PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z językiem



mpasinski
04-02-2008, 22:25
Mam problem z publikacją artykułów zawierających polskie znaki. Do edytowania używam Firefoxa i edytora TinyMCE 2.0. Zmieniłem standardowe ustawienia przeglądarki na używanie kodowania UTF, podobnie domyślne ustawienia MySQL ( podejrzałem, że w bazie danych tekst jest zapisany nieprawidłowo ) ale nie pomaga. W miejscu polskich znaków wyświetlane są ?. Wklejając w miejsce edycji artykułu tekst zapisany wcześniej jako UTF też dostaje błędy bo Joomla automatycznie przekodowuje w momencie zapisywania.
Czy jest jakiś inny sposób poradzenia sobie z tym problemem niż ręczne zapisywanie tekstu do bazy danych? Z góry dziękuję za pomoc.

benio07
05-02-2008, 11:16
Jakie kodowanie wybrałeś przy tworzeniu bazy danych należy wybrać utf-8 i nie powinno być z tym żadnych problemów .

mpasinski
05-02-2008, 13:55
Tak jak napisałem wyżej zmieniłem domyślne kodowani MySQL na UTF-8. Korzystam z MySQL 5.0.45 i PHP 5.2.1. Wszystko stoi na serwerze Apache 2.2.3 z wkompilowanym mod_ssl 2.2.3 i Open SSL0.9.8d. Jak napisałem w poprzednim poście problem polega prawdopodobnie na zapisywaniu do bazy danych ( podglądając wpisy widzę, że teksty artykułów są nieprawidłowe ).:(:confused:

bdozz
05-02-2008, 14:47
Jak są takie problemy to pewnie kodowanie połączenia PHP-MySQL nawala.

mysql_query('SET NAMES utf8');
mysql_query('SET CHARACTER SET utf8');

mpasinski
05-02-2008, 15:56
Problem niestety musi być gdzie indziej.:(
Standardowe komunikaty ( np. kiedy ustawię tryb na offline wtedy wyświetla się wiadomość, że strona jest w trakcie budowy ) wyświetlają się bez problemów, więc wydaje mi się, że kodowanie php-sql jest w porządku.

bdozz
05-02-2008, 16:03
Te standardowe komunikaty pochodzą z pliku konfiguracyjnego, a nie bazy danych...

zwiastun
05-02-2008, 21:10
Przyjrzyj się bliżej tej bazie danych - jak naprawdę jest kodowana, zajrzyj do tabel - zobacz, jaka jest metoda porównywania znaków.
Zmiana ustawień przeglądarki znaczenia nie ma.
Natomiast owo "Zmieniłem ... domyślne ustawienia MySQL" pozwala przypuszczać, że właśnie w tym momencie namieszałeś.

mpasinski
05-02-2008, 22:18
Dziękuję za pomoc. Temat chyba można uznać za zamknięty. Pomogła reinstalacja MySQLa. Domyślne kodowanie podczas instalacji to chyba latin1. Próbowałem zmienić ustawienia na działającym serwerze SQL i teoretycznie wszystko się zmieniło na UTF8, teoretycznie. Praktycznie chyba zostało stare i dopiero po reinstalacji z domyślnym kodowaniem ustawionym na utf8 zaczęło działać. Dziękuję wszystkim za pomoc.:)