PDA

Zobacz pełną wersję : Szkoła - Komponent BasicSchool do publikacji ocen uczniów



R&R
19-11-2007, 20:13
Od jakiegoś czasu pracowałem nad komponentem dla szkół służącym do publikacji ocen uczniów tzw. "Dzienniczek Ucznia". Ostatecznie stworzyłem komponent, który nazwałem BasicSchool.
Umożliwia publikację na stronie internetowej informacji o ocenach uczniów oraz zawiadomień dla rodziców indywidualnie dla każdego ucznia.
Komponent miał służyć małej lokalnej szkole, ale ostatnio zrobiłem go bardziej uniwersalnym.


Zatem dla chętnych do testowania i używania załączam plik instalacyjny. Komponent jest wyłącznie w polskiej wersji językowej.

wersja 1.1: (aktualnie najnowsza wersja dostępna tutaj (http://forum.joomla.pl/showpost.php?p=62007&postcount=1) )

magdaa
19-11-2007, 22:32
wykonałeś kawał naprawdę dobrej roboty !!! :)

jeśli można ... to pozwól na małą sugestię, gdybyś w przyszłości chciał rozwijać ten projekt - do pełni szczęścia brakuje możliwości wpisywania ocen przez nauczycieli, wychowawców itp ... od frontu ...

floyd
20-11-2007, 14:01
REWELACJA :)
W pełni profesjonalne wykonanie. Znakomita możliwość konfiguracji, wiele przydatnych opcji. Bardzo funkcjonalny komponent.
Jestem pod wrażeniem.:)

kobylinski
20-11-2007, 14:25
Świetny i naprawdę profesjonalny komponent, przyłączam się do gratulacji. Nie ma co, jeszcze tylko import z vulcana ;)
Czy nie myślałeś podłączyć edytorek WYSIWYG w ogłoszeniach?
Z takich dodatkowych rzeczy na gorąco przydałby się przycisk "zapisz i dodaj następny" przy uczniach.

Edit:
Jeszcze jedną rzecz zauważyłem. W konfiguracji nie ma przycisku powrót do panelu. Mógłbyś też rozwinąć menu administracyjne tak by można było wejść od razu do uczniów, nauczycieli itd.

Viking
20-11-2007, 16:32
Kudos!

R&R
20-11-2007, 17:02
jeśli można ... to pozwól na małą sugestię, gdybyś w przyszłości chciał rozwijać ten projekt - do pełni szczęścia brakuje możliwości wpisywania ocen przez nauczycieli, wychowawców itp ... od frontu ...
Zgadza się - taka opcja byłaby jak najbardziej pożądana
już od jakiegoś czasu o tym myślałem ale ostatecznie kiedy już zabrałem się za zaplecze to chciałem to doprowadzić do końca.
W przyszłości... hmm jak wystarczy czasu i chęci... :)



Jeszcze jedną rzecz zauważyłem. W konfiguracji nie ma przycisku powrót do panelu. Mógłbyś też rozwinąć menu administracyjne tak by można było wejść od razu do uczniów, nauczycieli itd.

Jasne - submenu można przypiąć...
natomiast powrót z menu konfiguracji następuje przez button "zamknij"., chociaż konsekwentnie może rzeczywiście zmienię go na button powrotu do cpanel

Konstruktywna krytyka jak najbardziej wskazana - z pewnością znajdą się jeszcze sprawy do poprawki - no cóż każdy jest tylko człowiekiem.
W każdym razie teraz kiedy jest już "szkielet" każdy ma prawo dodać własne modyfikacje...;)

inkos
20-11-2007, 18:59
Po prostu rewelacja :) Prosze napisz na jakiej stronie i od jakiego czasu on działa?

Oto kilka moich sugestii w dalszej rozbudowie komponentu:

1. Edytor WYSWiG w opcji dodawania ogłoszeń.

2. samodzielny moduł umożliwiający wyświetlenie ogłoszeń szkolnych w innej części witryny niż tylko razem z komponentem przy pozostawieniu możliwości ich wyświetlania w tym miejscu (opcja).

3. oddzielny moduł logowania dla ucznia na frontendzie.

4. Powtórzenie opcji z panelu kontrolnego w menu komponentu u góry + pozycje submenu.

5. W części wpisywanie ocen z danego przedmiotu w tabeli do wpisywania u góry gdzie jak się domyślam jest miejsce do wpisywania "za co jest ta ocena" (sprawdzian/kartkówka itp) powinno być miejsce na więcej znaków bo teraz zmieszczą się tam tylko dwa znaki.

6. Nowy manedżer... szkolnych sal lekcyjnych :) Tak aby można je było potem dopisywać do poszczególnych klas i ich planów lekcji czyli w efekcie "matematyka - sala 20".

To tyle z moich uwag zebranych "na gorąco" - w najblizszych dniach będe dalej testował Twój komponent... Jak na wersje 1.0 jest po prostu rewelacyjny. Nie wyobrażam sobie co może byc w wersji 2.0...

Mam nadzieję że będzie on dalej udoskonalany.

Pozdrawiam!

BTW: To jest mój pierwszy post na tym forum więc pozdrowienia dla wszystkich.

kobylinski
20-11-2007, 19:07
3. oddzielny moduł logowania dla ucznia na frontendzie.


Zdecydowanie stawiałbym na integrację z użytkowników joomla z użytkownikami komponentu. Osobny moduł logowania do serwisu i jeszcze jako uczeń jest troszkę nie wygodny.

inkos
20-11-2007, 19:17
Zdecydowanie stawiałbym na integrację z użytkowników joomla z użytkownikami komponentu. Osobny moduł logowania do serwisu i jeszcze jako uczeń jest troszkę nie wygodny.

Chyba zostalem zle zrozumiany. ;) Miałem na myśli propozycje stworzenia oddzielnego dodatkowego modułu (np. do umieszczenia w innej części serwisu tak jak menu strony itp) w którym po wpisaniu danych (uczen, pin) i kliknięciu na przycisk loguj przez ucznia/rodzica otwierałaby się główna strona komponentu z prezentacją tych danych co obecnie. Innymi słowy dodatkowy moduł do logowania się przez użytkowników - poza tym co jest obecnie

Czy teraz jest już jaśniej mimo zmierzchu na polu :)

kobylinski
20-11-2007, 19:41
Zrozumiałem Cię doskonale. Można i powinno się dążyć do tego by użytkownikom (istniejącym) w joomli przypisywać flagi dodatkowe typu "uczeń" lub "nauczyciel". Po zalogowaniu w normalny sposób dany użytkownik może być rozpoznawany jako uczeń, nauczyciel i w komponencie nadawane by były odpowiednie prawa i możliwości widoku, edycji.
Jest to oczywiście moje zdanie. Uważam że lepiej się zainteresować głębszą integracją z joomla! komponentu niż rozwijać sposób który w pewien sposób jest poza joomlą.
Prosta sytuacja. Masz stronę szkoły jest tam zainstalowany komentowany w tej chwili komponent, do tego forum, docman, jakiś system prywatnych wiadomości i parę innych. Uczeń który chce skorzystać z serwisu, musi się zalogować. Dodatkowo jeszcze musi podać pin w jednym komponencie.

Żeby nie być gołosłownym, od razu przejdę do rzeczy. Wystarczy napisać systembota rozpoznającego czy mamy do czynienia z uczniem/nauczycielem i który będzie miał za zadanie modyfikować $mainframe['_session'] dodając odpowiednie flagi.

R&R
20-11-2007, 20:06
Można i powinno się dążyć do tego by użytkownikom (istniejącym) w joomli przypisywać flagi dodatkowe typu "uczeń" lub "nauczyciel". Po zalogowaniu w normalny sposób dany użytkownik może być rozpoznawany jako uczeń, nauczyciel i w komponencie nadawane by były odpowiednie prawa i możliwości widoku, edycji.
Jest to oczywiście moje zdanie. Uważam że lepiej się zainteresować głębszą integracją z joomla! komponentu niż rozwijać sposób który w pewien sposób jest poza joomlą.
Prosta sytuacja. Masz stronę szkoły jest tam zainstalowany komentowany w tej chwili komponent, do tego forum, docman, jakiś system prywatnych wiadomości i parę innych. Uczeń który chce skorzystać z serwisu, musi się zalogować. Dodatkowo jeszcze musi podać pin w jednym komponencie.

Rzeczywiście można dokonać większej integracji z joomla, miałem taki zamiar ale jednak sporo użytkowników nie podaje swojego prawdziwego imienia i nazwiska, na których jednak trzeba byłoby bazować. co nie znaczy że niemożna by ich do tego zobligować
Sam PIN czy inne hasło do tego komponentu musi pozostać, ponieważ założenie jest takie że doręcza się go osobiście danemu uczniowi lub rodzicowi, natomiast rejestracja w joomla przebiega online i każdy może podać imię i nazwisko i podszyć się pod innego ucznia czy rodzica.

Co do pozostałych propozycji to ciekawą sprawą byłoby podpięcie systemowego edytora do ogłoszeń - jeszcze nie wiem jak to zrealizować.:rolleyes:

Pracowałem nad tym komponentem sporo czasu, zatem nie wiem kiedy mógłbym dodać jakieś aktualizacje ...
W każdym razie jak napisałem wyżej - każdy ma prawo dodać własne modyfikacje.

kobylinski
20-11-2007, 20:17
Sam PIN czy inne hasło do tego komponentu musi pozostać, ponieważ założenie jest takie że doręcza się go osobiście danemu uczniowi lub rodzicowi, natomiast rejestracja w joomla przebiega online i każdy może podać imię i nazwisko i podszyć się pod innego ucznia czy rodzica.

Pisałem o tym że można rozszerzać istniejącego użytkownika. Załóżmy, Staś założył konto o nazwie robokop. Podając nieprawidłowe dane. Nie ma jednak dostępu do komponentu szkolnego. Ale po jakiś czasie dostaje wygenerowany identyfikator i pin. Loguje się do serwisu podając swój login (robokop), następnie podaje identyfikator i pin w komponencie. Program go rozpoznaje, pisze ładnie Stanisław Kowalski, a pod spodem pytanie:

Czy chcesz przypisać swój identyfikator i pin do konta robokop?

inkos
20-11-2007, 21:38
Pisałem o tym że można rozszerzać istniejącego użytkownika.

Widze że masz konkretny pomysł. Tylko czy jest on możliwy do wykonania w bliżej określonym czasie?

Może lepiej najpierw:

1. umieścić edytor w ogłoszeniach i "przy okazji" także w innych miejscach jak np. "Menadżer Uczniów - Edytuj dane ucznia" na dole przy pozycji: "Wiadomości dla rodziców ucznia".
2. stworzyć moduł do oddzielnej prezentacji ogloszen
3. pozniej samodzielny moduł do logowania. to co obecnie tylko w formie modulu.

Dlaczego taka kolejnosc? Edytor - ulatwi prace i poprawi mozliwosci edycyjne ogloszen. Dzięki modułowi będzie można je publikować np na stronie głównej szkoły i dodatkowo powiedzmy w aktualnosciach a nie tylko na stronie komponentu. Podobnie z logowaniem.

Przy okazji pytanie: Czy wpisywanie ocen z "zachowania" możliwe jest tylko w części "Menedżer uczniów - edytuj dane ucznia" na zakładce "oceny"? Czy też jest to możliwe za pomocą pozycji z menu "wpisywanie ocen" po stworzeniu przedmiotu "zachowanie"?
I jeszcze jedno pytanie o wpisywanie ocen z zachowania - jeśli można je umieszczać tylko w menedżerze danego ucznia to warto przenieś wpisywanie tych danych do zakładki ogólne (ponizej frekwencji a przed zajeciami dodatkowymi) a na zakładce oceny pozostawić tylko ich prezentacje (bez mozliwosci edycji) tak jak ocen z innych przedmiotow.

kobylinski
20-11-2007, 23:18
Witam,

Pisałem wieczorem i niechcący dodałem edytor też w opisie ucznia.

inkos
21-11-2007, 01:02
Pisałem wieczorem i niechcący dodałem edytor też w opisie ucznia.

Super - pierwsza aktualizacja juz jest - punkt 1 z "planu rozwoju" wykonałeś :)

Teraz moze punkt drugi - moduł do wyswietlania ogłoszeń :)

Tutaj proponuje małą modyfikacje wyglądu tak aby ogłoszenia ukazywały się nie tak jak w komponencie czyli po rozwinięciu tytułu tylko tak jak "klasyczne" aktualnosci w postaci jeden pod drugim:

tytuł
autor
ogłoszenie pierwsze

tytuł
autor
ogłoszenie drugie

Warto zastanowic sie czy beda potrzebne jakies opcje w tym module:confused: Może ew. Ilość ogłoszeń "pełnych" jeden pod drugim, ilość skrótów czyli tak jak obecnie - rozwijalny tytuł a w nim ogłoszenie lub też co wymagałoby dodatkowo joogadgets - znane z nich "harmonijki"?

Proponuję wrócić jeszcze do backendowego menedzer ogloszen - dodawanie ogłoszenia i uzupełnić o pozycje powyżej edytora: pole "autor" do wpisania autora.

Inna propozycja: Na frontendowej czesci komponentu po zalogowaniu do "Indywidualna karta ucznia:" na dole lub za pomoca kolejnej zakladki dolozyc tez te ogloszenia. Bo w chwili obecnej będąc na profilu ucznia są one niedostępne/niewidoczne? A przecież mogą tam być takie informacje jak... terminy wywiadówek
Ale to można zrobić też dodając moduł ogłoszeń poniżej komponentu ;-) chyba ze integrujemy to z komponentem. Wtedy też przydałaby się opcja w configuracji: Pokaż ogłoszenia na "indywidualnej..." bo może dyrekcja tego nie chcieć :D

I to jest punkt drugi?

