PDA

Zobacz pełną wersję : Błędnie kodowane polskie znaki w nazwach miesięcy



arek1
21-08-2007, 23:01
Witam,

to mój pierwszy email na tym forum. Od niedawna używam Jooml'i 1.5 RC. Utworzyłem w folderze languages folder pl-PL. Przetłumaczyłem niezbędne dla mnie pliki ini w tym folderze. Wszystkie pozostawiłem w formacie UTF-8. Wszystko działa pięknie oprócz jednego drobiazgu, mianowicie polskie nazwy miesięcy w nagłówku zawierającym datę utworzenia czy edycji artykułu są kodowane w iso-8859-2 a cała strona w UTF-8. W wyniku tego polskie znaki w nazwach miesięcy są niepoprawnie wyświetlane. Ten sam problem dotyczy niektórych jednej daty w "sondzie" (pool). Co zrobiłem nieprawidłowo?

Pozdrawiam
ArekS

arek1
22-08-2007, 02:27
Zaczynam przypuszczać że jest to jakiś problem z kodowaniem bazy danych. Testy przeprowadzam lokalnie w Vertrigo i tutaj wszystko chodzi ok. Jednak na realnych serwerach (dwóch różnych, CPanel i WisePanel) ciągle jest problem z polskimi znakami w nazwach miesięcy i jak się okazało nazwach dni tygodnia. Zmieniałem już (tak bynajmniej mi się wydaje, nie wiem na ile skutecznie) characterset w bazie w phpMyAdmin i dalej to samo. Co ciekawe gdy zaimportuję bazę z serwera do lokalnego Vertrigo znów wszystko jest OK. Czyli w bazie chyba jest wszystko zapisane poprawnie. Poruszam się po omacku ponieważ nie wiem skąd Joomla! bierze polskie nazwy dni tygodnia i miesiąca. Owszem nazwy miesiąca są w głównym pliku ini w languages ale te na pewno nie są brane pod uwagę w module Pools czy też w datach w nagłówkach artykułów (robiłem próby-wpisywałem tam dowoly tekst i nic to nie dawało).
Utkwiłem w martwym punktcie - jakieś podpowiedzi?

Pozdrawiam
ArekS

REGE
30-09-2007, 23:32
Witaj arek1!

Problem nie leży po stronie bazy danych, ani też nie jest związany z serwerem. Żeby wszystko działało, tak jak działać powinno, należy zdefiniować odpowiedni węzeł LOCALE w pliku XLM języka (w naszym przypadku pl-PL.xml).

Spróbuj użyć poniższej definicji, powinno działać:


<locale>pl.utf-8, pl_PL.utf-8, pl_PL.utf-8, plk.utf-8, polish.utf-8, Polish.utf-8</locale>POZDRAWIAM :cool:

yarael
01-10-2007, 10:22
To ja mam przy okazji pytanie. Czy można coś zrobić w miarę prosto, by data była pokazywana poprawnie, tzn. np. "1 września" a nie "1 wrzesień", lub jeszcze lepiej - "1 Wrzesień"?

Maciej

arek1
03-10-2007, 14:55
Dziekuje bardzo REGE,

dzieki Twojej podpowiedzi teraz pieknie wyswietlaja mi sie nazw miesiecy.

Pozdrawiam
ArekS

ashiaron
03-10-2007, 21:57
to moze ja też się tutaj dopiszę. Mianowicie miesiace juz działają super natomiast mam problem z "written by", przetłumaczyłem to w ini ale niewiele to zmienia, czy mógłby mi ktoś pomóc ?

ok znalazłem. Temat zamknięty

krecik
09-10-2007, 14:48
to może mi ktoś powie, gdzie przetlumaczyc nazwy dni tygodnia. nazwy miesiecy przeltumaczylem w pliku eng-GB.ini ale to nic nie zmieniło na stronie. Mógłby mi ktoś pomóc i wskazać w jakim pliku to przetłumaczyć

ashiaron
11-10-2007, 14:06
krecik -> masz to wytłumaczone tutaj w poście REGE

Gordion
13-10-2007, 01:51
Może mi ktoś wyjaśnić czemu jeśli chodzi o miesiące mam polskie znaki? A w przetłumaczonym np. mod_contact juz nie ?

yarael (http://forum.joomla.pl/member.php?u=7841) - moze ustaw zamiast wrzesień to 09 ;)

jarecki
12-03-2008, 15:37
Witaj arek1!

Problem nie leży po stronie bazy danych, ani też nie jest związany z serwerem. Żeby wszystko działało, tak jak działać powinno, należy zdefiniować odpowiedni węzeł LOCALE w pliku XLM języka (w naszym przypadku pl-PL.xml).

Spróbuj użyć poniższej definicji, powinno działać:


<locale>pl.utf-8, pl_PL.utf-8, pl_PL.utf-8, plk.utf-8, polish.utf-8, Polish.utf-8</locale>POZDRAWIAM :cool:


Dzięki wielkie dokładnie ten sam problem miałem i działa HURAAAAAAAAA

slonko
30-04-2008, 14:54
Hej! A mi dalej to nie działa w module Archiwum :( Moze wstawiam to w złym miejscu. Moze ktoś dokładniej powiedzieć, gdzie to powinno być w tym pliku ...polish.xml?

waderski
30-04-2008, 17:46
Tylko dlaczego 1.5 RC ?
O ile wiem od 1.5.2 z plikami językowymi (1.5.1) problem już nie występuje.

chomcio
03-05-2008, 18:09
Ja miałem problem z nazwami dni i miesięcy pod postami, także w zmieniony przez... problem w moim przypadku pojawiał się podczas instalacji ze ścieżki http://nazwawitryny.pl a nie http://www.nazwawitryny.pl. Kiedy zainstalowałem joomlę podając ścieżkę z www, problem już nie występował. Dodam, że wersja joomli była angielska, a polskie pliki językowe doinstalowane.