PDA

Zobacz pełną wersję : 1.0.13 - jak zainstalować!!!



foruser
02-12-2007, 10:12
Witam.
Zainstalowałem 1.0.13 Stable [ Sunglow ].
Niesiety nie mogę zainstalować żadnego nowego elementu - com_, bot_ czy mod_.
Za każdym razem wyświetla mi komunikat o braku pliku. I za każdym razem innego:



Wczytywanie component - Wczytanie NIEUDANE Błąd: W pakiecie instalacyjnym - brak pliku XML lub kodowanie pliku jest niepoprawne [ Kontynuuj ... (http://www.donderland.ehost.pl/Donder13/administrator/index2.php?option=com_installer&element=component) ] Wczytaj component - Niepowodzenie Nie znaleziono pliku instalacyjnego:
/home/users/easynet/public_html/Donder13/media/install_475276eb77845/ [ Kontynuuj ... (http://www.donderland.ehost.pl/Donder13/administrator/index2.php?option=com_installer&element=component) ]

Proszę o pomoc.

zwiastun
02-12-2007, 14:24
Chyba jednak zainstalowałeś inne wydanie, niż 1.0.13 stable. To wydanie (oficjalne) nie podaje takich komunikatów w języku polskim..

foruser
02-12-2007, 14:31
Moja wersja to: Joomla_1.0.13_JIE-pl-utf
Kopiuję stopkę Panelu Administracyjnego:

Joomla! (http://www.joomla.org/) is Free Software released under the GNU/GPL License.
Joomla! 1.0.13 Stable [ Sunglow ] 21 July 2007 16:00 UTC
Nowa wersja? (http://www.joomla-international.org/index.php?option=com_version&task=check&id=aHR0cDovL3d3dy5kb25kZXJsYW5kLmVob3N0LnBsL0RvbmR lcjEz)


Pozdrawiam i... proszę dalej o pomoc.

foruser
02-12-2007, 14:41
Pliki instalacyjne pobrałem ze strony:

http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_docman/task,doc_details/gid,564/Itemid,58/

To DOBRA strona

Pozdrawiam - foruser

foruser
02-12-2007, 14:44
Templatki też wchodzą jedynie przez ftp.
No... ale to nie problem.

dkint
02-12-2007, 15:06
Templatki też wchodzą jedynie przez ftp.
No... ale to nie problem.

Wita,

Sprawdź, czy serwer nie ma włączonego Safe Mode

pozdrawiam
Krzysiek

foruser
02-12-2007, 15:14
Ups...

Aż taki dobry nie jestem w te klocki. Jak to sprawdzić. Wiem - jestem LESZCZ!

foruser
02-12-2007, 15:15
Ale NIE wiem gdzie siedzi to Safe Mode...

dkint
02-12-2007, 15:22
Witam

Administracja - system - informacje o systemie, prościej się nie da ...

pozdrawiam
Krzysiek

foruser
02-12-2007, 15:55
Sprawy mają sie tak:

php4 Off
php5 On

foruser
02-12-2007, 16:54
No i chyba jest OK, bo o ile się mętnie domyślam...
Hielp mi...

dkint
02-12-2007, 16:59
Witam ponownie

Ale co jest ok to znaczy masz włączony safe mode czy nie ? sorry ale trochę mętnie tłumaczysz, na wersji php się nie znam i nie wiem czy to stwarza jakieś problemy, ale wiem, że safe mode problemy powoduje i takie komunikaty też, jednak ja safe mode u siebie mam i nauczyłem się z tym żyć ... da się naprawdę ...

pozdrawiam
Krzysiek

foruser
02-12-2007, 17:27
No... jak napisane w php4 NIE w php5 TAK.
Co moim zdaniem nie powinno wpływać na instalację.
Chyba, że się mylę...

foruser
02-12-2007, 17:31
safe_mode = OFF

foruser
02-12-2007, 18:32
Puk, puk - jest tam kto???:rolleyes:

zwiastun
03-12-2007, 01:26
Foruser: poczytaj co nieco o instalacji i Joomla! Nie musisz być "dobry w te klocki", ale co nieco wiedzieć trzeba, a zacząłeś od tego, że nie rozróżniasz wydań oficjalnych i zmodyfikowanych, nie odpowiadasz na pytanie, czy masz włączony-wyłączony tryb bezpieczny, choć Ci dkint podpowiada, gdzie to znaleźć. Poza tym do pukania służy trochę inne miejsce, niż forum. Nikt tu na niczyje pytania nie czeka...

foruser
03-12-2007, 08:37
Witam.
OK - skoro nie rozróżniam, to proszę o link do tej wersji która jest NAJLEPSZA z 1.0.13...
Obecną wziąłem z Polskie Centrum Joomla !!!
Wcześniejsze wydanie 1.0.11 PL chodzi dobrze...
Na tym samym serwerze.

Zwiastun.
Szkoda, że nie spojrzałeś trochę wyżej. Tam jest o Safe Mode.
Pozdrawiam.

