PDA

Zobacz pełną wersję : SDJ Extra - Joomla!



zwiastun
24-09-2007, 18:42
Ukazało się specjalne wydanie PHP Solution: SDJ Extra w całości poświęcone Joomla. Chcesz mieć podręcznik pod ręką - zobacz stronę

http://www.phpsolmag.org/pl/phpsolmag/issues/extra_26.html



Spis treści


Joomla! i Web 2.0
Stefan Wajda
Web 2,0 stał się na naszych oczach. Zwiastun opowiada o początkach Joomla! Po przeczytaniu tego artykułu przekonasz się, że Joomla! jest dla każdego: dla prawnuczka i prababci, dyrektora i portiera.


Joomla! i kapelusze
Stefan Wajda
Razem ze Stefanem stworzysz zrąb witryny firmowej dla fikcyjnej spółki Kapelusze S.A.. Krok po kroku przejdziesz kolejne etapy projektowania w Joomla! W trakcie lektury poznasz istotę Joomla!, bedziesz rozumieć specyfikę Joomla!, nauczysz sie korzystać ze wszystkich podstawowych narzędzi Joomla!


Instalacja Joomla!
Stefan Wajda
Stefan przedstawi wymagania środowiska instalacyjnego Joomla!, opisze przebieg instalacji oraz doradzi, krok po kroku, jak rozwiazać problemy podczas instalacji. Na wszelki wypadek, bo raczej nie powinny się przydarzyć.


Tworzymy szablon
Michał Sobkowiak
Razem z Michałem poznasz wygodny sposób tworzenia szablonów. Razem z nim zbudujesz swój szablon, który bęzie oparty na najcześciej spotykanym w Internecie trzykolumnowym ukladzie treści. Przekonasz się, że przy podstawowej znajomości HTML i CCS, poradzisz sobie z tym bez problemu.


Szablony... trochę bardziej
Michał Sobkowiak
Michał rozbudowuje wiedzę na temat szablonów. w tym artykule opisuje pozostałe elementy PHP interesujące ze względu na twrzenie sablonów. Poznasz sposoby poprawiania funkcjonalności stworzonego szablonu oraz dowiesz się, jak go poszerzyć.


Tworzenie rozszerzeń dla Joomla!1.5
Mateusz Krzeszowiec
Mateusz na przykładzie komponentu słownika pokaże, jak budować roszerzenia dla nowej wersji Joomla! 1.5 Release Candidate 1 oraz omówi możliwosć nowego wydania. Warto zapoznać się z tym rozwiązaniem, ponieważ bedzie ono przydtne do tworzenia aplikacji interetowych.

Rozszerzamy możliwości
Stefan Wajda
W jaki sposób poszerzyc możliwości Joomla! W tym artykule Stefan przedstawia na przykładzie komponentu DcMan i pokrewnych dodatków, jak rozszerzyć użyteczność Joomla!, rozszerzać jego możliwości. Poznasz wszystkie asekty instalacji i konfiguraji rozszerzeń.


Strojenie i dostrajanie komponentów
Stefan Wajda
Na przykładzie kontaktu DocMan i pokrewnych dodatków Stefan pokaże Ci, jak udostępniać treści komponentów na witrynie, jak korzystać z modułów i botow oraz jak modyfikować strone prezentacyjną komponentu.


Aktualizacje, migracje, przenosiny
Stefan Wajda
Stefan prezentuje kilka wybranych problemów aktualizacji Joomla! i roszerzeń dla Joomla! oraz migracji między odmiennymi wydaniami Joomla! Dowiesz się również, jak przenosić bazę danych oraz prznieść do Joomla! witrynę stworzoną w innym CMS.


Krótka historia
Stefan Wajda
Stefan opowiada, jak doszło do narodzin Joomla!. jakie dramatyczne dcyzje towarzyszyły tym narodzinom, jakie były konsekwencje przedsięwziętych kroków. Ponadto autor przedstawia pokrótce podobieńtwa i różnice między Mambo i Joomla!


Wspólnota Joomla! i Centrum Projektu
Stefan Wajda
W krótkiej prezentacji Stefan przedstawia zasady działania i organizację wspólnoty Joomla!, Centrum Projektu oraz płaszczyzny działania Polskiego Centrum Joomla! Dowiesz się czym jest społeczność Joomla!, kto wchodzi w jej sklad oraz jakie korzyści daje przynależność do niej.


Optymalizacja... ludziom i wyszukiwarkom
Stefan Wajda
Stefan przeorientuje Twoje spojrzenie na pozycjonowanie witryny i jej optymlizację pod kątem wyszukiwarek Poznasz aspekty witryny dobrej jakości, witryny profesjonalnej. Ponadto, dowiesz się, jak uzyskać w Joomla! przejrzyste adresy URL


Antylopa, otwartości i źródło
Michał Sobkowiak
Michał przedstawia historię powstania licencji. Autor opisuje konsekwencje związane z rozpowszechnianiem kopii Joomla! Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie licencja ma konsekwencje dla twórców rozszerzeń, ich użytkowników i osób wdrażających serwisy oparte na Joomla!

spex
25-09-2007, 00:05
Jaka cena?

jarek36
25-09-2007, 00:37
29,80 zł + koszt przesyłki 6 zł, warto !!!

spex
25-09-2007, 01:48
Na razie muszę uzbierać 40zł na rejestrację www.
Kiedy to ma być dostępne? Przeglądnę sobie toto w Empicu.

nowyr
25-09-2007, 09:05
Zwiastun dzięki na info ... zamówiłem za kilka dni będę sie mógł podzielić moimi wrażeniami co do zawartości ...