Pozdrawiam

kobylinski
21-11-2007, 11:26
Ok. Następnym krokiem jest moduł ogłoszeń. Tylko pytanie. Czy ma to działać jak migawki? Czy lista tytułów z linkami? Czy wszystko na raz :D?

inkos
21-11-2007, 15:54
Ok. Następnym krokiem jest moduł ogłoszeń. Tylko pytanie. Czy ma to działać jak migawki? Czy lista tytułów z linkami? Czy wszystko na raz :D?
Hmmm jesli można to może trzy opcje do wyboru(w jednym lub w oddzielnych modulach):
- migawki(opcje: czas wyswietlania pomiedzy poszczegolnymi ogloszeniami backend, na frontendzie opcje nawigacji - wstecz do przodu stop play),
- lista samych tytułów+autor+data(opcje: back opcje ile ogloszen+front link do wiecej)
- wariant trzeci wyswietlanie poszczegolnych ogloszen roznoczesnie jeden pod drugim (opcje: ile w calosci i ile z reszty w postaci linkow).
Ewentualnie trzy samodzielne moduły do wyboru każdy z jedna wersja wyswietlania?
Pozdrawiam

waldemdy
22-11-2007, 20:35
zainstalowałem sobie to "cacko" na www.gim3.pl (http://www.gim3.pl) ... i nic... z pozycji administratora (joomla 1.0.12) niby wszystko jak trzeba, komponent, ikonki, ale... klik, klik i nic... jedna, druga, trzecia... ponoć najpierw ustalić rok szkolny, ale gdzie? menadżer konfiguracji nie reaguje ... czy to działa u kogoś? jeśli tak, to dlaczego u mnie głucho?

inkos
23-11-2007, 03:13
zainstalowałem sobie to "cacko" na www.gim3.pl (http://www.gim3.pl) ... i nic... z pozycji administratora (joomla 1.0.12) niby wszystko jak trzeba, komponent, ikonki, ale... klik, klik i nic... jedna, druga, trzecia... ponoć najpierw ustalić rok szkolny, ale gdzie? menadżer konfiguracji nie reaguje ... czy to działa u kogoś? jeśli tak, to dlaczego u mnie głucho?

U mnie na J! 1.0.13 wszystkie opcje panelu działają poprawnie. Zarówno backend jak i front - niezaleznie od przegladarek - IE, Opera(rozne wersje).
Jeśli masz taką mozliwość to polecam zainstalowanie skryptu na swieżej kopii J!. Napisz też jaka masz konfiguracje Joomli tzn. jakie inne komponenty dodatkowe moduly. No i informacje czy czegos samemu nie przerabiales przez modyfikacje kodu J!

Oto krótka instrukcja obsługi(informacje na ten temat znajduja sie tez w opcji "POMOC" tego komponentu:

Rok szkolny ustalasz: Pierwsza ikona od lewej w pierwszej lini panelu konfiguracyjnego "Menedzer konfiguracji", a w nim zakładka "Ogólne" (to ta która się wyświetla) przedostatnie pole od dołu: "Określ aktualny rok szkolny:" gdzie wpisujesz np. Rok Szkolny 2007/2008.

Pamiętaj o jednym przechodząc po kolejnych zakładkach zawsze klikaj ikonke zapisz (prawy górny róg poniżej wyloguj)

Następnie kolejna zakładka Menedżera - "Nauczyciele" tutaj wybierasz użytkowników (już zarejestrowanych w joomla czyli np. samego siebie) którzy odtąd na potrzeby skryptu staną sie nauczycielami. Dalej na kolejnej "Dostęp" określasz poziomy dostępu (wszystko jest dokladnie opisane) dla poszczegolnych użytkowników których wczesniej uczyniłeś "nauczycielami".
Wybierasz z list poprzed podkreślenie a np. kilka osób za pomoca klikniecia myszka+przycisk CTRL na klawiaturze. Na ostatniej zakładce menedzera "Plan lekcji" ustalasz godziny rozpoczęcia i zakończenia lekcji. To tyle w menedżerze konfiguracji.

Jeśli coś WPISYWAŁEŚ/ZMIENIAŁEŚ to pamiętaj o przycisku zapisz! a dopiero później wyjdz z menedżera.

Teraz idziemy po kolei. Najpierw dodajesz przedmioty i nauczycieli którzy je wykładają w kolejnej ikonce - "menedżer przedmiotów".

Przechodzisz do kolejnego menedżera - "Menedżera klas". Tutaj przy dodawaniu nowej klasy poza opisem klasy, możliwością dodania jej ikony, dodajesz nauczycieli uczacych w tej klasie i przedmioty nauczane w danej klasie. W "menedżerze klas" możesz też przy dodanej juz klasie ułożyć jej plan lekcji. Ta opcja jest dostępna na liscie klas po kliknięciu drugiej kolumny w już utworzonej klasie o nazwie "Plan lekcji" gdzie na wyswietlonej drugiej zakładce "Budowa planu" budujesz ów plan.

I tym sposobem po mozolnym wpisywaniu danych do kolejnych menedżerów możesz przejść do... WPISYWANIA ocen. :) Tutaj wybierasz klase potem przedmiot i po dwukliku lub przycisku "wybierz". W kolejnym oknie w srodkowej cześci pod napisem "OCENY - SEMESTR X" w pierwszej lini tych małych krateczek możesz wpisywać sobie krótki opis "za co są te oceny" które wpisujesz w kolejnej linii według wzoru:
np:
sp
5+

Zawsze pamiętaj o zapisaniu danych przyciskiem zapisz ;)

I tym sposobem mamy wpisane oceny w danej klasie konkretnemu uczniowi z konkretnego przedmiotu.

Kolejne opcje jak "ceny semestralne" Podgląd wszystkich ocen powinny mówić same za siebie.

Inna część to "menedżer ogłoszeń" w którym możesz publikować ogłoszenia które ukażą sie (w obecnej wersji 1.0) w dolnej części strony głównej komponentu.

Pozostałe dwie opcje służą do zarządzania danymi czyli ich archiwizacji (w obrebie komponentu) oraz czyszczeniu tabel (sugerowane po zakonczeniu roku szkolnego).

Polecam lekture ostatniej ikonki czyli "Pomocy". Jest tam więcej wskazówek.

Pozdrawiam

R&R
23-11-2007, 06:40
zainstalowałem sobie to "cacko" na www.gim3.pl (http://www.gim3.pl) ... i nic... z pozycji administratora (joomla 1.0.12) niby wszystko jak trzeba, komponent, ikonki, ale... klik, klik i nic... jedna, druga, trzecia... ponoć najpierw ustalić rok szkolny, ale gdzie? menadżer konfiguracji nie reaguje ... czy to działa u kogoś? jeśli tak, to dlaczego u mnie głucho?

Witam !
Zgadza sie postępuj jak napisał Inkos!

Ponadto jeżeli linki pod ikonami do poszczególnych modułów komponentu wogóle nie działają to znaczy że jakiś problem techniczny - w tej chwili nie mam pomysłu jaki :)
Natomiast jeżeli otrzymujesz komunikaty o braku dostępu tzn. że jesteś użytkownikiem na prawach administratora jednak nie jesteś użytkownikiem "admin". Założyłem że pierwotną konfigurację komponentu dokonuje właśnie ten użytkownik - może trzeba to zmienić...
Do serwisu joomla od zaplecza mogą mieć dostęp nie tylko osoby związane ze szkołą i niewskazane byłoby aby miały wgląd do ocen uczniów
Zatem spróbuj konfiguracji na użytkowniku "admin" i wówczas udostępnij komponent innym użytkownikom.

inkos
23-11-2007, 11:34
Zatem spróbuj konfiguracji na użytkowniku "admin" i wówczas udostępnij komponent innym użytkownikom.

Do Waldemdy: "Admin" czyli konto które w menedżerze użytkowników Joomla! nosi nazwę "Super Administrator" czyli konto z najwyzszymi uprawnieniami w Joomla! a nie "manager" lub "administrator". U mnie wszystko dziala z tego poziomu :)


Założyłem że pierwotną konfigurację komponentu dokonuje właśnie ten użytkownik - może trzeba to zmienić...

Moim zdaniem nie warto dokonywac tutaj zmian.

kobylinski
24-11-2007, 03:04
Pomysł podrzucił inkos, bardzo dobry z resztą.

Zamiast tworzyć nowy moduł, można przysposobić istniejący. Za podstawę wziąłem moduł RokLatestNews for Joomla! 1.0 (http://www.rocketwerx.com/joomla/extensions/roklatest/), umożliwiający przewijanie artykułów z bardzo przyjemnym efektem biblioteki mootools.
Po zmianach moduł w dalszym ciągu może działać w pierwotnie przewidziany sposób. Żeby pobierał ogłoszenia z BasicSchool trzeba wybrać odpowiednią opcję w polu "Tryb działania".

642

Dodatkowo, żeby komponent współpracował z modułem nadpisałem 3 pliki.
components/com_basicschool/basicschool.php
components/com_basicschool/basicschool.html.php
administrator/components/com_basicschool/class.basicschool.php643

waldemdy
25-11-2007, 09:08
Do Waldemdy: "Admin" czyli konto które w menedżerze użytkowników Joomla! nosi nazwę "Super Administrator" czyli konto z najwyzszymi uprawnieniami w Joomla! a nie "manager" lub "administrator". U mnie wszystko dziala z tego poziomu :)Moim zdaniem nie warto dokonywac tutaj zmian.
W joomla bawię się ponad 2 lata, a przez kilka wcześniejszych pomagałem w tworzeniu polskiego Xoopsa... wiem co to super admin...
Problem nadal pozostaje. Przypuszczam, że to wina 1.0.12 i wszystkich tych błędów. Być może są jeszcze inne sprawy, dlatego przechodzę na 1.0.13 i wtedy zobaczymy czy będzie działać.

inkos
26-11-2007, 23:37
Przed 3 godzinami na stronie extensions.joomla.org (http://extensions.joomla.org/component/option,com_mtree/task,viewlink/link_id,3577/Itemid,35/). Pojawil sie ciekawy komponent: "Joomlearn LMS Basic Edition". Co o nim sadzicie? Moze jakas integracja z BS?
(http://extensions.joomla.org/component/option,com_mtree/task,viewlink/link_id,3577/Itemid,35/)

zwiastun
27-11-2007, 09:22
Znany wcześniej. Polska wersja jest już prawie prawie gotowa.

waldemdy
27-11-2007, 10:37
Podobnie jak wcześniej... Na czystym joomli 1.0.13 plus komponent działał zaledwie 1 minutę. Udał mi się wejść do konfiguracji, ale po zmianie ustawień domyślnych dla admina przy instalacji joomli na własne już komponent padł i twierdzi, że nie mam uprawnień... Wniosek?

R&R
27-11-2007, 16:30
Podobnie jak wcześniej... Na czystym joomli 1.0.13 plus komponent działał zaledwie 1 minutę. Udał mi się wejść do konfiguracji, ale po zmianie ustawień domyślnych dla admina przy instalacji joomli na własne już komponent padł i twierdzi, że nie mam uprawnień... Wniosek?

Jak podałem wcześniej uprawnienia do pierwotnej konfiguracji komponentu ma użytkownik z loginem "admin" będący standardowo w serwisie pierwszym "super administratorem".

Rozumiem że zmieniłeś w swoim serwisie właśnie te standardowe ustawienia.
Rozwiązaniem jest zalogowanie się do zaplecza joomla jako standardowy administrator z loginem "admin" i przydzielenie w komponencie Basicschool praw administratora komponentu użytkownikowi konta z którego Ty korzystasz.

Sprawę poprawię w przygotowywanej wersji 1.1 komponentu BasicSchool

waldemdy
27-11-2007, 20:02
Nie o to chodzi... Z chwilą zmiany loginu admin na powiedzmy... kaczor komponent milczy, a przecież to to samo konto super administratora. Tworzenie pod admin jest brakiem przezorności, bo jedynie pozostaje hasło, a to znając realia naszych szkół i wielu nauczycieli stała rzecz i często banalnie prosta...

waldemdy
27-11-2007, 20:16
a i jeszcze jedno... moim zdaniem przydałoby się takie zestawienie jak na półrocze robimy na radach... jedno miejsce z statystykami, do których miałaby dostęp na swoich prawach dyrektor (chodzi o podgląd całej szkoły bez możliwości edycji). Generalnie pracowałem już na podobnych narzędziach: http://oceny.aplikacja.info lub www.wywiadowka.com (http://www.wywiadowka.com) . Mają swoje plusy i minusy... Główny, to to, że są poza szkołą, a "obcym" serwerze... W tym wypadku gratuluję zapału i pracowitości.

R&R
27-11-2007, 20:44
Tworzenie pod admin jest brakiem przezorności, bo jedynie pozostaje hasło, a to znając realia naszych szkół i wielu nauczycieli stała rzecz i często banalnie prosta...

jak napisałem będą poprawki - nie przewidziałem tej sytuacji




a i jeszcze jedno... moim zdaniem przydałoby się takie zestawienie jak na półrocze robimy na radach... jedno miejsce z statystykami, do których miałaby dostęp na swoich prawach dyrektor (chodzi o podgląd całej szkoły bez możliwości edycji).

