PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla - wydanie polskie



zwiastun
29-10-2005, 11:07
Polskie wydanie Joomla 1.03 czeka na pierwszych testerów. Do pobrania w naszej plikowni. Wszelkie uwagi, zauwazone usterki, problemy, prosimy zgłaszać w tym wątku.

rzodkiewka
29-10-2005, 23:08
Witka instalowałem tą ver. na webserv i po instalacji administracja nie chodziła - niestety już nie pamiętam co dokładnie się stało - pewnie jakbym wybrał angielski język admina to by hulał ... Pozdro

webmario
29-10-2005, 23:42
zainstalowałem, ale po uruchomieniu admina wyskakuje

Fatal error: Cannot redeclare adminLanguage::$A_FIRST in /home/b/u/d/budowlaniec78/www/language/admin_polish.php on line 227

zwiastun
30-10-2005, 01:13
w plku admin_polish.php wyremuj linię 227
//var $A_FIRST = '- Pierwszy -';

powtórzona jest deklaracja

webmario
30-10-2005, 12:53
wielkie dzięki, w końcu działa :)

zwiastun
30-10-2005, 18:41
Jak przypuszczam, chodzi Ci na php5 (bo raczej nie miałbyś tego wcześniejszego kłopotu), jeśli zdarzą się jeszcze jakieś usterki, daj koniecznie znać, opisujac, w czym rzecz

webmario
31-10-2005, 15:15
tak chodzi o php5. wszystko działa ok. tylko nie wiem czemu na stronie mam same znaki ?, brakuje mi jakiegoś modułu? mam zainstalowane admin_polish_lang 1.0.0 i polish 1.0.0. Jaka jest przyczyna, czegoś mi brakuje?

oczywiście ? zamiast polskich znaków :)

zwiastun
31-10-2005, 18:31
Hmm, a jakie masz kodowanie? Może utf-8? Pliki etykiet i komunikatów są w ISO-8859-2, chociaż... zawsze lepiej sprawdzić, co faktycznie dostałeś w paczce. zobacz do pliku /langague/polish.php, sprawdź czy nie ma w nim dziwnych znaczków. Jeśli są, daj znać (raczej nie powinno być, poza dwoma czy trzema w miejscu ś, ą, ź). Sprawdź również linię z deklaracją kodowania

Tak na marginesie. Nasz Admin i słusznie - wymyślił kodowanie w utf-8, ale w efekcie przy testowaniu i przygotowaniu pakietów trzeba dokonywać konwersji "w te i nazad", to się i mogło coś pochrzanić (nie są to bowiem tylko dwa pliki główne, ale kilkadziesiąt innych - .xml w komponentach, modułach, dodatkach. Człowiek istotą omylną jest.

Michalko
01-11-2005, 00:54
No dobra to jak z tym kodowaniem :|
Po kij to UTF-8 skoro ja nie mam polksich znaków, hmm :confused:
Co ja mam tera zrobić :confused: Portal jest w stanie nieużytecznym :p
Tak poza tym to wszystko OK :)

zwiastun
01-11-2005, 02:35
Gdzie tam, użyteczny. Operacja jest stosunkowo prosta. zapisać plik polish w kodowaniu 8859-2 po uprzednim poprawieniu linii 469 na
DEFINE('_ISO','charset=iso-8859-2');
Pobierz stąd załączony plik i podmień go. Dzięki za info

Michalko
01-11-2005, 19:17
Yh, coś tu dużo bugów w tej polskiej wersji :(
Zrobiłem tak jak napisałeś Zwiastun.
W panelu admina, wszytsko fajnie, polskie znaczki i git.
Kodowanie już jest ISO-8859-2. Ale jest inny problem. W części widzianej przez użytkownika, nadal są "??" zamiast polskich znaków :| a kodowanie takie jak należy. Żeby było śmieszniej to np. jak mam w menu Nagłówki RSS, to widziane jest Nag??wki i nawet jak wpisze poprawnie z polskimi literami z poziomu panelu admina, to po zapisaniu zmian znów wracają "pytajniki" :eek:

webmario
01-11-2005, 19:44
znowu mam problem, wrzuciłem poprawiony plik polish.php z iso, i nic się nie poprawiło, cały czas znaczki. Nie wiem o co chodzi, czy trzeba powtórnie zainstalować joomle, czy zmienić coś w ustawieniach? przyznam, że to mój pierwszy cms, dopiero zaczynam zabawę z tym systemem :)
mam drugie pytanko, jak odpalić edytor WISYWIG tinyMCE i czy można znaleźć na necie jakieś poradniki lub polską pomoc do joomla?
pozdro

Joomla User
01-11-2005, 20:11
1. Edytor Tiny MCE to standardowy edytor Joomli i nie musisz go osobno instalować. Wejdź w panelu administratora do opcji dodawania nowej zawartości to go zobaczysz.

