PDA

Zobacz pełną wersję : Nie wszedzie polskie znaki na zapleczu administratora.



Joomla!maniak
17-01-2008, 16:57
Witam,
Zainstalowałem Joomla_1.0.13-pl i w większości miejsc na zapleczu mam znaki zapytania zamiast polskich znaków. Dotyczy to głównie rozwijanych menu opcji oraz treści wyskakujących spod kursora myszy podpowiedzi. Ale nie wszedzie tak jest. Na przykład przy edycji treści artykułu w zakładce Publishing mam polskie znaki przy opisie daty kreowania i ostatniej modyfikacji.
Moje strony są wyświetlane normalnie i nie ma problemów ani podczas edycji treści, ani podczas wyświetlania gotowej strony.
System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
System porównań dla połączenia MySQL: utf_unicode_ci
Zawartość pliku index.php mojej szaty jest taka:

<?php
defined( "_VALID_MOS" ) or die( "Direct Access to this location is not allowed." );
$iso = split( '=', _ISO );
echo '<?xml version="1.0" encoding="'. $iso[1] .'"?' .'>';
?>

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; <?php echo _ISO; ?>" />

Szukałem, czytałem wiele wątków, ale nie skojarzyłem niczego z moim przypadkiem. Nie wiem z czym to wiązać, bo nie wiem gdzie są zapisane słowa, które źle są wyświetlane. Dziękuję za okazaną pomoc.

freemedia
22-01-2008, 17:02
Mam identyczny problem.

Po wejściu do zakładki Components, Modules lub Mambots w tekście opisu komponentu, bota, modułu pojawiają się znaki zapytania.
Znaki zapytania pojawiają się również w opisie instalowanego komponentu, modułu i bota. Używam Joomli 1.13 stable pl, pochodzącej ze strony www.joomlapl.com (http://www.joomlapl.com/).

System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
System porównań dla połączenia MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
Metoda porównywania napisów: latin1_swedish_ci

http://img143.imageshack.us/img143/3279/joomlaadminznakizapytanfa4.png

http://img100.imageshack.us/img100/591/joomlaadminznakizapytanch9.png

Przeprowadziłem test na joomli 1.13-pl, pobranej ze strony www.joomla.pl (http://www.joomla.pl) - efekt jest identyczny.

kurtz
22-01-2008, 19:07
[...]

Joomla!maniak
22-01-2008, 20:12
joomla i templak w iso
db w utf
Ale zawartość plików, które zawierają treści pomocy wyświetlane ze znakami zapytania mają coś takiego właśnie:

<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?>
A więc, jeżeli Joomla i szata są w ISO, to i te teksty kodowane w ISO powinny wyświetlane być poprawnie. Ponadto zawartość artykułów (będących w bazie) jest wyświetlana prawidłowo.
Coś kręcisz, albo nie umiesz wytłumaczyć. Prędzej uwierzę w złe kodowanie serwera.

freemedia
23-01-2008, 16:05
joomla i templak w iso
db w utf

ciekawe czemu nie działa jak nalezy ? pozostawiam do dyskusji skoro nie udało Wam się domyśleć ani z jednego ani z drugiego postu.

Czyli wniosek nasuwa się jeden - przekonwertować templatkę do utf-8. Zrobiłem tak, a znaki zapytania jak były tak są nadal, a dodatkowo krzaczki pojawiły się w tytułach modułów i dodatków.

Pliki XML modułów i dodatków mają nagłówek <?xml version="1.0" encoding="iso-8859-2"?>.

Próbowałem ustawić w templatce na "sztywno" kodowanie

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-2" />

jak i

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />


Nic nie pomaga.

kurtz
23-01-2008, 18:55
[...]

freemedia
23-01-2008, 19:41
ale przekonwertować to nie znaczy wyedytować se w notatniku plik xml i zmienić ISO na UTF "Na sztywno", bo na sztywno to se można... w moim przekonaniu znaczy to użyć ogólnie dostepnych programów do konwersji. jesli nie znamy takowych wystarczy poprosić o pomoc dr.hab. wszechwiedzy google'a zadając mu klina i wpisując w w/w krótkie zapytanie na różne sposoby: ISO+2+UTF lub ISO+to+UTF.