W kolejnych wersjach chciałbym zmodyfikować:
- w pierwszej kolejności powiązanie usera joomla z kontem ucznia
- chciałbym też utworzyć system wiadomości: nauczyciel->rodzic, rodzic->nauczyciel
- osobny menadżer dla frekwencji i zachowania
- a i statystyki z pewnością się przydadzą

inkos
29-11-2007, 22:10
W kolejnych wersjach chciałbym zmodyfikować:
W ramach poprawek "poprawek" opublikowanych w tym wątku warto sprawdzić czy tylko u mnie (sprawdzalem na J!1.0.13 i roznych edytorach np. JCE) wystepuje problem z edycja wczesniej wpisanych ogloszeń. W chwili obecnej gdy wpisuje ogloszenia wszystko jest ok. Gdy chce je ponownie edytowac (to samo ogloszenie) zawartosc w edytorze nie wyswietla sie.
Oto zebrana lista propozycji poprawek/uzupelnien do kolejnych wersji BS:
- "mocnejsze" czytaj dluzsze hasla dla uczniow np. takie jak klucz do Win (chodzi o ilosc znakow).
- statystyki z informacja o fakcie zalogowania sie do panelu ucznia.
- system komunikacji nauczyciel->rodzice - mozliwosc komunikacji "masowej" aby do wszystkich z danej klasy móc napisać komunikat np. Prosze o kontakt telefoniczny w sprawie wycieczki klasowej :cool: - przyklad modul ogloszen wywiadowka.com
- co do menedzera frekwencji - mysle ze warto "podpatrzyc" rozwiazanie j.w. zaproponowane w wymienionym przykladzie e-dziennika.
- panel do edycji danych od frontu.
I tak na koniec: Czy wersja 1.1. jest już bliska finalizacji? ;)

kobylinski
29-11-2007, 22:22
W ramach poprawek "poprawek" opublikowanych w tym wątku warto sprawdzić czy tylko u mnie (sprawdzalem na J!1.0.13 i roznych edytorach np. JCE) wystepuje problem z edycja wczesniej wpisanych ogloszeń. W chwili obecnej gdy wpisuje ogloszenia wszystko jest ok. Gdy chce je ponownie edytowac (to samo ogloszenie) zawartosc w edytorze nie wyswietla sie.

poprawione

dafit906
01-12-2007, 21:25
Witam,

Jeszcze jedna propozycja bardzo ważna np dla mnie,

w Planie Lekcji jest możliwość dodania jedynie 10 lekcji, jednak ja

potrzebuje około 14-16 okien do wpisania godzin lekcyjnych.

Pytanie: gdzie szukać i gdzie można dodać dodatkowe godziny i za razem tabele żeby to działało ?

Ew. proszę o dodanie przez R&R

Pozdrawiam.

R&R
03-12-2007, 22:03
W załączeniu przedstawiam nową wersję komponentu.

Wersja obejmuje następujące zmiany:
- zmodyfikowano panel Menadżera ogłoszeń
- poprawiono błędy związane z uprawnieniami dostępu do panelu konfiguracji
- zmieniono sposób kodowania identyfikatorów PIN
- w planie lekcji zwiększono liczbę godzin do 15
edit:
- zapomniałem dodać, że opcja powiązania konta użytkowników joomla z kartą ucznia też jest dostępna :)

aby zaktualizować z wersji 1.0 proszę postępować zgodnie z informacją zawartą w pliku update.txt

dafit906
04-12-2007, 01:42
Ok bardzo fajnie, dziala wszystko i wielkie dzieki !!

waldemdy
04-12-2007, 23:30
Za mną już kilka testów i zaczyna powoli to wszystko działać jak trzeba... Dla zainteresowanych www.euczen.gim3.pl (http://www.euczen.gim3.pl) . Trochę nie pasuje do mojego wyglądu to okienko menadżera... Szkoda, że pocięty jpg na kawałki... przydałby się w całości, albo w psd, aby móc go dopasować kolorystycznie do stronki... U mnie godziny liczymy od zerówki... i może zamiast dzienniczek ucznia... e-dziennik, dzielnik elektroniczny czy coś podobnego?

raddeli
06-12-2007, 10:08
zainstalowałem sobie to "cacko" na www.gim3.pl (http://www.gim3.pl) ... i nic... z pozycji administratora (joomla 1.0.12) niby wszystko jak trzeba, komponent, ikonki, ale... klik, klik i nic... jedna, druga, trzecia... ponoć najpierw ustalić rok szkolny, ale gdzie? menadżer konfiguracji nie reaguje ... czy to działa u kogoś? jeśli tak, to dlaczego u mnie głucho?

Mam to samo. Strona też na 1.0.12 i też mam kłopoty. Stworzyłem nauczycieli, przedmioty. Ale jak chce stworzyć klasy to mam komunikat o braku dostępu do tej części BasicSchool.
Druga sprawa to próbuję zainstalować komponent Admin.BasiSchool to otrzymuję komunikat o błędzie - nie można tego zainstalować - jakoś tak.
Prosze o pomoc.

waldemdy
06-12-2007, 10:26
a ja ze swojej strony miałbym życzenie do św. Mikołaja (dziś 6 grudnia), aby zechciał w komponencie wprowadzić możliwość rozliczania uczniów z godzin, tak jak w dzienniku (każda godzina osobno) obecny, nieobecny, usprawiedliwiony, spóźnienie. Na podstawie miesięcznych zestawień mielibyśmy sumę obecności poszczególnych uczniów, nieobecności i spóźnienia... a tu już krok do wyliczenia frekwencji miesięcznej...

Obecnie już wszystko działa (chyba) jak należy... z wyjątkiem statystyk, które każdy przedmiot powieliły powielokroć jak na załączniku...

http://www.gim3.pl/gim3/grafika/obraz1.jpghttp://www.gim3.pl/gim3/zrzutekranu.jpg


czy to zależy od ilości osób uczących dany przedmiot, czy z błędnych wpisów do bazy (pojawiło się to podczas układania kolejności przedmiotów na liście przedmiotów).

R&R
06-12-2007, 16:56
a ja ze swojej strony miałbym życzenie do św. Mikołaja (dziś 6 grudnia), aby zechciał w komponencie wprowadzić możliwość rozliczania uczniów z godzin, tak jak w dzienniku (każda godzina osobno) obecny, nieobecny, usprawiedliwiony, spóźnienie. Na podstawie miesięcznych zestawień mielibyśmy sumę obecności poszczególnych uczniów, nieobecności i spóźnienia... a tu już krok do wyliczenia frekwencji miesięcznej...

W Mikołaja trzeba wierzyć :)



.. z wyjątkiem statystyk, które każdy przedmiot powieliły powielokroć jak na załączniku...
czy to zależy od ilości osób uczących dany przedmiot, czy z błędnych wpisów do bazy (pojawiło się to podczas układania kolejności przedmiotów na liście przedmiotów).

nie powinno to zależeć od ilości nauczycieli uczących przedmiot
próbowałem zasymulować taki błąd, wprowadziłem ze 30 przedmiotów i kilka klas - ale nic takiego sie nie pojawiło
czy na liście przedmiotów biologia i chemia też się dublują?



Mam to samo. Strona też na 1.0.12 i też mam kłopoty. Stworzyłem nauczycieli, przedmioty. Ale jak chce stworzyć klasy to mam komunikat o braku dostępu do tej części BasicSchool.
Druga sprawa to próbuję zainstalować komponent Admin.BasiSchool to otrzymuję komunikat o błędzie - nie można tego zainstalować - jakoś tak.
Prosze o pomoc.

Którą wersję basicschool instalujesz ?
plik Admin.BasiSchool załączony wyżej to plik z poprawkami który należy wgrać do katalogu administrator/com_basicschool
ale spróbuj zainstalować wersję BS 1.1 załączoną wyżej, która obejmuje zmiany w w/w pliku

waldemdy
06-12-2007, 20:21
to dublowanie powstało z chwilą zmiany pozycji (kolejności) przedmiotów na liście przedmiotów...
a czy jest szansa na otrzymanie nie pociętego okienka, aby dostosować kolorystykę do własnej strony, względnie opracowania kilku wariantów? niby drobiazg, ale zawsze... a i jeszcze jedno z chwilą druku ocen z pozycji pojedyńczego ucznia nie wpisuje ocen semestralnych (u mnie chodziło o zagrożenia na półrocze). nie sprawdzałem ze wszystkimi ocenami semestralnymi, a jedynie z zagrożeniami.

R&R
06-12-2007, 21:23
to dublowanie powstało z chwilą zmiany pozycji (kolejności) przedmiotów na liście przedmiotów...
kolejność nie powinna mieć na to żadnego wpływu,
chyba że nastąpił błąd zapisu do bazy przy zmianie kolejności
czy to problem chwilowy czy też cały czas się pojawia?


a i jeszcze jedno z chwilą druku ocen z pozycji pojedyńczego ucznia nie wpisuje ocen semestralnych (u mnie chodziło o zagrożenia na półrocze). nie sprawdzałem ze wszystkimi ocenami semestralnymi, a jedynie z zagrożeniami.
w komponencie możliwe są tylko wydruki ocen cząstkowych...:(

ps. sprawdź priva

raddeli
07-12-2007, 11:30
Właśnie zainstalowałem wersję 1.1, na Joomla.1.0.12. Od strony administracyjnej wszystko działa, ale nie działa od strony frontowej. Po kliknięciu w odnośnik menu otrzymuję komunikat:
"Nie masz uprawnień, aby zobaczyć tą część witryny."
Gdzie jest tym razem problem?

R&R
07-12-2007, 19:02
Właśnie zainstalowałem wersję 1.1, na Joomla.1.0.12. Od strony administracyjnej wszystko działa, ale nie działa od strony frontowej. Po kliknięciu w odnośnik menu otrzymuję komunikat:
"Nie masz uprawnień, aby zobaczyć tą część witryny."
Gdzie jest tym razem problem?
zdaje się że w panelu konfiguracyjnym zaznaczyłeś opcję "registered" = tylko dla zarejestrowanych?
sprawdź proszę ten parametr

raddeli
10-12-2007, 09:13
Nie. Wszystko jest OK.

waldemdy
10-12-2007, 17:09
tak, na szybkiego prowizoryczne okno logowania na front komponentu, może się komuś przyda jako zamiennik. pliki należy wgrać do katalogu images
widok okna ::metalmania::
http://www.gim3.pl/gim3/logowanie.jpg
do pobrania: tutaj (http://www.gim3.pl/gim3/images.zip)

site
11-12-2007, 20:01
Mam taką sugestię...
Czy udało by się dodać do tego komponentu, aby np. oceny z prac klasowych były innym kolorem lub jakoś inaczej wyróżnione?
Obecnie da się w panelu zarządzania opisać rubrykę z oceną (niestety tyko dwoma literami), ale później i tak nie jest to widoczne po zalogowaniu, jako uczeń/rodzic... Czy dałoby się rozwiązać ten "problem"?

zwiastun
12-12-2007, 00:11
tak, na szybkiego prowizoryczne okno logowania na front komponentu, może się komuś przyda jako zamiennik. pliki należy wgrać do katalogu images
widok okna ::metalmania::

Ale prośba ogromna: popraw tego ustawicznie popełnianego byczka - nie menadżer, skoro już się ktoś upiera przy tym terminie, ale menEdżer!

waldemdy
12-12-2007, 07:05
Ale prośba ogromna: popraw tego ustawicznie popełnianego byczka - nie menadżer, skoro już się ktoś upiera przy tym terminie, ale menEdżer!
to raczej nie do mnie... ale w swoim pliku z polskim tłumaczeniem zmieniłem sobie menEdżer na dziennik lekcyjny...

raddeli
12-12-2007, 10:02
A jak zrobić, aby zalogowany nauczyciel widział ten komponent, Założyłem konto dla nauczyciela - zalogowałem się jako ten n-l i nie widać BasicSchool`a.
Druga sprawa związana z pierwszym pytaniem: jak to zrobić aby n-l po zalogowaniu widział tylko BasicSchool - nie chcę aby mi grzebali na stronie.

radek

zwiastun
12-12-2007, 13:04
to raczej nie do mnie...
Do Cię - chodzi o napis na górze obrazka

R&R
12-12-2007, 16:44
Racja Menedżer! - również poprawię :)



A jak zrobić, aby zalogowany nauczyciel widział ten komponent, Założyłem konto dla nauczyciela - zalogowałem się jako ten n-l i nie widać BasicSchool`a.
To znaczy - w którym miejscu nie "widzisz" komponentu?


Druga sprawa związana z pierwszym pytaniem: jak to zrobić aby n-l po zalogowaniu widział tylko BasicSchool - nie chcę aby mi grzebali na stronie.
Niestety w obecnej wersji basicschool nie jest dostępna możliwość wprowadzania danych przez nauczycieli od frontu joomla.

waldemdy
12-12-2007, 17:45
Do Cię - chodzi o napis na górze obrazka
...a ten napis...? to nic innego jak nazwa komponentu wstawiana z pliku polish.php w tym wypadku na front stronki z której pochodzi prt sc...

zondal
12-12-2007, 22:36
A jak zrobić, aby zalogowany nauczyciel widział ten komponent, Założyłem konto dla nauczyciela - zalogowałem się jako ten n-l i nie widać BasicSchool`a.
zobacz tutaj http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=13246
ponadto załączam 2 pliczki z gotowym rozwiązaniem problemu (ścieżka: /administrator/modules/ )

Pozdro!

jarobond
13-12-2007, 13:30
zainstalowałem sobie to "cacko" na www.gim3.pl (http://www.gim3.pl) ... i nic... z pozycji administratora (joomla 1.0.12) niby wszystko jak trzeba, komponent, ikonki, ale... klik, klik i nic... jedna, druga, trzecia... ponoć najpierw ustalić rok szkolny, ale gdzie? menadżer konfiguracji nie reaguje ... czy to działa u kogoś? jeśli tak, to dlaczego u mnie głucho?

