PDA

Zobacz pełną wersję : Jommla - trudne początki



Leonardo
24-03-2006, 22:06
Dziś od rana próbuję zrozumieć ideę Joomla. Nie by jest to CMS dla ludzi nie mających pojęcia o html, php, css. Ale wobec tego jak mam stowrzyć witrynę? Przeszukiwałem różnego rodzaju poradniki. Wszędzie we wspaniały sposób opisane jest dodawanie artykułów do sekcji, czy kategorii. Tylko jest jeden problem. To wspaniały przepis na zrobienie portalu informacyjnego. A jeżeli (co zresztą od rana czynię) próbuję założyć stronę firmową, a potem podpiąc do niej sklep? Od rana udało mi się zainstalować templatki i w jednej z nich zmienić w menu głównym odnośnik Start na Stronę główną. Skąd więc te zapewnienia o możliwości stworzenia strony...w jeden dzień. Doszedłem do wniosku, że ten CMS jest oparty na zasadzie "kombinuj, a jak już stwierdzisz, że zrobiłeś stronę, to ją dopiero zobaczysz". Czyż nie prościej było by umieścić w Joomla edytor graficzny (html) i tam przerabiać lub tworzyć stronę. Czy można to w ten sposób zrobić?
Nie wiem jak np. zmienić krój i kolor czcionki, jak zmienić kolory tła np. pod menu, w zasadzie nie wiem nic.
A może ja ma wersję DEMO, gdzie tylko można przestawiać na stronie gotowe elementy, ale nie ingorwać w jej zawartość?
Proszę o pomoc.

Dylek
24-03-2006, 23:01
Poczytaj sobie tutaj (http://www.pomoc.joomla.pl/pomoc/index.php/content/section/4/26/) troche.
Co do edytora graficznego do tworzenia strony - CMS to zarzadzanie trescia, a nie wygladem, wiec wydaje mi sie ze mylisz pojecia.
Zmiana kroju i koloru czcionki itp. - znajdz i zainstaluj sobie taki edytor - ktory bedzie mial to wszystko. Podpowiedź: JCE.

viper
24-03-2006, 23:10
Rady Anny (http://www.joomlademo.pl/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=1&id=180&Itemid=75) lektura uzupełniająca fabuła na temat CMS ;)

zwiastun
24-03-2006, 23:16
No to zacznijmy od autocytatu:
Jeden dzień wystarczy, aby:
zainstalować joomlę!
nadać witrynie niepowtarzalny wygląd graficzny,
zaprojektować zawartość i ustalić jej strukturę,
umieścić w witrynie minimum niezbędnych na początek treści,
założyć menu
opublikować swoje dokonania w Internecie.Powiem nawet więcej - nie trzeba całego dnia. Wystarczy kilka godzin.
Oczywiście, że nie będzie to jeszcze serwis szokujący bogactwem informacji. Ale będzie wystarczająco bogaty, by zainteresować swych pierwszych gości.


Tyle.
Tylko tyle.

Ale i aż tyle!
Natomiast, nigdzie, w żadnym miejscu nie jest napisane, że w ciągu jednego dnia zrobisz coś, na co trzeba czasem i kilku tygodni pracy.

Dziś od rana próbuję zrozumieć ideę Joomla ... próbuję założyć stronę firmową, a potem podpiąc do niej sklep.
Nie wiem jak np. zmienić krój i kolor czcionki, jak zmienić kolory tła np. pod menu, w zasadzie nie wiem nic.
Doszedłem do wniosku, że ten CMS jest oparty na zasadzie "kombinuj, a jak już stwierdzisz, że zrobiłeś stronę, to ją dopiero zobaczysz"



Czyli: nie chcesz zainstalować i używać, ale - pomijając kwestię zawartości - dodać jeszcze sklep (co też można, korzystając ze specjalnego wydania),
- przerobić szablon na własny, co wymaga i wiedzy niemałej i umiejętności

I kto Cię wie, co jeszcze byś chciał. W jeden dzień...
Bez przesady!