Pzdr.

nexus246
25-09-2007, 11:29
Gratulacje :)

magdaa
25-09-2007, 15:28
przyłączam się do gratulacji ... nareszcie!!! :)

PeFik
25-09-2007, 18:15
...męczę panie w Empiku już od soboty. Myślałem, że Wrocław duże miasto... niestety nim nowy numer dojdzie minie chyba tydzień. Tragedia....
no i tak pytając co dnia, chodzę z 30zł w kieszeni i ... czekam..bo wiem, ze warto :)

zwiastun
25-09-2007, 18:44
Ta ranna info na szybko. Aby podgrzać jeszcze, to dodam, że na płytce nie tylko Joomla! (tę zawsze lepiej pobrać z witryny), ale wzorcowe projekty szablonów + tutoriale we flashu : jak tworzyć szablony dla Joomla!

kaniagandzowski
27-09-2007, 13:42
według mnie, informacja ta powinna się znaleźć na głównej stronie. Chociażby wzmianka.
Jak dla mnie bardzo interesująca informacja i warta uwagi.

pozdrawiam

Elfiszcze
01-10-2007, 15:47
Gratulacje :)

kaniagandzowski
08-10-2007, 17:20
Tworzenie rozszerzeń dla Joomla!1.5 - ten artykuł trochę ciężki jest nie bardzo można sie pokapować po przeczytaniu.

Czy będzie może coś więcej na temat tworzenia komponentów do Joomli? Fajnie by było gdyby opisano jak można stworzyć komponent z wykorzystaniem AJAX (z biblioteką XAJAX oraz skryptami http://script.aculo.us/) nie musi być wersja drukowana może być pdf za nawet odpłatnością pod warunkiem, że było by wszystko ładnie opisane i szczegółowo. Wiem, że jest strona www.joomla.org (http://www.joomla.org) ale nie ma za dużo czasu przeszukiwać i czytać tyle stron żeby dowiedzieć sie jak zrobić taki komponent. Wiec lektura zwięzła i na temat było jak dla mnie mile widziane.

Pozdrawiam

T@rsch
09-10-2007, 01:38
i ja się przyłączam do gratulacji.:) tylko sie cieszyć i oby tak dalej..

kaniagandzowski
11-10-2007, 15:00
Czytam rozdział Tworzenie rozszerzeń dla Joomla 1.5 próbując nauczyć pisania komponentów lecz brakuję tego komponentu który jest opisywany w tym artykule. Żebym mógł zajrzeć do kodu. A na płycie nie ma tego (a powinno być - tak wynika z arty.) i także na stronie http://pomoc.joomla.pl/sdj/ (http://pomoc.joomla.pl/sdj/)
NIC NIE MA.


Bardzo proszę o udostępnienie tego komponentu. Ułatwi to naukę.

Pozdrawiam

Sova
12-10-2007, 15:23
http://www.forum.joomla.pl/images/icons/icon14.gif Tak trzymać!http://www.forum.joomla.pl/images/icons/icon14.gif

krecik
15-10-2007, 19:08
No Super. Już zamawiam.

nexus246
15-10-2007, 21:21
@kaniagandzowski
A zobacz sobie przykładowy komponent jakiś. Np weblinks jest dość prosty.

Joshua
16-10-2007, 17:12
nabyłem, mam nadzieję, że choćby część zysku ze sprzedaży trafi do Zwiastuna i zespołu za pracę przy polonizacji i rozwoju M/J

krecik
31-10-2007, 14:04
Przydał by się plik PSD tego szablonu co jest omawiany w wizualnym kursie na płycie CD. Chciałbym właśnie na nim poćwiczyć przy tym kursie.
Autor mowi ze mozna np. sobie pobrac kod z okna na dole prezentacji. Ale ja nie mam zadnego okna w ktorym by byly jakies kody. To samo tyczy sie odnosnikow na koncu prezentacji - tez ich nie widze.

krecik
08-12-2007, 22:54
Czy może ktoś mi pomóc. Oglądam 4 filmik. Gość mówi, że czysty kod css można sobie pobrać z z dołu okna prezentacji - a ja tam nic nie mam. Czy tylko ja mam ten problem???

magdaa
09-12-2007, 00:55
u mnie też nie ma tego kodu

Viking
09-12-2007, 19:29
Płytę przygotowano niezależnie od PCJ! Spróbujcie napisać bezpośrednio do Andrzeja.

Ciapek84
11-04-2008, 17:25
Może ktoś pisał już do Andrzeja i ma ten kod css wykonywany w tutorialu. Jak tak to niech ktoś umieści go tutaj, byłbym bardzo wdzięczny.