PDA

Zobacz pełną wersję : Obciążenie serwera - konfiguracja



onion
22-03-2006, 21:38
Mam takie pytanie, gdzie w Joomli można zmodyfikować obciążenie serwera po jakim jest wyświetlany komunikat o problemach technicznych?

stone
24-03-2006, 11:45
Możesz właczyc cachowanie strony, ale raczej bym sie zastanawiał czy z serwerem jest wszytsko ok

onion
24-03-2006, 17:07
Cachowanie strony mam włączone. Muszę coś sprawdzić w tych ustawieniach, jeżeli są poprawne dla obciążenia jakim czasami poddawany jest serwer to ok. Ale czasami strona jest wylanczana pomimo ze inne serwisy (na innych cms'ach dzialaja prawidlowo). Wnioskuje ze bariera obciazenia w Joomla jest zbyt wysoka i szybko wyswietla sie komunikat.

Prosze o pomoc.

zwiastun
28-03-2006, 03:16
Czego, mistrzu?
Włącz sobie tryb diagnozowania i zobacz jaki masz tłok zapytań generowanych do serwera ze strony. Na Joomla chodzą wielkie serwisy i jakoś nie obciążają serwerów. Możesz również poprosić admina o dzienniki jeśłi coś jest z Twoją stroną nie tak.

onion
28-03-2006, 15:13
ech...ale to jest ciągle miganie się od odpowiedzi :p Mi nie chodzi czy joomla obciaza serwer czy nie, chodzi mi o to zebyscie mi powiedzieli (o ile wiecie - w co coraz bardziej watpie) gdzie jest ustawiona ta granica w joomli po ktorej przekroczeniu wyswietlana jest informacja o problemach technicznych.

Kazdy CMS ma cos takiego wiec i joomla musi miec, obecnie testuje joomle i musze to wiedziec aby moc dalej z nia cos zrobic.

frico
28-03-2006, 16:46
o ile wiecie - w co coraz bardziej watpie... obecnie testuje joomle i musze to wiedziec aby moc dalej z nia cos zrobic.
Nie, onion, nie wiemy. Jednak jak wytestujesz to powiedz nam !


Kazdy CMS ma cos takiego wiec i joomla musi miec
No prosze, zawsze można się czegoś dowiedzieć. Mówisz musi ? Zawsze myślałem że chodzi tylko o czas dostępu do bazy, ale jak musi... to moze i musi.

Pozdrawiam
frico

Rybik
28-03-2006, 18:26
Joomla jest (skromnie) jednym z najbardziej rozbudowanych CMS'ów - nawet wśród komercyjnych (bo te pisane są pod konkretne zastosowania a nie uniwersalnie do wszystkiego) i nie sądzę, żeby popularne było wbudowywanie mechanizmu monitorującego obciążenie serwera, bo po co dublować coś co serwer sam robi własnymi - prostszymi metodami - tym bardziej, że taki monitor dodatkowo spowalnie działanie serwisu, że nie wspomne o dodatkowym obciążeniu.
Wiemy - Joomla nie posiada żadnego monitora obciążenia. Jeżeli wątpisz zapytaj na joomla.org. Takie narzędzie musiałoby mieć dodatkowe uprawnienia, żeby wogóle miało sens. O ile monitorowanie zapytań SQL jest jeszcze do zrobienia, ponieważ wszystkie mechanizmy zewnętrznych aplikacji Joomla muszą 'zapytać' rdzeń CMSa o dostep do bazy, to monitorowanie transferu bez pomocy serwera jest niewykonalne - bo jakim sposobem chciałbyś zliczać transfer generowany przez grafiki rozsiane po całym CMSie ... no i jeszcze grafika z szablonu graficznego ... paranoja.
Pokusze się nawet o stwierdzenie, że jeżeli jakis darmowy CMS ma taki monitor to jest to tylko wodotrysk a nie poważne narzędzie.
Na Joomla działa tak ogroma ilość rozbudowanych serwisów, że z pewnościa takie rozwiązania powstałyby - gdyby były przydatne. Sprawdź dokładnie co powoduje zastój, najlepiej przez logi z serwera w chwilach odłączenia serwisu. Problemem może być: nieoptymalne zapytanie SQL (nie błędne tylko nieekonomicznie sformuowane), współdzielenie jednej bazy danych z innymi serwisami (sprawdź czas dostępu do bazy), inna lokalizacja konta FTP i bazy danych (sam kiedyś miałem serwis na free koncie a baze danych na freesqlu za oceanem - działał :D ), przełącz tryb wyświetlania błędów na najostrzejszy i zobacz czy sie jakis skrypt php nie sypie, sprawdź szablon graficzny czy nie ma jakichś ukrytych odwołań (czasem autorzy dodają linie kodu wywołującą jakiś adres zewnętrzny - np. żeby promować własny serwis) takie zewnętrzne odwołania mogą pochodzić też z zewnętrznych statystyk typu stat4u czy reklam google itp, sprawdź czy serwer s[pełnia wymagania joomla jeżeli chodzi o short open tags, register globals itp bo może jakiś skrypt php generuje błędy o których nie wiesz.
Sprecyzuj kiedy najczęściej zdarza się split. Czy w godzinach szczytu, czy przy downloadzie plików, czy przy szybkim refreschowaniu strony, czy przy użyciu jakiegoś komponentu. Sprawdź to ponownie z innym szablonem graficznym.Jak zabezpieczać Joomla przed przeciążeniami i wolnym refreshem ?

