PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy początkującego z instalacją Joomla 1,5



alexcs
30-01-2008, 15:30
Witam!

Po raz pierwszy próbuję zainstalować Joomla 1,5, lecz niestety coś źle robię i nie mogę przejść kroku konfiguracji bazy danych.
Mam zainstalowany WebServ 1.3 build2, a w nim Apache 2.2.3, PHP 5.1.5 i MySQL 5.0.24, wszystko w zasadzie z domyślnymi ustawieniami. W zakładce Apache folder udostępniania pozostał httpd, w PHP są wyłączone zmienne globalne, a w MySQL włączone Mysqld-Nt. Serwer działa i różne przykładowe pliki index.php są prawidłowo wyświetlane.
W folderze udostępniania httpd utworzyłem katalog Joomla, w nim rozpakowałem Joomla 1.5 i z niego w przeglądarce uruchomiłem plik startowy index.php, po czym pojawiają się kolejne ekrany. Przegląd ustawień ma wszystkie ustawienia zielone, formularz konfiguracji bazy danych wypełniłem zgodnie z zaleceniami (mysql, localhost, root) hasło i nazwę bazy danych również. Niestety po naciśnięciu Dalej pojawia się następny ekran “Błąd”, a w nim komunikat

“Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL”.

Wygląda na to, że nie jest włączony serwer MySQL i nie mam pojęcia jaka jest tego przyczyna, bo wszystko wygląda ok, MySQL Control Center się otwiera, phpMyAdmin również, proces WebServ(mysqld).exe" jest włączony, jest to świeża instalacje więc nie ma jeszcze żadnych antywirusów, ani firewalli.
Mam wrażenie, że popełniam jakiś banalny błąd w konfiguracji WebServera.

Dzięki za pomoc.

paww
30-01-2008, 16:54
Założyłeś nowego użytkownika bazy danych i hasło, albo chociaż ustawiłeś hasło konta root w MySQL?

alexcs
30-01-2008, 17:20
W oknie “Konfiguracja bazy danych” instalatora Joomla! ustawiłem:

Typ bazy – mysql
Nazwa serwera – localhost
Nazwa użytkownika – root
Hasło – 4 litery + 2 cyfry
Nazwa bazy danych – joomla

inkos
30-01-2008, 18:23
W oknie “Konfiguracja bazy danych” instalatora Joomla! ustawiłem:

Pytanie wprost: Czy założyłeś bazę o takich parametrach jak podałeś. Coś musi być nie tak z Twoją bazą danych gdyż masz komunikat o braku możliwości połączenia się z nią.

Posprawdzaj wszystko dokładnie.

Rozumiem ze pracujesz na wersji 1.5 Stable a nie na ktorejs RC?

alexcs
30-01-2008, 19:08
Tak, dokładnie takie parametry wprowadziłem jak podałem i pracuję na wersji 1.5 Stable.

Venger
30-01-2008, 20:57
Bazę danych (np przy pomocy PHP Admina) założyłeś w WebServie??? TO musisz zrobić przed uruchomieniem instalatora Joomli

benio07
30-01-2008, 20:59
Banalna rada instalator nie utworzy bazy danych bazę należy utworzuć przed uruchomieniem instalatora .

nexus246
30-01-2008, 22:35
Proces mysqld-nt.exe jest uruchomiony?

alexcs
31-01-2008, 00:17
Sorry, mała literówka. W menedżerze zadań (Ctrl+Alt+Del) uruchomiony jest proces WebServ(mysqld).exe (nie mysqld-Nt) bo w zakładce MySQL WevServa również włączony jest Mysqld. Ale faktycznie, bazę danych próbowałem założyć z instalatora więc może jak pisali chłopaki wyżej to być przyczyną problemów, sprawdzę to.

nexus246
31-01-2008, 01:19
A jak sobie odpalisz cmd.exe (prawie jak shell ;)) to da się zalogować do mysqla:
mysql -u root -p haslo

Baza chodzi na standardowym porcie 3306?

alexcs
31-01-2008, 02:19
Dzięki Wam wszystkim, przeszło!
Faktycznie błąd był banalny, próbowałem z instalatora utworzyć bazę. Będę Was wszystkim polecał. :-)
nexus246, baza rzeczywiście chodzi na standardowym porcie 3306.
Miłej nocy.

5k18a
02-02-2008, 12:08
Zainstaluj sobie pakiet XAMPP (apache, php, mysql) niec nie trzeba konfigurowac i jest gotowy do dzialania zaraz po instalacji. Zakladasz tylko baze danych dla joomli ustawiasz haslo roota i po zabawie.

patrryk
17-03-2008, 10:37
http://images26.fotosik.pl/178/7fe99137501f81e6m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7fe99137501f81e6.html)
Zobacz i napisz jak wiesz dlaczego pisze na czerwono Safe Mode

inkos
17-03-2008, 13:00
Zobacz i napisz jak wiesz dlaczego pisze na czerwono Safe Mode
Pisze na czerwono gdyz aktualnie na serwerze masz takie ustawienie ktore nie jest prawidlowe gdyz zalecane jest inne czyli takie jak w kolumnie po lewo :) Co i jak zmienić było już na forum - posuzkaj.

