PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja Joomla



człapcio
17-12-2007, 19:09
Co mam zrobić jeśli na stronie instalacji mam na czerwono całą listę i taki komunikat: "Jeżeli widzisz uwagę, że zapisywanie katalogu jest niemożliwe, musisz zmienić prawa dostępu do tego katalogu (np. korzystając z klienta FTP ustaw PRAWA na 0755)" Czy to leży w gestii administratora serwera?. Próbowałem po FTP odnaleźć coś takiego jak prawa dostępu ale nie wiem gdzie to jest.
"short_open_tag" mam też na czerwono na wyłącz.

magdaa
17-12-2007, 23:02
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/439/51/

pawelj_lbn
17-12-2007, 23:05
cześć.

szczerze mówiąc to o prawach dostępu na tym forum (jak i innych) było już pełno pisania, czasem wystarczy poszukać.
Ale pomogę (oby) bo samemu też mam problemy z czymś i super jak ktoś pomoże nawet jak nie zdołałem tego odszukać jak już było.

prawa dostępu to inaczej CHMODY
aby instalator joomli mógł coś zapisać trzeba nadać odpowiednie chmody na odpowiednie katalogi i podkatalogi, oraz plik configuration.php (ja daję zawsze 777) [gdy stronka będzie już gotowa należało by dla bezpieczeństwa zmienić chmody na standardowe - też o tym na forum było]

a ja kto zrobić.. hymm
ja używam do łączenia się z FTP programiku TOTAL COMANDER
zmienia się tak..
zaznaczasz katalogi lub/i pliki którym trzeba zmienić chmody, klikasz PLIK > Zmień atrybuty i tam wpisuje 777

tutaj masz to opisane ze screenami
http://css.programuj.com/porady/ogolne/chmod.php


P.S
katalogi którym masz nadać chmody masz wypisane przy instalacji

ja jeszcze tworzę na serwerze folder tmp i daje mu też chmod 777


a co do drugiego pytania:

spokojnie możesz instalować - nie ma to wpływu na działanie joomla (przynajmniej negatywnego) ustawienie to dopuszcza otwarcie kodu php od <? a nie jak większość skryptów jest pisana od <?php

pozdrawiam
powodzenia

człapcio
18-12-2007, 12:30
Bardzo Wam dziekuję, wszystko już jasne i proste. Mam jeszcze pytanie do Magdy. Dlaczego jako użytkownik Majka mam zablokowane konto na Joomli i w ogóle dziwnie to jest, ponieważ jeszcze nawet nie zdążyłem z niego skorzystać.
Pozdrawiam

pawelj_lbn
18-12-2007, 22:04
no nie ma za co.
służę swoją skromna wiedzą na przyszłość :-)

p.s. żeby tak mi sprawnie i dobrze odpowiadali na moje problemy i zapytania.. hymm..

3'm się

magdaa
19-12-2007, 02:07
ja używam do łączenia się z FTP programiku TOTAL COMANDER
zmienia się tak..
zaznaczasz katalogi lub/i pliki którym trzeba zmienić chmody, klikasz PLIK > Zmień atrybuty i tam wpisuje 777

tutaj masz to opisane ze screenami ... ciachwe wskazanym, przeze mnie wyżej linku, są również screeny w oparciu o TOTAL COMMANDERA. :)

dodam jeszcze w odniesieniu do 777 - cytat pochodzący z http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/439/51/



Jeśli chcesz, aby Twoja witryna była dobrze chroniona, to:
następujące katalogi powinny mieć ustawione prawa dostępu na 755: /administrator, /cache, /components, /editor, /help, /images, /includes, /language, /mambots, /media, /modules, /templates.
następujące pliki w katalogu głównym winny mieć ustawione prawa dostępu na 644: configuration.php, globals.php, htaccess.txt, index.php, index2.php, mainbody.php, offline.php, offlinebar.php, pathway.php, robots.txt.
Dlaczego jako użytkownik Majka mam zablokowane konto na Joomlijeśli pytasz o serwis joomla.pl - to odpowiedzi należy szukać u zwiastuna.