Mam prośbę do autora (admina) stronki www.qim3.pl , związana z pomocą w realizacji takowej stronki. Jeśli można prosić o kontakt na mój e-mail: jarekdober@wp.pl

big_krzysiek
13-12-2007, 19:00
witam!

probuje rozgryzc komponent..ale niestety z marnym skukiem..

jesli nie ma mozliwosci logowania do komponentu od "frontu", dobra rzecza byloby, zeby wybrana grupa osob po zalogowaniu od "tylu", miala dostep tylko i wylacznie do niego i w prawym rogu okienko wylogowania.


ponadto załączam 2 pliczki z gotowym rozwiązaniem problemu (ścieżka: /administrator/modules/ )

dorzucilem ww pliczki, pojawia sie w panelu joomli okienko dziennika, ale logujac sie jako menager, nie mozna nic zadzialac. pisze ze brak uprawnien.

dlatego mam naiwne pytanie z prosba do kogos madrego jak rozwiazac ponizsze problemy:

1. czy da sie ustalic nowa grupe uzytkownikow np "backend dziennik"
2. przypisac im prawo dostepu tylko do dziennika
3. zeby po zalogowaniu otwieral sie tylko panel kontrolny dziennika i przycisk wyloguj

ewentualnie zrobic takie uprawnienia dla backend menager

komponent jest ok, i prawdopodobnie duzo osob ma ten sam problem, (chodzi o grzebanie, a w zasadzie uniemozliwienie) w pozostalej czesci joomli itp.

mam zainstalowana joomle 1.0.13pl, basicschool w osobnym folderze(druga jomla, inny przedrostek bazy danych).

prosze o pomoc...
k

R&R
13-12-2007, 21:55
1. czy da sie ustalic nowa grupe uzytkownikow np "backend dziennik"
2. przypisac im prawo dostepu tylko do dziennika
3. zeby po zalogowaniu otwieral sie tylko panel kontrolny dziennika i przycisk wyloguj


aby udostępnić jeden komponent wybranej grupie użytkowników można zmodyfikować kod joomli w następujący sposób:
- w pliku index2.php znajdującym się w katalogu administrator w okolicach linii 56 - kod php:


// default admin homepage
if ($option == '') {
$option = 'com_admin';
}
zamienić na następujący:

// default admin homepage
if ($option == '') {
if ($my->gid == 23) mosRedirect( "index2.php?option=com_basicschool&task=cpanel" );
else
$option = 'com_admin';
}Teraz grupa użytkowników, którym określi się dostęp do zaplecza joomla jako "Manager" - tj. nasi potencjalni nauczyciele w chwili zalogowania się do zaplecza zostaną przekierowani do komponentu basicschool.

Pozostaje jeszcze wyłączyć menu administracyjne joomli - chociaż i tak już mocno ograniczone dla grupy użytkowników "Manager".
W pliku index.php templatki części administracyjnej w katalogu /administrator/templates/joomla_admin/ należy odszukać w okolicy linii 60 kod:

<?php mosLoadAdminModule( 'fullmenu' );?>i zamienić go na następujący:

<?php if ($my->gid!= 23) mosLoadAdminModule( 'fullmenu' );?>Nie jest to rozwiązanie doskonałe ale wystarczające - nauczyciele nie będą mieli przed oczyma niepotrzebnego menu a sami chyba nie będą kombinować i "włamywać" się do pozostałej części joomla :)

Oczywiście tym nauczycielom należy przydzielić dostęp do komponentu w panelu konfiguracyjnym basicschool

big_krzysiek
14-12-2007, 13:01
witaj R&R !!!

dziala prawie wszystko... ale chyba cos jeszcze robie nie tak.

w index.php administratora jest ok! wyswietla sie tylko przycisk wyloguj ....

natomiast w panelu kontrolnym (control panel-glowne okno), nie wyswietla sie panel sterowania komponentu basicschool, tylko panel menagera( dodaj artykul, biblkioteka mediow itp)...

wczesniej podmienilem pliki (mod_quickicon.php i mod_quickicon_polish.php) z postu dodanego wyzej.

jeszcze jeden maly upsss - do panelu administratora mozna wejsc z pozycji menagera przez mainmenu itp - okienko z zakladkami z prawej strony (zalogowani. popularne itd)

jesli znalazlbys chwilke czasu...
mnie niestety przeroslo to....

pozdrawiam
k

R&R
14-12-2007, 16:44
natomiast w panelu kontrolnym (control panel-glowne okno), nie wyswietla sie panel sterowania komponentu basicschool, tylko panel menagera( dodaj artykul, biblkioteka mediow itp)...
wczesniej podmienilem pliki (mod_quickicon.php i mod_quickicon_polish.php) z postu dodanego wyzej.
moja modyfikacja nie jest związana z modyfikacją wymienionych przez Ciebie plików - nie analizowałem tych zmian
poza tym upewnij się że zmieniłeś kod w pliku index2.php

Testowałem modyfikację na wersji joomla 1.0.13 i 1.0.12 i działa to w ten sposób że grupa użytkowników "Manager" po zalogowaniu do zaplecza joomla jest przekierowana do komponentu basicschool -inne okna i linki nie są widoczne, zatem w twoim przypadku możliwe że jest to spowodowane innymi modyfikacjami joomla.

big_krzysiek
14-12-2007, 21:49
serdeczne dzieki R&R !!!!

wszystko dziala ...:)

waldemdy
14-12-2007, 22:09
zaczytuję się i ... przypomniałem sobie rozwiązanie znajomego z miasta Łodzi... znajomy tworząc własne rozwiązanie takiego dziennika wykorzystał "silnik" joomli w ten sposób, że logowanie do narzędzia dla wszystkich odbywa się tak jak dla admina, ale w zależności od nadanych uprawnień część tylko widzi treści, a inni mogą administrować, z panelu admina zostało praktycznie wszystko usunięte. daje to możliwość pozbycia się szaty graficznej (jedyna to panel admina). gość sprzedaje po szkołach swoje rozwiązanie po 500 zł. w jego wersji istnieje możliwość kontaktu rodzic-nauczyciel na zasadzie wiadomości prv połączonej z chatem, oczywiście rozliczenie frekwencji, kolorowania ocen w zależności od podziału: praca klasowa, sprawdzian, odp, itp...

iros
15-12-2007, 13:33
Nie znalazłem opisu tego przypadku, więc chciałbym go opisać, może komuś się przyda bo będzie miał taki sam problem, albo ja jestem gapa i nie doczytałem jak to trzeba zrobić.

W konfiguracji komponentu chciałem wprowadzić godziny rozpoczęcia i zakończenia lekcji. Wpisywałem godziny oddzielone od minut kropką i dwukropkiem. Po zapisaniu wszystko ładowało się do pierwszego okienka, ale w planie lekcji miałem misz masz. Albo wszystko było w jednym, albo tylko w polach od itp.
Wreszcie wpisałem w konfiguracji godziny oddzielone od minut z przecinkiem i wszystko zadziałało.
Uffff.
Taka uwaga dla potomnych. Może ktoś skorzysta.

artfor
16-12-2007, 17:42
A ja mam taki problem: Wybór fotki dla ucznia i ikony dla klasy bo ja nie mam możliwości przesłania nowej fotki bądź ikonki klasy do odpowiednich folderów na serwerze. Widzę tylko zawartość folderów upload/student i class. Czy ja coś popsułem czy to jakiś błąd?

artfor
16-12-2007, 17:52
Ale jestem ..... już wiem u góry ikonka jak wół. Wstyd!!!!

endisk
16-12-2007, 19:13
Mam kłopot z wpisywaniem ocen z dokładnością do 2 miejsc po przecinku. Nie bardzo wiem gdzie i co mam zmienić, gdybyście byli chętni pomóc... Dziekuję

raddeli
17-12-2007, 09:26
U mnie już wszytsko działą. Zrobiłem wszystko zgodnie z opisem R&R i poszło bez problemów.
Moje pytanie natomiast jest takie. Stronę postawiłem na serwerze ovh.pl - w wersji darmowej 60free - mam tam 60 MB na stronę i 6 MB na bazę danych. W związku z tym czy 6 MB wystarczy mi na utworzenie bazy danych dla powiedzmy ok 500 uczniów - chodzi mi o basicSchool. Czy może powienienem wcześniej przenieść się na coś większego ale płątnego?

waldemdy
17-12-2007, 16:12
Czy może powienienem wcześniej przenieść się na coś większego ale płątnego?
Proponuję kei.pl... płatny, solidny z dobrymi kontami plus cała masa dodatków. Mamy bowiem doczynienie ze szkołą... Różnie jest z finansami w naszej oświacie, ale jeśli dyrekcja nie chce przeznaczyć odpowiedniej kwoty na dobry serwer plus własną domenę, to może uda się zachęcić rodziców na zasadzie "małego" fortelu typu chcecie? To współfinansujcie... To i tak wyjdzie taniej niż płatne narzędzia tego typu...

zwiastun
17-12-2007, 17:09
Trzymając się prostych zasad, to umieszczanie jakiejkolwiek strony firmowej, a tym bardziej strony instytucji publicznej, w której mają miejsce interakcje z użytkownikami, jest wyrazem nieodpowiedzialności!
Szkoła "teoretycznie" strony mieć nie musi, jeśli jej nie stać na mimo wszystko niewielką opłatę za hosting i domenę! Obarczanie mniej lub bardziej delikatnie odpłatnością rodziców jest nakładaniem na rodziców (za pseudozgodą grupy przedstawicieli w imieniu, do czego nie mają żadnych praw!) bezprawnych opłat. Przypominam również, że wszystkie instytucje publiczne (szkoły także!) mają nałożony ustawowo obowiązek prowadzenia BIP-u, który musi być umieszczony na odpowiednio chronionym serwerze. Dziennik może być na takiej stronie umieszczony bez problemu.

waldemdy
17-12-2007, 19:52
i tak i nie... bowiem prowadzenie dziennika elektronicznego przez szkoły jest sprawą prywatną, a nie obowiązkową i wynika tylko i wyłącznie z dobrej woli nauczycieli. nauczyciele robią to "społecznie", jeśli więc rodzice chcieliby mieć dostęp do takiego narzędzia, to albo mogą zakupić program czy usługę we firmie np. jedna z ofert w zależności od ilości uczniów wynosi około 7000 zł rocznie, czyli ok 15 zł za miesiąc od dziecka, gdzie to zainteresowany rodzic pokrywa sam koszty. doceniając fakt bezpłatnego prowadzenia takiego narzędzia Rada rodziców powinna poczuć się współodpowiedzialna za komunikację nauczyciele - rodzice... co do BIP, to co prawda szkoły mają obowiązek prowadzenia (jak wiemy ani joomla, ani xoops, ani inny gratisowy CMS nie spełnia obecnie wszystkich wymogów prawnych), to jednak praktycznie tak jak w przypadku mojej gmniny, wystarczy, że dla wszystkich szkół BIP prowadzi UM, a dokładnie wydział oświaty... co to daje? wielkie oszczędności, mniejsze zasoby ludzkie, które są kompetentne i odpowiedzialne za zamieszczone treści, ale trudno sobie wyobrazić, aby ta ekipa prowadziła dzienniki dla wielu placówek, a zwłaszcza miała dostęp do dzienników... i jeszcze odnośnie do ewentualnych materialnych udziałów rodziców w całym tym przedsięwzięciu... z ich strony są oczekiwania, to zrozumiałe, ale szkołę tworzą nie tylko nauczyciele... z praktyki prowadzenia takich narzędzi mogę śmiało powiedzieć, że jeśli szkoła osiągnie po roku pracy z e-dziennikiem frekwencję powyżej 60% obecności rodziców na wywiadówkach przy jednoczesnym 60% stałym zaglądaniu do e-dziennika przez rodziców, to składam gratulację!!! najczęściej rodzic mając dostęp do e-dziennika zwalnia się z obowiązku bycia na wywiadówce, co jest wymogiem prawnym i zawartym w każdym statucie szkolnym. osobiście wypracowałem sobie takie metody, które przybliżają mnie do tych %...

Pemal
18-12-2007, 10:20
Witam
Może ktoś podpowie o co chodzi. Wersja 1.0 działa porawnie. Przy instalacji wersji 1.1 mam nastepujący błąd:

Błąd SQL DB function failed with error number 1074
Zbyt du?a d?ugo?? kolumny 'monday' (maks. = 255). W zamian u?yj typu BLOB SQL=CREATE TABLE `jos_bschoolclass` ( `id` int(6) NOT NULL auto_increment, `classname` varchar(50) NOT NULL default '', `description` text NOT NULL, `educator` varchar(60) NOT NULL default '', `classteacher` varchar(100) NOT NULL default '', `classlesson` varchar(100) NOT NULL default '', `imagefiles` varchar(150) NOT NULL default '', `monday` varchar(300) NOT NULL default '', `tuesday` varchar(300) NOT NULL default '', `wednesday` varchar(300) NOT NULL default '', `thursday` varchar(300) NOT NULL default '', `friday` varchar(300) NOT NULL default '', `modifyplan` varchar(60) NOT NULL default '', `modify` varchar(60) NOT NULL default '', `published` tinyint(1) NOT NULL default '1', PRIMARY KEY (`id`) ) TYPE=MyISAM;
SQL =
CREATE TABLE `jos_bschoolclass` (
`id` int(6) NOT NULL auto_increment,
`classname` varchar(50) NOT NULL default '',
`description` text NOT NULL,
`educator` varchar(60) NOT NULL default '',
`classteacher` varchar(100) NOT NULL default '',
`classlesson` varchar(100) NOT NULL default '',
`imagefiles` varchar(150) NOT NULL default '',
`monday` varchar(300) NOT NULL default '',
`tuesday` varchar(300) NOT NULL default '',
`wednesday` varchar(300) NOT NULL default '',
`thursday` varchar(300) NOT NULL default '',
`friday` varchar(300) NOT NULL default '',
`modifyplan` varchar(60) NOT NULL default '',
`modify` varchar(60) NOT NULL default '',
`published` tinyint(1) NOT NULL default '1',
PRIMARY KEY (`id`)
) TYPE=MyISAM;

R&R
18-12-2007, 16:57
Witam
Błąd SQL DB function failed with error number 1074
Zbyt du?a d?ugo?? kolumny 'monday' (maks. = 255). W zamian u?yj typu BLOB SQL=CREATE TABLE `jos_bschoolclass` ..........

