PDA

Zobacz pełną wersję : Prawa do kategorii



farenheit
25-08-2007, 21:18
Witam.
Korzystam z Joomla! [ 1.0.11 Stable ]. Wszystko było by super gdyby nie problem który przede mną staną. Chodzi mianowicie o to że stawiam witrynę szkolną w której znajduje się dział Dydaktyka czyli sekcja artykułów o takiej nazwie w niej znajdują się kategorie zgodne z nazwami przedmiotów. Problem polega na tym aby konkretni userzy nauczyciele mogli dodawać artykuły tylko do danej kategorii. Spędziłem już wiele godzin na poszukiwaniu jakiejś pomocy w tym kierunku lecz niczego nie znalazłem. Dodatkowo co istotne sekcja ta jest widoczna dla wszystkich. Istnieje natomiast sekcja dla nauczycieli Registered (javascript: void(0);) i tu było by dobre aby nauczyciele niemieli prawa zmiany a jedynie dyrekcja. Czy istnieje możliwość rozwiązania tego problemu a jeśli tak to jaka. Jeśli odpowiedź znajduje się na joomla.pl/demo to tego nieznalazłem więc proszę o pomoc.

Pozdrawiam

zwiastun
25-08-2007, 22:26
Odpowiedzi, oczywiście są - ale nie znalazłeś, bo chciałeś znaleźć takie, któe Ci odpowiadają:)
Zapoznaj się na www.pomoc.joomla.pl (http://www.pomoc.joomla.pl) w podręczniku administratora z artykułem o prawach użytkowników (użytkownicy)
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/84/26/
Zarządzanie prawami w Joomla! jest jakie jest. W standardowym rozwiązaniu możliwości, jakich potrzebujesz, nie ma.
Ale czy rzeczywiście jest Ci to potrzebne. Uważasz, że nauczyciele to durnie i jak się pokaże matematykowi, że dodając artykuł z dydaktyki (np. w sekcji dydaktyka) ma wskazać na kategorię matematyka, to on tego nie zrobi? Trzeba mu uniemożliwić dodanie czegokolwiek gdziekolwiek?
Zatwierdzanie do publikacji przez Jaśnie Najwyższą Najmądrzejszą I Jedynie Słuszną Dyrekcję też jest pomysłem rodem z piekieł. Ja już pomijam zupełnie kwestie demokracji i traktowania ludzi jako nieodpowiedzialnych, co to napisać tak, ale już opublikować nie, nawet jeśli pokończyli studia wyższe niż niekiedy ich dyrektory. Jak znam pracę dyrektora szkoły, a znam dobrze, to jeno dać mu wyłączne prawo do zatwierdzania materiałów na witrynie i masz z głowy. Nie musisz nic robić. I tak się nic nie stanie, bo dyrektor nie będzie miał czasu, by cokolwiek przeglądać i zatwierdzać.



Na a po tym kazaniu, to Ci się należy jakiś konkret. Jest komponent JACL który umożliwia rozszerzone zarządzanie prawami użytkowników. Ale - znacznie modyfikuje skrypty Joomla, musisz go zastosować do wydania oficjalnego (nie ma wersji do polskiego wydania), niwiele też komponentów można wykorzystać na takiej instalacji, bo te rónież trzeba odpowiednio przerobić.
Zatem masz do wyboru:
1. Słonecznikowy (olej) - zostaw wszystko jak jest, to naprawdę dla normalnych ludzi normalnej pracy (a tak jest z prowadzeniem witryny szkolnej) wystarczy. Ludzie wbrew pozorom są bardziej odpowiedzialni, niż się to czasem wydaje.
2. Zastosuj JACLa, a równocześnie wyślij na kurs angola prawie wszystkich nauczycieli, po większość nie pojmie o co w tym Joomla chodzi, nawet jak im będziesz 10 razy tłumaczyć. Nie dlatego, ze to takie trudne, ale dlatego, że jak to nauczyciele, mają dziesiątki spraw na głowie, języka ichniego raczej nie znają na tyle, i w ogóle po co ich męczyć czymś, co ma być łatwe, proste i przyjemne.

Pozdr (www.byostech.com (http://www.byostech.com) - chyba taki adres)

Delwin
27-08-2007, 08:45
Wydaje mi sie tak w miarę logicznie sprawuje sie układ:
registered: - wszyscy
author - uczniowie
editor - nauczyciele
publisher - jasnie dyrekcja
o ile chcesz twardą ręką sprawować władzę ;). Należy się tylko zastanowić ile będzie to Cię kosztowało dodatkowej pracy i czy uda się "zmusić" do pisania i publikowania. Życie uczy, iż strona (dowolna wieksza) "żyje" dzięki zapaleńcom, a Tych z kolei nie interesują żarty w rodzaju 2+2=3 (co zresztą w ostateczności jesteś przecież w stanie ukrócic z pomocą panelu Admina i statystyk.)

PS: Osobiście też mi jest trudno pogodzić się z tym, iż wspaniały pomysł zarządzanie prawami w Joomla został jakby zostawiony w połowie drogi.

zwiastun
27-08-2007, 11:57
Jeśli zwrócisz uwagę na fakt, że narodziny miały miejsce jednak w początkach CMS, że złożoność systemu uprawnień powodowałaby komplikacje przy projektowaniu rozszerzeń - to dość zrozumiałe
Jeśli wymagania są większe, system można dostosować [JACL + przeprogramowanie rozszerzeń].
Coś za coś - prostota i łatwość obsługi, powszechność lbo złożoność, ale wówczas ograniczenia, wymogi związane z kompetencjami użytkowników.
Na 100% dla zarządzania witryną szkoły i wieloma innymi ten system w zupełności wystarczy i nie jest najczęściej wykorzystywany w pełnej rozciągłości.
Niektóe komponenty (docman, galerie, kilka innych) dodają rozszerzone możliwości

Delwin
30-08-2007, 08:53
Oczywiście masz rację :). Joomla! zajmuję się bardzo krótko ale i tak jestem pod wrażeniem. Pozwoliła mi samodzielnie zrealizować projekt, który w innym przypadku wymagałby nie dość ze dużej liczby osób to i sporo czasu, a tak w przeciągu 1.5 miesiąca mam funkcjonalną i działającą witrynę z bajerami o których wcześniej nie marzyłem. Całkowitym zaś hitem jest to, iż całość otrzymałem za darmo dzięki poświęceniu wspaniałych ludzi zajmujących się projektem Joomla! (za co WIELKI :respect ) co dla www niekomercyjnej jest nie do przecenienie.

farenheit
31-08-2007, 13:17
Generalnie jak na tą chwilę koledzy rozwiali moje wątpliwości a tym samy oświecili w sprawie przeredagowania zawartości ;)

Zgadzam się z przedmówcą z joomlą spotkałem się pierwszy raz w czerwcu tego roku przez przypadek wcześniej wszystko pisałem z palca i serwis w prawdzie chodził ale poświęciłem mu mnóstwo czasu, a modyfikacje
stawały się nieraz koszmarem. Jestem szczęśliwy mając JOOMLE ;)

Dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.

P.S. Wiedziałem że Zwiastun poda mi tego linka ;):)