PDA

Zobacz pełną wersję : Co to są sekcje, a co to kategorie?



konradk
22-03-2006, 16:16
Witam

W pomocy do joomla nie znajduje odpowiedz na to pytanie :(

Co to jest sekcja artykułów, a co to kategoria? Ni jak nie wiem po co takie rozroznienie. Moze ktos opisac to na przykladzie lub podac jakis pomocny link?

Dylek
22-03-2006, 18:13
Uuuuu... Szukajka Ci sie popsula? A fe, niedobra szukajka... Moja dziala, patrz na to (http://www.pomoc.joomla.pl/pomoc/index.php/content/view/384/26/) na przyklad :D

viper
22-03-2006, 18:14
Zobacz tutaj (http://www.pomoc.joomla.pl/pomoc/index.php/content/category/4/45/26/) najpierw , potem mozesz poczytać Rady Anny (http://www.joomlademo.pl/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=1&id=180&Itemid=75)

Miłej lektury:rolleyes:

konradk
22-03-2006, 18:25
Uuuuu... Szukajka Ci sie popsula? A fe, niedobra szukajka... Moja dziala, patrz na to (http://www.pomoc.joomla.pl/pomoc/index.php/content/view/384/26/) na przyklad :D

najpierw chcialbym ochrzanic zaplecze joomla za mnogosc pomocy ;) znalazlem podrecznik ktory wydawal mi sie najbardziej oficjalny a tam nic specjalnego nie bylo poza stwierdzeniem, ze w joomla sa sekcje i kategorie bez wyjasnienia co to. ale ok, niewazne

ale artykul ktory podajesz tez nic nie wyjasnia. cytat o sekcjach i kategoriach:




Poziom najwyższy - sekcje artykułów oraz komponenty: myśl o nich jak o kontenerach, pojemnikach, pudełkach, w których grupujesz jeden typ, jeden rodzaj materiałów; do sekcji możesz włożyć jedną lub więcej kategorii; także w komponentach masz zwykle możliwość tworzenia wielu kategorii,
Kategorie: podobnie jak o sekcjach i komponentach - myśl o nich jak o pojemnikach, w których można umieścić jedną lub więcej pozycji.


no przeciez to nic nie wyjasnia! o sekcjach mam myslec jak o kontenerach, a o kategoriach jak o... sekcjach.

chcialem aby ktos podal to na zywym przykladzie. czy np moge podzielic to tak (zalozmy ze strona dotyczy samochodow):

sekcja: Audi

Kategoria: nowosci o Audi
Kategoria: zdjecia Audi
Kategoria: opisy samochodow Audi
sekcja: BMW

Kategoria: nowosci o BMW
Kategoria: zdjecia BMW
Kategoria: opisy samochodow BMW
Czy tez powinienem podzielic tak:

Sekcja: Nowości

Kategoria: BMW
Kategoria: Audi
Sekcja: Zdjęcia
Kategoria: BMW
Kategoria: Audi
Sekcja: Opisy samochodów
Kategoria: BMW
Kategoria: Audi
Bulb?

viper
22-03-2006, 18:32
.....chcialem aby ktos podal to na zywym przykladzie. czy np moge podzielic to tak (zalozmy ze strona dotyczy samochodow):

sekcja: Audi

Kategoria: nowosci o Audi
Kategoria: zdjecia Audi
Kategoria: opisy samochodow Audi
sekcja: BMW

Kategoria: nowosci o BMW
Kategoria: zdjecia BMW
Kategoria: opisy samochodow BMW
Czy tez powinienem podzielic tak:

Sekcja: Nowości

Kategoria: BMW
Kategoria: Audi
Sekcja: Zdjęcia
Kategoria: BMW
Kategoria: Audi
Sekcja: Opisy samochodów
Kategoria: BMW
Kategoria: Audi
Bulb?


Jeden i drugi przykład jest dobry ... ale zamień się miejscami i wciel się w osobe która odwiedza Twój serwis i pomyśl czego szukasz , jakich informacji , które śa ważniejsze by je dać jako pierwsze. To się nazywa sztuka Tworzenia strony:rolleyes: , myśl jak uzytkownik i rób strone dla uzytkownika a nie dla administratora a osiągniesz sukces.:)

gielo
23-03-2006, 17:48
czyli reasumując sekcja mogłaby wogóle nie istnieć, a to samo można osiągnąć samymi kategoriami i podkategoriami ? :D Prawdę mówiąc sam nigdzie nie znalazłem informacji która by mi w prosty sposób wyjaśniła sens istnienia sekcji i kategorii a nie samych kategorii. :eek:

Rybik
28-03-2006, 22:37
Trujecie jak potłuczeni (sorki ale mnie przeczyściło jak to czytałem)... :eek:

w cytacie z podrecznika wyraźnie sam napisałeś: "do sekcji możesz włożyć jedną lub więcej kategorii" a dalej jest o tym ze w kategorii sa elementy. Poza tym co stoi na przeszkodzie utworzyc sobie sekcje, potem kategorie i artykul i obadac jak dziala. Dodatkowo jest napisane ze sekcje to poziom najwyzszy, a zeby dobic gwozdzia do trumny to jakos przy tworzeniu kategorii widac ze nie da sie robic podkategorii wrrrr...

Co do struktury to jest to odwieczny problem przy niezaleznych kryteriach podzialu, najlepszym rozwiazaniem jest dzielic strony funkcjonalnie sekcjami na : niusy, artykuly opisowe, wydarzenia itp, podkategorie beda dotyczyc tematyki np niusy/samochody albo opisy/silniki kwestie firmy sa raczej marginalne i do tego celu uzywa sie meta keywords i modulu mod_related_items tzw tematy powiazane/pokrewne. Modul ten wyswietla linki do artykulow ktore posiadaja takie same slowa kluczowe jak obecnie czytany - w tens posob jak gosc czyta arta o BMW to np w prawej kolumnie widzi linki do innych artach o bmw.
Dodatkowo mozna porobic kopie modulu lastest news i narzucic mu z jakich sekcji albo kategorii niusy ma wyswietlac .... temat rzeka tylko nie piszcie banalow i nie roztrzasajcie problemow, bez znajomosci ktorych nikt nie powinien sie brac za prowadzenie sajta... tak, wiem jestem wredziol - ale najwiecej mozna sie nauczyc eksperymentujac, ogladajac witryny demo i czytajac manuale. Problem na forum najlepiej zglaszac po tygodniowych bezowocnych poszukiwaniach i eksperymentach ...

Podpowiedź:
Jezeli bardzo koniecznie brakuje struktury nadrzednej - uzywac menu - np Menu Sport w ktorym beda linki do sekcji wybranych sekcji, kategorii. Joomla 1.1 chyba bedzie juz miala wiecej stopni zagniezdzenia - wtedy dopiero bedzie mozna oszalec :)