Witam!
Problem dotyczy ograniczenia w długości znaków zmiennej typu varchar dla kolumny 'monday' - w poleceniu podano długość znaków 300
Prawdopodobnie problem związany jest z Twoją wersją bazy SQL.
W każdym razie - jeżeli Twoje plany lekcji nie są - nie będą - zbyt obszerne, możesz w poleceniu tworzenia tabeli "jos_bschoolclass" w pliku basicschool.xml (około linii 48) zamienić długość znaków zmiennych typu varchar z 300 na 255 - dla każdej kolumny od poniedziałku do piątku :)

ps - w kolejnej wersji zmienię typ zmiennej :o

zondal
18-12-2007, 20:40
Możecie podpowiedzić jak zmienić kodowanie przy tworzeniu pliku *.pdf (wydruk PINów np.), aby nazwiska/imiona zawierały polskie znaki?
Druga sprawa to adres, pod którym 'można sprawdzić oceny ucznia' - wprowadzana jest nazwa serwera (w każdym razie podstawowej domeny), ja zaś mam Dzinnik postawiony na subdomenie... Mogę ręcznie podmienić wpis... ale to mało eleganckie:)
Nie miałbym nic przeciwko opcji drukowania planu lekcji/ocen od frontu (uczeń.rodzic). Ktoś pisał wyżej o wykorzystaniu PW do kontaktu nauczyciela z rodzicem - to dobry pomysł!
Wyłącznik (ikona wylogowania) wypadałoby, aby była czerwona - to bardziej intuicyjne;)
Acha, jeszcze pod ocenami mogłoby być miejsce na legendę dotyczącą oznaczeń ocen (np. K - kartkówka, S - sprawdzian itp.)

iros
19-12-2007, 09:34
Ukończyłem konfigurowanie komponentu i jestem pod wrażeniem. Elegancki. Miałem kilka pytań, ale teraz jak sprawdziłem działanie to już ich nie pamiętam. Gratulacje i powodzenia w rozwijaniu projektu!!!!!

artfor
19-12-2007, 10:04
Ja też właśnie ukończyłem konfiguracje. Wielkie brawa dla autora. Mam nadzieję że ten komponencik będzie dalej rozwijany.
A do pozostałych użytkowników piszcie o swoich rozwiązaniach i pomysłach na pewno wszystkim nam się to przyda.

Pemal
19-12-2007, 10:28
Witam
Dzięki, teraz da się zainstalować, sprawdzałem na JSAS, wcześniej się nie dało.
Czy zrobienie Updatu wykasuje mi wcześniej wpisanych uczniów i ich oceny. Nie mam jeszcze wszystkich, ale już trochę wpisałem i może da się to zrobić tak żebym wszystkiego nie musiał robić od nowa. Klasy mam zarchiwizowane w wersji 1.0
Pemal

R&R
19-12-2007, 11:09
Możecie podpowiedzić jak zmienić kodowanie przy tworzeniu pliku *.pdf (wydruk PINów np.), aby nazwiska/imiona zawierały polskie znaki?
Prawdopodobnie korzystasz z kodowania utf - a opcja drukowania w komponencie jest dostosowana dla kodowania iso
Chciałem to na chybcika zmienić - ale problem dotyczy również wydruków ocen i nazw przedmiotów - zatem poprawię w kolejnej wersji komponentu



Druga sprawa to adres, pod którym 'można sprawdzić oceny ucznia' - wprowadzana jest nazwa serwera (w każdym razie podstawowej domeny), ja zaś mam Dzinnik postawiony na subdomenie... Mogę ręcznie podmienić wpis... ale to mało eleganckie:)

W pliku printpdf.php w katalogu administrator/com_basicschool/printpdf poszukaj: $_SERVER['SERVER_NAME']
W kolejnej wersji - przeniosę ten element do pliku językowego :)



Czy zrobienie Updatu wykasuje mi wcześniej wpisanych uczniów i ich oceny. Nie mam jeszcze wszystkich, ale już trochę wpisałem i może da się to zrobić tak żebym wszystkiego nie musiał robić od nowa. Klasy mam zarchiwizowane w wersji 1.0

Proszę - postępuj zgodnie z informacją zawartą w pliku update.txt - podczas moich testów nie miałem problemów z utratą danych

Dodatkowo - w Twoim przypadku pamiętaj o zmianie - w poleceniu MYSQL podanym w pliku update - długości znaków kolumn dni tygodnia z typem zmiennej varchar dla tabeli _bschoolclass

Pemal
19-12-2007, 12:41
Witam
Dzięki za wszelkie porady. Zrobiłem Update wg instukcji i teoretycznie jest w porządku, ale czy można jakoś sprawdzić, że faktycznie jest tak jak powinno?
Pemal

zondal
20-12-2007, 21:22
Prawdopodobnie korzystasz z kodowania utf - a opcja drukowania w komponencie jest dostosowana dla kodowania iso
Zgadza się, cała baza kodowana jest utf-8, ale inne elementy strony również z niej korzystają, a wyświetla się ok... Gdzieś widziałem info o konwersji kodowania...
Zastanawiam się dlaczego nie można wykorzystać wbudowanego w Joomlę modułu drukowania lub wygenerowania prostrzego pliku?

W pliku printpdf.php w katalogu administrator/com_basicschool/printpdf poszukaj: $_SERVER['SERVER_NAME']
Dokładnie tak zrobiłem - dzięki
Myślałeś może o dodaniu funkcji drukowania kartek na wywiadówkę dla wychowawcy - byłaby wysoce wskazana :)
No i fajnie byłoby gdyby łatwo można było promować uczniów. Czyli po zakończeniu roku przenieść wszystkich do klasy programowo wyższej.
Pozdrawiam, dziękując - myślę nie tylko w swoim imieniu - za ogrom włożonej dotychczas pracy.

Pemal
20-12-2007, 21:52
Myślę, że przeniesienie to w zasadzie może być zmiana nazwy klasy. Dochodzi lub odchodzi 1 lub 2 przedmioty to chuba nie będzie problem problem.
Pemal

marcin_m
22-12-2007, 11:25
a ja mam problem tego typu:

wogóle nie mogę zainstalować tego komponentu, czy ktoś wiem może w czym tkwi problem?


Błąd SQL: DB function failed with error number 1074
Column length too big for column 'monday' (max = 255); use BLOB or TEXT instead SQL=CREATE TABLE `mar_bschoolclass` ( `id` int(6) NOT NULL auto_increment, `classname` varchar(50) NOT NULL default '', `description` text NOT NULL, `educator` varchar(60) NOT NULL default '', `classteacher` varchar(100) NOT NULL default '', `classlesson` varchar(100) NOT NULL default '', `imagefiles` varchar(150) NOT NULL default '', `monday` varchar(300) NOT NULL default '', `tuesday` varchar(300) NOT NULL default '', `wednesday` varchar(300) NOT NULL default '', `thursday` varchar(300) NOT NULL default '', `friday` varchar(300) NOT NULL default '', `modifyplan` varchar(60) NOT NULL default '', `modify` varchar(60) NOT NULL default '', `published` tinyint(1) NOT NULL default '1', PRIMARY KEY (`id`) ) TYPE=MyISAM;
SQL =
CREATE TABLE `mar_bschoolclass` (
`id` int(6) NOT NULL auto_increment,
`classname` varchar(50) NOT NULL default '',
`description` text NOT NULL,
`educator` varchar(60) NOT NULL default '',
`classteacher` varchar(100) NOT NULL default '',
`classlesson` varchar(100) NOT NULL default '',
`imagefiles` varchar(150) NOT NULL default '',
`monday` varchar(300) NOT NULL default '',
`tuesday` varchar(300) NOT NULL default '',
`wednesday` varchar(300) NOT NULL default '',
`thursday` varchar(300) NOT NULL default '',
`friday` varchar(300) NOT NULL default '',
`modifyplan` varchar(60) NOT NULL default '',
`modify` varchar(60) NOT NULL default '',
`published` tinyint(1) NOT NULL default '1',
PRIMARY KEY (`id`)
) TYPE=MyISAM;

waldemdy
22-12-2007, 13:40
być może znany skrypt PHP, a jeśli nie to polecam uwadze, ponieważ posiada wiele ciekawych rozwiązań, które można byłoby przenieść na grunt dziennika joomla...

plik do pobrania (http://www.gim3.pl/gim3/dziennik-0.5.5b.zip)

marcin_m
22-12-2007, 14:06
moja baza danych nie mogła utworzyć tabeli o długości 300 wiec w pliku instalacyjnym podmieniłem na 250 wszystkie 300 i zainstalowało

jeśli ktoś kiedykolwiek bedzie miał podobny problem to chetnie powiem co zrobić

Wesołych Swiat :)

Pemal
22-12-2007, 22:28
> wogóle nie mogę zainstalować tego komponentu, czy ktoś wiem może w > > czym tkwi problem?

Poczytaj wcześniej tam jest rozwiązanie, miałem ten sam problem

jurekw
28-12-2007, 16:22
Dzięki wielkie za rozwiązanie dla basicchool i managerów. Po zmianie index2.php itd. wszystko działa, lecz mam problem polegający na tym, że joomla, a właściwie basicschool pamięta tylko uprawnienia ostatnio nadanemu użytkownikowi przez admina

R&R
29-12-2007, 09:25
Dzięki wielkie za rozwiązanie dla basicchool i managerów. Po zmianie index2.php itd. wszystko działa, lecz mam problem polegający na tym, że joomla, a właściwie basicschool pamięta tylko uprawnienia ostatnio nadanemu użytkownikowi przez admina
Dokładnie nie rozumiem co znaczy "ostatnio nadanemu użytkownikowi" - ale podpowiem, że chcąc nadać jakieś uprawnienia większej liczbie użytkowników należy w okienku konfiguracyjnym BS zaznaczyć tych użytkowników korzystając z klawiszy CTRL i SHIFT + kliknięcie myszką :)

jurekw
29-12-2007, 10:15
Bardzo dziękuję za pomoc, rzeczywiście napisałem trochę "po polskiemu". To proste rozwiązanie i działa. Pozdrawiam serdecznie.

kedarby
30-12-2007, 17:38
Witam!
Zainstalowalem powyzszy komponent i mamproblem z logowaniem ze strony frontowej, wpisuje login i pin i jaknaciskam sprawdz to tak jakby dopisywal cos do pinu, i nie moge sie zalogowac! moze jakas podpowiedz, aha zainstalowlaem wersje 1.1

jurekw
30-12-2007, 22:26
Basicschool w wersji 1.1 nie umożliwia logowania z frontu. Login i pin dotyczy tylko zdefiniowanych wcześniej z panelu, z tyłu uczniów. Pozdrawiam. JW

kedarby
31-12-2007, 09:51
czyli tylko wprowadzeni uczniowie moge sie logowac z frontu? a ja jako admin nie moge, tylko z tylu?

inkos
31-12-2007, 10:29
czyli tylko wprowadzeni uczniowie moge sie logowac z frontu? a ja jako admin nie moge, tylko z tylu?
Tak - dokładnie. Uczniowie od frontu a ty jako Administrator a takze "nauczyciele" ktorzy wpisuja oceny logują się "od tyłu" do panelu Joomli. Na tym etapie BS nie ma mozliwosci zalogowania sie przez nauczycieli od frontu. Czy taka możliwość pojawi się w kolejnej wersji - o to zapytaj R&R :):):)

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku

Inkos

endisk
03-01-2008, 18:38
Ponawiam swoją prośbę a mianowicie: Mam kłopot z wpisywaniem ocen z dokładnością do 2 miejsc po przecinku. Nie bardzo wiem gdzie i co mam zmienić, gdybyście byli chętni pomóc... Dziekuję :o

andromaha
03-01-2008, 19:43
Witam, wszystko działa bardzo fajnie tylko przyszedł koniec semestru i zauważyłem że nie można wydrukować kartek z ocenami na semestr? A może to ja nie mogę znaleźć? Dzięki z góry za odpowiedź :-)

iros
04-01-2008, 08:56
Zauważyłem pewną niepokojącą rzecz.
Wprowadziłem dane uczniów, dla każdego ucznia wygenerował mi pin dostępu. Wszystko działało ok. Ale gdy wyedytowałem dane ucznia i coś w nich zmieniłem, wybrałem zapisz to pin dostępu zmienił się na jednocyfrowy i tamten poprzedni już nie działał!!!!!
Gdy jeszcze raz zmieniłem jakieś dane tego ucznia to pin dostępu zniknął całkowicie na liście do wydruku nie pokazuje nic i wcale nie można się na tego ucznia zalogować!!!! Poprzednie dwa piny nie chodzą.
To jest tylko u mnie czy ktoś jeszcze ma coś takiego?
Przy konfiguracji zmieniłem jedno ustawienie w bazie ponieważ numer ucznia jest w mojej szkole z "/" np. 54656/07 dlatego typ pola w bazie z liczbowego zmieniłem na tekstowy.
I jeszcze jedna sprawa przy wpisywaniu numeru telefonu chyba nie można używać nawiasów przy numerze kierunkowym i za dużo spacji bo go obcina, ale to pewnie rozmiar pola w bazie.

