PDA

Zobacz pełną wersję : Templatka komercyjna



GoRX
23-09-2007, 17:27
Witam,

Jedno pytanko,

Jakie kary/zagrożenia czekają na osobę która nielegalnie na swojej stronie www zamieści szablon/templatke która jest templatką komercyjną???
Czy zagraniczne firmy templatkowe poszukują swoich templatek w internecie i proszą o przedstawienie jakichś zaświadczeń potwierdzających ich legalne nabycie?

/pozdrawiam
GoRX :confused:

Jac
23-09-2007, 18:59
Uprzejmie donoszę...
A tak poważnie, to jak myślisz?
Że można sobie ot tak przywłaszczyć cudzą własność i podpisać się pod nią.
Poza tym komercyjne szablony nie są drogie, raptem kilkadziesiąt dolarów.
Tyle, że są sprzedawana "na kopy", więc ciężko być oryginalnym, kiedy w sieci wisi wiele takich samych albo bardzo podobnych stron.
P.S. Najlepiej zlecić robotę specjaliście, który zaprojektuje i wykona od zera oryginalny szablon, dopasowany do potrzeb zlecającego. Ale to już inny temat.

zucio
23-09-2007, 18:59
Witam,

Jedno pytanko,

Jakie kary/zagrożenia czekają na osobę która nielegalnie na swojej stronie www zamieści szablon/templatke która jest templatką komercyjną???
Czy zagraniczne firmy templatkowe poszukują swoich templatek w internecie i proszą o przedstawienie jakichś zaświadczeń potwierdzających ich legalne nabycie?

/pozdrawiam
GoRX :confused:
Zgodnie z polskim prawem istnieją dwa rodzaje odpowiedzialności za naruszanie praw autorskich przysługujących producentom oprogramowania komputerowego. Poszkodowane firmy mogą dochodzić swoich praw na drodze karnoprawnej jak i cywilnoprawnej.

Przepisy regulujące zasady odpowiedzialności karnej za naruszenie praw autorskich (majątkowych i osobistych) są zawarte w dwóch ustawach: z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, (dalej KK) i z 4 czerwca 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, (dalej UOPAiPP).

Zgodnie z ogólnymi zasadami odpowiedzialności karnej zawartymi w Rozdziale I KK, odpowiedzialność karna za popełnienie czynu zabronionego może być przypisana wyłącznie osobie fizycznej (art. 1 § 1 i § 3), jako że czyn może być wyłącznie przejawem woli człowieka. Osoba prawna nie może ponieść odpowiedzialności karnej.

A więc, o tym, kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej decyduje możliwość przypisania winy konkretnej osobie (art. 1 § 3 KK).
Niestety w tym wypadku – tobie jako administratorowi lub osobie instalującej templatkę.

Innymi słowy popełniasz przestępstwo kradzieży. Czy zagraniczne firmy szukają swoich produktów – niekoniecznie, ale jeśli przez przypadek trafią na twoją stronę – może być nieciekawie. Co więcej nie tylko firmy posiadające prawa autorskie mogą być dla Ciebie niebezpieczne. Jeśli masz konkurencję – a każdy, kto prowadzi serwis internetowy ją ma – istnieje duże prawdopodobieństwo, że firmy konkurencyjne wykorzystają fakt kradzieży do własnych celów (zawiadomienie o przestępstwie).

Dlatego takie praktyki, choć niestety częste są sprzeczne z prawem i sumieniem.
Pozdro Zuter

GoRX
23-09-2007, 19:17
Dzięki wielkie za szybką odp.

Trochę się w międzyczasie wczytałem w www i forum i raczej przerobię sobie jakąś template co to free jest na necie dostępna... Będzie git!

pozdrawiam
GoRX :o

Dylek
23-09-2007, 19:38
Ukradłem koledze samochód, pośmigam nim sobie trochę. Powiedzcie, czy ten kolega wraz z policja będzie szukał swojego auta i co mi grozi jak mnie złapie?

Ludzie... opanujcie się :) Albo myślcie trochę :)

wicy
23-09-2007, 21:07
A co z ogólnie dostępnymi templatkami? Ściągnąłem joomla pe i przerobiłem na własne potrzeby jedną z zamieszczonych w tym pakiecie templatek. Zmieniłem podkłady graficzne, zmodyfikowałem trochę css. Dla przyzwoitości na dole strony zamieściłem zamiast oryginalnego "Designed by ..." "Based on ...", ale czy to konieczne? Mogę z tego zrezygnować?

Dylek
23-09-2007, 21:45
Jak szablon jest oparty na licencji GPL - mozesz - nie mozesz tylko z jej kodu wycinac informacji o autorze. To wszystko masz zawarte w tresci licencji. Wypadaloby moze zachowac informacje w takim stylu jak piszesz, w ramach odwdzieczenia sie za czyjas prace, ktora udostepnil za free.