PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zablokować kopiowanie textu ?



pr0gressiv3
14-03-2006, 19:24
Mam problem, potrzebuje czegos,co zablokuje kopiowanie textu na stronie za pomoca zaznaczenia kursorem myszy lub tez po przez ctrl+a / ctrl+c. Nie wiem , czy mozna wogole tak w joomla , szukalem na forum i niestety nie znalazlem nic o takiej tematyce. Prosił bym o pomoc poniewaz jest to dla mnie bardzo wazne.
Pozdrawiam

livio
14-03-2006, 20:34
Zawsze możesz zrobić tak:
Napisać najnormalniej w świecie artykuł.
Zrobić zrzut ekranowy. Przyciąć.
Zapisać na dysku jako JPG, wgrać na serwer.
Wstawić obrazek zamiast tekstu.

pr0gressiv3
14-03-2006, 21:13
Baardzo mi pomogleś naprawde.... WIem doskonale, ze tak mozna, ale nie jestem w stanie robic tysiac screenow : ( ehhh

josh
14-03-2006, 21:36
nie bardzo rozumiem co chcesz osiagnac?? sa skrypty blokujace prawy przycisk myszy, blokujace zaznaczanie, tylko ze wystawczy ze zapisze ta strone sobie na dysk i moge Twoje poblokowane teksty kopiowac
a skoro chcesz tresci w htmlu blokowac to moze nie warto ich wystawiac na pokaz,
jakbys nie poblokowal to skoro to pokazujesz nawet w formie zablokowanej czy zaszyfrowanej to zawsze moge zrobic sobie zrzut ekranu Twojej strony i przy pomocy proga do rozpoznawania tekstu ten tekst miec
co do obrazka zamiast tekstu to tez nie rozwiazanie :D

pozdr

magic
14-03-2006, 21:36
Tutaj (http://groups.google.pl/group/pl.comp.lang.javascript/browse_thread/thread/3edad08166aea070/660520ded705c3ea%23660520ded705c3ea?sa=X&oi=groupsr&start=0&num=2)masz trochę opinii na temat takiego postępowania z publikowanym tekstem :D oraz trochę info jak to zrobić (niektóre do skopiowania, niektóre w podtekście).
A tak poza tym - użyłem Gugli i znalezienie tego i jeszcze wielu innych miejsc - zajęło mi ok. 30 sekund...
A tak poza tym - nie to forum ...

pr0gressiv3
14-03-2006, 21:45
Wiem doskonale ze mozna zapisac cala strone, lub zrzucic sobie screena i masz text mojej www. Powiedzmy, ze moj pracodawca jest baaardzo upierdliwy ; / Dzieki za pomoc i przepraszam, ze pomylilem forum. Pozdrawiam

josh
14-03-2006, 21:49
to szczerze wspolczuje ;) nie pozostaje mi niec innego jak doradzic Ci aby na spokojnie upierdliwcowi wytlumaczyc ze sensu glebszego w takim blokowaniu nie ma :)

pozdr

piwo
14-03-2006, 21:54
A przed czym ma Cię ta blokada uchronić?

NIe ma skutecznego zabezpieczenia tekstu wyświetlanego na stronach www przed kopiowaniem.

Skoro już publikujesz tekst na stronie, to chyba po to żeby komuś się przydał. A jeżeli ktoś go ma kopiować i wykorzystywać np. na swoich stronach lub w innych publikacjach, pomimo tego, że wyraźnie zaznaczyłeś na stronie, że takie działanie jest zabronione, to jest to łamanie praw autorskich.

Ale wiesz jak to jest w naszym kraju. Kopiowanie książek jest zabronione, ale kto z nas ich nie kserował. O piractwie komputerowym już nie wspomnę.

Podam Ci jedno rozwiązanie, które częściowo rozwiąże Twój problem.
W templatce w z naczniku body dodaj taki wpis onselectstart="return false"

Przykład <body onselectstart="return false">


Niestety zawsze można wyłączyć javascript w przeglądarce.

Przykład ze zrzutami też nie jest skuteczny, bo jeżeli komuś zależy na tekście może przepisać tekst z obrazka, a jeżeli teksty są długie i przepisywanie ręczne jest pracochłonne wystarczy skorzystać z pomocy programu do rozpoznawania tekstu (OCR). Najlepiej pirackiego ;)

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

piwo
14-03-2006, 21:57
ech, rozpisałem się i chłopaki mie ubiegli :D

magic
14-03-2006, 21:57
Gdzieś widziałem moduł dla Joomla! (chyba na stronie producenta NewsFlashScroller), który on-line zamienia dowolny tekst np. artykułu na obrazek i wyświetla.

pr0gressiv3
14-03-2006, 22:00
nie pozostaje mi niec innego jak doradzic Ci aby na spokojnie upierdliwcowi wytlumaczyc ze sensu glebszego w takim blokowaniu nie ma :)


Sek caly w tym, ze on twierdzi, ze malo ktory uzytkownik netu potrafi zrobic scr lub zapisac strone na dysku.. porazka