R&R
05-01-2008, 15:35
Mam kłopot z wpisywaniem ocen z dokładnością do 2 miejsc po przecinku. Nie bardzo wiem gdzie i co mam zmienić, gdybyście byli chętni pomóc... Dziekuję :o
Zapewne w szkole prywatnej?
Aby w ten sposób umożliwić wpisywanie ocen musisz zmienić maksymalną liczbę znaków z maxlength="2" na 4 lub 5 w pliku admin.basicschool.html.php w dla pola <input name="newmark[]... gdzieś w okolicach linii 1228
poza tym konieczne będzie jeszcze umożliwienie wpisywania znaku przecinka: plik js.basicschoool, szukaj case 'writenewmark' i funkcji checkmark(t) - do zmiennej markallow="123456+-"; dopisz znak , (przecinek)
Nie testowałem tego, także ewentualne problemy musisz rozwiązać we własnym zakresie


Witam, wszystko działa bardzo fajnie tylko przyszedł koniec semestru i zauważyłem że nie można wydrukować kartek z ocenami na semestr?
Tak jest! nie można drukować ocen za semestr - może w kolejnej wersji :)

Zauważyłem pewną niepokojącą rzecz.
Wprowadziłem dane uczniów, dla każdego ucznia wygenerował mi pin dostępu. Wszystko działało ok. Ale gdy wyedytowałem dane ucznia i coś w nich zmieniłem, wybrałem zapisz to pin dostępu zmienił się na jednocyfrowy i tamten poprzedni już nie działał!!!!!
Gdy jeszcze raz zmieniłem jakieś dane tego ucznia to pin dostępu zniknął całkowicie na liście do wydruku nie pokazuje nic i wcale nie można się na tego ucznia zalogować!!!!
...błąd w skrypcie :o - PIN "gubi" się gdy dane ucznia edytuje i zapisuje nauczyciel wychowawca a nie administrator.
Ściągnij i zastąp plik z załacznika. Niestety kod PIN dla wprowadzonych już uczniów trzeba będzie samemu wpisać - PIN generuje się tylko przy tworzeniu nowego ucznia

Przy konfiguracji zmieniłem jedno ustawienie w bazie ponieważ numer ucznia jest w mojej szkole z "/" np. 54656/07 dlatego typ pola w bazie z liczbowego zmieniłem na tekstowy.
Ta zmiana spowoduje zmianę kolejności uczniów na liście i nie wiem czy oceny będą prawidłowo zapisywane dla poszczególnych uczniów


I jeszcze jedna sprawa przy wpisywaniu numeru telefonu chyba nie można używać nawiasów przy numerze kierunkowym i za dużo spacji bo go obcina, ale to pewnie rozmiar pola w bazie.
Można wpisać dowolne znaki, natomiast rzeczywiście problem tkwi w rozmiarze pola 'phone' w tabeli _bschoolstudent :)

iros
07-01-2008, 10:33
Dzięki jest oki.
Po zmianie formatu numeru ucznia, układa uczniów według tych numerów poprawnie. Nie ustawia ich alfabetycznie. Co do ocen to sprawdzam dla dwóch testowych uczniów i na razie nie zauważyłem błędów.

tomakl
09-01-2008, 16:34
Sam komponent genialny, ale:
1 Brak edytora ocen z frontu dyskwalifikuje ten komponent ponieważ nie dam dostepu wszystkim nauczycielom do Joomla bo wiem ze ludzka ciekawosc nie zna granic.
I tyle zlych ocen a poza tym komponent super

R&R
09-01-2008, 21:04
Brak edytora ocen z frontu dyskwalifikuje ten komponent ponieważ nie dam dostepu wszystkim nauczycielom do Joomla bo wiem ze ludzka ciekawosc nie zna granic.
A czy rozwiązanie przedstawione tutaj: http://forum.joomla.pl/showpost.php?p=56152&postcount=56
Cię nie satysfakcjonuje ?

mergus
10-01-2008, 10:11
W moim przypadku po wpisaniu podanych zmian do plików index.php części administracyjnej i pliku index2.php znajdującym się w katalogu administrator nauczyciele z grupy "Manager" mają co prawda na pierwszym planie wyświetlane ikonki konfiguracji komponentu BasicSchool, ale mogą nadal mieszać w konfiguracji menu portalu i w artykułach (wyświetla się normalne menu do tych części portalu z możliwością dokonywania zmian i dodawania elementów).

inkos
10-01-2008, 12:02
ale mogą nadal mieszać w konfiguracji menu portalu i w artykułach (wyświetla się normalne menu do tych części portalu z możliwością dokonywania zmian i dodawania elementów).
Przeczytaj ten post (http://forum.joomla.pl/showpost.php?p=56152&postcount=56) do konca, jest tam zaproponowane przez R&R rozwiazanie Twojego problemu :) Aby wylaczyc menu musisz zmodyfikowac plik templatki czesci administracyjnej swojej Joomli (jesli masz standardowa templatke to plik index.php znajduje sie w katalogu administrator/templates/joomla_admin). Dla pewności przeklejam ten fragment posta R&R poniżej:

Pozostaje jeszcze wyłączyć menu administracyjne joomli - chociaż i tak już mocno ograniczone dla grupy użytkowników "Manager".
W pliku index.php templatki części administracyjnej w katalogu /administrator/templates/joomla_admin/ należy odszukać w okolicy linii 60 kod:

<?php mosLoadAdminModule( 'fullmenu' );?>i zamienić go na następujący:

<?php if ($my->gid!= 23) mosLoadAdminModule( 'fullmenu' );?>Nie jest to rozwiązanie doskonałe ale wystarczające - nauczyciele nie będą mieli przed oczyma niepotrzebnego menu a sami chyba nie będą kombinować i "włamywać" się do pozostałej części joomla :)
Oczywiście tym nauczycielom należy przydzielić dostęp do komponentu w panelu konfiguracyjnym basicschool

mergus
10-01-2008, 21:13
Już wszystko działa jak należy. Po prostu w panelu kontrolnym miałem włączony szablon "BluePlazza Admin". Po przełączeniu na Joomla Admin członkowie grupy Meneger nie widzą już menu.
No cóż, człowiek uczy się całe życie :rolleyes:

tomakl
11-01-2008, 14:16
A ja mam jeszcze jedno pytanie. jak zapewne zauwazyliscie nigdzie nie ma porządnego komponentu ktory pozwilby stworzyc fajny plan lekcji bez grzebania sie w html. Jak wyciagnąc z tego componentu sam modul planu lekcji

peyto
11-01-2008, 15:18
Rzeczywiście, świetny.
Dopiero go zainstalowałem, ale jako nauczyciel widzę,że będzie przydatny. pozdrawiam.

inkos
11-01-2008, 15:25
Jak wyciagnąc z tego componentu sam modul planu lekcji
Hmmm. Nie da sie inaczej -> trzeba pogrzebac w kodzie. Sam BS tego nie odda tak łatwo :):):) A tak juz całkiem serio to jesli to nie jest dla ciebie "czarna magia" :P to mozesz sprobowac samemu. W kodzie autorstwa R&R jest duzo opisow wiec mozna sie zorientowac co jest co i gdzie.

Kiedys na tym forum udalo sie z oddzielnym wyswietlaniem ogloszen z BS do ktorych zaadaptowany zostal istniejacy moduł RockLatestNews. Ale i w tym przypadku nie obyło się bez ingerencji i modyfikacji samego BS. Obawiam sie ze i tym razem może być jeszcze więcej pracy. Chyba ze znow okaze sie iz jest "gotowiec" ktory mozna "zaadaptować".

Coz do dzieła :)

R&R
12-01-2008, 10:17
A ja mam jeszcze jedno pytanie. jak zapewne zauwazyliscie nigdzie nie ma porządnego komponentu ktory pozwilby stworzyc fajny plan lekcji bez grzebania sie w html. Jak wyciagnąc z tego componentu sam modul planu lekcji
Co masz na myśli pisząc "wyciągnąć" ?
Chcesz umieścić plan stworzony w komponencie w innym miejscu frontu joomla, czy całkowicie osobno go konfigurować i publikować?

tomakl
12-01-2008, 10:44
Chcialbym umiescic sam plan w innym miejscu frontu. Ale bez logowania dostepny dla kazdego. Jestem nowy w Joomla i nie wiem za bardzo jak to zrobic. Zmieniam strone juz stworzoną w google apps na joomla. oto efekt moich prac. Orginal: www.zeromszczaki.net (http://www.zeromszczaki.net), nowa: tomakl.in5.pl/zeromszczaki. Moze jakies sugestie

endisk
14-01-2008, 08:25
dzieki R&R teraz wszystko dziala jak nalezy pozdrawiam

danas123
20-01-2008, 21:52
Obecnie jestem w fazie testowania komponentu i dokonałem kilku zmian kosmetycznych, mam też kilka propozycji "rozwojowych". Natomiast na chwilę obecną mam problem: komponent generuje pin złożony z tych samych cyfr (zdarzyło się że ostatnia cyfra jest inna). Np 55555555. Nie dokonywałem żadnych zmian we fragmencie kodu generującego PINa. Pobrałem sobie również poprawkę, która była tutaj na forum dostępna i wkleiłem ten fragment gdzie geneuje się PIN. Ciągle to samo. Proszę o sugestie co sprawdzić jeszcze. Przyznam że nie znam dobrze PHPa, chociaż poprawki które zrobiłem mi działają.:)
P.S. Jak będe miał czas to napiszę kilka propozycji, które już mam.

danas123
20-01-2008, 22:38
Obecnie jestem w fazie testowania komponentu i dokonałem kilku zmian kosmetycznych, mam też kilka propozycji "rozwojowych". Natomiast na chwilę obecną mam problem: komponent generuje pin złożony z tych samych cyfr (zdarzyło się że ostatnia cyfra jest inna). Np 55555555. Nie dokonywałem żadnych zmian we fragmencie kodu generującego PINa. Pobrałem sobie również poprawkę, która była tutaj na forum dostępna i wkleiłem ten fragment gdzie geneuje się PIN. Ciągle to samo. Proszę o sugestie co sprawdzić jeszcze. Przyznam że nie znam dobrze PHPa, chociaż poprawki które zrobiłem mi działają.:)
P.S. Jak będe miał czas to napiszę kilka propozycji, które już mam.
Problem rozwiązany. Prawdopodobnie coś w samym PHP (mam na serwerze wersję php 5.2.4
Usunąłem uruchomienie generatora liczb losowych (wyczytałem że w nowszych wersjach PHP nie trzeba tego używać. .... i działa!!!
for($i=0; $i < 8; $i++) {
//srand((double)microtime()*1000000);
$cnumb= $cnumb.rand(0, 9);
}

jactar
23-01-2008, 23:01
Witam,
Świetny komponent, gratuluję.

Prośba o wyjaśnienie na czym polega powiązanie kont uczniów z użytkownikami Joomli.
U mnie, pomimo powiązania, po zalogowaniu się do Joomli, wpisane jest już imię i nazwisko ucznia ale i tak za każdym razem trzeba podawać PIN. Czy tak ma to działać ?

Jaka jest praktyczna różnica w powiązaniu jako uczeń, a jako rodzic ?

Zainstalowałem wersję com_basicschool_1.1.pl na 1.0.13 JIE-utf8.
BS po konwersji na utf-8 działa ok. za wyjątkiem, tworzenia plików PDF, które zawierają krzaki zamiast polskich liter. Jak można temu zaradzić. ?

R&R
24-01-2008, 17:25
Witam!



Prośba o wyjaśnienie na czym polega powiązanie kont uczniów z użytkownikami Joomli.
U mnie, pomimo powiązania, po zalogowaniu się do Joomli, wpisane jest już imię i nazwisko ucznia ale i tak za każdym razem trzeba podawać PIN. Czy tak ma to działać ?
Jaka jest praktyczna różnica w powiązaniu jako uczeń, a jako rodzic ?

Założenie jest takie że do danej karty ocen ucznia można przypisać dwa konta użytkowników Joomla, tj rodzica i ucznia. Mimo tego przypisania, kod PIN i tak trzeba podawać.
Samo powiązanie z użytkownikami joomla zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ jeżeli po powiązaniu karty ocen ucznia z użytkownikiem joomla: rodzicem i uczniem, inne osoby poznają kod PIN, to i tak nie zdołają zalogować się do komponentu BasicSchool. Musiałyby również znać login i hasło użytkownika joomla. Jest to tylko dodatkowe zabezpieczenie.


Zainstalowałem wersję com_basicschool_1.1.pl na 1.0.13 JIE-utf8.
BS po konwersji na utf-8 działa ok. za wyjątkiem, tworzenia plików PDF, które zawierają krzaki zamiast polskich liter. Jak można temu zaradzić. ?
Nie wiem dokładnie co konwertowałeś, pliki językowe były już przygotowane do utf-8, natomiast faktycznie istnieje problem z kodowaniem utf na wydrukach w formacie pdf.
Błąd został poprawiony w kolejnej wersji komponentu, którą przedstawię niebawem.:)
pozdr.

jactar
24-01-2008, 19:31
Dzięki za wyjaśnienie.
Zatem niecierpliwie czekamy na "niebawem" :)
Pozdro

jfront
28-01-2008, 19:52
Witam wszystkich, proszę o radę, podczas instalacji componentu otrzymuję szereg uwag typu:

Notice: Constant _404 already defined in ...\language\polish.php on line 18

Notice: Constant _404_RTS already defined in ...\language\polish.php on line 19

Notice: Constant _SYSERR1 already defined in ...\language\polish.php on line 21

Notice: Constant _SYSERR2 already defined in ...\language\polish.php on line 22

Notice: Constant _SYSERR3 already defined in ...\language\polish.php on line 23

Notice: Constant _LANGUAGE already defined in ...\language\polish.php on line 26

Jest takich linii bardzo dużo, na końcu jest informacja:
Upload component - Success
Component nie działa jednak prawidłowo, nie można pracować, jest "głuchy" na polecenia.
Serwer mam na win2k, php v. 4.4.6

R&R
28-01-2008, 21:37
Witam wszystkich, proszę o radę, podczas instalacji componentu otrzymuję szereg uwag typu:

Notice: Constant _404 already defined in ...\language\polish.php on line 18
Jest takich linii bardzo dużo, na końcu jest informacja:
Upload component - Success

Błąd spowodowany jest powtórną deklaracją w pliku instalacyjnym plików językowych - poprawię w kolejnej wersji.
Nie powinno mieć to wpływu na prawidłowe działanie komponentu.


