PDA

Zobacz pełną wersję : Imieniny na stronie i php



Jdwind
04-12-2007, 06:06
Witam, czy jakiś spec od php mógłby sprawdzić poprawność mojego założenia? Mam na górze strony wyświetlaną datę. Do tej pory używałem modułu Imieniny, teraz chciałbym, żeby obok daty wyświetlało się kto obchodzi imieniny. I teraz tak - w pliku głównym dodałem wpis:

include "imieniny.php";
print 'Imieniny: ' .$imieniny[date("n",time())][date("j",time())];a do tego w katalogu umieszczam plik "imieniny.php" (w załączeniu). Może mi ktoś podpowiedzieć, czy to dobry pomysł? Plik umieszczam w katalogu templatki. I jeszcze jedno pytanie - czy mam umieścić jakąś deklarację zmiennej $imieniny?

Dokładnie cały kod php w pliku index.php wygląda tak:

<?php
$dzien = date("j");
$miesiac = date("m");
$rok = date("Y");
$dayname = date("w");

switch ($miesiac) {
case '01': $miesiac = 'stycznia'; break;
case '02': $miesiac = 'lutego'; break;
case '03': $miesiac = 'marca'; break;
case '04': $miesiac = 'kwietnia'; break;
case '05': $miesiac = 'maja'; break;
case '06': $miesiac = 'czerwca'; break;
case '07': $miesiac = 'lipca'; break;
case '08': $miesiac = 'sierpnia'; break;
case '09': $miesiac = 'wrze¶nia'; break;
case '10': $miesiac = 'paĽdziernika'; break;
case '11': $miesiac = 'listopada'; break;
case '12': $miesiac = 'grudnia'; break;
default: $miesiac = 'niezidentyfikowany'; break;
}
switch ($dayname) {
case 0: $dayname = 'Niedziela'; break;
case 1: $dayname = 'Poniedziałek'; break;
case 2: $dayname = 'Wtorek'; break;
case 3: $dayname = '¦roda'; break;
case 4: $dayname = 'Czwartek'; break;
case 5: $dayname = 'Pi±tek'; break;
case 6: $dayname = 'Sobota'; break;
}


print "$dayname, $dzien $miesiac $rok, ";

include "imieniny.php";
print 'Imieniny: ' .$imieniny[date("n",time())][date("j",time())];?>

Jdwind
04-12-2007, 08:21
Poprawiłem tylko o tyle, że teraz to ładniej wygląda do kupy. Umieściłem plik imieniny.php w katalogu templatki na serwerze i kod php w pliku index. Teraz cały kod w pliku index.php wygląda tak:

<b><?php
$dzien = date("j");
$miesiac = date("m");
$rok = date("Y");
$dayname = date("w");
switch ($miesiac) {
case '01': $miesiac = 'stycznia'; break;
case '02': $miesiac = 'lutego'; break;
case '03': $miesiac = 'marca'; break;
case '04': $miesiac = 'kwietnia'; break;
case '05': $miesiac = 'maja'; break;
case '06': $miesiac = 'czerwca'; break;
case '07': $miesiac = 'lipca'; break;
case '08': $miesiac = 'sierpnia'; break;
case '09': $miesiac = 'wrze¶nia'; break;
case '10': $miesiac = 'paĽdziernika'; break;
case '11': $miesiac = 'listopada'; break;
case '12': $miesiac = 'grudnia'; break;
default: $miesiac = 'niezidentyfikowany'; break;
}
switch ($dayname) {
case 0: $dayname = 'Niedziela'; break;
case 1: $dayname = 'Poniedziałek'; break;
case 2: $dayname = 'Wtorek'; break;
case 3: $dayname = '¦roda'; break;
case 4: $dayname = 'Czwartek'; break;
case 5: $dayname = 'Pi±tek'; break;
case 6: $dayname = 'Sobota'; break;
}

print "$dayname, $dzien $miesiac $rok, "; ?></b>
<?php
include "imieniny.php";
print '' .$imieniny[date("n",time())][date("j",time())];?>Rozwiązanie wydaje mi się o tyle ciekawe, że nie wymaga instalowania modułu imieniny, który zajmuje trochę powierzchni strony (chyba, że ktoś chce). Ale ponieważ moja wiedza jest niewielka, niech wypowie się ktoś w temacie, czy to jest bezpieczne/stabilne etc. W każdym bądź razie u mnie na stronie działa i wygląda nawet ładnie (umieszczone mam to na pasku, na górze strony).

Jdwind
05-12-2007, 06:38
To chociaż może powiedzcie, że to głupi pomysł, albo, że tak się nie powinno robić, bo nie wiem, czy tak można czy nie? Chodzi mi głównie o dodanie tego pliku do katalogu templatki i o to, czy to powoduje jakieś spowolnienie, może błędy lub coś innego?

zwiastun
05-12-2007, 11:18
Nic w tym głupiego i nierozsądnego

Jdwind
05-12-2007, 11:54
Dziękuję za odpowiedź Zwiastun. Nurtowało mnie to, bo pomysł wydawał mi się ciekawy, ale brak wiedzy bolał. A jeszcze pomyślałem sobie, że można dodać (w pliku index.php) taki kawałek kodu:

$pozostalo=365 - date('z') + date('L');
print ',nbsp;do końca roku zostało&nbsp;<b>'.$pozostalo"&nbsp;dni.</b>";i już mamy praktycznie wszystko to, co pokazuje moduł Imieniny, tyle że w jednej linii.

