PDA

Zobacz pełną wersję : Początki z joomla i problem



rafal22bb
31-01-2008, 17:53
Witam serdecznie.

postanowiłem spróbować swoich sił w joomla, kupiłem książkę przeczytałem i fajnie, ale jak zacząłem robić stronę to utknąłem i nie mogę ruszyć dalej. Mianowicie,
pierwszy problem pojawił się gdy chciałem założyć na mojej stronie forum instalowałem różne i zawsze ten sam problem brak polskich znaków :( da się z tym coś zrobić ??
drugi nurtujący mnie problem to chciałbym aby na mojej stronie pojawiały się informacje (nagłówki artykułów) z innych stron, np serwis money.pl oferuje taką możliwość (przepraszam za podanie strony, ale chcę dokładnie wytłumaczyć o co mi chodzi), ale w joomla kiedy wklejam skrypt to wyświetla mi się skrypt a nie nagłówki artykułów.
moja strona (a bynajmniej to co ma nią być) prezencik.yoyo.pl
Wiem, że trochę zagmatwałem ale mam nadzieje, że zostanę zrozumiany :)

Bardzo proszę o pomoc
Z poważaniem
Rafał Stachurka

inkos
31-01-2008, 18:02
kupiłem książkę przeczytałem i fajnie, ale jak zacząłem robić stronę to utknąłem i nie mogę ruszyć dalej.
Zamiast kupować jakieś książki lepiej poczytaj pomoc.joomla.pl (http://pomoc.joomla.pl). Jest tam wszystko opisane i w dodatku za free.:eek:

pierwszy problem pojawił się gdy chciałem założyć na mojej stronie forum instalowałem różne i zawsze ten sam problem brak polskich znaków da się z tym coś zrobić ??
Doczytaj na tej stronie co ci podałem albo książkę do końca to się dowiesz dlaczego nie masz polskich znaków. Podpowiedz: Problem jest w niezgodności kodowania komponentu forum z twoja wersja Joomli!.

drugi nurtujący mnie problem to chciałbym aby na mojej stronie pojawiały się informacje (nagłówki artykułów) z innych stron, np serwis money.pl oferuje taką możliwość (przepraszam za podanie strony, ale chcę dokładnie wytłumaczyć o co mi chodzi), ale w joomla kiedy wklejam skrypt to wyświetla mi się skrypt a nie nagłówki artykułów.
Aby wklejać taki kod jak w twoim przypadku potrzebne są dodatki jak np. plugin Jumi który możesz znaleźć na extensions.joomla.org. Poczytaj też więcej wiadomości na tym forum - temat był poruszany tylko trzeba go znaleźć :) A jak ta książka jest dobra to i taka informacja powinna w niej być. :D

zwiastun
31-01-2008, 18:07
Proszę nie negować walorów korzystania z książek. Inaczej korzysta się z książki, inaczej z pomocy w Internecie.

kurtz
31-01-2008, 18:15
[...]

rafal22bb
31-01-2008, 18:24
No tak co do książki to przynajmniej jest napisana przystępnie i po polsku.
Problem z kodowaniem ok zgadzam sie ale kodowanie jakich plików należy zmienić ?
Co do szukania na forum odnośnie zamieszczania artykułów to szukam i szukam i znaleźć nie mogę, a forum jest na tyle duże, że nie będę czytał każdego wątku bo nie mam na to czasu.
Poprosiłem o konkretną pomoc.

inkos
31-01-2008, 18:36
No tak co do książki to przynajmniej jest napisana przystępnie i po polsku.
:) :) :)

Problem z kodowaniem ok zgadzam sie ale kodowanie jakich plików należy zmienić ?
Należy zmienić kodowanie plików komponentu forum którego używasz. Niestety nie napisałeś jakie to forum więc powiem ogólnie. Będzie to plik języka znajdujący się najczesciej w oddzielnym katalogu lang/languages i ewentualnie dodatkowe pliki .php. Podaj jakie forum używasz wtedy będzie łatwiej udzielić bardziej konkretnej odpowiedzi.


