PDA

Zobacz pełną wersję : Polskie znaki w komponentach i modułach



fangornus
09-01-2008, 17:13
Witam.

Problem wiele razy poruszany i często pozostawiany samemu sobie.
U mnie wygląda to tak:
Zainstalowałem "joomla_1.0.13_JIE-pl-utf" na serwerze:
MySQL:
- wersja klienta MySQL: 5.0.45
- phpMyAdmin - 2.11.1
- wersja serwera: 5.0.45-community-log
- wersja protokołu: 10
- system kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
- system porównań dla połączenia MySQL: utf8_unicode_ci
- metoda porównywania napisów (w konkretnej bazie) utf8_unicode_ci
PHP version 5.2.4

Podczas instalacji wszystko przebiegło poprawnie. Joomla ma polskie znaki w części użytkowej i administracyjnej. Lecz po doinstalowaniu jakiegokolwek komponentu lub modułu wyskakują w nich krzaczki zamiast polskich liter.

Przeczytałem mnóstwo wątków na różnych forach oraz sporo sam eksperymentowałem i nic nie mogę zdziałać.

Zauważyłem, że:
- zmiana kodowania szablonu nic nie daje.
- przekonwertowanie plków z poszczególnych modułów i komponentów nie pomaga
- zmiana w przeglądarce opcji Widok/kodowanie/Central European w niektórych przypadkach odwraca sytuacje, tzn. Joomla się rozsypuje i nie ma polskich znaków za to zaintalowany komponent ma.

Proszę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

zwiastun
09-01-2008, 20:12
Mgliste określenie "jakiegokolwiek" komponentu powoduje, że trudno dac wiarę temu, co piszesz. W plikowni joomla.pl od jakiegoś czasu wydajemy wersje iso i utf-8 proszę, zainstaluj komponent przygotowany w wersji utf i daj znać, czy masz błędy.
Poza tym po co mieszasz,
nie ma do tego nic kodowanie szablonu - poprawny szablon odczytuje kodowanie z pliku językowego.
Nie ma po co konwertować ani modułów, ani komponentów. Przekonwertowania wymagają jedynie pliki językowe i pliki xml (w tych konieczna jest także zmiana deklaracji kodowania)

fangornus
09-01-2008, 21:35
Dzięki za szybki odzew.
Jak pisałem, zainstalowałem Joomla UTF,
moduły o których pisałem to min.: imieniny 0.2pl ze strony:
http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_remository/Itemid,15/func,fileinfo/id,159/
a komponenty:
- Acajoom
- zOOm Media Galery
również pobrane z plikowni joomla.pl
Adres mojego serwisu to http://chojnice.zhp.pl

zwiastun
10-01-2008, 00:44
Żaden z wymienionych przez Ciebie nie został opublikowany przez nas w utf. Prosiłem, zainstaluj cokolwiek, co jest opublikowane w UTF i wtedy zobaczysz, czy są tam błedy, czy nie!

fangornus
10-01-2008, 22:07
Faktycznie, instalowanie komponentów dedykowanych dla UTF pomogło.
Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi.
Może dlatego, że po wejściu w "pobierz"
http://www.joomla.pl/index.php/component/option,com_remository/Itemid,15/
w pokazanym rankingu nie uwzględnia się podziału dla iso i utf.
Dopiero po kliknięciu na "zasoby", wyskakuje inny podział plików do pobrania.

Nie wiem jednakże, czy znów czegoś nie przeoczyłem,
ale czyżby nie było galerii i forum dla utf?

Bardzo dziękuję, za dotychczasową konwersację.

Piotr_Tasior
09-08-2008, 19:09
Witam.

Moj problem jest następujący.Mam jakąś niestandardowo przerabiana joomle.Do niej doinstalowano niestandardowy sklep.Chodzi mi o to jak przerobic komponent sklepu tak aby po wyborze stanu produktu na stronie w comboboxach byly polskie znaczki.

inkos
10-08-2008, 00:12
A może jakiś link by się przydał? No i co to za Joomla - DOKLADNIE!

zwiastun
14-08-2008, 21:57
Nie śmieć, przeszukaj forum! Bo kmin się znajdzie, ale na Ciebie! :)

hesar
29-08-2008, 09:29
podczas zabaw joomla zauwazylem ze duza ilosc komponentow ma schrzanione skrypty sql tworzace tabele w bazie i tworzy tabelki z systemem porownan latin1-swedish-ci (czyli defaultowym) i stad problem z polskimi znakami
z moich wlasnych doswiadczen np z virtuemart czy rs gallerry wynika ze sa dwa sensowne rozwiazania problemow z polskimi znakami (szczegolnie dla utf-8)
1. zmodyfikowac skrypt sql PRZED instalacja danego komponentu dodajac wlasciwy character-set utf8-general-ci
2. po zainstalowaniu komponentu poprawic np phpmyadminem (zanim dodamy jakiekolwiek wartosci do bazy) character-set dla tabel tekstowych
oczywiscie jesli mamy plik jezykowy dla danego komponentu rowniez nalezy zwrocic uwage na niego i przekodowac go (no editpadem badz notepadem) na utf-8

mam nadzieje ze te uwagi pomoga komus w trudnej walce z komponentami joomla

:)
pozdrawiam
hesar

gim2ost
22-10-2008, 06:45
Joomla 1.0.15 UTF. Mam problem z polskimi znakami w nazwach miesięcy w Archiwum.
Jak można naprawić ten błąd.
Pozdrawiam