Jerzy Kostowski
03-12-2007, 16:53
Muszę przyznać, że dla mnie instalacja joomla! to już 3 dniowe niepowodzenie. Oczywiście głównie z tego powodu, że jestem nieudacznikiem informatycznym.

Niemniej nie mogę zrozumieć, dlaczego instrukcja instalacji joomla! jest napisana tak niekomunikatywnie (oj, wiem, że podpadnę Adminowi, ale co robić).

Miałem wcześniej książkę P. Frankowskiego "Joomla!" i było to o wersji 1.0.11, więc jak w swojej naiwności kupiłem dodatkowo SDJ Extra z płytką Joomla! 1.0.13 to byłem pewien, że wszystko pójdzie jak z płatka, bo będę po kolei robił czynności opisane w instrukcji.

Tymczasem to jest napisane dla co najmniej półprofesjonalistów, którzy i tak sobie poradzą z instalacją. Natomiast ja jestem bez szans, aby od razu osiągnąć sukces.

I co dziwne, parę razy po wykonaniu Kroku 4 dostawałem komunikat, że instalacja Joomla! zakończona sukcesem. Tyle tylko, że nie chciała działać, bo albo był gdzieś błąd w linii 75, albo nawet adminowi nie dało się zalogować (chociaż na templatce zalogować można było się), a teraz nawet już zapomniałem, w jaki sposób udawało mi się uruchomić od początku stronę z Testem Instalacyjnym - nie mówiąc o innych trudnościach, bo się już wszystko kleszczy.

Jedna potworna gehenna!!! A przecież miało i powinno być inaczej. Czy doprawdy nie można napisać instrukcji dla zwykłych użytkowników komputera? Takich, którzy nie znają się na informatyce, ale którzy umieją posługiwać się na tyle tekstem i rozumem, aby zainstalować Joomla! i potem amatorsko zrobić witrynę internetową.

Wydaje mi się, że mam za pomocą FileZilla ściągniętym pakietem Joomla! do folderu na serwerze przypisanym do mojej witryny na home.pl, ale bezradnie usiłuję coś działać dalej zgodnie wytycznymi na str. 22-25, bo instalator nie chce uruchomić programu.

Po prostu, po wpisaniu adresu witryny zamiast uruchomienia pojawia sie ************************ony napis: Directory listing of.

Może ktoś miał podobne problemy, więc mnie poratuje.

foruser
03-12-2007, 17:01
Cześć Jurek.

Ja to akurat z samą instalacją nie miałem problemu. Zarówno 1.013 jak 1.5...
Tyle, że mam jakiś konflikt w jednym pliku. Ale pracuję...
Jeżeli chodzi o pliki instalacyjne, to polecam adres:
http://www.joomla.pl/index.php/component/option,com_remository/Itemid,15/
Jeszcze się nie przejechałem na nich, chociaż już myslałem, że tak...

MOJA WINA ZWIASTUNIE !!!
Wasze pliki są OK !!!
Walę się w suchą klatę.

Ale masz rację. Nie wszyscy (w tym ja) są specami i można by to wziąć pod uwagę.

Spróbuj jeszcze raz na nowych plikach i jak coś nie tak - napisz.
Pozdrawiam - piotr

Jerzy Kostowski
03-12-2007, 21:30
Piotrze,
dziękuję za wsparcie. Jutro wieczorem ruszę z nowymi siłami i skorzystam z Twojego linka, bo wygląda na to, jakby po zainstalowaniu Joomla nie widziała niektórych swoich plików. Niby są zainstalowane, a całość działać nie chce.

Nawet ponownie udało mi sie dojść do etapu, że pojawia się moja witryna, tyle że jako admin nie mogę sie zalogować.

Dziękuje i pozdrawiam

Jerzy

foruser
03-12-2007, 21:37
Jakby co - służę skromną wiedzą.

Jerzy Kostowski
04-12-2007, 22:13
Piotrze, obawiam się, że bez Twojej pomocy ani rusz.

Jak mi sie zdaje przepchnąłem joomla! do swojego kawałka serwera za pomocą File Zilla. No i teraz wg instrukcji uruchomienia Instalatora powinienem wpisac adres domeny, żeby uzyskać stronę testową.

Jednak po wpisaniu domeny nic się nie dzieje, tzn. pojawia sie tylko napis Directory listing of (grubymi literami) i pod spodem dwie linijki, w tym DIR joomla...

To już wczoraj mnie prześladowało.

Jerzy

foruser
04-12-2007, 22:21
A usunąłeś katalog instalacyjny?

zwiastun
04-12-2007, 23:46
Witam.
OK - skoro nie rozróżniam, to proszę o link do tej wersji która jest NAJLEPSZA z 1.0.13...

Zwiastun.
Szkoda, że nie spojrzałeś trochę wyżej. Tam jest o Safe Mode.
Pozdrawiam.

hmmm
Sugestia, byś poczytał, ma Cię uchronić od niepotrzebnych ćwiczeń. Ale chyba już dotarłeś we właściwe miejsce. O Safe Mode doczytałem. Pokazywałem tylko, że pytałeś o coś, co tak łatwo sprawdzić.

zwiastun
04-12-2007, 23:48
Piotrze, obawiam się, że bez Twojej pomocy ani rusz.

