PDA

Zobacz pełną wersję : Zamiast ś to ¶ itp...!



soccer16
20-03-2006, 14:16
Na mojej nowo założonej stronie mam tzw. krzaczki, czyli zamiast "ś" mam "¶" itd... Jeśli napisze artykuł normalnie np. "Byłem w domu i był tam sebuś", to wszystkie litery normalnie się wyświetlają... Gdzieś jest zapisane, że ¶=ś itd... więc jak zmienić, żeby ś=ś, ż=ż itd... W bazie kodowanie to polish ISO 8859-2. Pomóżcie!

hazael
20-03-2006, 15:20
Często dzieje się to, po przenosinach bazy danych, ktora po drodze byla np kopiowana do pliku tekstowego i z niego przekopiowana do nowej bazy danych.

romus
20-03-2006, 15:56
Może to być też problem zastosowanej templatki, która nie potrafi rozpoznać domyślnego kodowania. Można w tym przypadku ustawić w pliku index.php (wybranej templatki) domyślne kodowanie (ISO 8859-2).

soccer16
20-03-2006, 16:55
Nie była baza danych przenoszona, a w templacie mam ISO 8859-2... I nic... Powiem jeszcze, a raczej napisze :D że serwer jest niemiecki i to jest przyczyna....

hazael
20-03-2006, 16:57
hmm, a co ma serwer? Ja mam na czeskim serwerze i nie narzekam...

zwiastun
20-03-2006, 16:58
Na pewno? Joomlademo.pl działa na serwere niemieckim i problemów ze znakami nie ma.

soccer16
20-03-2006, 18:30
Dobra... Pomóżcie lepiej rozwiązać mój problem... Prosze! :(

romus
20-03-2006, 18:40
Może to głupio zabrzmi: Podaj linka do tej feralnej strony !

hazael
20-03-2006, 18:41
Nie ma sprawy - pomogę, ale najpierw musze umowic się z wróżką Sarą, aby mi powiedziała jaki jest adres do Twojej witryny, bo sam jakoś nie chcesz nikomu pokazać tej strony i wolisz aby wszyscy bawili się w zgaduj-zgadula ;)

soccer16
20-03-2006, 19:33
Aha... http://hetman.he.funpic.de/index.php

hazael
20-03-2006, 19:47
Nie widze, abyś w ogole coś z tym prówbował robić, bo ostatnio napisany artykuł jest z listopada.

Mi to wyglada zupełnie jakbys baze danych przenosił.

Spróbuj uaktualnić treść piszac na nowo i sprawdz czy widać róznice.

soccer16
20-03-2006, 20:01
Myślałem, że Joomla czy Mambo są super ale się pomyliłem... Chyba spróbuje Jportal. Ma dużo błędów lae je poprawie :D

hazael
20-03-2006, 20:08
Z tego co widze, to tresc jest tylko demonstracyjna - zatem niewiele bys stracił dając dostep do zarządzania swoim serwisem - podaj hasło i login do panelu administratora, a udowodnimy Ci, ze sie mylisz.

Riaan
21-03-2006, 17:30
Myślałem, że Joomla czy Mambo są super ale się pomyliłem... Chyba spróbuje Jportal. Ma dużo błędów lae je poprawie :D a ja sądze że wydajesz zbyt pochopnie opinie, fakt joomla ma wiecej błedów niż mambo, ale uważam ze lepszego cmsa nie znajdziesz :D, a jesli chodzi o te krzaki to tez mam z tym problem na Joomli ale tylko od frontendu.

pozdrawiam

Adrian
-----------
Zapraszam na wczasy nad morzem (http://www.adabwczasy.pl) zobaczcie też moje pokoje nad morzem (http://www.pokojenadmorzem.tgl.pl)

gosia
27-04-2006, 20:57
po prostu tak zrób...

Riaan
27-04-2006, 22:59
pewnie masz racje Gosiu, ale trzeba tez wziąć pod uwage to ze są ludzie którzy oglądają nasze i nie mają zielonego pojecia o kodowaniu...ba nawet nie muszą go mieć ;)
---------
Serwetki (http://www.serwetkowyraj.tgl.pl) do Decoupage (http://www.decoupage.kdu.pl)

gosia
28-04-2006, 15:41
Miałam problem z "krzaczkami".Przy wpisywaniu artykułów na stronę od pewnego czasu pojawiały się literówki.Duzo kombinacji co to jest.Z innych komputerów wszystko było w porządku,tylko nie u mnie.I wreszcie zbawienny pomysł-coś z kodowaniem.PO otworzeniu kodowania oczywiście zmiany - ktoś coś poprzestawiał a ja próbowałam różnych wersji i sposobów przez 2 dni.Teraz wszystko w porządku /po zmianie kodowania na środkowoeuropejski i stąd moja odpowiedź.Pozdrawiam:)

