PDA

Zobacz pełną wersję : [Własny moduł] współpracujący z PRADO



aztech
23-10-2007, 13:54
Witam serdecznie!
Wstęp
Mam zamiar niedługo zabrać się za stworzenie nowej odsłony popełnionej przeze mnie i prowadzonej do dzisiaj strony klubu do którego należę WKS Siódemka (http://scrabble.piotrp.com.pl/) (wiem jest tragicznie, alekażdy kiedyś zaczynał http://forum.php.pl/style_emoticons/default/smile.gif). Po analizie potrzeb doszedłem do wniosku, iż dla tej strony najlepszy, rozwiązaniem będzie wykorzystanie jakiegoś CMS-a ze względu na standardowe funkcje, które powinny się tam znaleźć:
- newsy z możliwością dodania komentarzy
- sondy
- galerie z możliwością komentowania
- i najważniejsze: możliwość administracji pojawiających się newsów/informacji przez osoby niekoniecznie znające się na HTML-u i PHP.
- system kont/zalogowani userzy
- być może kiedyś openID (ale raczej jako rzecz typu: nice to have)?
Przyznam szczerze, nie mam ochoty tracić czasu na budowanie w/w części funkcjonalności, skoro jest wiele rozwiązań CMS-owych, które świetnie to robią a Joomla spełnia w tym zakresie spełnia moje oczekiwania (moja wiedza bazuje na ostatnim wydaniu PhpSolutions - SDJ Extra)
Rozwinięcie
Jak można zauważyć na stronie, znajdują się wyniki turniejów, różnego rodzaju statystyki oraz podsumowania generowane na podstawie danych pobranych z bazy danych (trza poklikać w menu). W nowej wersji serwisu chciałbym pozostać przy obecnym (lub lekko zmodyfikowanym) schemacie bazy danych oraz rozszerzyć statystyki o możliwość określania przedziału czasowego z którego powinny być one wyświetlane + dodać możliwości różnego rodzaju ich przefiltrowania np.
- dla danej osoby
- dla danego okresu czasu
- dla danej osoby występującej w meczu jako gospodarz, gość
itp itd
W tym celu będę przepisywał skrypty generujące statystyki, tak aby były one w PHP5 oraz by uniezależnić je całkowicie od schematu bazy danych (będą wrapery dla odczytu danych)
Pytanie właściwe
Właściwą część serwisu odpowiedzialną za generowanie statystyk zamierzam napisać bazując na frameworku PRADO. Framework ten wymaga PHP w wersji 5.1.2+. Następnie chciałbym ją osadzić w postaci modułu. To co mnie na razie niepokoi, to fakt iż aplikacje PRADO przekazują sobie pewne informacje poprzez adres URL, Joomla również. Zastanawiam się, czy nie będą następowały w tym zakresie konflikty.
Nie znalazłem również żadnych informacji na polskim forum o tym by ktoś próbował integrować PRADO z Joomlą.
Drugie pytanie które wynika (prawdopodobnie z braku praktycznego doświadczenia w pisaniu modułów do Joomli)
to czy osadzanie w zasadzie niezależnej aplikacji WWW jakim byłaby część odpowiedzialna za wyświetlanie statystyk nie jest zbyt pracochłonne.
Jeśli posiadacie informację o jakiejkolwiek instalacji Joomli, która swoją funkcjonalnością (wyświetlanie i generowanie statystyk) przypominałaby moje potrzeby to poprosiłbym o namiary na nią. Myślę, że rozmowa z osobą, która taką instalację przeprowadziła bardzo by mi pomogła.
P.S. Naszła mnie jeszcze jedna myśl. Być może istnieją w Jommli jakieś gotowe moduły/komponenty, które pozwalają na proste wyświetlanie danych tabelarycznych na podstawie informacji z bazy danych (wraz z sortowaniem itp itd). Wtedy mógłbym pójść w kierunku napisania prostego własnego skryptu, który po prosty powpisywałby mi w widoki dane a Jommla zajęłaby się tylko ich wyświetlaniem poprzez odpowiednie selecty do bazy (jeśli bredzę to proszę o "ukierunkowanie" mnie na właściwy trop poszukiwań).