Gaator
11-07-2008, 20:34
Witajcie!
Zainstalowałem Xampp'a wer 1.6.7 i otrzymałem komunikat, o pomyślnym zainstalowaniu. Nie mogę jednak założyć nowej bazy i nadać uprawnień użytkownikowi. Po wpisaniu nazwy bazy, zmienieniu kodowania na utf8_unicode_ci i utworzeniu pojawia sie baza bez tabel, i jednocześnie nie mogę utworzyć w niej tabel. Po próbach założenia bazy nie mogę tez wejść do żadnej z zakładek, w tym do zakładki uprawnienia, cały czas jestem odsyłany do strony gdzie trzeba dodać tabelę do bazy danych. Uruchomiłem ponownie phpmyadmin i chciałem wyświetlić stan, niestety tutaj tez jestem odsyłany w inne miejsce tzn do komunikatu informującego, że xampp został pomyślnie zainstalowany. Nie mogę też wyświetlić żadnej z pozycji z menu po lewej tj przykłady, phpinfo() itd. Usługa mysql jest uruchomiona. Jeszcze jedno. Wcześniej miałem zainstalowanego xampp'a na partycji innej niż systemowa i było oki. Musiałem jednak odinstalować i teraz zainstalowałem na partycji systemowej. Czy muszę pozmieniać wpisy w jakimś pliku konfiguracyjnym, czy wyczyścić rejestr systemowy? Pogubiłem się już trochę :confused:

xaver
12-04-2009, 18:18
chciałbym odgrzać ten temat.

Podobnie jak kolega zainstalowałem sobie Webserva a w MySQL Control utworzyłem bazę danych. Jednak gdy daje connect to pojawia się error...

W instalatorze Joomli pojawia mi się ten sam błąd że nie może nawiązać połączenia...

Czy ma ktoś jakieś wskazówki?

Dodam że w PHPMyadmin równiez utworzyłem bazę. Nową ale tam tylko wiem jaka jest jej nazwa nie znam reszty danych...

pawlonik
01-11-2009, 10:23
Something is wrong in your syntax obok 'CURRENT_TIMESTAMP , PRIMARY KEY ( `user_id` ) ) TYPE = MYISAM ' w linii 4 SQL=CREATE TABLE IF NOT EXISTS `jos_vm_cart` ( `user_id` INT( 11 ) NOT NULL , `cart_content` TEXT NOT NULL , `last_updated` TIMESTAMP NOT NULL DEFAULT CURRENT_TIMESTAMP , PRIMARY KEY ( `user_id` ) ) TYPE = MYISAM COMMENT = 'Stores the cart contents of a user'


a mi taki dziwny komunikat wyskakuje po laczeniu sie z baza ????

werdes
01-04-2011, 15:26
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`' at line 29 SQL=CREATE TABLE `jos_banner` ( `bid` int(11) NOT NULL auto_increment, `cid` int(11) NOT NULL default '0', `type` varchar(30) NOT NULL default 'banner', `name` varchar(255) NOT NULL default '', `alias` varchar(255) NOT NULL default '', `imptotal` int(11) NOT NULL default '0', `impmade` int(11) NOT NULL default '0', `clicks` int(11) NOT NULL default '0', `imageurl` varchar(100) NOT NULL default '', `clickurl` varchar(200) NOT NULL default '', `date` datetime default NULL, `showBanner` tinyint(1) NOT NULL default '0', `checked_out` tinyint(1) NOT NULL default '0', `checked_out_time` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `editor` varchar(50) default NULL, `custombannercode` text, `catid` INTEGER UNSIGNED NOT NULL DEFAULT 0, `description` TEXT NOT NULL DEFAULT '', `sticky` TINYINT(1) UNSIGNED NOT NULL DEFAULT 0, `ordering` INTEGER NOT NULL DEFAULT 0, `publish_up` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `publish_down` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `tags` TEXT NOT NULL DEFAULT '', `params` TEXT NOT NULL DEFAULT '', PRIMARY KEY (`bid`), KEY `viewbanner` (`showBanner`), INDEX `idx_banner_catid`(`catid`) ) TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`



Nie mogę przejść instalacji, bazę utworzyłem przed instalacją. =//

Elvaron
01-04-2011, 15:38
Pozmieniaj TYPE na ENGINE w plikach .sql (/installation/sql/mysql/).

werdes
01-04-2011, 15:48
Możesz wytłumaczyć jak to zrobić?

A i w których .sql ?

Niestety raczkuje dopiero z tym wszystkim.

