PDA

Zobacz pełną wersję : Wyszukiwanie według zadanego kryterium



Mangas
29-01-2008, 15:51
Witam wszystkich!

Jestem nowym użytkownikiem na tym forum. Nie udało mi się znaleźć odpowiedzi i rozwiązania mojego problemu.
Otóż mam za zadanie zrobić stronę, na której byłaby wyszukiwarka umożliwiająca znajdowanie informacji według zadanego kryterium.
Np. Mam spis stu firm i chciałbym wyszukać te, które znajdują się dajmy na to w Krakowie.
I tutaj moje pytanie. Czy jest taki bądź podobny dodatek / moduł / komponent w Joomli?
Bądź ktoś mądrzejszy ode mnie mógłby mi powiedzieć jak napisać i dodać do Joomli coś takiego?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i wszelką pomoc.

inkos
29-01-2008, 16:08
Bądź ktoś mądrzejszy ode mnie mógłby mi powiedzieć jak napisać i dodać do Joomli coś takiego?

Instalujesz SOBI2 (http://www.sigsiu.net/sobi2.html) i po problemie :)

Mangas
29-01-2008, 16:13
Dzięki za odpowiedź! Firmy to był tylko przykład. Chodzi o wyszukiwarkę treści wszelakich na tworzonej przeze mnie stronie. Wyszukiwarka dostarczana wraz z Joomla o ile mi wiadomo nie posiada funkcjonalności pozwalającej na precyzowanie kryteriów wyszukiwania, a mnie chodzi właśnie o to. O możliwość wyszukiwania wedle kryteriów. I szukania w całym serwisie. Czy jest taki dodatek do Joomli, bądź wie ktoś jak dodać coś takiego?

Dylek
29-01-2008, 16:54
Nie ma i zakladam ze nie bedzie - chociazby dlatego, ze poszczegolne komponenty maja swoje tabele w bazie i skad ta hipermultyiwyszukiwarka ma wiedziec co Ty tam masz poinstalowane i z jakich tabel brac dane? Miedzy innymi dlatego do komponentow dodawane sa searchboty, ktore przeszukuja tabele tegoz komponentu i integruja sie ze standardowa wyszukiwarka.

Mangas
29-01-2008, 17:06
Dziękuję za odpowiedź. Z racji tego, że wyszukiwanie w Joomli jest dla mnie raczej nowym zagadnieniem, czy mógłbyś nieco naświetlić temat? Rozumie, że prawie każdy komponent winien mieć searchbota. Czy to oznacza, że będę w stanie przeszukiwać zawartość tych komponentów?

Dylek
29-01-2008, 17:38
No tak , jak Ci napisalem - zeby szukac, nalezy wiedziec gdzie. Jesli instalujesz jakies komponenty, poszukaj do nich botow. Inny przypadek - to wlasna wyszukiwarka komponentu, niezintegrowana ze standardowa z Joomli. Wtedy Twoj komponent, z ktorego chcesz wyciagac dane ma odnosnik "wyszukaj" i przeszukiwanie nastepuje tylko w jego obrebie.
A jak i czego szuka oraz wg jakich kryteriow - to juz tylko sprawa programisty.

Mangas
29-01-2008, 18:11
Dzięki serdeczne! Teraz mam przynajmniej jasną sprawę. A że nie czuję się na siłach do napisania czegoś takiego to Google w ruch :D

estora
20-09-2011, 22:24
Witam! Dołączę się do wątku i zapytam, czy jest taka możliwość, aby na stronie rejestrowali się użytkownicy podając przykładowo: Imię, nazwisko, z rozwijanej listy zawód, tworząc przy tym bazę danych, którą mogli by wyświetlać i przeglądać. Jednocześnie czy mogli by z niej wyszukiwać innych według podanych kryteriów.
Dziękuję i pozdrawiam

PeFik
20-09-2011, 22:28
@estora - trochę mieszasz, albo nie jasno się wyraźiłeś(aś).

Rejestracja to jedno, a późniejsze przeglądanie-szukanie to drugie, masz "chyba" konto na N-K, więc chyba zauważyłeś różnicę?

W Rejestracji da sie to zrobić --> http://blog.elimu.pl/7567-sobipro-typu-pol-z-przykladami-poradnik/

A później za pomocą modułu wyszukiwania (jest taki), albo za pomocą komponentu wbudowanego w SobiPro.

seba.adm
20-09-2011, 22:34
Witam.

@estora, taka prośba mała na początek - nie podpinamy się pod wątki, a już szczególnie nie odkopujemy tematów tak archiwalnych.
Skorzystaj z tego rozszerzenia: >>System zarządzania użytkownikami - Community Builder<< (http://forum.joomla.pl/group.php?discussionid=20&do=discuss).
Znajdziesz tutaj link do komponentu, spolszczenia, i poradnika, w którym są opisane możliwości komponentu, jak również instrukcje w jaki sposób osiągnąć efekt, którego szukasz.


Imię, nazwisko, z rozwijanej listy zawód, tworząc przy tym bazę danych, którą mogli by wyświetlać i przeglądaćPamiętaj również że przetwarzanie danych takich jak Imię i Nazwisko, wymaga zgłoszenia zbioru danych do GIODO - ale o tym już powinieneś poczytać na właściwych stronach.

estora
20-09-2011, 22:49
DZIĘKI wielkie. Będę próbował z tym SobiPro, ale może i nie jasno się wyraziłem.

w skrócie:
1. Chcę w menu stworzyć pozycję szukaj.
2. Rejestruje się ktoś na stronie i podaje np. swoje dane: Imię, nazwisko, adres, zwód, etc. (tak jak na 'nk')
3. Po zalogowaniu pojawiają się te wszystkie dane w formie powiedzmy tabeli.
4. Pojawiają się również powiedzmy u góry opcje wyszukiwania i filtrowania wszystkich tych danych z tabeli.

Jeszcze raz dzięki. Gdybym nie podołał, to odezwę się. Jestem nowicjuszem.
I jeszcze jedno pytanie, czy te dane z rejestracji są brane pod uwagę podczas wyszukiwania na stronie?

seba.adm
20-09-2011, 23:08
SobiPRO ma możliwość konfiguracji jakie dane będą dostępne w wyszukiwarce. Zresztą Community Builder również. W CB masz możliwość stworzenia listy użytkowników, a przy tworzeniu pól określenia, czy będą dostępne w opcjach wyszukiwania.

PeFik
21-09-2011, 09:24
Także JomSocial, ale to już komercyjny (od $99 zatem przypuszczam że za drogi dla Ciebie) komponent.

Można w nim zrobić pkt 1, 2, ~3, 4