Co do szukania na forum odnośnie zamieszczania artykułów to szukam i szukam i znaleźć nie mogę, a forum jest na tyle duże, że nie będę czytał każdego wątku bo nie mam na to czasu.
Co do twojego pytania o nagłówki artykułów z money to konkretną podpowiedz napisał Ci kurtz.

rafal22bb
31-01-2008, 20:05
Przepraszam jak Kurtz pisał odpowiedź ja pisałem moją więc jej nie widziałem ale bardzo dziękuję użytkownikowi Kurtz, co do wersji forum jaką mam zainstalowaną to Joomlaboard Forum Component 1.1.3 Stable szukałem w katalogu na na serwerze w components/joomlaboard ale nie znalazłem tam pliku laguage czy jakiegoś który by sugerował, że to ten.

Ja nie wiem jestem chyba zbyt tępy aby robić cokolwiek w joomla będę musiał pozostać przy tradycyjnym robieniu stron, pomimo, że Kurtz napisał mi wręcz łopatologicznie co mam zrobić to niestety ale u mnie to nie działa :( wklejam treść java scrypt-u i niestety nie pojawia się to co ma się pojawić ale pomijane są parametry javascript i zostaje wyświetlony tylko link :(

inkos
31-01-2008, 20:44
Przepraszam jak Kurtz pisał odpowiedź ja pisałem moją więc jej nie widziałem ale bardzo dziękuję użytkownikowi Kurtz, co do wersji forum jaką mam zainstalowaną to Joomlaboard Forum Component 1.1.3 Stable szukałem w katalogu na na serwerze w components/joomlaboard ale nie znalazłem tam pliku laguage czy jakiegoś który by sugerował, że to ten.
Ściągnij sobie stąd (http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_docman/task,doc_details/gid,512/Itemid,66/) nowszą wersję 1.1.4 tego komponentu (jest spolonizowana i zawiera dodatkowo ochronę antyspam-w paczce jest instrukcja co i jak) do siebie na komputer, rozpakuj a znajdziesz katalog "language" a w nim plik "polish.php" który należy tym programem (http://www.jokris.info/content/view/157/1/)przekodować do UTF-8 (zapewne taką masz wersję Joomla gdyż paczki z tym forum sa kodowane w ISO i zapewne stąd Twoje problemy z krzaczkami). Następnie całość ponownie spakuj .zip-em (bez kompresji i zainstaluj). Powinno działać.:)

kurtz
31-01-2008, 21:29
[...]

rafal22bb
31-01-2008, 21:43
Nie rozumie o edytorze zwykłym ale tam przy tworzeniu komponentów mam tylko czarne okno gdzie mogę coś wpisać (edytor wizualny) i przejście do kodu html to gdzie mam to wpisać ? (krok po kroku). Przepraszam jeżeli to głupie pytanie ale tak jak pisałem zawziołem się aby nauczyć się tworzyć strony w joomla ale jak narazie to jestem laikiem jeśli chodzi o ten system

A co do forum to w końcu ma polskie znaki dzieki INKOS

kurtz
31-01-2008, 21:47
[...]

rafal22bb
31-01-2008, 22:25
Bardzo Ci dziękuję za cierpliwość i pomoc zrobiłem tak jak napisałeś i faktycznie to co jest zapisane w javascript działa bez problemu, ale :) jeżeli chcę wkleić informację które nie są pobierane przez javascript tylko
<?php readfile ('http://cw.money.pl/u_wiadomosci_kraj.html', true) ?>
to nie wyświetla ich czy na coś takiego jest jakiś inny sposób ?
Jeżeli masz jeszcze do mnie cierpliwość to proszę napisz a jeżeli wyczerpałem limit to i tak bardzo Ci jestem wdzięczna wielką pomoc.

kurtz
01-02-2008, 01:04
[...]