Elvaron
01-04-2011, 15:52
W katalogu /installation/sql/mysql/ są pliki z rozszerzeniem .sql. Konkretnie chodzi o joomla.sql, joomla_backward.sql i sample_data.sql. Otwórz sobie te pliki w edytorze tekstowym (np. Notepad++) i pozmieniaj wszystkie TYPE na ENGINE, czyli zamiast

TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`

ma być

ENGINE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`

werdes
02-04-2011, 00:29
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '# $Id: joomla.sql 10501 2008-07-04 23:30:20Z willebil $ CREATE TABLE `' at line 1 SQL=# $Id: joomla.sql 10501 2008-07-04 23:30:20Z willebil $ CREATE TABLE `jos_banner` ( `bid` int(11) NOT NULL auto_increment, `cid` int(11) NOT NULL default '0', `type` varchar(30) NOT NULL default 'banner', `name` varchar(255) NOT NULL default '', `alias` varchar(255) NOT NULL default '', `imptotal` int(11) NOT NULL default '0', `impmade` int(11) NOT NULL default '0', `clicks` int(11) NOT NULL default '0', `imageurl` varchar(100) NOT NULL default '', `clickurl` varchar(200) NOT NULL default '', `date` datetime default NULL, `showBanner` tinyint(1) NOT NULL default '0', `checked_out` tinyint(1) NOT NULL default '0', `checked_out_time` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `editor` varchar(50) default NULL, `custombannercode` text, `catid` INTEGER UNSIGNED NOT NULL DEFAULT 0, `description` TEXT NOT NULL DEFAULT '', `sticky` TINYINT(1) UNSIGNED NOT NULL DEFAULT 0, `ordering` INTEGER NOT NULL DEFAULT 0, `publish_up` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `publish_down` datetime NOT NULL default '0000-00-00 00:00:00', `tags` TEXT NOT NULL DEFAULT '', `params` TEXT NOT NULL DEFAULT '', PRIMARY KEY (`bid`), KEY `viewbanner` (`showBanner`), INDEX `idx_banner_catid`(`catid`) ) ENGINE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`



teraz taki błąd otrzymałem , dodam, że wyzamieniałem wszystkie TYPE= na ENGINE=

aha w sample_data.sql nie znalazłem, żadnego TYPE= (szukałem przez ctrl+F oczywiście)

---------- Post dodany o 22:29 ---------- Poprzedni post był o 14:09 ----------

No cóż dzięki za pomoc. Zdenerwowałem się i zainstalowałem Joomla bezpośrednio na serwerze i śmiga jak ta lal :D na kompie mam windows 7 64 bit, xampp-win32-1.7.4-VC6-installer, oraz joomla_in_pl-PL_1.5.22-stable-full-package (tą którą zainstalowałem na serwerze).

I jak to bywa na kompie nie smiga :podstep: ale najważniejsze, że na serwerze poszło :D

zwiastun
02-04-2011, 00:37
No tak, a po błędach w aktualizacji albo instalacji jakiegoś komponentu, albo zaatakowaniu witryny (czego Ci nie życzę), będziesz płakać, że nie ma kopii zapasowej.

http://forum.joomla.pl/showthread.php?48786-problem-instalk%C3%84%C2%85-joomli-na-home

Elvaron
02-04-2011, 00:46
@werdes

To jeszcze doinstaluj sobie na serwerze Akeeba Backup (http://www.akeebabackup.com/download/official/akeeba-backup.html), zrób kopię strony i spróbuj ją zainstalować na swoim komputerze.

werdes
02-04-2011, 01:15
Dzięki za rady.

Walczę dalej, podmieniłem pliki z poprzedniego wątku i faktycznie udało się przebrnąć bazę i ftp ale problem wyskakuje na końcu. Nie da się uruchomić ani serwisu ani panelu administratora.


Strict Standards: Non-static method JLoader::import() should not be called statically in C:\xampp\htdocs\joomla15\libraries\joomla\import.p hp on line 29

Strict Standards: Non-static method JLoader::register() should not be called statically in C:\xampp\htdocs\joomla15\libraries\loader.php on line 71

Strict Standards: Non-static method JLoader::import() should not be called statically in C:\xampp\htdocs\joomla15\libraries\joomla\import.p hp on line 32

.
.
.etc.

nikszal
02-04-2011, 01:26
Widzę kolego, że masz ciągle pod górkę z tym Xamppem. Zima się zbliża - zdążysz?
Zainstaluj coś wygodniejszego, np. Jampa (http://jamp.joomla.pl/pobierz.html).

Jola
02-04-2011, 01:36
Witam,
@werdes którą masz wersję PHP?

werdes
02-04-2011, 01:48
Miałem xampp-win32-1.7.4-VC6-installer, więc w sumie nie wiem jaka tam jest wersja php.

Natomiast z JAMP v1.0 wszystko ruszyło bez problemu. Dzięki za radę :zagubiony: