageshack.us/img126/7351/dzialaaga7.jpg

Jestem za ciemny, nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. Ważne, że działa :)

yama
06-02-2008, 09:00
System porównań dla połączenia MySQL: utf8_latvian_ci


a sproboj jeszcze zmienic to na utf8_general_ci

ktp
06-02-2008, 15:13
a sproboj jeszcze zmienic to na utf8_general_ci

Nie, nic nie zmieniło.

yama
06-02-2008, 18:01
Kończy mi sie koncepcja na działanie w ciemno, sprobuj jeszcze jednej kropli szaleństwa:
plik includes/database.php
u mnie 102 linia

@mysql_query("SET NAMES 'utf8'", $this->_resource);
1. zakomentuj ja, czyli

// @mysql_query("SET NAMES 'utf8'", $this->_resource);
i sprawdź czy masz polskie czcionki w tekstach po zapisaniu artykułu, albo czy w ogole coś sie zmienilo w wyswietlaniu

2. jeżeli nie masz przywróć stan poprzedni, czyli zlikwiduj // i zmień w tej linii utf8 na latin2 i sprawdź
3. jak nie pomoże przywróć stan pierwotny pliku i uznaj ze ten skok w bok sie nie udal

ozon
06-02-2008, 21:11
To samo mam co Ktp i tez mam pytajniki w contecie :( ale za to okno logowania na stronie głównej, kontakt sa OK nie ma pytajnikow i czyta ładnie polskie znaki ...

Poza tym dlaczego nie jest zrobione kodowanie tak jak na wczesniejszych
wersjach JOOMLI ? tylko 2 wersje sa ISO i UTF ? sa wydane :D. i moze lepiej zrobic jedna a porzadną co do kodowania czy to jakis wiekszy problem?


---------------------------

Zrobilem tak jak YAMA na wersji joomla_1.0.13_JIE-pl-utf i z tego co widze dziala :) czyta ladnie polskie znaki ale w administracji wyskoczylo cos takiego jak : _ADM_FRONT_PAGE_MANAGER zamisat strony startowej z artykulami ...

Pytanie czy to Panie Yama ze dodalem // juz naprawi blad i teraz bede mogl spokojnie instalowac moduly ,componenty
i będą PL znaki ?

Czy moze naprawic to innym sposobem :P. ???

----------------------------
Chcialem dodac jeszcze ze moduly po zainstalowaniu nowe nie czytaja wogole polskich znakow na joomla UTF-8 w administracji po zmianie z iso na utf w plikach polish.XML ...

ktp
06-02-2008, 23:53
Już nie mam siły się bawić tą wersją J!- zainstalowałem joomla_1.0.13_JIE-pl-iso-ext_by_Jokris i wszytko gra. Dzięki Yama za zainteresowanie się :)

yama
07-02-2008, 00:23
Zrobilem tak jak YAMA na wersji joomla_1.0.13_JIE-pl-utf i z tego co widze dziala :) czyta ladnie polskie znaki ale w administracji wyskoczylo cos takiego jak : _ADM_FRONT_PAGE_MANAGER zamisat strony startowej z artykulami ...

Pytanie czy to Panie Yama ze dodalem // juz naprawi blad i teraz bede mogl spokojnie instalowac moduly ,componenty
i będą PL znaki ?

Czy moze naprawic to innym sposobem :P. ???

upewnij sie ze masz w bazie kodowanie UTF-8, moze sprobuj w tej linijce zamiast n apoczatku // to zamiast utf8 wstaw latin2
A moze zamiast wersji joomla z utf zainstaluj iso?


Chcialem dodac jeszcze ze moduly po zainstalowaniu nowe nie czytaja wogole polskich znakow na joomla UTF-8 w administracji po zmianie z iso na utf w plikach polish.XML ...
Poniewaz sama zmiana strony kodowej nie wystarczy, polskie znaki w plikach xml tez musza byc zapisane w utf a pewnie masz w iso, musisz albo przekonwertowac pliki albo prosciej choc mniej elegancko polikwidowac polskie znaki czyli tam gdzie ma byc ą wstawic a, ł na l itd. A moze po prostu sprawdz to co napisale mwyzej, instalacje joomli z iso a nie utf, zwlaszcza ze ogromna czesc spolszczonych dodatkow jest wlasnie w iso.

ozon
07-02-2008, 01:54
Witam : zrobilem tak jak piszesz i jesli zostawie utf8 i usune sleshe //

to mam na stronie tak przedstawiony text polski juz nie mam pytalnikow tylko cos takeigo :

opowieÅ›ci , która mowi przede wszystkim o mocnej wierze oraz wielkiej miÅ‚oÅ›ci do Boga jest KsiÄ™ga Hioba.GÅ‚ówny


natomisat jesli zamienie z utf8 na latin2 to mam cos takiego :