rafal22bb
01-02-2008, 20:47
no niestety za chiny nie chce tego wyświetlić, natomiast wpadłem na inny pomysł, czy możliwe jest wyświetlanie na stronie kanałów rss z innej strony, kanał są zapisane najczęściej w xml oto przykład :
http://newsroom.gery.pl/rss/muzyka.xml

inkos
01-02-2008, 21:14
no niestety za chiny nie chce tego wyświetlić, natomiast wpadłem na inny pomysł, czy możliwe jest wyświetlanie na stronie kanałów rss z innej strony, kanał są zapisane najczęściej w xml oto przykład :
http://newsroom.gery.pl/rss/muzyka.xml
Tak wykorzystaj do tego wbudowany w Joomle komponent Spinacz RSS (dostepny na zapleczu na liscie menu "komponenty") w którym ustawiasz sobie kanały z jakich mają spływac informacje. A w menu witryny robisz linka do tego komponentu i po problemie. zresztą co będę Ci pisał tutaj (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/480/26/) masz garść info.

rafal22bb
01-02-2008, 21:36
Widziałem o spinaczu i chciałem go wykorzystać ale jakos nie wyświetla mi wiadomości rss, dlatego nie wiem może coś robie żle ale co przecież to proste.

inkos
01-02-2008, 21:41
Widziałem o spinaczu i chciałem go wykorzystać ale jakos nie wyświetla mi wiadomości rss, dlatego nie wiem może coś robie żle ale co przecież to proste.
Masz to opisane w tym linku co ci podalem a wiecej info znajdziesz w pomocy - musisz tylko poszukac. A po skonfigurowaniu sobie skad ma sciagac wiadomosci musisz w menu dodac sobie linka do komponentu o tej samej nazwie.

rafal22bb
01-02-2008, 22:15
szukałem w pomocy zrobiłem tak jak napisane skonfigurowałem skąd ma sciągać wiadomości i nic ani jednej wiadomości możecie zobaczyć na tej stronie prezencik.yoyo.pl zakładka wiadomości
. Nie wiem po prostu jestem za głupi żeby posługiwać się joomlą w php css czy zwykłym html-u nie mam takich problemów :(

inkos
01-02-2008, 23:04
Nie wiem po prostu jestem za głupi żeby posługiwać się joomlą w php css czy zwykłym html-u nie mam takich problemów :(
Nie prawdopodobnie coś jest nie tak z plikiem xml z którego korzystasz. A czy sprawdzałeś czy działają umieszczone w Joomla przykładowe pliki w Spinaczu? Jeśli tak to na pewno coś jest nie tak z tym plikiem który używasz.

kurtz
01-02-2008, 23:17
[...]

inkos
01-02-2008, 23:56
rafal22bb - zapewne jesteś mlodym człowiekiem stąd kilka dobrych rad, żeby strona "istniała". Wyobraź sobie Internet w którym gdzie się nie ruszysz znajdujesz te same informacje.
Po prostu Kurtz jesteś niezastąpiony. :) Udzieliłeś bardzo sensownych i pożytecznych rad. Mam nadzieję iż skorzysta z nich rafal22bb.

rafal22bb
02-02-2008, 00:58
Kurtz to miłe, że mówisz iż zapewne jestem młodym człowiekiem niestety muszę wyprowadzić Cię z błędu mam już dwójkę synów z czego najstarszy ma 13 lat :)
serwer jak i domena to po prostu miejsce robocze gdzie chciałem pobawić się z joomla, mam już kilka witryn i każdą na płatnym hostingu ponieważ wiem, że darmowe często siadają i mają masę ograniczeń, ovh.org fajny serwer jednak często zdarza się, że jest przeciążony i strona się nie ładuje.
Ale mimo wszystko dziękuję za cenne rady których mi udzieliłeś :)

kurtz
02-02-2008, 12:05
[...]

rafal22bb
02-02-2008, 14:22
no juz mnie tez strasznie wkurza to jojo bo działa tak szybko jak żółw mojego syna chodzi :)

inkos
02-02-2008, 14:45
no juz mnie tez strasznie wkurza to jojo bo działa tak szybko jak żółw mojego syna chodzi :)
To uciekaj stamtąd jak najszybciej i skorzystaj z propozycji Kurtz-a albo jeśli masz taką mozliwość to na którejś z witryn umieszczonych na płatnych hostingach po prostu załóż kolejną baze danych a Joomle zainstaluj sobie w podkatalogu. ;) Będziesz mógł testowac do woli i na dobrym serwerze. :)