pawelj_lbn
19-12-2007, 10:42
Cytat:
ja używam do łączenia się z FTP programiku TOTAL COMANDER
zmienia się tak..
zaznaczasz katalogi lub/i pliki którym trzeba zmienić chmody, klikasz PLIK > Zmień atrybuty i tam wpisuje 777

tutaj masz to opisane ze screenami ... ciach
we wskazanym, przeze mnie wyżej linku, są również screeny w oparciu o TOTAL COMMANDERA. :)

no tak, tylko jak jak to zaczołem pisac to twojego postu jeszcze nie widziałem;p

pozdrawiam

człapcio
19-12-2007, 11:33
WESOŁYCH SWIĄT

człapcio
19-12-2007, 21:18
Instaluję Joomlę z podkatalogu. Na kroku 2 podawane są błędy (sporo tego). Przyczyna może być prozaiczna, ponieważ serwer hb w Heapmailu posiada MySQL 4.0.1. Czy to jest rzeczywiście ta przyczyna, czy można zmienić utf-8 na iso i wtedy ta wersja będzie dobra?. Nie rozmawiałem jeszcze z adminem Heapmaila w tej sprawie. Posiadam com a nie pl.

wir100
19-12-2007, 22:30
Instaluję Joomlę z podkatalogu. Na kroku 2 podawane są błędy (sporo tego). Przyczyna może być prozaiczna, ponieważ serwer hb w Heapmailu posiada MySQL 4.0.1. Czy to jest rzeczywiście ta przyczyna, czy można zmienić utf-8 na iso i wtedy ta wersja będzie dobra?.
J!UTF wymaga bazy MySQL powyżej 4.0.3 (o ile sie nie mylę)
Ja dla instalacji J! UTF zawsze wybieram MySQL 5


Nie rozmawiałem jeszcze z adminem Heapmaila w tej sprawie. Posiadam com a nie pl.
com i pl to domeny?
A że sie tak głupio spytam: co ma wspólnego domena z hostingiem ?
Chyba tyle co kamień węgielny z węgem kamiennym.....:D

Uzdrawiam ;)

człapcio
20-12-2007, 08:42
Lecz znalazłem w starym poście Zwiastuna taką uwagę dotyczącą domen, że na pl. w odróżnieniu od com zachodziło coś innego. Mieli to zmienić. Znajdę to podam.

Camyku
04-02-2008, 22:29
Witam
Dopiero rozpoczynam moją przygodę z cmsami itp. Instaluję Joomla i teście przedisntalacyjnym cały czas pokazuje, że katalogi są niezapisywalne
wiem, że należy zmienić te katalogi na 755 no i tak zrobiłem - zgodnie z TC i WinSCP pliki mają 755 a konunikat w teście jest cały czas taki sam.
Czy możecie mi pomóc

pozdro.

zwiastun
04-02-2008, 22:37
Zielonego nie rozdajemy. Skąd masz tego Joomla? Kto go tam umieścił? Czy tylko katalogi są na czerwono?
A poza tym w każdym opisie instalacji stoi, że to nie przeszkadza w zainstalowaniu. Problem potem, w używaniu. Poszukaj w szukajce safe mode

Camyku
04-02-2008, 22:42
Tak tylko katalogi są na czerowno, Joomla mam z joomla.pl :) Mi po instalacji cały czas wraca do pierwszej strony testu.

zwiastun
04-02-2008, 22:50
Gdzie instalujesz? czy zapisuje Ci plik konfiguracyjny? Czy usunąłeś katalog instalacyjny?
Przeczytałeś instrukcję instalacji? Sprawdziłeś wymagania serwera?
ITD ITD - naprawdę nie da się sensownie odpowiadać na tak zgłaszane problemy.

Camyku
04-02-2008, 22:57
Zrobiłerm. Plik configuration miał roz. php-dist, zminiełem tylko na php i poleciało.
Przeczytałem instrukcje, wszystko robiłem jak trzeba, dopiero po zmianie roz. ruszyło.
Dziękuję za pomoc, sorki z problem

zwiastun
04-02-2008, 22:59
Tzn? Udało się?

kurtz
04-02-2008, 23:03
[...]

Camyku
04-02-2008, 23:14
Po rozpakowaniu pakietu plik configuration miał roz. php-dist. Nie zauważyłem tego i całość przewaliłem na serwer. Postępowałem zgodnie z instrukcją, pozmieniałem katalogi na 755 itd, Instalując za kazdym razem po wygenerowaniu treści pliku configuration system wracał do pierwszek strony testu przedinstalacyjnego. Dopiero jak zauważyłem to dziwne roz. zmieniłem je usuwając "dist" no i ruszyło. Teraz druga część nauki opanowanie administracji.

kurtz
04-02-2008, 23:24
[...]