Jedn�? z opowie??ci , która mowi przede wszystkim o mocnej wierze oraz wielkiej mi??o??ci do Boga jest Ksi�?ga Hioba.G??ówny bohater tego utworu jest cz??owiekiem szcz�???liwym , któremu sprzyja los. Ma wszystko , co jest mu potrzebne do godnego ??ycia.Nie ma problemów , które mog??yby zrujnowa�? jego szcz�???cie.Wiedzie bogobojne i unikajace z??a ??ycie.

czyli pomga tylko jak dodam // sleshe ;)


upewnij sie ze masz w bazie kodowanie UTF-8 - a jak to mam sprawdzic i ewentualnie zmienic :( ???

Polska iso nie instaluje narazie bo jak Zwiastun pisal w jednym pliku cos jeszcze nie gra...

Pozdrawiam.

zwiastun
07-02-2008, 17:41
Ta usterka powoduje jedynie, że jeśli coś się nie powiedzie przy zakładaniu bazy, to traci się język instalatora, ale wystarczy wrócić wówczas do początku instalacji.
Problem najpewniej tkwi w kodowaniu bazy i metodzie porównywania znaków.

keran
07-02-2008, 18:59
Nie wiem czy to pewne, ale mam wrażenie że przy czystej instalacji joomli na nowym serwerze, joomla sama ustawi odpowiednie dla niego kodowanie bazy. W każdym razie odniosłem kiedyś takie wrażenie przenosząc serwis z ehost na nazwe. Miałem wtedy problem właśnie z kodowaniem a poradziłem sobie w nieco dziwny sposób ale co tam zadziałało :D otóż, zainstalowałem czystą joomle na nazwie aby potworzyła tabele, potem w adminie bazy usunąłem ich zawartość a w jej miejsce wgrałem zawartość tabel z ehostu.

ozon
09-02-2008, 00:02
:D otóż, zainstalowałem czystą joomle na nazwie aby potworzyła tabele, potem w adminie bazy usunąłem ich zawartość a w jej miejsce wgrałem zawartość tabel z ehostu.

Podobnie zrobilem :) i wszystko hula super :) .

Tak nawiasem problemem bylo kodwanie latin1_swedish_ci.

Tylko nie wiem jednego jak ustawic ta czcionke utf8 czy latin1 lub iso w kodowaniu przy zakladaniu nowej bazy_danych ma sie rozumiec???

Moze jakis poradnik zasugerujecie bo poza tym wszytkow iem jak zrobic w phpmyadmin ;)

zwiastun
09-02-2008, 22:58
Pomoc to nie tylko forum! Pomijam wcześniej opublikowane materialy na ten temat. Wejdź na www.joomla.pl i zobacz, o czym jest mowa w najnowszej wiadomości.
LITOŚCI IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII !

halohalo.pl
05-04-2008, 19:01
Postanowiłem sam spróbować samodzielnie zainstalować joomlę. Zrobiłem to według "instrukcji" z Pomocy. Chyba się udało bo póki co wszystko działa i wygląda ok" Niemniej mam parę pytań:
Instalowałem wersję joomla_1.0.13_JIE-pl-utf na serwerze w home.pl
1.W instalatorze poniższe "funkcje" były na czerwono:
Emulacja Register Globals
allow_url_fopen
short_open_fog
Czy są to na tyle istotne funkcje, że będą sprawaić w późniejszym czasie problemy i czy jednak próbować je wyłączyć i jak to zrobić?
2. Jeżeli nie widzę w tekście krzaczków o których tu na forum niejednokrotnie czytałem, to tym się już nie muszę przejmować?
3. Czy dołączone szablony, np: eGov, który jest domyślnie ustawiony mogę modyfikować jak chcę. Np wywalając ze stopki z dolngo prawego roku te lolorowe loga.?

inkos
05-04-2008, 23:24
Litości poczytaj choć kilka wątków w tych tematach o które pytasz a i lektura kilku stron pomocy na dobre by ci wyszla. :)

halohalo.pl
06-04-2008, 00:07
Przepraszam to z rozpędu i z radości, że mi się udało wgrać joomlę :-) bo faktycznie można znaleźć.

Robis
14-04-2008, 21:15
zainstalowalem tą wersję, ale mam jakies krzaczki.. nie wyswietla mi niektorych polskich znakow. da rade to zmienic?

crazyluki
14-04-2008, 21:19
da radę! forum.joomla.pl - szukaj - wpisz brak ogonków lub krzaczki lub brak polskich znaków. temat dziesiątki razy wałkowany:)
pozdrawiam