Component nie działa jednak prawidłowo, nie można pracować, jest "głuchy" na polecenia.
Serwer mam na win2k, php v. 4.4.6
Nie wiem dokładnie co znaczy że jest "głuchy", ale podpowiem, że przede wszystkim powinieneś wejść do panelu konfiguracyjnego i dokonać pierwotnych ustawień komponentu dotyczących m.in. zbudowania listy nauczycieli, następnie w kolejnych panelach wpisać: przedmioty, klasy i uczniów. Dopiero po tych czynnościach można wpisywać oceny.
W celu dokonania pierwotnych ustawień musisz być zalogowany jako "superadministrator".

jfront
28-01-2008, 21:57
Dziękuję za szybką odpowiedź, naprawdę, jestem pod wrażeniem :). Ustawiłem w konfiguracji Joomli na zakładce server informowanie i błędach na Simple, teraz jest ok, component zainstalowałem, masz oczywiście rację działa poprawnie, jest co prawda dziwna sytuacja dosyć często zdarza się coś takiego, że ciągle wczytuje dane, dzieje się to w zawrotnym tempie, może już o tym coś słyszałeś, może to coś z moim kompem? Jutro sprawdzę w szkole na innym...
Pozdrawiam

raddeli
31-01-2008, 08:31
Zacznę od tego, że moduł BasicSchool jest super i ćwiczę go od samego jego początku. Chcę przenieść stroną na inny serwer i stąd moje pytanie: Mianowicie: W szkole chcemy wykupić domenę .pl i nie bardzo wiemy jak to zaksięgować. jeżeli ktoś z Was już coś takiego w szkole robił proszę o podpowiedzi. Księgowa ma motkę i nie bardzo wie pod co to podpiąć.

przemodr
31-01-2008, 20:03
mam pytanie jak w temacie, czy istnieje możliwość szyfrowanego logowania do komponentu.Ewentualnie jak to zrobić ?
pozdr
Przemo

R&R
01-02-2008, 21:31
mam pytanie jak w temacie, czy istnieje możliwość szyfrowanego logowania do komponentu.Ewentualnie jak to zrobić ?
pozdr
Przemo
Można korzystać z połączenia szyfrowanego https, ale to musi umożliwiać serwer na którym postawiony jest serwis www.

Natomiast w samym komponencie, szyfrowany jest kod PIN podczas logowania do komponentu od frontu.
Jest to małe zabezpieczenie przed "podsłuchaniem" i przechwyceniem PIN'u przez inne osoby - szczególnie w szkolnych sieciach wewnętrznych :)

przemodr
03-02-2008, 21:46
Można korzystać z połączenia szyfrowanego https, ale to musi umożliwiać serwer na którym postawiony jest serwis www.

Natomiast w samym komponencie, szyfrowany jest kod PIN podczas logowania do komponentu od frontu.
Jest to małe zabezpieczenie przed "podsłuchaniem" i przechwyceniem PIN'u przez inne osoby - szczególnie w szkolnych sieciach wewnętrznych :)

serwer na którym chce to postawić umożliwia taka opcje, tylko nie wiem jak mam zainstalować komponent lub całą joomle aby logowanie i przeglądanie ocen było szyfrowane.Mógłbyś to opisać ?

Didymos
04-02-2008, 12:23
Czy możliwe jest dopasowanie komponentu tak, aby działał na najnowszej Joomli 1.5? Jest to już wersja stabilna, a ja właśnie muszę zbudować stronę dla szkoły. Komponent do prezentacji ocen byłby nieocenioną pomocą - ale BasicSchool nie chce się zainstalować na 1.5. Od razu zaznaczę, że nie chcę się ładować w starsze wersje...

zwiastun
04-02-2008, 14:18
A skąd wywodzisz przekonanie, że skoro to wersja stabilna, to na niej lepiej budować stronę szkoły.
Co to znaczy: stabilna?
W pierwszym roku od stabilnego wydania Joomla 1.0.0 - wydano kolejnych 11 stabilnych! wersji!
A pamiętać trzeba, że Joomla 1.0.0 miała za sobą już długą historię!
Odpowiedz sobie na proste pytania:
To ma być hit czy to ma dobrze bezproblemowo działać?

inkos
04-02-2008, 14:40
Czy możliwe jest dopasowanie komponentu tak, aby działał na najnowszej Joomli 1.5? Jest to już wersja stabilna, a ja właśnie muszę zbudować stronę dla szkoły. Komponent do prezentacji ocen byłby nieocenioną pomocą - ale BasicSchool nie chce się zainstalować na 1.5. Od razu zaznaczę, że nie chcę się ładować w starsze wersje...
Didymos skorzystaj z rady Zwiastuna. Ja powiem wprost "odpuść sobie" na razie Joomle 1.5 na rzecz Joomli 1.0.13 a unikniesz problemów z brakiem niektórych komponentów które jak na razie są tylko w wersjach dla tej Joomla jak np. Basicschool ktorego kolejna nowsza i uzupełniona o pewne dodatki wersja może pojawić się już wkrótce. :D

A jak to określiłeś "dopasowanie" komponentu do J! 1.5 to nie zmiana paru linijek kodu a bardzo duża modyfikacja której efektem byłby prawie od nowa napisany komponent. Jeśli czujesz się na siłach aby dokonać takiej modyfikacji to poszukaj w Sieci poradników na ten temat i przystąp do pracy. Według moich informacji autor Basicschoola nie przewiduje na razie takiej wersji. ;)

Didymos
04-02-2008, 16:48
A skąd wywodzisz przekonanie, że skoro to wersja stabilna, to na niej lepiej budować stronę szkoły.
Co to znaczy: stabilna?
W pierwszym roku od stabilnego wydania Joomla 1.0.0 - wydano kolejnych 11 stabilnych! wersji!
A pamiętać trzeba, że Joomla 1.0.0 miała za sobą już długą historię!
Odpowiedz sobie na proste pytania:
To ma być hit czy to ma dobrze bezproblemowo działać?

Tak, skoro 1.5 jest stabilna - dla mnie jest to wystarczajacy powód aby zacząć się nią bardzo poważnie interesować i aby to właśnie na niej się skupiać. Nie chcę po pół roku odnieść wrażenia że jestem daleko z tyłu.

Wciaż czekam na wypowiedź autora, w której mógłby się on ustosunkować co do możliwości zaimplementowania tej wtyczki pod najnowszą Joomlę.

Dzięki.

zwiastun
04-02-2008, 19:41
Mnie jak w reklamie: To lotto.
!.5 nie po to zostało opublikowane, by leżało na półkach. Wręcz przeciwnie. Leżało już za długo.
Nie mnie się również wypowiadać za autora wyśmienitego BasicSchool. I też się cieszyć będzie, gdy podejmie trud przepisania komponentu. Tyle, że ja wiem, co to znaczy. Ty - śmiem wątpić, skoro nie dostrzegasz, że wersji swoich komponentów dla 1.5 nie zrobiły jeszcze ZESPOŁY programistów - autorów dużo prostszych rozwiązań, niż dzieło naszego rodaka!
Poważne zainteresowanie powinno być poważne, opierać się na znajomości rzeczy, a nie na emocjach!
Ale to Twój problem, Twój wybór, Twoje problemy już wkrótce!

Didymos
04-02-2008, 21:20
Nie ma to jak wątpliwa pociecha ze strony samego administratora forum! Ehh

zwiastun
04-02-2008, 22:06
Dodaj sobie - osoby, która zna Joomla na wylot! I której równie jak Core Team zależy na szybkim rozwoju i wielkim sukcesie Joomla 1.5.
Tylko, że w tym wszystkim najważniejszy jest UŻYTKOWNIK. W Twoim przypadku Ty i odbiorcy - uczniowie, rodzice, nauczyciele. Tych ostatnich w ogóle nie obchodzi, czy wprawisz maszynerię w ruch ********************ując bez naoliwionych trybików, czy weźmiesz trybiki i olej z najwyższej półki. Byle nie zgrzytało. Ale nie chcesz słuchać, że zgrzytać będzie, bo wiesz lepiej. Życzę zatem powodzenia. Szczerze.

R&R
04-02-2008, 22:12
Wciaż czekam na wypowiedź autora, w której mógłby się on ustosunkować co do możliwości zaimplementowania tej wtyczki pod najnowszą Joomlę.
Możliwości? Owszem jak najbardziej istnieją. Wybacz jednak - nie będę się obecnie zajmował taką wersją komponentu, aktualna wystarczająco absorbuje moje wolne chwile :)


serwer na którym chce to postawić umożliwia taka opcje, tylko nie wiem jak mam zainstalować komponent lub całą joomle aby logowanie i przeglądanie ocen było szyfrowane.Mógłbyś to opisać ?
Zdaje się, że aktualne wersje Joomla nie wymagają jakiejś specjalnej instalacji na https (proszę mnie poprawić jeśli się mylę)
Po prostu musisz mieć poprawnie skonfigurowany serwer z certyfikatem ssl i jedyne co Ci pozostaje to zmiana adresu z http na https podczas logowania - oczywiście można dodać odpowiednie wpisy automatycznie przekierowujące użytkowników na taki adres, ale tutaj odsyłam na google.
Natomiast co do komponentu basicschool to niestety nie testowałem go z połączeniem szyfrowanym, ale również powinien działać w tym połączeniu - chyba że gdzieś zostawiłem odwołanie z adresem http zamiast globalnej zmiennej adresowej joomla ;)

Didymos
05-02-2008, 12:20
OK i o to chodziło.

Panowie, no offense - gramy przecież w jednej drużynie. Jeśli nie będzie BasicSchool na 1.5 to mam problem i muszę go rozwiązać - albo poprzez instajację jednak starszej wersji, albo poszukanie czegoś innego o ile to w ogóle istnieje. Dzięki.

inkos
05-02-2008, 20:34
mam problem i muszę go rozwiązać - albo poprzez instajację jednak starszej wersji, albo poszukanie czegoś innego o ile to w ogóle istnieje.
Na 99% mogę Ci powiedzieć że coś podobnego do Basicschool jako komponent dzienniczka ucznia dla Joomla (ilość opcji i polska lokalizacja) nie istnieje. ;) Owszem są inne rozwiązania ale najczęściej płatne i występujące jako niezależne platformy.

zwiastun
05-02-2008, 23:42
99%? Inkos! Nie przesadzaj:)! Udostępnione nie istnieje na dokładne 100% ani mniej, ani więcej.
Pracę R&R porównać można do rozwiązań typu DocMan, CB, VirtueMart, oczywiście i nomen omen w klasie swojej klasy. Tyle, że wymienione można zastąpić alternatywnymi, dla tego alternatywą jest School - słabiutki, niekontynuowany i dziurawy.
Ale Didymos myśli sobie pewno nadal, że ktoś mu Babci chce odmrozić uszy:).

inkos
06-02-2008, 00:01
99%? Inkos! Nie przesadzaj:)! Udostępnione nie istnieje na dokładne 100% ani mniej, ani więcej.
Wiem - Basicschool jest jedynym takim komponentem do Joomla w Polsce i z pewnoscia dlugo tak pozostanie. :) A ten brakujący 1% to tylko takie zaproszenie dla Didymos-a do poszukiwań alternatyw - których nie ma. Chyba że powstało coś alternatywnego o czym jeszcze nie wie nikt poza jego autorem. ;)


Pracę R&R porównać można do rozwiązań typu DocMan, CB, VirtueMart, oczywiście i nomen omen w klasie swojej klasy. Tyle, że wymienione można zastąpić alternatywnymi, dla tego alternatywą jest School
Wymienione przez Ciebie rozwiązania to efekt pracy grup osób. R&R jest sam w swojej pracy nie licząc tylko tych kilku pomysłów/modyfikacji umieszczonych przez inne osoby w tym wątku.
A ile pracy i serca włożył R&R w ten komponent i jakie są tego efekty przekonamy sie jeszcze nie jeden raz. :)

Didymos
07-02-2008, 12:27
Powtarzam - chwała R&R za świetny komponent, którego używać zacznie na pewno wiele wiele osób.

Nie rozumiem tylko, skąd taka dziwota i ataki za grzeczne pytanie o wersję na nową Jumlę. Spokojnie, sprawa załatwiona, wszystko jasne!

Pozdrawiam

jfront
07-02-2008, 12:44
Witam wszystkich :)
Na wstępie chcę zaznaczyć, że komponent BS jest po porostu super.
Mam jednak taki problem, może coś zrobiłem nie tak, mianowicie:
po wybraniu polecenia 'podgląd wszystkich ocen' i wskazaniu klasy otrzymuję zdublowaną listę przedmiotów, tzn. jeden przedmiot występuje wiele razy, lista jest więc dosyć 'obszerna' a oceny są wyświetlane różnie w tych samych przedmiotach.
Tak to wygląda na zrzucie ekranu...
Jak widać (trochę słabo, ale widać) na liście przedmiotów powtarzają się Tech.inf i WF. Pozostałe przedmioty są ok. Jak to rozwiązać?

R&R
07-02-2008, 17:52
Mam jednak taki problem, może coś zrobiłem nie tak, mianowicie:
po wybraniu polecenia 'podgląd wszystkich ocen' i wskazaniu klasy otrzymuję zdublowaną listę przedmiotów, tzn. jeden przedmiot występuje wiele razy, lista jest więc dosyć 'obszerna' a oceny są wyświetlane różnie w tych samych przedmiotach.

