PDA

Zobacz pełną wersję : Komponent za $$$, Co o tym myślicie?



gron
31-10-2005, 21:37
Witam,
Chodzi mi po głowie taki pomysł, żeby zrobic komponent i opublikować go nie na licencji GPL, ale za nieduże pieniądze np. 10 zł. Chciałem poznać wasze zdanie co o tym myślicie i jak podchodzicie do tematu. Dziękuje za poważne opinie. Poniżej dodaję ankietkę.

nexus246
31-10-2005, 22:38
Jesli to ma byc komponent do Mambo/Joomla zintegrowany i działający tylko w tym środowisku to imho musi byc GPL.

Co do ceny.... Zależy za co :)

[OT] Twierdzenie ze niejaki okokota jest uzdolniony to bardzo duże nadużycie <lol><lol><lol><lol><lol>

zwiastun
01-11-2005, 02:59
A skąd nexusie wziąłęś tę pewność, przekonanie, twierdzenie?
Licencja Joomla i Mambo mówią

10. Napisałem komponent, moduł, szablon dla Joomla!. Czy muszę rozprowadzać go na warunkach GPL?
Nie! GPL pozwala rozwijać oprogramowanie i rozprowadzać rozszerzenia na takich warunkach, na jakich chcesz je rozprowadzać. Możesz wybrać dowolną licencję.

Dylek
01-11-2005, 07:59
Znajac wrodzony wstret ludzikow do placenia za cokolwiek obawiam sie ze milionerem to Ty jeszcze dlugo, dlugo nie bedziesz :)
Mowie to na podstawie chociazby tego, ze wiekszosc woli meczyc sie i pocic na serwerach z np. safe_mode, ale ZA DARMO, niz wydac 4 (!!) PLN na miesiac i miec profesjonalny hosting.

ORLONnet
01-11-2005, 17:27
Znajac wrodzony wstret ludzikow do placenia za cokolwiek obawiam sie ze milionerem to Ty jeszcze dlugo, dlugo nie bedziesz :)
Mowie to na podstawie chociazby tego, ze wiekszosc woli meczyc sie i pocic na serwerach z np. safe_mode, ale ZA DARMO, niz wydac 4 (!!) PLN na miesiac i miec profesjonalny hosting.
No to będzie na dzień dobry polemika:
"Wstręt do płacenia" to mają [i owszem] ale chyba tylko ludziki [uczniowie szkół średnich, studenci, i ogólniej -ci, którzy się jedynie na własne potrzeby bawią joomla czy mambo].
Z tego co wiem [a czasami trochę wiem] to na forach joomla [wczesniej mambo] przewijają się również osoby, które włączyły joomlę do listy wykorzystywanych narzędzi w firmie.
Ci płacą.
Sam płacę.
Mnie płacą.
... i to nie 20 zł
:)
To już nie jest zabawka do tworzenia domowej strony rodziny Kowalskich, zaczyna się kroić porządny system
chociaż zapewne osób wykorzystujących joomlę do zabawy wciąż będzie dużo więcej niż takich jak moja skromna osoba to jesteśmy!

nexus246
01-11-2005, 19:26
A skąd nexusie wziąłęś tę pewność, przekonanie, twierdzenie?


Powiedzmy opinię, pewności nie mam bo prawnikiem nie jestem i się nie upieram. Przedstawię swoją interpretacją kawałka GNU GPL. Cytaty z Zasady i warunki kopiowania, rozpowszechniania i modyfikowania punkt 2, http://www.gnu.org.pl/text/licencja-gnu.html.

Mianem "Program" określam cały skrypt Mambo/Joomla.



Możesz modyfikować swoją kopię czy kopie Programu oraz dowolne jego części, tworząc przez to pracę opartą na Programie, jak również kopiować i rozprowadzać takie modyfikacje i pracę na warunkach podanych w pkt.1 powyżej - pod warunkiem przestrzegania całości poniższych wymogów:

a. (...)

b.
Musisz doprowadzić do tego, aby każda rozpowszechniana lub publikowana przez ciebie praca, która w całości lub części zawiera Program, albo pochodzi od niego lub jego części, była w całości i bezpłatnie licencjonowana dla wszelkich stron trzecich na warunkach niniejszej Licencji.


Z reguły komponenty/moduły wykorzystują API Programu, co moim zdaniem jest równoznaczne z tym że "zawierają Program" czyli odpowiednie klasy Programu.

Może się jednak faktycznie zdażyć, że nie zawierają. Wtedy:



c. (...)