Nie ma przesady w tym, że w jeden dzień można założyć z Joomla proesjonalny serwis. Ale to jednak nie to samo, co zrobić dobrą, o złożonej funkcjonalności, dostosowaną do własnych wyobrażeń witrynę.

PB świat tworzył w dni sześć, siódmego odpoczywał. I do dziś ma z nim problemy:)

Leonardo
24-03-2006, 23:25
Hmmm, dzięki za wskazówki, ale tyczą się one (te linki) treści, zaś jak wiadomo na stronie są również obrazy, tła, ramki innymi słowy cała garfika.
Mnie chodzi tylko o zrobienie prostej strony firmowej z grafiką, tekstami. Czy pod Joomle można to stworzyć, czy jest to system zarządzania gotową stroną?
Przepraszam, że oto pytam, ale poprostu jestem załamany.
Aha, byłbym jeszcze wdzięczny za wytłumaczenie graficzne (co jak już widziałem wcześniej przyda się wielu osobom) struktury sekcji, artykułów, kategori, pozycji. I jeszcze jedno jak odnaleźć w całym tym gąszczu poszczególne elemnty ściągniętego w dobrej wierze szablonu?
Szczerze mówiąc myślałem, że w prosty sposób stworzę stronę firmową.
Czy można stworzyć stronę a edytorze graficznym (jakim?) i podpiąc ją pod Joomla?
Mam bardzo wiele pytań i wielką prośbę o pomoc w stworzeniu strony.
Jestem na Skypie: leonardo-kalisz

Leonardo
24-03-2006, 23:30
Joomla, to ja zainstalowałem, ale biorąc pod uwagę tempo prac, to stronę stworzę za około....7-8 miesięcy. Nadal poprostu nie wiem w jaki sposób ją się tworzy.
Nie wiem czy ma sens jeszcze rozgryzanie Jommla, bo może się okazć po 3 miesiącach, że jak ją rozgryzę, to okaże się że służy ona do zarządzania gotowymi stronami.
Proszę pomóżcie.

zwiastun
25-03-2006, 03:23
Najkrócej mówiąc, biadoli Pan!
1. Można
2. Prostą stronkę można również zrobić w HTML i nie ma potrzeby podpinania jej pod Joomlę!
3. Proste wytłumaczenie wszystkiego, co chciałby Pan, żeby wytłumaczono, jest - około 400-600 stron ilustrowanego tekstu, adresy poniżej
4. Jeśli zabrał się Pan wczoraj rano za robienie strony, którą chce Pan opublikować w niedzielę po południu, a przy tym ma to być strona firmowa, a więc kształtująca markę, to warto rozważyć:
- czy dysponuje Pan chociażby minimum kwalifikacji, żeby podejmowac się takiego zadania (nawet dla własnej firmy)
- czy ma Pan wystarczająco cierpliwości i czasu, który trzeba jednak poświęcić na poznanie prostego i łatwego, ale równocześnie bardzo rozbudowanego systemu (wszystkiego poznać na początku nie trzeba, ale też i trzeba wtedy zrezygnować z ambicji zrobienia strony konkurującej z najlepszymi w Internecie)
- czy nie lepiej ten czas poświęcić na zajęcie się firmą, a przygotowanie strony zlecić fachowcom - później będzie sobie Pan wprowadzać informacje, aktualizować, zmieniać bez konieczności wgłębiania się w problemy projektowania WWW