2. Bardzo fajny tutorial jest tutaj - http://www.netshinesoftware.com/joomla-tutorial.html - w kilku językach, ale niestety nie po polsku.

zwiastun
01-11-2005, 22:00
mbcobretti napisał

znowu mam problem, wrzuciłem poprawiony plik polish.php z iso, i nic się nie poprawiło, cały czas znaczki.

hmmm
to nie bardzo rozumiem
a w sprawie tutoriali, polecam polskojęzyczną pomoc.joomla.pl
oraz również polskojęzyczną stronę, do której link w podpisie - jjomlademo.pl, gdzie wprawdzie poradniki są do mambo jeszcze, ale różnice są jak na razie minimalne

zwiastun
02-11-2005, 00:03
Pobierz jeszcze raz plik języka: joomla.pl = pobierz pliki główne = łatki (http://www.joomla.pl/index.php/component/option,com_remository/func,fileinfo/id,46/), i daj znać, czy coś się poprawiło

Joomla User
02-11-2005, 09:16
Testowane lokalnie pod Krasnalem (z powyższą łatką):

1) Na stronie głównej jest wprawdzie trochę mniej krzaków niż ostatnio, ale ciągle są. Kodowanie UTF-8 i zmiana na ISO-2 powoduje zniknięcie krzaczków w tekstach (baza danych), ale są one ciągle w komunikatach (plik tłumaczenia) - http://img453.imageshack.us/img453/6407/screen10pt.gif

2) Panel logowania administratora - także w UTF i znowu krzaki. Ręczna zmiana na ISO powoduje zniknięcie krzaczków - http://img453.imageshack.us/img453/6770/screen25yq.gif

3) Po zalogowaniu do panelu administratora zastaje nas kodowanie UTF i widok... jak po eksplozji granatu. Próba obsługi panelu w takim stanie prowadzi nieuchronnie do błędów i zamykania IE. Ręczne przełączenie do ISO poprawia całkowicie sprawę i umożliwia obsługę panelu, ale na krótko, gdyż po przełączeniu czegokolwiek nowa strona ma znów kodowanie UTF - http://img453.imageshack.us/img453/482/screen36bl.gif

-------
Uściślenie do punktu 1. - Domyślnie jest kodowanie UTF i mnóstwo krzaczków w tekstach (komunikaty są OK). Po przełączeniu do ISO znikają krzaki w tekstach, ale pojawiają sie za to w komunikatach.

webmario
02-11-2005, 15:26
czytam poradniki mambo, wydanie internetowe jest bardzo dobre. czy jest możliwość zakupu lub ściągnięcia całej publikacji pdf, bądź kupna wersji książkowej? chodzi mi o mambo 4.5.2
p.s. powyższy plik nie pomaga

Joomla User
02-11-2005, 19:37
Mam pewną propozycję odnośnie małych modyfikacji w pliku tłumaczenia. Chodzi o to, aby w kilku przypadkach podmienić frazę $mosConfig_live_site na $mosConfig_sitename, tak aby podczas rejestracji użytkownik nie był przykładowo pytany czy akceptuje regulamin www,adresserwisu.pl ale czy akceptuje regulamin Nazwa Serwisu. Jest to dlatego dla mnie ważne, gdyż zamierzam uruchomić jeden serwis, ale dostępny aż pod pięcioma różnymi adresami.

zwiastun
02-11-2005, 21:01
Jakie masz kodowanie, bo się już gubię. Pakiet jest przygotowany w ISO nie w utfie. Mogą się wprwadzie jescze gdzieś zdarzyć jakieś błędne pliki, ale nie aż tyle!

Joomla User
02-11-2005, 21:32
Po zaaplikowaniu tej pierwszej łatki (10 postów wyżej) wszystkie strony serwisu są w ISO-2, czyli teksty z bazy danych są poprawne, ale komunikaty z pliku językowego mają krzaki. Ostatnia zaś łatka (5 postów wyżej) odwróciła sytuację - cały serwis jest w UTF (teksty z krzakami, komunikaty OK).