Jak mi sie zdaje przepchnąłem joomla! do swojego kawałka serwera za pomocą File Zilla. No i teraz wg instrukcji uruchomienia Instalatora powinienem wpisac adres domeny, żeby uzyskać stronę testową.

Jednak po wpisaniu domeny nic się nie dzieje, tzn. pojawia sie tylko napis Directory listing of (grubymi literami) i pod spodem dwie linijki, w tym DIR joomla...

To już wczoraj mnie prześladowało.

Jerzy
A gdzie to instalujesz?
Z tego co piszesz wynika, że serwer nie obsługuje PHP, stąd pojawia Ci się wykaz plików w katalogu, zamiast uruchomienia instalatora. Katalogu instalacyjnego nie usuwaj, bo nic nie zainstalujesz. Ale najpierw ustal, czy serwer obsługuje PHP

zwiastun
05-12-2007, 00:00
Muszę przyznać, że dla mnie instalacja joomla! to już 3 dniowe niepowodzenie. Oczywiście głównie z tego powodu, że jestem nieudacznikiem informatycznym.

Niemniej nie mogę zrozumieć, dlaczego instrukcja instalacji joomla! jest napisana tak niekomunikatywnie (oj, wiem, że podpadnę Adminowi, ale co robić).

Tymczasem to jest napisane dla co najmniej półprofesjonalistów, którzy i tak sobie poradzą z instalacją. Natomiast ja jestem bez szans, aby od razu osiągnąć sukces.

Chyba jednak przesadzasz!
Cóż takiego jest dla "co najmniej półprofesjonalistów"?
Podejdź spokojniej, a zobaczysz, że to, co wydaje Ci się "dla półprofesjonalistów", to rzeczy objaśnione laikom na tyle przystępnie, na ile to możliwe (mowa o wymaganiach, jakie musi spełnić serwer). Profesjonalista pewno by się chwilami wkurzał na takie opisywactwo.
Instrukcja instalacji Joomla! to tak naprawdę dwie informacje:
1. Prześlij rozpakowany pakiet na serwer do swojego katalogu
2. Wywołaj adres witryny
Reszta to wpisanie prostych informacji i kliknięcie parę razy przycisku DALEJ.

Można sobie z tym poradzić bez żadnej instrukcji, bo wszystko jest opisane na kolejnych ekranach instalatora.
Bywa jednak, że serwer nie spełnia wymagań albo jego ustawienia sprawiają kłopoty. I w takich przypadkach warto sięgnąć do opisu instalacji.
Wszystkich możliwych sytuacji przewidzieć nie sposób, ale wszystkie typowe zostały opisane.

Jerzy Kostowski
05-12-2007, 01:16
Zwiastun, dziękuję za zainteresowanie się sprawą instalacji.
Zaczynam coraz bardziej rozumieć, że padłem na FileZilla, a nie na Joomla!.

Akurat ten fragment opisu instalacji Joomla jest tylko liźnięty w opisach, czy to w "samouczku" dołączonym na płytce, czy to w książce o joomla 1.0.11, czy też SDJ Extra str 23.

To co la ciebie jest oczywiste, ja nie wiem jak ugryźć i gdzie sie dowiedzieć. Już wiem, że jeden z moich błędów polega na umieszczaniu w domenie całego foldera, a nie jego plików. Ale przeczytałem, że FileZilla działa metodą "przeciągnij i upuść", więc tak to próbowałem zrobić.

Mimo przeszkód nie poddaje się. Kolejny raz wykasowałem wszystko z serwera i próbuje kolejny raz.

Mam serwer na home.pl i zapewniali mnie, że chociaż nie maja Apache, to joomla! będzie działać.

To tyle na razie. Najgorsze, że gdzieś popełniam jakiś kretyński drobny błąd i tyle czasu już straciłem.

Pozdrawiam
Jerzy Kostowski

Jerzy Kostowski
05-12-2007, 01:33
Witaj Zwiastunie jeszcze raz,
właśnie istota różnicy zdań polega na tym, że Tak fachman informatyczny jak Ty ma prawo nie zauważyć, co jest trudnością w czasie instalacji dla laika:

1. Prześlij rozpakowany pakiet na serwer do swojego katalogu.

Pewnie gdybym przebrnął ten etap dalej poszłoby łatwiej. Niestety, taki laik jak ja nie wie, jak to zrobić. Coś tam klikam w FileZilla (nie mogę znaleźć instrukcji, jak ten program działa) i niefartownie klikam akuratnie tak, jak nie trzeba.

I tak dziw, że parę razy już miałem pokazaną witrynę w joomla!, tyle że nie chciała działać.

Być może laicy nie powinni sami instalować joomla!. Ale zasugerowałem się, że to da sie zrobić, więc nieustająco próbuję.

