PDA

Zobacz pełną wersję : AkoComment - Jaka jest tego licencja!!??



dfs
23-08-2007, 16:13
Mam taki problem , potrzebuję jakiegoś dobrego komponentu do wstawiania komentarzy, dobry jest do tego AkoComment właściwej jedyne co się do tego nadaje z tych co znalazłem... ale jest jeden problem ów kalazuzra:


Powered by AkoComment Tweaked Special Edition (http://www.visualclinic.fr/) v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team (http://www.joomlapl.com/)
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com (http://www.mamboportal.com/)
All right reserved

Czy mogę licencja pozwala na usunjęcie tej kauzuli??
wogle Jaka jest licencja tego skryptu!!??
Gdyż mam problemy z tego znależieniem, a hasła GNU widziałem tylko w polskiej modyfikacji, poza tym odstrasza mnie nieco to "All right reserved" tym bardziej że myślę o komercyjnym wykorzystaniu tego skryptu...
Czy możena wykorzystywać ten skrypt komercyjnie??

zwiastun
23-08-2007, 17:15
Nie ma problemu.
1. W sprawie pierwszego wpisu w klauzuli należy zwrócić się do autora wersji (Francja, o ile pamiętam) - uzgodnić warunki usunięcia (cenę)
2. W sprawie usunięcia klauzuli o polskim tłumaczeniu - zwrócić się z podobną prośbą do Mambo Team PL
3. W sprawie praw własności Artura Konze - takaż sama droga (Niemcy).

A może by tak, Panie i Panowie, przed sformułowaniem podobnego postu, zadać sobie znacznie łatwiejsze pytanie: co zrobiłam-co zrobiłem, żeby tych, od których dostaję za frico na GNU GPL lub jakiejkolwiek podobnej licencji, wyrazić swoją wdzięczność, podziękowanie. Posłałam na dobre piwo? Posłałem na dobre piwo?
Czy chociażby, odwiedzając stronę projektu, klinęłam-kliknałęm w jakiś link reklamowy, żeby - skorom bidulinka - przynajmniej centa z Googli dołożyć?

Efekty "ogromnej" wdzięczności userów za to co dostają, już mamy - coraz więcej komponentów do Joomla! wydawanych jest na licencjach innych niż GPL (pomijam kwestie, czy zgodnie z regułami gry), na Core jest silny nacisk niemałej grupy projektantów, aby zmodyfikować licencję Joomla! tak, żeby mogli skutecznej chronić swoje prawa własności i prawo do jakiejkolwiek korzyści, nie mówiąc o godziwym nagradzaniu!

Wolne oprogramowanie jest wolne! Także od opłat. Pobierasz, korzystasz. Ale zawierasz też umowę z autorem, tłumaczem, projektantem - on Ci dał wartość, Ty dajesz, to - co możesz - głosisz wszystkim wszem i wobec, że to masz od Jasia Hackera za frico, wysyłasz na dobre piwo i korzystasz do woli.

Chyba, że chcemy zamiast wolnego oprogramowania oprogramowanie z M***soft!

Usuwanie wszelkich stopek, jeśli autor na to nie wyraził zgody wprost, jest niedozwolone!
A autor ma prawo stopkę umieścić i nie pozwalać na jej usunięcie! Prawem Autora, bo to jest JEGO!, nie Twoje!

dfs
23-08-2007, 17:28
Ok, rozumniem.
Wiem co to idea wolnego oprogramowania, i czym jest też własność intelektualna której to w każdym detalu staram się przestrzegać, stąd ten post.

Dziwi mnie tylko że modyfikację tego skryptu, gdze pomija się pewne klazule w stopce, a podpisuje własną (jak np. jpcomment który był dołączony do mostu w phpbb2 by przem0 ) można pobrać nawet z tych oficjalnych stron.
Jak się na to zapatrujesz Zwiastunie??

zwiastun
23-08-2007, 18:17
Napisałem o tym:
jeśli autor na to nie wyraził zgody wprost,
W AkoComment jest natomiast przeciwnie: Wszyscy kolejno zastrzegli, że usuwac nie można.

Prostym rozwiązaniem, które satysfakcjonuje wszystkich autorów - jest zrobienie w witrynie "listy płac", czyli zasług - jednej strony (może być na stronie z danymi wydawcy), gdzie wyszczególnia się zastosowane projekty, podaje adresy do stron projektu, dziękuje autorom. Można też zastosować w tym celu komponent Colophon.