Konwertowałem za pomocą programu Gżegżółka i też "se można".

kurtz
23-01-2008, 20:26
[...]

freemedia
24-01-2008, 22:26
popatrz jeszcze raz na swojego posta :



Nie wiem co tam konwertowałeś ale używasz joomla zakodowanej w ISO z tego co napisałeś natomiast DB kodujesz w UTF i tu powstaje konflkt. Nie wiem też czy nie pomieszałeś czegoś i nie poinstalowałeś dodatkowych składników z niejasnym kodowaniem [ ja go nie znam a ty nie piszesz].

Jeszcze raz gdybys uzywał J! 1.0.13 zakodowanej w UTF na bazie danych kodowanej w UTF problemem mogłaby być templatka lub dodatkowe składniki zakodowane w ISO [i te powinieneś przekonwertwać]. Być może nadpisaleś na serwerze FTP na J! 1.0.13 która miałeś w utf tę 1.0.13 stable i zaczęło rozbijać polskie literki. Być może natrafiłeś na spolszczenie PA do J! 1.0.13 i w uciesze własnej nie sprawdziłeś kodowania rzeczonych plików i czym prędzej chciałeś nacieszyć się polskim Adminem. Nie wiem jak są kodowane te tłumaczenia robione przez j.e. zwiastuna, bo korzystam z angielsko-języcznej źródłowej J!, a jedynie frontend mam spolszczony, być może ... właśnie tutaj - bo w końcu stało się to w PA i jak rozumiem reszta serwisu działa poprawnie.

Być może również wykonałeś backup bazy danych zakodowany w ISO lub UTF i importowałeś go do nowego serwisu z kodowanie odwrotnym.

Problemem może być również złe kodowanie przez IE 6 który nie ma standardowo ustawionego kodowania UNICODE tylko ISO. FF i Opera oraz IE 7 radzą sobie z tym - niestety większość użytkowników ma IE 6 i mimo tego, że tobie pod FF czy Operą działa OK u innych nie działa to dobrze. Zatem, jesli jesteś pewien, że wszystko zrobiłeś jak należy zmień kodowanie w IE o ile z niego korzystasz lub spróbuj zobaczyć jak to działa pod FF i Operą.

Ale z tego co piszesz Masz j! całą zakodowaną w ISO a baza danych koduje w UTF i tu jest Twój konflikt.

To chyba wszystkie możliwe "kłody pod nogami".

Tak na marginesie. Częsty konflikt wykazują komercyjne komponenty oraz szaty w stosunku do polskich wydań J! i to bez względu na kodowanie. Nie wiem dlaczego ale tak jest.

Większość z komercyjnych oraz tych na licencji GNU szat, komponentów, modułów powstaje dla źródłowej dystrybucji J!.

Nie wiem czy dzieje się tak u mnie tylko, czy jest to powrzechniejsze tylko nikt o tym nie pisze i od razu poddaje się.

Konwertowałem jedynie templatkę, z oryginalnąjest identycznie - również wyświetlane są znaki zapytania.

Nie instalowałem dodatków, mam joomlę 1.0.13 stable pl ściągnietą z serwisu jooomlapl.com, na dwóch serwerach o podanym przeze mnie wcześniej kodowaniu baz danych. Jedna joomla jest aktualizowana z wersji 1.0.12 stable pl, a druga to czysta instalacja joomli pobranej z joomlapl.com. W wersji 1.012 stable pl, znaki wyświetlane były poprawnie. Problem jest widoczny w przeglądarkach Firefox, IE oraz Opera.

kurtz
24-01-2008, 22:40
[...]

moskita
24-01-2008, 23:08
Nawet jak "dograsz" kodowania to jest kilka plików w zapleczu admina, które wymagają użycia funkcji iconv w miejscach gdzie pobierają dane z bazy lub plików.