Niniejsze wymogi odnoszą się do zmodyfikowanej pracy jako całości. Jeśli dające się ustalić sekcje danej pracy nie pochodzą od Programu i mogą być racjonalnie uważane za samodzielne i odrębne same w sobie, to niniejsza Licencja i jej warunki nie mają zastosowania do takich sekcji przy rozprowadzaniu ich przez ciebie jako odrębne prace. Jeśli jednak rozprowadzasz je jako część całości, będącej pracą opartą na Programie, rozpowszechnianie tej całości musi być dokonywane na warunkach niniejszej Licencji, której zezwolenia dla innych licencjobiorców rozciągają się w całej szerokości na tę całość, a tym samym i na każdą indywidualną jej część, niezależnie od jej autorstwa.


Nie jestem przekonany czy moduły/komponenty/szablony przeznaczone dla Prgoramu mogą być uważane za odrębne i samodzielne same w sobie.



Dlatego też intencją tego fragmentu nie jest roszczenie sobie praw albo podważanie twych praw do pracy napisanej w całości przez ciebie. Chodzi nam raczej o korzystanie z prawa kontrolowania dystrybucji pochodnych i zbiorowych prac opartych na Programie.


Komponent/moduł są moim zdaniem pochodnymi Programu.



I jeszcze jedno: samo tylko połączenie z Programem (lub z pracą opartą na Programie) innej pracy - nie opartej na Programie, w ramach wolumenu nośnika przechowywania lub dystrybucji, nie powoduje objęcia takiej pracy zakresem niniejszej Licencji.


Moim zdaniem komponenty/moduły są oparte na Programie.

Licencja na której jest rozprowadzanu Program w żadnym miejscu nie mówi to co napisałeś. Jest to tłumaczenie faka i interpretacja, która wg mojej opinii jest błędna

nexus246
01-11-2005, 19:34
hehehe, dobre to z SAFE MODE ale takie są fakty. A co do kawałków dla firmowych stron to musiałoby byc coś extra :)

Sterydziomal
08-11-2005, 22:25
jak zrobisz jakiś "innowacyjny" mod, który jest powszechnie potrzebny, zwłaszcza jakimś dużym firmom, to możesz dostać jednorazowo o wiele większą kwotę... ale zazwyczaj takie firmy mają swoich informatyków, którzy im robią takie rzeczy...

jacaka
03-12-2005, 05:57
@gron rob to sie sprzedaje nawet niezle i nie za 20 pln !
@Sterydziomal mylisz nie wszyscy firmowi informatycy napisza nowy modul

Joomla User
03-12-2005, 11:29
Ostatnio w ofercie jednej firmy widziałem opensourcowy niby sklep osCommerce za... 250 złotych! Była to specjalna wersja - z poprawionymi błędami, dodanymi nowymi możliwościami i ekstra modułami. Wystarczyło to zainstalować za serwerze i rozpocząć handel. Przypuszczam, że za tą cenę znaleźliby się także nabywcy zrobionej na podobnej zasadzie Joomli Plus.

*) Witaj na forum! A gdzie Twój firmowy awatarek z kufelkiem? ;-)

jacaka
03-12-2005, 12:40
...Witaj na forum! A gdzie Twój firmowy awatarek z kufelkiem? ;-)
a jest i kufelek i fotka ale chyba admin nie wlaczyl opcji avatarkow :D

stone
03-12-2005, 13:40
Witam. Avatarki włączone :) tylko obrazek ustawiles jako obrazek profilu a nie emblemat:)

jacaka
03-12-2005, 13:44
tak ale u mnie nie dzial opcja edycji emblematu ;(
mam wlaczona opcje jako zaznaczone i nic wiecej
i w IE i w mozilli

#stone dzieki ;)

ozon
24-03-2008, 15:52
No rob tylko potem cene w miare niska daj bo jak masz zarobic to zarobisz ale musi to byc dobry mod,component i uzyteczny
a dzieki masie ale patrz globalnie na to co wykonasz na bank zarobisz...

moja sugestia rob w jezyku tez eng, de, it, fr, tam jest rynek o wiele bardziej oplacalny i trzymaj sie tej zasady waluty np. 10zl ,10$, 10 EURO, ( 10- oczywiscie cena do twojego uzgodneinia ) zycze sukcesu.

idek
27-07-2008, 01:03
ja równiez jestem za.. jesli zrobisz cos dobrego to pewnie ze sie kupi.. wiesz byle to nie był klon tego co juz jest i można dostac za friko..

fajnie jakbyś wymyslił coś nowego :P :D

(P.S. do kupująch .. dajcie znac jak ktoś to na RS wrzuci.... joke ;) ) ale bądź, co bądź pewnie sie to tam znajdzie.. byle nie za szybko i byle Cie to nie zniechęciło, ale trzeba sie z tym liczyc..

powodzenia i pochwal się jak coś napiszesz! wiesz tym bardziej jeśli nie masz nic innego kreatywnego do robienia, to lepiej napisac a nie zarobic, niż nic nie zrobic i nie zarobic, takie moje zdanie

juzio5
27-07-2008, 02:52
wszystko kwestia ceny i co to by było?
A masz już może coś zrobione?