Dziekowa jeszcze raz wszystkim i pozdro

magic
14-03-2006, 22:11
Zapomniałem dodać, że ten moduł potrafi podstawić wybraną czcionkę do tworzenia obrazka - np. AntyOCR - a to znaczy, że da się coś takiego zrobić ... :D
Powiedz Szefowi, że istnieje takie oprogramowanie - Joomla! się nazywa, co wszystko potrafi, nawet takie dziwne pomysły ... , ale jest baaaardzo drogie :D :D :D

piwo
14-03-2006, 22:55
Ale czemu ma służyć takie rozwiązanie?? Wg mnie zero zalet i same wady.
- strona nie jest dostępna dla wszystkich
- tekstu na bitmapie nie da się skalować -(powiększać, pomniejszać, co niektórym może utrudnić czytanie) - chyba, że w Operze
- wzrasta transfer i obciążenie serwera
- wyszukiwarki przecież tego nie zaindeksują, więc na dobrą sprawę traci się wielu potencjalnych klientów
- większość użytkowników wolniejszych łączy trafia szlag i rezygnują z przeglądania strony

Dla firmy oznacza to same straty. Więc IMHO nie baw się w żadne blokady dostępu do treści serwisu, tylko spokojnie wytłumacz szefowi, że takie działanie w ogóle jest nieracjonalne i nieopłacalne. I nie ma takiego rozwiązania, które uniemożliwi skopiowanie treści serwisu. No chyba, że odłączy serwer od sieci ;)

Zawsze możecie od czasu do czasu przeszukać sieć i sprawdzić czy ktoś nie opublikował waszych tekstów na swojej stronie, a później wystarczy postraszyć takiego delikwenta prawami autorskimi i macie sprawę załatwioną.

nexus246
14-03-2006, 23:43
Zrób tak :) idź do szefa, powiedz że znalazłeś super rozwiązanie - zamiana tekstu na obrazek tak jak pisze magic, dodatkowo powiedz że do tekstu można wrzucić jakąś czcionke szeryfową (dodaj, że taka czcionka gorzej się rozpoznaje przez aplikacje OCR więc tekst jest nie do ukradzenia) i porozwodź się trochę nad zaletami tego niezwykłego rozwiązania jednocześnie nadmieniając że jest to czasochłonne i skomplikowane technicznie ale Ty masz w tym doświadczenie :)

A potem jak juz se tak pogadacie to mu powiedz że jest jedna wada. Tak zabezpieczonych stron niestety nie da się dodać do wyszukwiarki bo wyszukiwarka ma to do siebie że niestety jest takim kradziejem tekstu ze strony. Więc szefa nie będzie w guglu i niech się szef zastanowi czy warto.

:D:D

pr0gressiv3
15-03-2006, 00:23
Chyba sobie to wszystko zapisze i mu powiem ;] Nie naprawde, upierdliwosc nie zna granic ;/ Jakos dam rade. Pozdro

magic
15-03-2006, 00:30
...dodatkowo powiedz że do tekstu można wrzucić jakąś czcionke szeryfową No nie !!!
Przecież wyraźnie napisałem, ze DOWOLNĄ. Czyli np. zrobioną na specjalne zamówienie, "w cały świat i pół ameryki", taką że nawet Kazia Sztuka miałaby kłopot z odcyfrowaniem, a co dopiero jakieś OCR-y ... :D
Wrzuciłem tą propozycję (moduł dla generowania obrazków, które Joomla! tworzy on-line z treści artykułów - można go pobrać z tego miejsca (http://www.joomlastuff.org/mod_gdtext.html)) dla (głównie) zilustrowania faktu:
Joomla! jest tak popularna i ma tak szerokie wsparcie (a tym samym możliwości), że jeśli ktoś ma jakąkolwiek potrzebę (nawet egzotyczną cokolwiek), to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ktoś już wcześniej wpadł na podobny pomysł, a co więcej - zrealizował ten pomysł i opublikował go (zwykle free of charge). Na tym cała uroda OpenSource :)

nexus246
15-03-2006, 09:34
Ale tego już szef nie zrozumie skoro nie rozumie tamtych rzeczy. Dlatego nie warto mówić dowolną :) Warto powiedzieć szeryfową bo on nie wie co to szeryfowa ale się do tego nie przyzna tylko z przemądrzałą miną pokiwa głową ;)

Dzieci, nie czytajcie tego i tak nie róbcie. Nieładnie jest wykonywać czynność zwaną kiedyś nazywaną kłamstwem a teraz ściemniamem (tudzież polityką ;)).

magic
15-03-2006, 11:20
No tak , szeryfową z Teksasu.
Made by Chuck and under supervisory of T. Rangers.

livio
15-03-2006, 11:54
Po co komu blokowanie w JS?
Wyłączę JS w Operze 3 kliknięciami i mogę skopiować!

Możesz we Flashu zrobić...

pr0gressiv3
15-03-2006, 14:59
Po co komu blokowanie w JS?
Wyłączę JS w Operze 3 kliknięciami i mogę skopiować!

Możesz we Flashu zrobić...

Po to, ze mam taki kaprys wiesz ? ;/
Nie musisz mi pisac, co w czym moge robic...
Omg wszyscy zajarzyli o co chodzi a Ty dalej swoje :|

livio
15-03-2006, 15:08
Nie musisz mi pisac, co w czym moge robic...
Omg wszyscy zajarzyli o co chodzi a Ty dalej swoje :|
Przecież pytałeś...
Nie myśl, że ja nie "zajarzyłem", ale zawsze lepiej mieć o jeden pomysł więcej!

pr0gressiv3
15-03-2006, 15:14
Zapytalem jak moge zablokowac, a nie w jakim programie, ani przez robienie scr i zapisywanbie jako jpg..
Niewazne

livio
15-03-2006, 15:16
Masło maślane.