-----

Przejrzałem oryginalny plik językowy oraz te wszystkie łatki i zmienia sie tylko ta nieszczęsna linijka 469 (raz ISO a raz UTF), ale w tekście są cały czas te dziwne znaczki Ĺ › Ä ‡ charakterystyczne dla unikodu. Może to jest przyczyną kłopotów?

zwiastun
02-11-2005, 22:11
jeszcze raz powtóka z ostatniego pobrania - pobierz raz jeszcze z downloadu i zamień

Joomla User
02-11-2005, 23:11
Plik pobrał się i zainstalował bez większych kłopotów*. Na pierwszy rzut oka nie ma żadnych błędów i wszystko działa poprawnie. Kodowanie jest wszędzie ISO-2 i żadnych krzaków.

*) Podczas instalacji były dwie usterki "estetyczne", które jednak nie mają znaczenia dla poprawnego funkcjonowania:

1) Na samym początku przed wyborem języka pokazują się uwagi:


Notice: Use of undefined constant MamboVersion - assumed 'MamboVersion' in c:\usr\krasnal\www\stabletest\installation\languag e\install_english.php on line 211


Notice: Use of undefined constant MamboVersion - assumed 'MamboVersion' in c:\usr\krasnal\www\stabletest\installation\languag e\install_english.php on line 213
które znikają po wybraniu języka polskiego.

2) Przy finalizowaniu instalacji pojawia się nieładny ekran z błędami:


Nie można wyświetlić strony XML
Nie można przeglądać wejścia XML przy użyciu arkusza stylów XSL. Popraw błąd, a następnie kliknij przycisk Odśwież lub spróbuj ponownie później.


Dozwolony jest tylko jeden element najwyższego poziomu w dokumencie XML. Błąd podczas przetwarzania zasobu 'http://127.0.0....
<b>Notice</b>: Undefined variable: chmod_mail in <b>c:\usr\krasnal\www\stabletest\installation\install 4....

ale pomimo tego instalacja przebiegła pomyślnie.

//EDIT: Nie pisz tyle na czerwono bo to brzydko wygląda. Używaj zawsze jakiegoś wyróżnienia.

Joomla User
02-11-2005, 23:47
Jak na razie żadnych błędów nie spostrzegłem. Przy tworzeniu nowej pozycji w menu brakuje kilku opcji (1), ale ta sama usterka była w poprzedniej wersji i tak chyba musi na razie zostać?

Mam natomiast inną propozycję. Chodzi o znany problem "uciekania w dół" prawej kolumny podczas gdy w środkowej części strony jest tabela z filtrem (2). Można temu problemowi zapobiec wybierając opcję "ukryj filtr", tyle że nie zawsze da się to zrobić. MOja propozycja polega na tym, aby już przy instalacji domyślnie wyłączyć pokazywanie filtru.

1) http://img142.imageshack.us/img142/3347/menu7gy.gif

2) http://img247.imageshack.us/img247/8194/screen5nd.gif

webmario
03-11-2005, 14:08
mam pytanie, jak usunąć artykuły z kłódką(cheked out)?

^f0rm@c!k_?
04-11-2005, 12:30
http://forum.joomla.pl/forum/showthread.php?t=100

webmario
21-11-2005, 21:55
jak był problem z Polskimi znakami na stronie użytkownika, tak jest, narazie przerzuciłem się na mamboo, czekam na rozwianie:mad:

Imrahil
24-11-2005, 16:33
podstawowe pytanie:
jaka baze stworzyc pod mySQL 4.1.x zeby ladnie dzialalo?
chodzi mi o "metode porownywania napisow" - moze byc utf8_bin albo latin2_bin...
bo dla utf8_bin wyskakuje mi blad:"Specified key was too long; max key length is 1000 bytes"

vj_
24-11-2005, 19:49
Przeczytaj to. (http://forum.mamboserver.com/showthread.php?t=30925)

webmario
28-11-2005, 10:20
witam. odpaliłem joomle na krasnalu i wszystko działa super(polskie znaczki itd), niestety na serwerze serwerze ovh.org(darmowym) już tak dobrze nie jest. Jaka może być tego przyczyna?