PDA

Zobacz pełną wersję : Baza Danych



wata
10-03-2006, 17:33
Witam,


Jestem poczatkujacym uzytkownikiem joomli i zastanawiam sie czy jest mozliwosc stworzenia lub wykozystania modulu/komponentu do stworzenia typowej bazy danych zazadzanej z poziomu www prze przykladowo Pania Krysie i Zosie :D Naprzyklad baza miala by zawierac informacje o pracownikach i szkolenia itd.......

zwiastun
10-03-2006, 17:42
Początkujący Użytkowniku!
Zadaj następne pytanie dopiero wtedy, jak poznasz trochę Joomla!

wata
10-03-2006, 18:03
ech to mi sie dostalo, poznalem ju troche joomle :/ ale naprawde troche :) , znam mysql wiec zaprojektowanie bazy to nie problem, ale nie znam php :( prosze o pomoc lub wskazanie punktu zaczepienia ... nie boje sie czytac ;)

magic
10-03-2006, 21:14
Twój punkt zaczepienia to link Pomoc, który znajdziesz sięgając wzrokiem do góry i na prawo ...
Na wszelki wypadek: http://pomoc.joomla.pl/
Jeśli masz zainstalowaną Joomla! 1.0.8 PL , to także w Administracji po kliknięciu na Pomoc w dowolnym momencie - otworzy ci się Pomoc po polsku i z obrazkami. Jeśli masz starszą wersję lub pobraną z innej strony niż www.joomla.pl (http://www.joomla.pl) - też sobie możesz sprawić Pomoc na jedno klikniecie w Administratorze po polsku i z obrazkami (jak? - patrz link do Pomocy jak wyżej).
Tak naprawdę, to jednak twój punkt zaczepienia zamontowany jest znacznie wcześniej niż sięgasz ku Pomocy...
Joomla! to CMS (Content Management System - System Zarządzania Treścią) - czyli zawiera już dokładnie to o co pytasz ... Ma już wbudowane funkcje i narzędzia ( w tym bazę danych i całe oprogramowanie do jej zarządzania) dla Panny Krysi i Zosi ...
Czyli:
- poczytaj co to Joomla! , jak działa i do czego służy, z czego się składa
- zainstaluj i poużywaj (poadministruj)
- sięgnij po Pomoc (jeśli potrzeba)
- jak sam pokapujesz : wytłumacz Krysi ...

wata
11-03-2006, 02:00
Mogl bym pokusic sie o stwierdzenie sila zlego na jednego. Dziekuje za piekny wywod i odeslanie mnie do pomocy, hmmm moze panowie adminstratorzy zapomnieliscie o FAQ i www.google.pl a moze zostawiliscie sobie to na pozniej. I jeszcze jedna uwaga jezeli nie potraficei pomuc to nie wypowiadajcie sie. Ale wracaja do temat, bo moze nie precyzyjnie sie wyrazilem, chcialem zapytac o gotowy komponet/modul/dodatek ktory bedzie dzialal z query z mysql'a laczac wiele tabel po kluczach. Chce stworzyc relacyjna baze danych.

I panowie adminstratorzy obiecuje ze jutro siadam do zglebiania wiedzy zawartej wplikach pomocy...............

ps
mam nadzieje ze jak zglebie dokumentacje nie bede prosil o skasowanie tego posta ;)

nexus246
11-03-2006, 02:06
No wiesz, dobrze ci napisali bo gdyby chcieć odpowiedzieć na tak postawione pytania to najpierw wypadałoby przepisać helpa.


chcialem zapytac o gotowy komponet/modul/dodatek ktory bedzie dzialal z query z mysql'a laczac wiele tabel po kluczach. Chce stworzyc relacyjna baze danych.

Każdy komponent tak działa. Joomla ma relacyjną bazę danych.
Wogóle to moim zdaniem daj sobie spokój z Joomlą - daj paniom w biurze Excella albo jakąś mini baze w Accessie.

wata
11-03-2006, 02:13
ok, temat do kosza zrozumialem

Joomla to pierwszy CMS z jakiego kozystam.... po takich slowach wracam do pomocy i szyukuje jakas prosta strone, a pozniej zobaczymy .....

THX za odpowiedzi i sprowadzenie mnie na wlasciwy tor myslenia

magic
11-03-2006, 04:59
... Jestem poczatkujacym uzytkownikiem joomli i zastanawiam sie czy jest mozliwosc stworzenia lub wykozystania modulu/komponentu do stworzenia typowej bazy danych zazadzanej z poziomu www prze przykladowo Pania Krysie i Zosie :D Naprzyklad baza miala by zawierac informacje o pracownikach i szkolenia itd.......

Twoje pytanie brzmi mniej więcej tak:
"... Jestem początkującym użytkownikiem samochodu osobowego Mercedes i zastanawiam się, czy jest możliwość stworzenia lub wykorzystania modułu/komponentu do wprawiania tego samochodu w ruch, tak żeby przykładowo Pani Krysia i Zosia mogły tym samochodem gdzieś pojechać lub zabrać jakiegoś pasażera" ...

Joomla! tak jak Mercedes (w tym wypadku - każdy dobry CMS) ma już wszystko co potrzebne, żeby spełniać swoje zadania. Nie ma potrzeby kombinować jak to zrobić, żeby to ustrojstwo potrafiło jeździć ...
Można (i warto) za to kombinować - jak to zrobić, żeby jeździło szybciej, lepiej, bezpieczniej, spełniało wyższe, dodatkowe wymagania i potrzeby. No i żeby się nie psuło, a jeśli jest problem - żeby można było znaleźć przyczynę i sposób naprawy. Po to jest to forum ...

magic
11-03-2006, 05:13
Wogóle to moim zdaniem daj sobie spokój z Joomlą - daj paniom w biurze Excella albo jakąś mini baze w Accessie.

Błąd.
Paniom w biurze będzie zdecydowanie łatwiej posługiwać się Joomla! niż Excell lub Access. Nie tylko łatwiej, ale również skuteczniej.
Pod warunkiem, że serwis www na bazie Joomla! zostanie właściwie przygotowany dla Pani Krysi i Zosi.