PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dużą bazę danych?



thomas_ks
06-12-2007, 13:37
Witam, jak dużą bazę utworzyć dla J! 1.5 ? Im większa tym chyba sprawniej strona będzie działała? I którą wersję bazy MySQL 4 czy dla J! 1.5 lepiej MySQL 5 ?

:confused::confused:

nexus246
06-12-2007, 17:11
Lepiej 5 jeśli masz możliwość. Wielkość nie ma wpływu na sprawność (cokolwiek przez to rozumiesz) działania strony. Ustaw sobie na początek np. 50MB a potem obserwuj ile zużywasz w miarę rozwoju serwisu.

thomas_ks
06-12-2007, 18:44
'a potem obserwuj ile zużywasz w miarę rozwoju serwisu', a czy będę mógł z czasem rozszerzyć wielkość używanej bazy?

--
Cokolwiek przez to rozumiem.. chodzi mi o to, że jeśli za mała baza to serwis może trochę przymulać.. ? Jeśli np. będzie bardzo duży ruch na stronie?

:confused::confused:

kamax
06-12-2007, 21:07
Jeżeli za mała będzie baza to nie zainstalujesz nawet Joomli. Minimum 1 mb musi mieć. Jak będziesz miał dużo artykułów, komentarzy itd, to wszystko zapisywane jest w bazie mysql i wtedy będzie się powiększać rozmiar zajmowany przez bazę danych Joomli. Nie ma wpływu na działanie bazy to czy ona ma wolnego miejsca 10 MB czy 10 GB. Jeżeli już coś, to wpływ na działanie ma to ile ma zajętego miejsca
PS. Miałem serwis, który istniał rok i miał sporo artykułów, kilkanaście tysięcy komentarzy, 10 000 użytkowników i baza zajmowała ok 5 mb. Więc jeżeli nie będzie sporego forum to myślę że baza 100 MB wystarczy na wieki wieków ...

thomas_ks
06-12-2007, 21:11
No dobra ale co z powiększaniem bazy? Będzie później możliwość? W serwisie ma być bardzo dużo artykułów, użytkowników i innych.. Ja bym w takim razie od razu zrobił MySQL 100 MB, czy to dobre rozwiązanie?

a'propos forum też będzie, z czasem coraz większe!!

kamax
06-12-2007, 21:16
A czy na Twoim hostingu jest możliwość powiększania bazy w każdym momencie? Ja np. na serwery.pl ( nazwa.pl) mogę dowolnie operować powierzchnią serwera i to w każdym momencie ( jeżeli baza robi się za mała to ją powiększam) . Nie wiem gdzie Ty masz i jakie masz tam możliwości, więc nie odpowiem Ci ja ani raczej nikt inny
PS Na pewno nie ma wpływu na działanie Joomli to jaką pojemność ma baza danych

thomas_ks
06-12-2007, 21:21
Ja mam w Home. A że to najlepszy dostawca hostingu to zapewne jest taka możliwość.

A odnośnie tego forum: forum korzysta z tej samej bazy co cały serwis?? :eek: pewnie chodzi ci o jakieś forum konkretnie Joomlowskie... ?

kamax
06-12-2007, 21:31
Nie, chodzi mi o każde forum. Zazwyczaj im popularniejsze fora tym dużo więcej miejsca potrzebują, bo wszystko zapisują w bazie danych. Posiadam malutkie forum smf , które posiada tylko bazę fotek ( hotlinkowanych). Niema prowadzonych rozmów na nim tylko ok 80 tych linków, a jak dzisiaj przenosiłem te forum to okazało się że baza zajmuje 10 MB:eek: Jeżeli jesteś na home i masz zamiar mieć taki ogromny serwis to i tak szybko Ciebie wywalą z tego hostingu, że nawet tych 100 mega nie zapełnisz. Ale moim zdaniem śmiało możesz se tam pozwolić na bazę np 500 mb, bo dają dosyć sporo miejsca na serwerze

thomas_ks
06-12-2007, 21:38
'masz zamiar mieć taki ogromny serwis to i tak szybko Ciebie wywalą z tego hostingu' Dlaczego? Myślę, że Home tak nie postępuje.. w końcu płacę to wymagam.., a w najgorszym razie serwer dedykowany.

kamax
06-12-2007, 22:36
"Duża" Joomla + duże forum ( jak to masz w planach) na serwerze dzielonym, nawet jeżeli to home.pl, i tak nie wytrzyma za długo. Płacisz i wymagasz, ale home.pl też wymaga ( regulamin)

nexus246
07-12-2007, 09:10
Generalnie w hostingach nie określasz wielkości bazy danych ale maxymalną wielkość. Sprawdź sobie po prostu jak to jest w home.pl - załóż baze i spróbuj zmienić wielkość.