Dziwna sprawa - ja cały czas testując komponent nie miałem takiego przypadku, natomiast ktoś wcześniej raz już zgłaszał taki błąd sugerując że to błąd bazy.
Możesz powiedzieć:
czy jest to jednorazowy błąd czy się powtarza za każdym wejściem na tę stronę?
zmieniałeś może kolejność przedmiotów?
w jakiej wersji masz bazę MYSQL?
Niestety w tej chwili nie mam pomysłu na rozwiązanie problemu :confused:
W nowej wersji komponentu zoptymalizowałem trochę ten panel i może nie będzie już takich "kwiatków"

jfront
07-02-2008, 18:27
R&R<Dziękuję za odpowiedź
Problem rozwiązałem w ten sposób, że usunąłem te dwa powtarzające się przedmioty, wprowadziłem od nowa i teraz jest już dobrze. Odpowiadając na Twoje pytania:
logowałem się wielokrotnie, z różnych komputerów i przeglądarek (IE7 i Mozilla), problem cały czas nie ustępował,
mam MySQL v.5.0.45,
php v.4.4.6, a wszystko to na Win2K,
po wprowadzeniu zmieniałem kolejność przedmiotów, po wystąpieniu problemu już tego nie robiłem.Wyłączyłem TI i już było OK, po włączeniu znowu źle. Dopiero pomogło usunięcie tych dwóch przedmiotów. Zrobiłem tak, na etapie wdrażania to nie jest problem, nie ma zbyt wiele danych, w innym wypadku trzeba by chyba szukać błędu w samej bazie.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź, no i za kawał dobrej roboty.
Acha, jest jakaś nowa wersja? Dopiero co instalowałem v.1.1?

iros
10-02-2008, 13:36
Czy możliwe byłoby dorzucenie statystyk odwiedzających. Oczywiście ogólne statystyki można znaleźć. Chodzi mi o statystyki każdego ucznia. Widać ostatnie logowanie, ale i ile razy się logował poszczególny uczeń. Ewentualnie klasami, ile razy logowano się z tej klasy itp.
Wprowadzam go pilotażowo i takie rozwiązanie chyba by mi pomogło.

R&R
10-02-2008, 21:56
Czy możliwe byłoby dorzucenie statystyk odwiedzających. Oczywiście ogólne statystyki można znaleźć. Chodzi mi o statystyki każdego ucznia. Widać ostatnie logowanie, ale i ile razy się logował poszczególny uczeń. Ewentualnie klasami, ile razy logowano się z tej klasy itp.
Wprowadzam go pilotażowo i takie rozwiązanie chyba by mi pomogło.
Na razie nie planuję implementacji takich statystyk w komponencie.
Głównym przeznaczeniem komponentu jest prezentacja wyników edukacyjnych uczniów i komunikacja z rodzicami.
Wybacz, ale jest to komponent darmowy i trudno żebym go dostosowywał dla każdego użytkownika indywidualnie.
Na razie zamknąłem kolejną wersję, którą przedstawiam tutaj (http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=15615)

pawcio001
03-03-2008, 20:15
Witam serdecznie!
Zwracam się do Was z pytaniem, bo sam nie mogę sobie poradzić i na forum zagadnienie to nie było poruszane. Mianowicie - czy jest jakaś możliwość zmiany liczby ocen? Rubryk jest niby wystarczająco, bo raczej nie zdarza się aby uczeń otrzymał 25 ocen, ale np. jeden semestr z matematyki wpisywany jest w tradycyjnym dzienniku na całej stronie (ponad 30 rubryk). Wygodniej by było, aby przy wpisywaniu ocen w BS mieć odzwierciedlenie w klasycznym dzienniku...
Pozdrawiam
Paweł

R&R
07-03-2008, 17:06
Witam serdecznie!
Zwracam się do Was z pytaniem, bo sam nie mogę sobie poradzić i na forum zagadnienie to nie było poruszane. Mianowicie - czy jest jakaś możliwość zmiany liczby ocen? Rubryk jest niby wystarczająco, bo raczej nie zdarza się aby uczeń otrzymał 25 ocen, ale np. jeden semestr z matematyki wpisywany jest w tradycyjnym dzienniku na całej stronie (ponad 30 rubryk). Wygodniej by było, aby przy wpisywaniu ocen w BS mieć odzwierciedlenie w klasycznym dzienniku...
Pozdrawiam
Paweł
Istnieje taka możliwość, jednak wiąże się to z znaczną modyfikacją skryptu, nie wystarczy dokonać zmian tylko w jednym pliku lub w jednej funkcji. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.
Poza tym, strona z formularzem do wpisywania ocen jest już tak "napakowana" okienkami, że trudno byłoby dołożyć jeszcze pięć :), ale zawsze możesz spróbować.
Pozdrawiam

pawcio001
15-03-2008, 14:50
Istnieje taka możliwość, jednak wiąże się to z znaczną modyfikacją skryptu, nie wystarczy dokonać zmian tylko w jednym pliku lub w jednej funkcji. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.
Poza tym, strona z formularzem do wpisywania ocen jest już tak "napakowana" okienkami, że trudno byłoby dołożyć jeszcze pięć :), ale zawsze możesz spróbować.
Pozdrawiam

Rozwiązałem to w taki sposób, iż podzieliłem przedmioty, w których wpisywane oceny z jednego semestru zajmują całą stronę, na dwie części. Przykładowo j. polski A, j. polski B. Zamieściłem informacje, że podzielony przedmiot należy traktować jako całość, a nauczyciele przekazali uczniom (rodzicom), że część A to np. gramatyka, a B literatura.
Jeśli ktoś ma inny pomysł rozwiązania problemu z ilością okienek do wpisywania ocen to czekam na propozycje ;)
Pozdrawiam!

tjay99
20-03-2008, 16:11
Mam Mambo_4.5.4_SP3 i po zainstalowaniu komponentu nie mogę go konfigurować. Wyskakuje błąd:

Fatal error: Call to undefined function bs_MenuBarHelp() in /home/tjay/domains/adres-strony.pl/public_html/administrator/components/com_basicschool/toolbar.basicschool.html.php on line 22

Czy ktoś się domyśla co może być nie tak? Może komponent nie działa pod mambo?

R&R
20-03-2008, 19:10
Mam Mambo_4.5.4_SP3 i po zainstalowaniu komponentu nie mogę go konfigurować. Wyskakuje błąd:

Fatal error: Call to undefined function bs_MenuBarHelp() in /home/tjay/domains/adres-strony.pl/public_html/administrator/components/com_basicschool/toolbar.basicschool.html.php on line 22

Czy ktoś się domyśla co może być nie tak? Może komponent nie działa pod mambo?
Spróbuj zainstalować wersję 2.0 dostępną tutaj: http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=15615
W wersji 1.x zdefiniowałem funkcję w menu dotyczącą korzystania z pomocy, być może nie jest ona kompatybilna ze wszystkimi wersjami mambo/joomla.

Krah
01-04-2008, 19:59
Witam wszystkich :-)
Mam problem polegający na niemożności w zdefiniowanych klasach liczących 20 - 26 uczniów, wpisania ocen uczniom poniżej 15 pozycji. Po wpisaniu ocen nie są one zapisywane, lub pojawiają się w pozycji 15. Proszę o podpowiedź gdzie szukać błedu. Wersja BS 1.0.

R&R
01-04-2008, 21:48
Witam wszystkich :-)
Mam problem polegający na niemożności w zdefiniowanych klasach liczących 20 - 26 uczniów, wpisania ocen uczniom poniżej 15 pozycji. Po wpisaniu ocen nie są one zapisywane, lub pojawiają się w pozycji 15. Proszę o podpowiedź gdzie szukać błedu. Wersja BS 1.0.
Proponuję zaktualizować komponent do wersji 2.0 dostępnej tutaj: http://forum.joomla.pl/showpost.php?p=62007&postcount=1

Krah
05-04-2008, 09:40
Witam ponownie,
Chyba tylko ja mam taki problem. Zaktualizowałem komponent do wersji 2.0. Problem z wpisem ocen pozostał. Poniżej 15 numeru oceny się nie zapisują lub pojawiają się w numerze 15. Proszę o pomoc gdzie szukać błędu.

drzejan
08-04-2008, 10:29
Witam serdecznie !!!

Mam problem z opcją - Podgląd wszystkich ocen. Przy uruchomieniu tej opcji pokazuje się informacja serwera www:
Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.
Please contact the server administrator, root@localhost and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.
More information about this error may be available in the server error log.
Apache/2.2.0 (Fedora) Server at zs1.edu.pl Port 80


Nie mam pomysłu co z tym zrobić.
Klasa 24 uczniów 17 przedmiotów
BasicSchool ver.1.1
Proszę o pomoc....

R&R
09-04-2008, 16:35
Witam ponownie,
Chyba tylko ja mam taki problem. Zaktualizowałem komponent do wersji 2.0. Problem z wpisem ocen pozostał. Poniżej 15 numeru oceny się nie zapisują lub pojawiają się w numerze 15. Proszę o pomoc gdzie szukać błędu.
Chyba rzeczywiście, tylko u ciebie występuje ten problem. Wcześniej nie zgłaszano takiego błędu.
Testowałem komponent na serwerach z MYSQL w wersji 4.x.x i 5.x.x, a także z PHP w wersji 4 i jak i 5.
Niestety obecnie nie wiem jaka może być przyczyna takiej sytuacji.



Mam problem z opcją - Podgląd wszystkich ocen. Przy uruchomieniu tej opcji pokazuje się informacja serwera www:
Internal Server Error
The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.
...
Nie mam pomysłu co z tym zrobić.
Klasa 24 uczniów 17 przedmiotów
BasicSchool ver.1.1
Proszę o pomoc....

W wersji 1.0 i wersji 1.1 zgłaszano mi problem z panelem podglądu wszystkich ocen.
Sprawa została poprawiona w wersji 2.0, zatem proszę spróbuj zaktualizować komponent.

iros
10-04-2008, 08:28
Witam ponownie,
Chyba tylko ja mam taki problem. Zaktualizowałem komponent do wersji 2.0. Problem z wpisem ocen pozostał. Poniżej 15 numeru oceny się nie zapisują lub pojawiają się w numerze 15. Proszę o pomoc gdzie szukać błędu.

Podobny przypadek miałem przy uzupełnianiu planu lekcji. Gdy pomiędzy godziną a minutami wpisywałem znaki ";" lub ",". Zadziałało gdy wprowadziłem ".".
Ale oceny? tam może być tylko 1, 2, 3, 4, 5, i "+" lub "-". Chyba, że ustawiłeś inne.
A może obrazek by pomógł?

sebekmati
15-04-2008, 12:17
Witam wszystkoch! jestem ciekawy czy istnieje juz jakis modół do tego komponentu! najbardziej byłby milewidziany modół do dodawania danych z frontu strony! po co tyle ludzi( nauczycieli) ma sie zagłębiac w panelu administracyjnym! taki modół byłby bardzo wartosciowy i porządany przez wiele osób!

Krah
21-04-2008, 21:10
Witam ponownie.
Mój problem ze znikającymi ocenami po numerze 15 został załatwiony. Wielkie wyrazy uznania dla admina z WCSS wroc.pl. Jeżeli ktoś będzie miał podobny problem to podaje rozwiązanie admina mojej strony. "Problem wynikł po części ze sposobu wprowadzania danych w tym formularzu. Formularz zawiera wiele pól (27 * każdy uczeń), i dlatego po osiągnięciu limitu nie można było dodać ocen kolejnemu uczniowi. Limit został zwiększony 5 krotnie, więc powinno wystarczyć na ponad 70 osób w klasie. Problem jest związany z modułem Suhosin w PHP".
Teraz działa już pierwszorzędnie.
Wielkie dzięki dla autora aplikacji.
Pozdrawiam.

inkos
22-04-2008, 17:42
najbardziej byłby milewidziany modół do dodawania danych z frontu strony! po co tyle ludzi( nauczycieli) ma sie zagłębiac w panelu administracyjnym! taki modół byłby bardzo wartosciowy i porządany przez wiele osób!
Front to z pewnością przyszłość dla BS. Z korespondencji jaką kiedyś prowadzilem z R&R coś takiego było w planach i z pewnością przez jakiś czas jeszcze pozostanie. Niestety wdrożenie czegoś takiego wymaga to dość sporego nakładu pracy no i oczywiście czasu. Z pewnością wcześniej powstanie wersja (choć tutaj ostatnie słowo ma R&R) w której zostaną uwzględnione wszelkie poprawki jakie zgłaszane są na forum.

Na ta chwilę - jako coś zastępczego dla braku dostępu od frontu dla nauczycieli - mógłbym zaproponować komercyjne rozwiązanie ograniczenia zaplecza jakim jest komponent cACL. Można za jego pomocą ograniczyć dostęp do elementów zaplecza Joomla pozostawiając dostęp np. do wybranej sekcji aktualności oraz właśnie do Basicschool w którym dostęp do poszczególnych elementów jest już ograniczany przez sam komponent po odpowiedniej konfiguracji przez superadministratora. Niestety jest to wydatek wielu zielonych banknotów (109$) jednak przy założeniu iż jest to kompleksowe rozwiązanie umożliwiające nie tylko ograniczenie dostępu do BS może to być sensowne rozwiązanie.

krzysiu-007
04-09-2008, 18:56
może by tak dać skale ocen od 0 do 110 %, albo ustalania systemu oceniania. Ja nie moge używać komponentu bo mam oceny %

inkos
06-09-2008, 12:53
może by tak dać skale ocen od 0 do 110 %, albo ustalania systemu oceniania. Ja nie moge używać komponentu bo mam oceny %
Zasponsoruj autora to moze jak znajdzie czas to przebuduje komponent i do takich funkcji. Jak na razie jest to komponent darmowy wiec cieszmy sie z tego co R&R udostepnil spolecznosci. :) A marzenia... coz kiedys sie spelniaja. ;)

laserek
26-09-2008, 07:04
Witam wszystkich , posaidam wersje dzienniczka 2.0, ostatnią aktualną i mam problem z drukowaniem. Bedąc w menedżerze uczniów naciskając na drukuj pojawia sie okienko i otwiera sie w nim strona główna szkoły, testowałem w IE i Firefoxie i to samo, a jak przypominam sobie w poprzednich wersjach miałem ten sam problem , poradziełm sobie tylko wchodzac do bazy i exportując wszytsko sql-em. Czy wie może ktos jak to rozwiązac, z góry dziekuje,

Vanderfell
27-09-2008, 13:49
Można jakoś basicschool_2.1b.pl zainstalować na Joomli 1.5.7 ?
Wyskakuje komunikat o zbyt starej wersji komponentu.

zwiastun
27-09-2008, 15:01
Można... by też przejrzeć wątek poświęcony komponentowi i zobaczyć, co na ten temat jest już napisane!