Z całą pewnością odbiorców jakiś znajdziesz i może majątku nie zarobisz, ale za nakład pracy nie stracisz.
Wodotryski* kupią amatorzy, skomplikowane wieksze lub duże projekty z pewnością firmy lub zamożni amatorzy.
* wodotrysk - coś fajnego nie koniecznie funkcjonalnego

zwiastun
27-07-2008, 19:01
A żecie odświeżyli starocie.... No ale może się "winny" odezwie :)

Rybik
27-07-2008, 23:47
1. Zachowanie integralności, pomimo uzycia narzędzi zewnętrznych

Musisz doprowadzić do tego, aby każda rozpowszechniana lub publikowana przez ciebie praca, która w całości lub części zawiera Program, albo pochodzi od niego lub jego części, była w całości i bezpłatnie licencjonowana dla wszelkich stron trzecich na warunkach niniejszej Licencji.
Rozszerzenie do Joomla nie pochodzi od Joomla i nie jest jego częścia, ponieważ nie wykorzystujemy kodu a jedynie nakazujemy programowi uzycie narzędzi z innego programu.
Jeżeli przygotowuję projekt wnętrza [kanalizacji / instalacji dla] domu zbudowanego przez kogoś innego, to mój projekt jest osobnym przedmiotem ochrony przez prawo autorskie.
Jeżeli piszę program działający tylko pod Windows i uzywający wbudowanych funkcji systemu, to również moje dzieło stanowi ntegralną całość.
Pliki inkludowane są generalnie narzędziami niezbędnymi do pracy i o ile nie chcemy opatentować modułu newsów który po prostu inkluduje inny moduł newsów to cały czas jesteśmy autorami "unikatowego" dzieła. Inaczej wpadliby w tarapaty wszyscy: autorzy dzwonków do nokia, kołpaków do volksvagena, uniwersalnych tuszy do drukarek, nakładek na autocada, skór do winampa itp (to sa wszystko "dzieła" których unikalności nie da się zaprzeczyć, przez co stanowią przedmiot ochrony a jednocześnie nie mogą w pełni funkcjonować bez współpracy z dziełami innych autorów).
2. Czy to dzieło, czy usługa ?

Niniejsze wymogi odnoszą się do zmodyfikowanej pracy jako całości. Jeśli dające się ustalić sekcje danej pracy nie pochodzą od Programu i mogą być racjonalnie uważane za samodzielne i odrębne same w sobie, to niniejsza Licencja i jej warunki nie mają zastosowania do takich sekcji przy rozprowadzaniu ich przez ciebie jako odrębne prace. Jeśli jednak rozprowadzasz je jako część całości, będącej pracą opartą na Programie, rozpowszechnianie tej całości musi być dokonywane na warunkach niniejszej Licencji, której zezwolenia dla innych licencjobiorców rozciągają się w całej szerokości na tę całość, a tym samym i na każdą indywidualną jej część, niezależnie od jej autorstwa.
Ten fragment teoretycznie skreśla mozliwość powszechnego płatnego publikowania przerobionych wersji Joomla, jednak wciąż można to robic na mocy indywidualnych umów, w których opłatę pobiera się za wykonanie _usługi_ modyfikacji ale umowa ta wciąż może podlegać 50% kosztom uzyskania przychodu, przynależnym pracom "autorskim". Zmodyfikowany system/dodatek nie podlega odsprzedaży praw autorskich, ponieważ nie stanowi unikatowego dzieła i nie powinniśmy go obejmować gwarancją a jedynie klauzulą o "wykonaniu w zgodzie z dobra praktyką programistyczną i zaleceniami dla tego API oraz usunięciu wszelkich znanych nam błędów".
Ważne: klient nie może zostac pozbawiony prawa do upublicznienia zmodyfikowanej wersji, odsprzedaży, uzycia na wielu stanowiskach itp. Żeby taką ochronę zapewnić, trzeba przepisać kod po swojemu (klasę, komponent itp) - tak, żeby mogła stanowić zdatną do wydzielenia, autorską całość, której ochrona została już wyjaśniona w p1.
3. Bez paranoi


Komponent/moduł są moim zdaniem pochodnymi Programu.