Pozdrawiam
Jerzy Kostowski

PS. Pora spać, bo coraz wolniej myślę, a wróg przebiegły.

foruser
05-12-2007, 13:37
Ja używam do wgrywania darmowego FTP Commander i wszystko gra.

delcik
05-12-2007, 13:52
Jerzy, otóż nie wiem co dokładnie wgrywasz przez filezille, ale tak na moj rozum, to czy ty nie wgrywasz czasem calego archiwum na serwer (znaczy nierozpakowane), ewentualnie czy nie wgrywasz do floderu "joomla", jesli jest to ta druga opcja to wejdz w floder (wiem wydaje sie to infantylne, ale czasem najprostsze rzeczy sie omija)


foruser, akurat klinet ftp przez który się wgrywa pliki na serwer ma najmniej do gadania

Jerzy Kostowski
05-12-2007, 18:06
Dziękuje wszystkim za pomoc. Odpowiedź na moje trudności była następująca:

Wystarczyło najpierw zaznaczyć wszystkie pliki joomla w FileZilla (shift + mysz) po lewej stronie w dolnej części, a następnie przekopiować na prawą stronę też w dolnej części (Ctrl + mysz).

Jeszcze do końca nie wiem, czy to tak zrobiłem, jak opisałem, ale na pewno bardzo podobnie. Potem to jeszcze sprawdzę wykasowując dla pewności wszystko i wgrywając jeszcze raz dla nauki.

W każdym bądź razie już mam kreatora instalacji joomla na swojej witrynie.

Na pewno czekają mnie nowe trudności w dalszej instalacji, ale na razie sytuacja opanowana.

Dziękuję jeszcze raz, bo bez Waszych inspiracji nie dałbym rady ruszyć z miejsca.

Jerzy Kostowski

Sensej
05-12-2007, 18:30
Po zainstalowaniu Joomla niby wszystko działa jak trzeba poza logowaniem do Panelu Administratora. Po wpisaniu prawidłowego loginu i hasła przekierowuje mnie na http://www.mojastrona.pl/administrator/index2.php. Jest ona cała pusta/czysta/biała.

Czy ktoś wie co się dzieje? Z góry dzięki za odpowiedź.

A i jeszcze jedno. Podczas instalacji było napisane, że /var/log/php5 (nie pamiętam dokładnie ścieżki) jest unwritable. Z tym, że faktycznie miał on ustawienia 777, czyli skrypt pokazywał mylnie. Czy to może jest jakoś powiązane z pierwszą częścią mojego posta?

Update: Zapomniałem o zmianie uprawnień dla configuration.php ;D Ale teraz zamiast czystej strony pojawiły się inne błędy.

Warning: %v%v(): open_basedir restriction in effect. File(/usr/share/php5/admin.english.php) is not within the allowed path(s): (/srv/www/vhosts/edwardjancarz.pl/httpdocs:/tmp) in /srv/www/vhosts/edwardjancarz.pl/httpdocs/administrator/components/com_admin/admin.admin.php on line 21 Warning: %v%v(): failed to open stream: Operation not permitted in /srv/www/vhosts/edwardjancarz.pl/httpdocs/administrator/components/com_admin/admin.admin.php on line 21 Fatal error: %v%v(): Failed opening required 'admin.english.php' (include_path='.:/usr/share/php5') in /srv/www/vhosts/edwardjancarz.pl/httpdocs/administrator/components/com_admin/admin.admin.php on line 21

Rozumiem, że trzeba też coś pokombinować z uprawnieniami. Zabieram się za to ale jeśli ktoś może mi rozjaśnić co dokładnie zrobić to będę bardzo wdzięczny.

Jerzy Kostowski
06-12-2007, 00:00
Znowu niewiedza moja wyłazi.

Chciałem sie zapytać, gdzie szukać następujących informacj:

1. w jaki sposób zamienić napis w kreatorze instalacji joomla z Niezapisywalny (jest na czerwono) na Zapisywalny (na zielono).

2. jak się zakłada "katalog /tmp w głównym folderze Joomla!"

3. gdzie zmienia się ustawienie prawa dostępu na 707 ?

4. co "na polski" oznacza zakładka PHP. Jak sie do niej dostać? Pewnie za jej pomocą można zmienić ustawienie RG_Emulation i Emulacje Register Globals.

5. jak znaleźć plik .htaccess?

Przepraszam, że powyższych rzeczy nie znam. Pytałem sie dzisiaj 21 osób, z którymi sie spotkałem i żadna nie kojarzyła spraw informatycznych. Cóż pech, co do znajomości.

Jerzy Kostowski

magdaa
06-12-2007, 00:19
ad 1 wiąże się z ad 3: odpowiedż leży tutaj: Ustaw prawa dostępu - FTP (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/439/51/)

ad2: za pomocą klienta FTP, tak samo, jak nowy folder w systemie operacyjnym

ad4: znajduje się w panelu administracyjnym> System > Informacje o systemie. Przedstawia ustawienia PHP serwera, na którym zakładasz joomlę. Za jej pomocą nie zmienisz RG_Emulation i Emulacje Register Globals.

ad5. w głównym katalogu joomla (na serwerze - poprzez klienta FTP) może być tak, że będzie to htacces.txt

Jerzy Kostowski
06-12-2007, 08:33
Witaj Magdo,
muszę ściągnąć Total Commandera, bo w FileZilla, którym się posługuję chyba nie ma potrzebnych mi funkcji.

htaccess.txt nawet widzę po "lewej stronie" FileZilla, ale jeszcze tego nie umiem wykorzystać.