Leonardo
25-03-2006, 08:48
Nie mam zamairu strony zrobić w jeden dzień (zresztą ku memu przerażeniu on już minął). Zależy mi, aby wogóle tą stronę zrobić. Wiem jak ma wyglądać i do czego służyć, ale poprostu nie wiem jak się zabrać do tego nie znając html i css.
Chcąc stworzyć stronę opieram się na informacjach wynikających z moich po internecie poszukiwań i z Pana potwierdzenia, że stronę można zrobić.
Wiem, że prostą stronkę (jak i bardzo skomplikowaną) można zrobić w html. Ale po przeczytaniu o możliwościach oraz po zapoznaniu się ze stroną Joomla, ten CMS mnie zainteresował. A największe wrażenie wywarł na mnie Virtuemat (którego chcę podiąć) i jego możliwości.
Mam całkowitą świdomość iż stworzenie strony wymaga pracy, całkowicie jestem gotowy jej się oddać. Jednakowoż po gruntownej zabawie, różnymi funkcjami Joomla i co najgorsze nieznalezieniu tam funkcji wg. mnie służących do tego mam prawo pytać. Więc pytam ponownie i proszę o pomoc. Bądź co bądź kto pyta nie błądzi.
Czy może mi Pan pomóc stworzyć stronę. Chcę ją stworzyć sam ale nie znam chyba wszystkich funkcji i nie wiem jak się do tego zabrać.

zwiastun
25-03-2006, 09:47
Ależ oczywiście, że ma Pan prawo pytać.
Ale pytać mozna różnie. Pan nie pyta, jak zrobić coś, z czym ma Pan jakiś konkretny problem.

Na Joomla Demo PL (adres poniżej) jest podręcznik do Mambo 4.5.2. W nim Krok po kroku tworzenie serwisu opartego na Mambo (róznice są wciąż niewielkie). Od zainstalowania po zrobienie stopki.

W serwisie pomocy również rózne materiały.

Proszę wszakże nie oczekiwać odpowiedzi twierdzącej na pytanie, czy pomogę stworzyć stronę, bo - przyzna Pan pewno sam - wolontariat ma swoje ograniczenia. Dysponuje Pan ogromną darmową pomocą + wsparciem tu na forum w konkretnych, ale jeszcze raz powtarzam, w konkretnych problemach.

frico
25-03-2006, 12:30
Mam całkowitą świdomość iż stworzenie strony wymaga pracy, całkowicie jestem gotowy jej się oddać .... Chcę ją stworzyć sam ale nie znam chyba wszystkich funkcji i nie wiem jak się do tego zabrać.

W tym wszystkim, warto zadać sobie jeszcze pytanie: Czy stosowanie Joomli ma sens dla strony, którą chcesz zrobić?

Jak napisałaeś, chcesz zrobić ją samodzielnie i gotów jesteś poświęcić temu "trochę" swojego czasu. Przy czym, nie masz (tak wnioskuję z wypowiedzi) pojęcia o tych całych htmlach, cssach i tym podobnych. I własnie dlatego wybrałeś Joomle, czyli jeden z CMS-ów.

Wracając więc do pytania, czy jest sens stosowania w tym przypadku Joomli? Albo ogólniej w ogóle jakiegokolwiek CMS-a ?

Czy zamierzasz swoja stronę aktualizować, czy tylko zamieścić "chwalebne informacje o firmie" i zapomnieć o stronie? Czy chcesz, aby strona "żyła", czy tylka ma sobie "być", gdyż jakaś strona by się przydała?

Do zamieszczenia informacji o firmie, produktach i adresu kontaktowego, CMS nie jest Ci potrzebny. Szybciej zrobisz to w jakimś "graficznym" edytorze stron. Bez problemu też podepniesz linki do któregoś z serwisów z darmowymi sklepami internetowymi. I zrobisz to w kilka godzin. Bez htmla i "rozgryzania" CMS-a. I choć rozwiązania takie, bardziej przypominają amatorską zabawę, to możesz wszystko zrobić sam i w kilka godzin.

Jeśli zaś poważnie podchodzisz do strony firmowej. Ma ona być aktualizowana i przynosić faktycznie jakieś korzyści, to Joomla jest dobrym wyborem. To co w tej chwili uważasz za wadę ("nadmiar" funkcji), jest w istocie ogromną zaletą Joomli. W porównaniu z innymi, darmowymi CMS-ami posiada ona już w podstawowej instalacji wszystko, co do rozbudowanego serwisu może być potrzebne. Nie wspominając o dodatkach.