Wkład nie jest pochodną długopisu. Możesz wyprodukować taki długopis, który przyjmuje tylko specjalnie ukształtowane wkłady ale nie możesz zastrzec tego kształtu, jeżeli jedynym wyznacznikiem jego unikalności jest pasowanie do Twojego długopisu. Jeżeli wymyślisz taki mechanizm współpracy wkładu z długopisem, który przedstawia soba coś wymagającego ochrony, ze względu na unikalne rozwiązanie techniczne, i mechanizm tkwi zarówno w długopisie jak i we wkładzie to możesz zastrzec oba "kształty". W przeciwnym wypadku zabronione byłoby dorabianie kluczy, sprzedaż nieoryginalnych obudów do telefonów, czy uniwersalnych pilotów telewizyjnych.
Oczywiście autorzy próbuja sie bronić innymi metodami:
- utrata gwarancji w wypadku użycia nieoryginalnych (tuszy, ładowarek, gaźnika)
- takie skomplikowanie współpracy komponentów danego dzieła, które skutecznie odstrasza producentów części nieoryginalnych
Nie zapominajmy jednak, że dopóki nasze "dzieło" posiada unikatowy charakter i korzysta z innych dzieł "narzędziowo", to będzie osobno chronione. Tak naprawdę dodatki do Joomla moga współpracowac z każdym API, które zapewni odpowiednie metody i jako zywo nie ma w Joomla, żadnych metod publicznych, które nie są do zastąpienia i tu przychodzi nam z pomocą ustawa:
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU19940240083&type=3&name=D19940083Lj.pdf



Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną

odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.

Timszel
18-09-2009, 22:54
Zapłacę Ci 10 zł a może i 20 za komponent, który pozwoli mi w artykule umieścić coś na kształt arkusza kalkulacyjnego...chcę na bierząco liczyć koszty.
Pozdrawiam
Wanda

idek
19-09-2009, 00:50
ooo za taką kasę, to chyba nawet ja zakupie kilka ksiązek z USA płacąc za przesyłke 45$ i poświęcę kilka miesięcy na naukę php i progromowania pod Joomlą! napewno się do Ciebie odezwę Wando, pozdrawiam i życzę cierpliwości!


... litości...

juzio5
19-09-2009, 01:17
co za rozrzutność z Twojej strony. Wando, spokojnie z tą kasą, myślę, że oferta będzie wystarczająco atrakcyjna poniżej 10 zł, za kolejne 10 będziesz mogła kupić na wyłączność jakiś skrypt :):):):)

adminweb
21-09-2009, 18:21
O ile witryna dawałaby mi zyski i dany komponent wymagałby kupienia go to wiadomo ze zapłaciłbym za niego nie tylko 20 złotych.Ale tak dla efektu ,no cóż bynajmniej ja przemyślałbym sprawę, i ewentualnie te pare dolców czy zetów kilkanaście straciłbym ,aby sobie popatrzeć jak to mi płatny gadżet na strone śmiga bestrosko..he he he

Timszel
21-09-2009, 19:05
ooo za taką kasę, to chyba nawet ja zakupie kilka ksiązek z USA płacąc za przesyłke 45$ i poświęcę kilka miesięcy na naukę php i progromowania pod Joomlą! napewno się do Ciebie odezwę Wando, pozdrawiam i życzę cierpliwości!


... litości...

Przepraszam. Tylko tyle.
A cynizmu się boję. Skoro Joomla jest darmowa...przepraszam.

idek
22-09-2009, 15:12
Może i jest "darmowa", co nie oznacza, że żeby coś mieć, wystarczy o tym pomyśleć - programiści poświecają lata, żeby dojść do wprawy w pisaniu dodatków, policz sobie ten czas, policz czas jaki zajmkuje napisanie dodatku, wszystkie ksiązki do nauki języka, nieprzespane noce.. :D

Timszel
22-09-2009, 15:52
Może i jest "darmowa", co nie oznacza, że żeby coś mieć, wystarczy o tym pomyśleć - programiści poświecają lata, żeby dojść do wprawy w pisaniu dodatków, policz sobie ten czas, policz czas jaki zajmkuje napisanie dodatku, wszystkie ksiązki do nauki języka, nieprzespane noce.. :D

Wszystko to znam i rozumiem. Nie zmienia to faktu, że możnabyło mniej cynizmu włożyć w te odpowiedzi...

Pozdrawiam