Dobra, skupiam sie i instaluje dalej.

Dziękuję
Jerzy

Jerzy Kostowski
06-12-2007, 21:08
Witajcie Pomocnicy ponownie,

Magdo, wgrałem sobie Total Commandera i ustawiłem prawa dostępu jak trzeba. Nawet teraz już wiem, jak to zrobić na FileZilla (czyli rozwikłałem swój punkt 3). Jednak nadal nie wiem, z czym jest powiązany napis "Session save path". W pomocy Joomla! jest tylko tłumaczenie [ścieżka zapisu sesji]. Co trzeba zmienić, żeby pojawił sie napis "Zapisywalny". Od czego to zależy?

magdaa
06-12-2007, 21:32
zaraz Ciebie uduszę :)

skoro poradziłeś sobie ze zmianą praw dostępu, to dlaczego pytasz o Zapisywalny ?

Zwiastun wytłumaczył to na przykładzie pliku configuration.php w artykule
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/439/51/

Jerzy Kostowski
06-12-2007, 21:54
Aż sie wierzyć nie chce, bo przypadkowo uporałem sie z "emulacjami". Już sie "palą" na zielono.

Ale jeszcze bardziej zaskoczyło mnie, że napis do "Session save path" zrobił sie na zielono ("Zapisywalny") po zrobieniu folderu /tmp w mojej domenie. Czy to możliwe?

Pytam, żeby zacząć coś kojarzyć z tej instalacji Joomla!, bo nie wiem, czy mi się jeszcze raz uda na innej mojej domenie.

Pozdrawiam
Jerzy Kostowski

Jerzy Kostowski
06-12-2007, 22:01
Magdo, nie zauważyłem Twojego wpisu sprzed kilku minut.

Oczywiście, że czytałem ten artykuł (i to wiele razy zanim cokolwiek pojąłem), bo odnośnik do niego był już w Twojej wcześniejszej poradzie. Niemniej wcześniejsze zmiany praw dostępu niczego nie zmieniały, jeśli chodzi o Kreatora Joomla.

I teraz nagle mam wszystko na zielono!!! Co za uczucie ulgi.

Chociaż nie wiem, czy folder /tmp jest we właściwym miejscu. Skoro jednak wszystko jest teraz na zielono, to idę z instalacją dalej.

Dziękuje jeszcze raz za pomoc, bo bym na pewno sam nie wybrnął.

Jerzy Kostowski

Jerzy Kostowski
07-12-2007, 09:08
Dzień dobry,
niestety nowe problemy.
Wczoraj nie mogłem przejść Kroku 1, bo nie wiadomo czemu hasła w Konfiguratorze i MySQL były niezgodne, przynajmniej zdaniem systemu. Było już tak późno, że z home.pl nic się nie dało wyjaśnić.

Dzisiaj rano akurat ten element poszedł jak z płatka. Zadziwiające.

Wykonałem Krok 2, Krok 3 i po Kroku 4 zmieniłem nazwę katalogu installation. Mogę nawet zobaczyć witrynę Joomla!, natomiast jeśli chcę wejść do panelu administratora pojawia sie napis "Incorrect Username, Password, or Access Level". Nazwę użytkownika admin (nie ma rubryki, gdzie ją zmienić w czasie instalacji, chociaż takie zalecenie daje Zwiastun) i hasło wpisuję zgodnie z Krok 4.

Pozdrawiam joomlowo
Jerzy Kostowski

Jerzy Kostowski
07-12-2007, 23:06
No to przegrałem. Nadal nie da sie wejść na stronę jako admin. Nawet jak wklepuję zgodnie z poleceniem http://mojastrona.pl/installation/index.php to i tak nic z tego.

Znowu muszę wykasować wszystko i zacząć instalacje od początku, bo przecież teraz nie mogę się poddać, a nikogo ze znajomych nie mam, co sie na informatyce znają w takim zakresie.