I zgodnie z tym, co zostało napisane o Joomli, stworzysz dzięki niej serwis w godzinę. A nawet mniej. Nie zapominaj jednak, że nie znaczy to serwis z Twoją zawatością, z wymarzonym układem stron i zestawem usług. Jednak stworzysz w pełni działający, poprawny i łatwo zarządzalny serwis w kilkadziesiąt minut. Tylko to jest szkielet. Sam musisz go obudować treścią.

Najczęstrzym błędem popełnianym przez poczatkujących, jest zainstalowanie Joomli i od razu kilkunastu dodatków na starcie. Nic dziwnego, że z miejsca gubia się w ilości funkcji i możliwości.

Dlatego polecam Ci podejść do budowy twojego serwisu krok, po kroku. Przeczytaj informacje w pomocy Joomli, tam jest na prawdę wszystko co konieczne. Wyłącz zbędne funkcje. I buduj serwis krok po kroku, poczynając od najpotrzebniejszych jego struktur. Dzięki temu "zrozumiesz" idee tego CMS-a i posługiwanie się nim stanie się naturalne.

Pamiętaj, że główną zaletą Joomli w tym przypadku jest to, że serwis (tu firmowy) możesz rozbudowywać w trakcie jego działania. Nie musisz więc na start stworzyć ogromnego serwisu z dziesiątkami funkcji. Bo wtedy faktycznie, zajmie Ci to trzy miesiące.

Na koniec, muszę wyjaśnić jeszcze jedną Twoją wątpliwość. Jeśli masz wizję swojej strony, konkretną i dokładną wizję, to nie ma takiego CMS-a, aby "załatwił" dla Ciebie wszystko. Nie da się po prostu zrobić "wymarzojej" strony bez znajomości html, php i innych technologii.

Pozdrawiam
frico

lolek
08-08-2006, 15:11
Chciałem sie przyłączyć do rozmowy i napisać że ten CMS jest tragicznie trudny i niezrozumiały, pomoc która jest na stronie po instalacji nic nie pomaga, jest opisane tworzenie sekcji tylko tyle że wszystko co się robi nie widać efektu na stronie głównej.
Chce zrobić prostą stronę ze zwykłym menu i podkategoriami ale nie mogę sie połapać w gąszczu dziwnych opcji, sekcje, artykułu, blogi, komponenty itp.
Mam do czynienia z php-fusion i tamten CMS jest do załapania po kilkudziesięciu minutach, nad tym walczę juz trzeci dzień i dalej nie dodałem ani jednego linku do menu a co dopiero o zrobieniu podmenu i dodania artykułów.
Szukam pomocy jak to zrobić ale naprawdę panowie jest cięzko wytłumaczone.
Pozdrawiam

Rybik
08-08-2006, 16:03
Zatem pozostan przy phpFusion - mowie to bez zadnych zlosliwosci, niech kazdy wybiera rozwiazania na miare swoich mozliwosci. Moze zawilosci Joomla nie sa Ci potrzebne ? Moze wystarczy inny CMS, a jak koniecznie Joomla to moze trzeba poswiecic troche wiecej czasu ?
Obejrzyj joomla demo, poczytaj teksty ktore dostajesz jako przykladowe po instalacji Joomla, poszukaj "rady Anny"

zwiastun
08-08-2006, 17:33
A o jakich zawiłosciach, Rybiku, prawisz?
Wejść do menu Menu (np. główne, czyli mainmenu) i kliknąć ikonę Nowy, to zawiłość?
Wejść do menu Artykuły => Sekcje artykułów i założyć sekcję to zawiłość?
Wejść do menu Artykuły => Kategorie artykułów i założyć kategorię to zawiłość?
Wejść do menu Artykuły => Wszystkie artykuły i kliknąć ikonę Nowy, to zawiłość?
Owszem, są rzeczy trudniejsze, ale bez przesady!

No, chyba, że się czeka aż pomoc pomoże i zrobi. O ile się na tym znam :), nie zrobi!