Kilka razy poprawiałem te krzaki. Zwłaszcza jeśli joomla natywnie była ISO a ja ją przekonwertowałem na UTF.

kurtz
24-01-2008, 23:23
[...]

freemedia
24-01-2008, 23:54
na J! 1.0.12 też DB kodowała Unicode ? Nie nastąpiła w miedzyczasie zmiana parametrów serwera Twojego dostawcy ?

coś mi tu nie pasuje z tymi wersjami J! i DB, bo gdybyś miał na J! 1.0.12 ISO - [chociaż była wersja 1.0.11 albo 1.0.10 zdaje sie w UTF zakodowana] - to wraz miałbyś krzaki.

Zainstaluj w innym folderze [o ile masz wolną DB z takimi samymi parametrami] J! 1.0.13 ale UTF i sprawdź jak się zachowa.

Dla mnie istnieje konflikt pomiedzy kodowaniem skryptu a bazą danych.

Z tego co do tej pory napisałeś Twoje parametry to:



czysta wariacja.

Reguła

Mam:
System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
System porównań dla połączenia MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
Metoda porównywania napisów: latin1_swedish_ci

Templatkę przkonwertowałem na utf, tylko dla testów, żeby sprawdzić jak się zachowają znaki zapytania. Tak chodzi na iso.

Joomle 1.0.13 utf , też próbowałem instalować, wyglądało to całkiem dobrze, lecz trzeba było wyeliminować problem daty i niektóre dodatki powodowały krzaczenie mimo konwertowania na utf.

Zainstalowałem 1.0.XX stable pl, dlatego, że na niej wszystkie dodatki działały poprawnie. Z wersjami od 1.0.10 nie miałem problemu.

kurtz
24-01-2008, 23:58
[...]

Joomla!maniak
25-01-2008, 20:35
freemedia - występuje u Ciebie ta sama przyczyna problemu, co u mnie, a dokładnie chodzi niezgodne kodowanie plików zawierających polskie treści z ustawionym kodowaniem znaków na serwerze. Pliki te znajdują się na dysku serwera, a dokładnie w katalogach z Joomla (więc problem nie ma związku z kodowaniem baz danych).

Opisywany problem można rozwiązać na dwa sposoby:
1. Poprosić administratora, aby ustawił kodowanie serwera na Latin-2
lub
2. Nadpisać pliki zawierające błędnie wyświetlane polskie treści plikami z kodowaniem ustawionym zgodnie z kodowaniem serwera

Ja nie mogłem uprosić administratorów i przygotowałem paczkę dla serwera z ustawionym kodowaniem na Latin-1 (przy okazji poprawiłem kilka błednych i nielogicznych opisów). Plik załączam do postu. Liczę, że pomoże większej liczbie osób.
W razie problemów i dalszych pytań piszcie na priv lub w tym wątku.

kurtz
25-01-2008, 20:49
[...]

freemedia
25-01-2008, 22:44
freemedia - występuje u Ciebie ta sama przyczyna problemu, co u mnie, a dokładnie chodzi niezgodne kodowanie plików zawierających polskie treści z ustawionym kodowaniem znaków na serwerze. Pliki te znajdują się na dysku serwera, a dokładnie w katalogach z Joomla (więc problem nie ma związku z kodowaniem baz danych).

Opisywany problem można rozwiązać na dwa sposoby:
1. Poprosić administratora, aby ustawił kodowanie serwera na Latin-2
lub
2. Nadpisać pliki zawierające błędnie wyświetlane polskie treści plikami z kodowaniem ustawionym zgodnie z kodowaniem serwera

Ja nie mogłem uprosić administratorów i przygotowałem paczkę dla serwera z ustawionym kodowaniem na Latin-1 (przy okazji poprawiłem kilka błednych i nielogicznych opisów). Plik załączam do postu. Liczę, że pomoże większej liczbie osób.
W razie problemów i dalszych pytań piszcie na priv lub w tym wątku.

Nadpisałem pliki na serwerze tymi, które przygotowałeś. Problem rozwiązany. Dziękuję za pomoc.

Takie ustawienia baz danych mają np. cyberdusk.pl, cal.pl.

kurtz
25-01-2008, 23:12
[...]

tomtolo
29-01-2008, 10:45
Joomla!maniak'u... dzięki za Twoją pracę...

skorzystałem z Twoich plików...i jest dobrze...