A szczęście było tak blisko.
Pozdrawiam joomlowo

Jerzy Kostowski

magdaa
08-12-2007, 01:03
dlaczego w adresie masz installation ?

wchodzisz z takiego adresu http://mojastrona.pl a jeśli joomla leży w jakimś podkatalogu (np www), to podasz http://mojastrona.pl/www

Jerzy Kostowski
08-12-2007, 10:31
Witaj Magdo,
przed chwilą taka piekną i wyczerpująca odpowiedz napisałem i przypadkowe kliknięcie napisu CYTUJ spowodowało jej wykasowanie. To prawdziwy pech.

ad.1. dlaczego w adresie masz installation ?
na str 25 SDJ Extra przeczytałem w rozdziale "Gdy pojawia sie problemy", że trzeba wpisac w pasku przegladarki http://mojastrona.pl/installation/index.php
Trochę mnie to zdziwiło, bo przecież temu folderowi wcześniej musiałem nadać inna nazwę.

ad. 2. wchodzisz z takiego adresu http://mojastrona.pl (http://mojastrona.pl/)
Nie dało sie wejść. Zakaz dostępu lub jakis inny napis.

ad. 3. a jeśli joomla leży w jakimś podkatalogu (np www), to podasz http://mojastrona.pl/www
To mało prawdopodobne, abym cos takiego zrobił, bo nie umiem. U mnie Joomla! miała być w folderze (witrynie ?) mojastrona.

Teraz nie mam danych, aby to sprawdzić, bo wykasowałem wszystko i spróbuję zrobić od początku ostatnią swoją instalację.

Najbardziej wnerwiający jest ten napis "Gratulacje! Joomla! został zainstalowany ppomyślnie!". Po jaka cholerę daje się nadzieję, że jest OK, jak w rzeczywistości mamy do czynienia z totalną klapą?

Oczywiście zgadzam się, że zadanie instalacji Joomla! powinienem zlecic profesjonalistom. Niemniej ja laik zachęcony lekturą SDJ Joomla!, książką P. Frankowskiego Joomla! i opisem instrukcji instalacji na dołączonej płytce spróbowałem zrobic to samodzielnie.

Przyjmujac nawet założenie, że 99% winy za nieudane instalacje wynika z mojej niewiedzy informatycznej, to jednak ten 1% spowodowany jest zbyt małą komunikatywnością opisów samej instalacji. Zrozumienie tekstu przez autora i czytelnika nie muszą byc tożsame i takimi nie sa w moim przypadku.

No cóż, takie są prawa rynku. Teksty piszę się dla tych 99%, co je rozumieją, a nie dla laików, którzy te zagadnienia chca poznac.

Pozdrawiam przedjoomlowo - spróbuję jeszcze ostatni raz zmierzyc sie z instalacją
Jerzy Kostowski

zwiastun
08-12-2007, 10:31
Jurek, Twój problem polega głównie na tym, że za wiele i niepotrzebnie kombinujesz.
1. Po przesłaniu plików z pakietu na serwer home.pl są one gotowe do instalacji. Jakim cudem masz je oznaczone jako niezapisywalne, nie rozumiem.
2. O ile dobrze pamiętam, na home.pl katalogu /tmp tworzyć nie trzeba. Ale jeśli trzeba, to załóż go w głównym katalogu, tym do którego przesyłasz rozpakowane archiwum Joomla!
3. Podczas instalacji ustawienia RG nie mają znaczenia. Nie ma nawet znaczenia, czy zapisywalne są katalogi z plikami. Instalator tak naprawdę przesyła jedynie dane do bazy danych i generuje plik konfiguracyjny. Jeśli się go nie da zapisać podczas instalacji, to można skopiować na ostatnim ekranie instalacyjnym do Notatnika, a następnie - po zapisaniu, przesłać na serwer FTP-em do głównego katalogu.
4. Co Cię obchodzi na początku plik htaccess.txt - to dalsza sprawa, jeśli będziesz chciał korzystać z prostych adresów URL albo korzystać z niektórych dodatkowych możliwości.
5. Po prostu wykonaj minimum tego, co wymaga instalator. Nic więcej, bo mieszasz jak piekarze przed lepieniem bułek. Tylko to nie piekarnia (gdzie np. pisze, żeby podczas instalacji zmieniać login administratora?!).

Na home.pl Joomla! instaluje się jak bajka w odtwarzaczu video. Ale też trudno opisywać w poradnikach, że by włożyć płytkę albo kasetę, trzeba klapkę otworzyć, bo to taka techniczna czynność dla inżynierów (vide: przesłać rozpakowane archiwum na serwer - co zresztą też jest mimo wszystko opisane!)
Jeśli na końcu pokazuje się ekran, że się Joomla! zainstalował, to znaczy, że się zainstalował! Inaczej tego ekranu nie zobaczysz.

Jerzy Kostowski
09-12-2007, 02:30
Stefanie,
Yes, yes, yes - chce się wykrzyczeć za naszym byłym premierem.

Tak zrobiłem, jak napisałeś. Szedłem powoli i metodycznie, można rzec na chama na skróty. Nawet jak były czerwone napisy z powodu allow_url_fopen i short_open_tag ustawionych na ON zamiast na OFF, to instalowałem Joomla! dalej. Potem z home.pl uzgodniłem, jakie przyjąć dane do MySQL, bo mi sie kleszczyło i instalacji i doszedłem do końca Kroku 4. Nie wiem, czy zmieniać ustawienia allow_url_fopen i short_open_tag na OFF po udanej instalacji.