Wyłączyć wewnętrzne statystyki - w szczególności zapisywanie wyników wyszukiwania
Ustawić antyspam na forum - po necie już krąży kilka botów spamujących fora Joomlaboard i TSMF, w razie konieczności ustawić forum na register_only
Włączyć anty_leech w plikowni
Optymalizować ręcznie wszystkie używane grafiki
Omijać na kilometr zewnetrzne, darmowe statystyki
Ustawiać tak szablon graficzny, żeby bannery i reklamy ładowały się na końcu i nie na wszystkich podstronach
Unikać dodatków typu chat, shoutbox na stronie głównej
Bajeranckie menu robić na własnym CSSie / JS a nie na skryptach które mają źródła w turcji ;) -> polecam www.cssplay.co.uk (http://www.cssplay.co.uk)
Unikać ręcznego instalowania dodatków które zastępują oryginalne pliki Joomla, w szczególności, gdy są to skrypty starego mambo
Nie publikować zbędnych botów (gejsza, legacy)
Nie przedłużać długości sesji userom
Sprawdzić kompatybilość kompresji output-zip przed uzyciem
Wyłączyć buforowanie (jakoś nie jestem do niego przekonany)
Raz na jakiś czas (1-3 miesiące) ręcznie optymalizować DBDodatkow uwagi dotyczące tego typu postów:
Przed ironicznymi uwagami na temat wiedzy administratorów joomla.pl sprawdzić, czy post z opisem błędu zawiea niezbędne dane: wesja Joomla, ustawienia serwera, specyfika występowania błędu, adres hosta, zainstalowane komponenty.

Miłego testowania...

onion
30-03-2006, 20:38
ok, dzięki za rady ale nadal to nie jest to czego szukam.

Skoro wiadomość o tym że są jakieś tam problemy pojawia się, to znaczy że serwer został na tyle obciążony że system Joomla "wyłącza się" aby odciążyć serwer. I teraz, system musi wiedzieć kiedy następuje wyłączenie, czyli musi mieć jakąś granicę kiedy ma się pojawić ten komunikat. Ja chciałbym wiedzieć gdzie jest określna w Joomli ta granica.

Granica musi być gdyż na tym samym serwerze działa masa innych stron na CMSach takich jak PHP-Nuke, jPortal etc. i wszystkie działają pomimo że serwer jest obciążony globalnie.

nexus246
31-03-2006, 11:07
Nie ma czegoś takiego od strony skryptu. I nie miałoby żadnego sensu włączanie takiej funkcjonalności. Skoro Joomla się wyłącza a inne CMSy nie to trzeba ją zoptymalizować wg rad Rybika na przykład. Jeśli się nie da to wymiana serwera na mocniejszy.

Rybik
10-04-2006, 02:03
Poza tym komunikat joomli ze klopoty techniczne pojawia sie wtedy kiedy serwer odmowi joomli wykonania jakiejs operacji albo cms sam sie zatka i nie ma to nic wspolnego z obciazeniem funkcjonalnym serwera a oznacza powazny blad jakiegos skryptu, konfiguracji, plikow lub probe uzycia zabronion6ych funkcji ... ale moge sie mylic :P