Naruszanie autorskich praw własności jest, niestety powszechne. Ale Kali jest Kali, a ja zwiastun!

PS Na marginesie: gdybym od każdego, kto korzysta lub korzystał z tego, co daję, dostał tylko na piwo(małe) za tłumaczenia Joomla!, komponentów i modułów, to jeszcze następne kilkadziesiąt lat po przejściu na drugą stronę głowa by mi się chwiała, a mnie się jeszcze nawet nie zachwiała!

ijont
29-10-2007, 14:49
No cóż, zapewne wszyscy tu doceniają Waszą ciężką pracę wkładaną w joomla! i niejeden by Wam piwo postawił :) Ale... no właśnie kłopot, moim zdaniem, w tym, że nie ma prostego sposobu by to zrobić. Na przykład, na stronie joomla.pl próżno szukać jakiegoś linku "donate" (ja przynajmniej nie znalazłem). Jeśli już nawet takowy link jest to odsyła do jakiegoś paypala albo trzeba się posłużyć kartą kredytową. I jednego i drugiego wielu (szczególnie w Polsce) nie ma. Zwłaszcza jeśli ktoś zaczyna przygodę z projektowaniem portali jest wręcz pewnym, że takowych cudów to on na pewno nie posiada. A jak nie posiada, to nie będzie się pewno zastanawiał jak je zdobyć... woli kombinować jak zainstalować takowe komponenty, których autorzy pozwalają na bezpłatne usunięcie copyrights z widocznych miejsc na stronie.

Co w związku z tym, i jak ten problem rozwiązać? Moim zdaniem jest prosty sposób, mianowicie płatności via sms. Każdy ma dziś komórkę, każdy się potrafi nią posługiwać. I powiedzmy w sytuacji kiedy potrzebuje użyć jakiegoś komponentu, modułu whatever i nie chcę, z różnych względów, umieszczać w stopce i gdziekolwiek na stronie copyrights wysyłam sms-a (za jakąś tam ustaloną kwotę), dostaję zwrotnego sms-a z hasłem do strony gdzie mogę ściągnąć dany komponent bez copyrights... Wiem, w wypadku dodatków autorstwa zagranicznych autorów sprawa się komplikuje, ale w tym Wasza głowa i interes, żeby jakoś to rozwiązać (jakiś system przepływu śródków pomiędzy partnerami joomla!).

Jeśli to co piszę to SF to sorry za zawracanie głowy :)

Jdwind
31-10-2007, 03:35
Zgadzam się z przedmówcą. Jednakże jest w tym wszystkim jedno "ale". Wiesz jak czasami reagują ludzie, kiedy zobaczą napis "wspomóż nas" lub coś w tym rodzaju? Nie mówię tu o pasjonatach. Mówię tu o "specjalistach", którzy ściągają Joomla! z komponentami, a potem nawet nie zadają sobie trudu, żeby zmienić kolor tła a czasami jedynie zdjęcie w nagłówku. Niejeden z tych ludzi z pewnością zarobił niemałą kasę dzięki pracy Zwiastuna i reszty Zespołu. A i oczywiście, co najważniejsze, w stopce prawie zawsze musi widnieć napis typu "Broniu Programista - Wszelkie Prawa Zastrzeżone" ;). Nie dziwne, że jest (lub niedługo będzie) tak, jak mówi Zwiastun. Pomysł z sms, albo chociaż z # konta z możliwością wpłat dotacyjnych wcale nie jest taki głupi. Tylko, że trzeba dokładnie, wielkimi literami zaznaczyć, że byłaby to dotacja, a nie nabycie praw do oprogramowania. Co do Zwiastuna, jeszcze jedna sprawa. Siedzę tu (na forum i na joomla.pl) już jakiś czas, ale nie widziałem, żeby się jakoś specjalnie reklamował, a numer 26 SDJ Extra jest w całości poświęcony Joomla! i bardzo ciekawych materiałów o nim, autorstwa Zwiastuna, Vikinga i p. Krzeszowca. A gdyby robił to co robi dla kasy, to pierwsze co byśmy zobaczyli po wejściu na forum lub joomla.pl, to banner na cały monitor z okładką numeru. Podstawowa zasada - szanuj czyjąś pracę tak, jak chcesz, żeby inni szanowali Twoją. Może to truizm, ale ludzie myślący go rozumieją.
Pozdrawiam, Jacek.