PDA

Zobacz pełną wersję : link w artykule



marsus
10-01-2008, 23:50
chciałbym umieścić link w artykule do pliku na serwerze, ale mój edytor MyTiny nie ma opcji dodaj odnośnik. Poza tym nie wiem czy mam podać ścieżkę bezwzglądną i gdzie wgrać ten plik? Proszę o jakieś wskazówki. Dzięki

alex51
11-01-2008, 13:25
Mając podobny problem zrezygnowałem z tego edytora i używam JCE Editor. Oprócz możliwości wstawiania linków, ma wygodniejsze funkcje np. używania różnych kolorów czcionki.

marsus
11-01-2008, 17:54
dzięki za sugestię, myślałem, że w pakiecie Zwiastuna jest ten najlepszy edytor - chyba się pomyliłem:(

marsus
11-01-2008, 18:30
a tak poza tym, może to jest zbyt proste by ktoś się pofatygował, ale nie wiem gdzie umieścić plik do którego chcę zrobić link w artykule? może ktoś podpowie???

alex51
11-01-2008, 19:11
Plik, do którego link ma odsyłać możesz umieścić w dowolnym miejscu serwera, lepiej aby był on wewnątrz katalogu www, np. w specjalnie przygotowanym na tą okazje katalogu, który możesz dowolnie nazwać - file, albo pliki, lub materiały. W linku musisz tylko określić ścieżkę dostępu do tego pliku w danym katalogu.

marsus
11-01-2008, 20:09
piękne dzięki za rzeczową odpowiedź, teraz chyba dam radę. dzieki alex51!

alex51
12-01-2008, 06:45
Dzięki, napisałem tylko jak ja to robię, a poza tym nie musi wcale być tak jak napisałem. Link może odsyłać do dowolnego miejsca w sieci. Dla bezpieczeństwa danych można pliki przechowywać np. na innym serwerze. Dodam jeszcze, że wspomniany poprzednio katalog "www" na innych serwerach może mieć nazwę "public_html".

marsus
12-01-2008, 12:37
witam ponownie, wrzuciłem plik na serwer do utworzonego katalogu i zrobiłem odnośnik w artykule - działa fajnie, dzięki twojej pomocy alex51. Otwiera się w nowym oknie jest to zwykły plik tekstowy, a co trzeba by zrobić aby ktoś przeglądający stronę po kliknięciu w link miał możliwość zapisać u siebie na dysku zawartość a nie tylko edytować jak mam w tej chwili?
Mam przy edycji odnośnika takie zakładki jak okno wyskakujące, zdarzenia i zaawansowane pewnie tu trzeba wybrać opcje tylko jak? Może jakieś przykłady? Oczywiście najpierw sprawdzę w plikach pomocy, a poza tym sugestie mile widziane. Pozdrawiam

alex51
12-01-2008, 12:55
Zależy to od rodzaju pliku, do którego link prowadzi. Jeśli jest to plik tekstowy ( z rozszerzeniem .txt) to kliknięcie w link będzie otwierać go w Notatniku, chyba, że osoba otwierająca ma odpowiednio ustawione opcje zapisywania w przeglądarce. Do zapisania można użyć prawego przycisku myszy i z rozwijanego menu wybrać opcje "Zapisz element docelowy jako...". Wtedy nie otwiera się dokument tylko od razu zapisuje na dysk.
W oknie wstawienia linku dobrze jest zastosować opcje "W nowym oknie".

marsus
12-01-2008, 14:06
właśnie to sprawdziłem, co dalej robić z plikiem jest po stronie ściągającego i jego przeglądarki. teraz lepiej rozumiem twoją odpowiedź, dziekuję.
Mam tylko taki problem z edytorem, bo chodź ma ikony dodaj/edytuj odnośnik to jest on jednak nieaktywny. Czy to jest poprawne, jak je zmusić do działania. Tu wyjaśnienie swój pierwszy link dodałem robiąc tak: wybrałem tryb html, potem w pomocy znalazłem a href i tak dalej i stąd go mam, gdy go klikam w artykule to ikonki dodaj link uaktywniają się , no ale gdy chcę dodać nowy link w innym miejscu to ikonki są nieaktywne. Co z tym robić?

alex51
12-01-2008, 16:51
Są tam 2 ikonki do linków, pierwsza w kształcie fragmentu łańcucha - to "wstaw/zmień link" i druga przedstawiona w postaci przerwanego ogniwa łańcuszka - to "usuń link". Obie będą aktywne jeśli zaznaczysz fragment tekstu mającego służyć za tekst odnośnika.