Tak, aż trudno uwierzyć, ale otwiera się już moja witryna. Nawet parę dni wcześniej byłem przypadkowo na podobnym etapie, chociaż witryna chyba miała mniej materiałów. Niestety, wtedy nie mogłem wejść do zaplecza systemu. Po każdym wpisaniu hasła pojawiał się komunikat "Sesja wygasła, zaloguj się".

Teraz też tak miałem. Jednak po utworzeniu dodatkowego folderu /tmp w moim folderze głównym, o czym napisałeś w pkt 2, udało sie ten problem usunąć. Co prawda w serwerze na home.pl jest katalog /tmp, ale nie był on przypisany do mojej domeny. Nie wiem, czy nie muszę go wykasować, aby nie było 2 takich samych nazw.

Co tu dużo mówić. Mimo zmęczenia (bo to już 2.00 w nocy) mam satysfakcję, że dzięki pomocy ludziom z tego forum, a zwłaszcza Tobie i Magdzie "samodzielnie" zainstalowałem Joomla!. Powiedziałem sobie, że to moje ostatnie podejście, bo ile razy można przegrywać. Jednak się udało!!!

Można zapytać, dlaczego z takim mozołem walczyłem z instalacją Joomla!?

Po pierwsze, moja prywatna witryna http://www.szansadlaciebie.pl została zrobiona kilka miesięcy temu na Joomla! przez mojego syna. Teraz nie ma on czasu sie nią zajmować. Po drugie, potrzebuję zrobić dalsze witryny, więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie poznać Joomla! i w nim robić witryny i jednocześnie umieć coś zmienić w tej pierwszej. Po trzecie, taki postawiłem sobie cel: zainstalować samodzielnie Joomla!.

Gdybym wiedział, że instalacja potrwa tyle dni, to nie wiem, czy bym sie zdecydował. Jednak teraz, gdy raczej jest sukces, uważam, że to nie był do końca stracony czas. Zacząłem trochę się orientować w procesach informatycznych. Fakt, że to tylko kawałeczek wiedzy.

Czy dobrze rozumiem, że do każdej domeny, znaczy sie witryny, trzeba wgrywać Joomla!? Może wystarczy dawać jakieś odnośniki/odsyłacze, czy coś tam podobnego, bo mam juz Joomla! na swoim kawałku serwera w home.pl?

Na razie jeszcze raz składam wielkie podziękowania za pomoc i wsparcie

A więc już mogę pozdrawiać joomlowo
Jerzy Kostowski

foruser
09-12-2007, 09:42
Zgadza sie - spróbowałem przez filezile i gra.

foruser
09-12-2007, 10:01
Cześć Jerzy.
Kongratulejszyn!!!
Teraz czeka Cię dalsza przygoda z Joomla 1.5
Generalnie jest to nawet poczciwa wersja. Katalog Temp zawsze mozna skasować i utworzyć nowy. Miej lepiej jeden. Czort wie...

Co do zmiany ustawień.
1. Warto zajrzeć do panelu admina i w Ustawienia Globalne włączyć kompresję GZIP. Oszczędzi Ci to na miejscu dyskowym.
2. Jeżeli masz Apache na serwerze (zapytaj najlepiej dostawcę) to również warto włączyć i KONIECZNIE zamienić Plik htaccess.txt na .htaccess (kropka przed!)

Całą resztę - potrzebną do życia pokaże Ci Joomla. Warto zwracać uwagę na czerwone napisy o tym czy pliki są zapisywalne czy nie. Wtedy trzeba zmienić chmody. Jak nie będziesz tego ogarniał to napisz. Ale na razie powinno być OK.

Teraz przed Tobą polka z przeglądem możliwości dodanych modułów i reszty. RACZEJ NA RAZIE NIC NIE KASUJ. Potem się okaże, że właśnie tego szukasz!!!
To co jest dodane z instalacją (o ile wgrałeś "wgraj przykładowe dane") jest ciekawe. Jak będziesz chciał ładną templatkę to Ci mogę podrzucić...

Polskich opisów nie ma ale są już nieoficjalne spolszczenia. U mnie idą, choć nie do końca wszystko jest przetłumaczone. Zajrzyj na www.donderland.ehost.pl/Joomla15/index.php (http://www.donderland.ehost.pl/Joomla15/index.php)
Poprzednią stronę mam na Joomla 1.0.11 na www.donderland.pl (http://www.donderland.pl)
Ukłony - foruser

Jerzy Kostowski
09-12-2007, 16:09
Witaj Piotrze,
jak już mam wgraną Jooomla! przygotowałem sobie schemat, jak witryna ma działać, tzn. z jakich "modułów" ma sie składać.

Nie wiem, czy nie powinienem ogołocić cały wgrany szablon Joomla!, bo on sie teraz panoszy po mojej domenie. W miejsce danych Joomla! wpisywałbym swoje informacje dotyczące witryny. To są właśnie chyba te "przykładowe dane" wklejone w czasie instalacji Joomla!

Z dołączonej płytki wybrałem nawet templatkę, która mi odpowiada. Na razie jeszcze nie umiem jej wgrać z płytki na moją witrynę, ale coś w końcu wymyślę, bo to powinno być podobnie, jak z wgrywaniem szablonu Joomla! na serwer. Ta templatka bardzo mi pasuje do koncepcji strony, więc Ci już nie będę zawracał głowy nadsyłaniem od Ciebie.

Do Twoich zaleceń instalacyjnych zaraz się dostosuję. Co prawda w home.pl nie mają Apache, ale twierdzą, że ich system jest podobny i kompatybilny.

Chmody przećwiczyłem parę dni temu, więc chyba jeszcze coś będę pamiętał, jak się to robi.

Masz ekstra stronki zrobione na Joomla!. Gdybyś mógł mi przesłać swojego maila na adres jerzy.kostowski@op.pl, to przekażę Ci swoją uwagę techniczną, bo nie wypada zaśmiecać inną korespondencją tego forum.

Tworzenie witryny w oparciu o Joomla! wydaje mi się - przynajmniej z opisów - bardzo logiczne, więc mam nadzieję, że wkrótce będę mógł opublikować moją stronę.

Dziękuję za wsparcie
Jerzy

foruser
09-12-2007, 16:39
No to widzę, że idzie dobrze.

Co do wgrywania templatek. Po rozpakowaniu katalogu, wgrywasz bezpośrednio do Twojego katalogu (przez FTP) w katalog Templates.
Potem na stronie Admina ustawiasz nową templatkę jako Default i... wszystko.
Z tym home.pl podobno były juz jakieś kłopoty ale znam tylko forumowe plotki - możesz poszukać.
Z usuwaniem danych nie ma problemu. Na wszelki wypadek nie usuwaj jednak tych składowych, które są w Extension Install/Uninstall - na Adminie...

Powodzenia.

Jerzy Kostowski
16-12-2007, 11:33
Witam Forumowiczów,
ależ mi z tą Joomla! nie idzie. Już sobie parę rzeczy powkładałem na witrynę, a tu pechowo od wczoraj, zupełnie niespodziewanie, nie mogłem się jako admin zalogować na własnej stronie. Po prostu, na dole strony widać napis "Zakończono" i cały ekran jest biały.

No trudno, kolejny raz wykasowałem Joomla! i zaczynam od nowa. Niemniej gdyby ktoś miał podobny przypadek, to chętnie dowiem się , w jakim wątku jest to opisane. Próbowałem bezskutecznie znaleźć sam, a tylko trafiałem na inne przypadki i co gorsza, wymądrzających się znawców, może raczej "znawców".

Nie mogę zrozumieć, skąd tyle nietolerancji wobec niewiedzy szukających informacji. Słuchajcie "znawcy", czy doprawdy nie możecie udzielać swoich porad w sposób nieuwłaczający pytającym? Co Wam szkodzi brać przykład od odpowiadających w tym wątku: Magdy, Zwiastuna, Piotra?

Wolałem już wyciąć wszystko na serwerze i instalować kolejny raz Joomla! niż dowiedzieć się od "mądrali", ile już razy przypadek podobny mojemu był wałkowany. Na pewno był, tylko co to ma do rzeczy, jak w danej chwili nie można znaleźć informacji. Wyszukiwarki nie są idealne, a ktoś, kto nie był w tarapatach informatycznych, nie potrafi zrozumieć, że można czegoś nie wiedzieć i nie ma jak samemu wymyślić odpowiedzi, a czas nagli.

Oczywiście, dopuszczam możliwość, że nie mam w tym temacie racji. Pora zacząć wgrywać Joomla!

Dziękuję wszystkim, którzy tolerują na forum moją obecność w oparach niewiedzy.
Jerzy Kostowski

foruser
16-12-2007, 11:52
Ja nie miałem takiego przypadku.
A nawiązując do Twoich zastrzeżeń co do formy "pomocy". Forum jest społecznością. Taka mikro skala społeczności polskiej ogólnie.
Więc nie dziw się... :cool:

Jerzy Kostowski
18-12-2007, 16:41
Witaj Piotrze,
w rzeczy samej, nic dodać nic ująć do Twojej diagnozy społecznej. Zupełnie o tym zapomniałem.

Już rozgryzłem swoje niepowodzenie, dlaczego witryna zbudowana na Joomla! mi zniknęła. Otóż miałem na komputerze 2 wersje 1.0.13: jedną ściągniętą z Internetu i drugą z płytki.

Jak już mi kilka razy źle sie wgrywało, to zacząłem analizować wykasowywane pliki i wtedy sie okazało, że mają różne ścieżki pochodzenia, tzn. część z jednej, a część z drugiej wersji Joomla!. Niby powinno to być to samo, a jednak system zgłupiał.

Dzisiaj wgrałem wszystko od nowa i (cholera by nadała) nie mogę się zalogować jako admin. Chyba jednak nie wszystkie pliki albo tabele wyciąłem i gdzieś mi coś znowu bruździ. Miałem już wcześniej, kilkanaście dni temu na początku instalacji taki przypadek, więc mam nadzieję rozwiązać tę zagadkę.

Pozdrawiam
Jerzy