Jdwind
10-12-2007, 22:01
Muszę jednak uczciwie przyznać, że albo coś z tym kodem jest coś nie do końca dobrze, albo nie wiem, co (nie znam prawie w ogóle php). Ale po usunięciu pliku z serwera i kodu z pliku index.php strona (zwłaszcza otwierana po raz pierwszy) uruchamia się zauważalnie szybciej.

zwiastun
10-12-2007, 23:42
Włożenie do modułu nie spowodowałoby przyspieszenia. Chociaż - gdyby cachowac, być może. Ale moduł musiałby obsługiwać cachowanie

Jdwind
12-12-2007, 06:04
No to jak dla mnie wyższa szkoła jazdy. Spróbuję poczytać o tym. Napisałem zauważalnie szybciej, choć oczywiście nie jest to czas rzędu minuty, ale jednak różnicę widzę.

mmcs
07-05-2009, 01:19
Witam, czy jakiś spec od php mógłby sprawdzić poprawność mojego założenia? Mam na górze strony wyświetlaną datę. Do tej pory używałem modułu Imieniny, teraz chciałbym, żeby obok daty wyświetlało się kto obchodzi imieniny. I teraz tak - w pliku głównym dodałem wpis:

include "imieniny.php";
print 'Imieniny: ' .$imieniny[date("n",time())][date("j",time())];a do tego w katalogu umieszczam plik "imieniny.php" (w załączeniu). Może mi ktoś podpowiedzieć, czy to dobry pomysł? Plik umieszczam w katalogu templatki. I jeszcze jedno pytanie - czy mam umieścić jakąś deklarację zmiennej $imieniny?

Dokładnie cały kod php w pliku index.php wygląda tak:

<?php
$dzien = date("j");
$miesiac = date("m");
$rok = date("Y");
$dayname = date("w");

switch ($miesiac) {
case '01': $miesiac = 'stycznia'; break;
case '02': $miesiac = 'lutego'; break;
case '03': $miesiac = 'marca'; break;
case '04': $miesiac = 'kwietnia'; break;
case '05': $miesiac = 'maja'; break;
case '06': $miesiac = 'czerwca'; break;
case '07': $miesiac = 'lipca'; break;
case '08': $miesiac = 'sierpnia'; break;
case '09': $miesiac = 'wrze¶nia'; break;
case '10': $miesiac = 'paĽdziernika'; break;
case '11': $miesiac = 'listopada'; break;
case '12': $miesiac = 'grudnia'; break;
default: $miesiac = 'niezidentyfikowany'; break;
}
switch ($dayname) {
case 0: $dayname = 'Niedziela'; break;
case 1: $dayname = 'Poniedziałek'; break;
case 2: $dayname = 'Wtorek'; break;
case 3: $dayname = '¦roda'; break;
case 4: $dayname = 'Czwartek'; break;
case 5: $dayname = 'Pi±tek'; break;
case 6: $dayname = 'Sobota'; break;
}


print "$dayname, $dzien $miesiac $rok, ";

include "imieniny.php";
print 'Imieniny: ' .$imieniny[date("n",time())][date("j",time())];?>

mógłbyś napisać dokładniej gdzie to wgrać i jak?

Jdwind
11-05-2009, 11:28
Masz wszystko opisane. Plik imieniny.php ma być w katalogu Twojej templatki, a kod dodajesz do pliku index.php tejże templatki. Jeżeli chodzi o miejsce, w którym to chcesz mieć na stronie to właśnie w pliku index.php Twojej templatki. Masz tam pozycje modułów i wybierasz sam, gdzie to wsadzasz (jakiś <div> na przykład może być).

ravvir
01-03-2011, 01:40
Dobry wieczór :)

Moja strona leży na zewnętrznym serwerze w usa i wyświetla mi wszystko ale z datą serwera zatem wie ktoś jak to pokonać ?

Bazyl
01-03-2011, 01:48
A w usa nie mówicie sobie dobry wieczór?

ravvir
01-03-2011, 01:52
Mówimy, poprawiłem wpis :) masz jakąś ideę może ?

zwiastun
01-03-2011, 02:32
Ustaw odpowiednio strefę czasową w konfiguracji globalnej. Jak - nie podpowiem - potestuj.

student1984r
07-01-2012, 22:57
Witam
A ja mam inny problem data i imieniny "uciekły" pod top menu, a ja chciałbym umieścić je za JPG "Rada Osiedla Kapuściska" Poradzi mi ktoś jak zmienić wielkość czcionki i położenie "daty i imienin" Adres strony www.kapusciska.pl

Z góry dziękuję

Jdwind
07-01-2012, 23:14
Masz div id=title, ustaw mu szerokość odpowiednią dla obrazka, czyli 713px (wyciągnij obrazek z <p>), obok daj drugi div i tam wsadź imieniny. A, i pamiętaj o float i o szerokości. I dla drugiego diva nadaj style czcionki.

student1984r
07-01-2012, 23:23
Czy będzie dużym nietaktem jeśli poproszę o treść pierwszego diva. Szczerze to nie wiem jak ustawić tam float i szerokość. Z drugim powinienem sobie chyba poradzić.

Jdwind
07-01-2012, 23:54
szukaj w pliku index.php diva o id="title". Masz tam img wsadzone. Musisz albo bezpośrednio w pliku index.php albo w pliku css wpisać style dla niego.