Rybik
28-04-2006, 19:11
powinno byc zaznaczone srodkowoeuropejski i automatycznie

gosia
30-04-2006, 10:25
Wszystko się zgadza ale pojawia się nowy problem.Przy zaznaczeniu:środkowoeuropejski i równocześnie automatycznie przy kolejnym otoprzeniu witryny zaczynają się znowu "krzaczki".Bez zaznaczenia "automatycznie" problem znika.O co w tym wszystkim może chodzić?,gdzie jeszcze może być błąd.
Proszę o wyjaśnienie różnic: środkowoeuropejski Windows a środkowoeuropejski ISO.:)

zwiastun
01-05-2006, 02:56
Hmmm, a co tłumaczyć? To po prostu RÓŻNE sposoby kodowania znaków.
Przeglądarki standardowo odczytują strony w kodowaniu takim, jakie jest umieszczone w nagłówku HEAD dokumentu HTML (czyli strony). I jeśli strona się źle w przeglądarce odczytuje, to nie znaczy, że przeglądarka coś maści, ale że zmaszczone jest kodowanie strony. owszem, jesli oznaczenie kodowania jest złe, to zmiana ustawień przeglądarki może spowodować, że znaki zostaną prawidłowo odczytane.

Rozwiązania problemu należy szukać:

a) w pytaniu skierowanym do administratora serwera, czy w ustawieniach lokalnych (SET LOCALE) uwzględnioa jest, a powinna być, bo to standard, polska lokalizacja,

b) jw. - czy serwer apache ma w swojej konfiguracji odhaszowane linie:


AddCharset ISO-8859-2 .iso8859-2 .latin2 .cen
AddCharset WINDOWS-1251 .cp-1251 .win-1251
AddCharset UTF-8 .utf8
Powinny być uaktywnione, bo to też standard

c) w ustawieniach konfiguracji globalnej serwisu

d) w sprawdzeniu zgodności kodowania znaków podanego w konfiguracji globalnej serwisu i w pliku komunikatów językowych

e) w sprawdzeniu poprawności kodowania znaków w pliku komunikatów językowych (jeśli strona jest np. na utf-8, to trzeba w takim kodowaniu ten plik zapisać)

f) w deklaracji wpisanej w plik index.php szablonu (czasem deklaracja powtarza się 2 razy, czasem jest niepotrzebnie wpisane ustawienie "na sztywno" zamiast stalej ISO, czasem w tej deklaracji jest błąd (za dużo o jeden ostry nawias - wszystkie te kwestie na forum były już wyjaśnione).

g) w sprawdzeniu, czy poprawnie importowano wprost do bazy danych owe źle odczytywane fragmenty (rzeczy przesyłane przez joomlę zapisują się poprawnie, o ile nie namieszano czegoś zbytnio z kodowaniem).

h) w odniesieniu do komunikatów odczytywanych z plików XML - w polskich wydaniach Joomla 1.0.7, 1.0.8 umieszczono zmodyfikowany plik parsera XML; jeśli instalowana była oryginalna wersja angielska, a ten plik nie został zastąpiony pliczkiem z polskiej paczki (z katalogu /includes/domit), to komunikaty z XML-a (w panelu administracyjnym), ale i np. w RSS, będą krzaczyć!

Tyle, co mi się nasuwa.

Witkow
01-11-2006, 00:37
Witam.

Postawiłem sobie serwer JSAS. Domyslnie miał on joomle w wersji angielskiej którą rozpakował sobie do katalogu. Sciagnąłem wersję polska (1.0.10 +PL Admin) i podmieniłem mu te pliki. Wszystko zagrało do miejsca kiedy w JSAS klikam na przycisk 'run Joomla'. Odpala się FireFox i kreator instalacji Joomli ale zamiast polskich fontów mam w owym kreatorze np. 'mo¿liwo¶ci'. Po przeglądnięciu forum dowiedzialem się kilku istotnyh rzeczy:
1. Problem leży w kodowaniu (eureka! :))
2. Kodowanie powinno być Srodkowoeuropejski ISO-8859-2
3. Baza MySQL w JSAS powinna miec 'Metoda porównywania napisów dla tabel: latin2_general_ci'

A teraz to z czym mam problem:

1. Nie potrafie wymusic zeby kodowanie było takie jak powinno. Jest Zachodni ISO-8859-1.
2. Jeśli trzeba to zrobić w MySQLu to tam na zakładce 'Metoda porównywania napisów dla tabel' nie ma do wyboru ani latin2 ani latin1_general_ci. Z kodowania latin1 mam tylko latin1_bin, latin1_german2_ci oraz latin1_swedish_ci.
3. Źródło strony kreatora joomli wygląda tak:


<head>
<title>Moja pierwsza joomla - Start</title>
<meta name="description" content="Joomla! - portal dynamiczny i system zarz±dzania tre¶ci±, Przedstawia walory programu Joomla!, Obj±¶nia, czym jest Joomla!, wyja¶nia nazwê programu, przedstawia misjê" />
<meta name="keywords" content="Joomla!, Joomla!, Joomla, dostêpno¶æ, u¿yteczno¶æ, CMS, Content Managment System, misja, portal, strona WWW" />
<meta name="Generator" content="Joomla! - Copyright (C) 2005 - 2006 Open Source Matters. All rights reserved." />
<meta name="robots" content="index, follow" />
<link rel="shortcut icon" href="http://localhost:85/joomla/images/favicon.ico" />
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-2" />
<link href="http://localhost:85/joomla/templates/rhuk_solarflare_ii/css/template_css.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
</head>


I to tyle co przyszło mi do głowy sprawdzić...
Proszę o pomoc :)
Pozdrawiam serdecznie!