PDA

Zobacz pełną wersję : Szkoła - komponent BasicSchool v.2.0



Strony : [1] 2 3

R&R
10-02-2008, 22:49
http://www.pitagoras.info/dzienniczek.gif Nowe wydanie oznaczyłem jako wersję 2.0 przede wszystkim z uwagi na zmianę licencji na jakiej chciałbym aby był rozpowszechniany komponent – Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/deed.pl).
W szczególności skutkuje to ograniczeniem wykorzystywania komponentu do celów niekomercyjnych.
Zatem jeżeli ktoś chciałby dokonać aktualizacji z wersji 1.1. musi się liczyć z akceptacją nowych warunków użytkowania komponentu.
Ale sama zmiana licencji nie jest powodem nowego wydania.
Główne opcje jakie zaimplementowano w nowej wersji:
- dodano panel do wprowadzania frekwencji uczniów oraz przedstawiania statystyk frekwencji ułatwiających wypełnianie tradycyjnego dziennika szkolnego.
- udostępniono nowy panel do wpisywania uczniom uwag oraz ocen z zachowania
- w menu dodano nowe opcje, ułatwiające poruszanie się po poszczególnych panelach komponentu.
- poprawiono błędy związane z drukowaniem w kodowaniu utf
- uzupełniono instrukcję użytkowania komponentu w panelu pomocy
- dodatkowo w znacznym stopniu zoptymalizowano kod skryptu.

Założyłem nowy temat aby ewentualne problemy zgłaszać w tym wątku - niestety nie będę już modyfikował i poprawiał komponentu w wersji 1.1.

edit [16.04.2008]:
Wersja komponentu przeznaczona dla Joomla 1.0.x
Przygotowałem kolejną wersję komponentu, którą oznaczyłem jako 2.1beta (nie do końca przetestowałem komponent w przypadku aktualizacji z wcześniejszych wersji).
W nowej wersji dokonano następujących zmian:
- wprowadzono nowy panel umożliwiający porównanie i podgląd danych statystycznych
poszczególnych klas w zakresie średniej ocen i frekwencji
- dodano opcję statystyki liczby odwiedzin uczniów i rodziców do indywidualnej karty ucznia
- w panelu frekwencji dodano możliwość odznaczenia pojedynczej lekcji jako nieprzeprowadzonej
- zmieniono strukturę plików komponentu - w przypadku aktualizacji zalecane jest skorzystanie
z paczki instalacyjnej UPDATE

edit [02.01.2010]
Wersja komponentu przeznaczona dla Joomla 1.5.x
Proponuję aktualizację komponentu do wersji 2.5
Nowa wersja nie wprowadza znacznych zmian w komponencie, poprawiono głównie zgłoszone błędy dotyczące m.in. logowania do komponentu od strony frontowej oraz dodano możliwość definiowania koloru i wagi ocen oraz wprowadzono średnią ważoną ocen z opcją włączenia/wyłączenia na indywidualnej karcie ucznia.
W przypadku aktualizacji proszę postępować wg instrukcji zawartej w pliku UPDATE.php

Niestety nie przygotowałem skryptu aktualizacyjnego z komponentu w wersji dla joomla 1.0.x do wersji dla joomla 1.5.x

Opisane wyżej paczki instalacyjne komponentu: (zawierają poprawki publikowane w tym temacie)

inkos
10-02-2008, 22:54
Nowe wydanie oznaczyłem jako wersję 2.0
Niezastąpiony R&R :)

waldemdy
11-02-2008, 08:45
Pierwsza niedogodność odnaleziona w wersji 2.0:
- w konfiguracji komponentu, w zakładce dostęp nie może być więcej publikatorów niż 26. Podobnie z operatorem I i operatorem II. W moim przypadku, kiedy szkoła liczy więcej nauczycieli zaistniał problem...
testuję dalej, ale "wielkich" zmian poza numeracją nie spodziewam się zobaczyć...

R&R
11-02-2008, 22:58
Pierwsza niedogodność odnaleziona w wersji 2.0:
- w konfiguracji komponentu, w zakładce dostęp nie może być więcej publikatorów niż 26. Podobnie z operatorem I i operatorem II. W moim przypadku, kiedy szkoła liczy więcej nauczycieli zaistniał problem...
BasicSchool to mały komponencik i jestem zaskoczony jego użytkowaniem w tak dużej szkole,
w każdym razie problem spowodowany jest ograniczeniem długości niżej wymienionych pól w tabeli #__bschoolconfig w bazie MYSQL, w których zapisywane są listy użytkowników :
"announcuser",
"classuser",
"lessonuser"
Pola są typu varchar zatem wystarczy w bazie ustawić większą ich długość - w instalacji standardowo wpisana jest długość 80 znaków.



testuję dalej, ale "wielkich" zmian poza numeracją nie spodziewam się zobaczyć...
... dzięki za ten sarkazm :rolleyes:

waldemdy
12-02-2008, 00:47
Oczywiście zmiana w bazie rozwiązała problem. A tak na marginesie, szkółka z 38 osobową kadrą wcale nie musi być wielka... ot mamy kogo uczyć (ok 500 uczniów). "Testuję dalej, ale "wielkich" zmian poza numeracją nie spodziewam się zobaczyć..." nie jest z mojej strony sarkazmem. Przeskok z wersji 1 do wersji 2 dla mnie oznacza zazwyczaj duże zmiany... Generalnie komponent działa bez większych problemów (czyt. jak do tej pory bez problemów). Podoba mi się kilka nowych "drobiazgów", choć osobiście liczyłem na rozwiązanie kwestii związanej z frekwencją troszkę w inny sposób. To jednak względy związane z przyzwyczejeniami i innym może to doskonale odpowiadać. A tak na marginesie, za jakieś 1,5 roku najpóźniej wszystkie szkoły zostaną zobligowane do prowadzenia e-dziennika, więc warto już robić przymiarki w tym kierunku...

iros
12-02-2008, 09:47
Pytanie, żebym czegoś nie popsuł. Mam zainstalowany BS 1.1, jeżeli chcę zainstalować wersję 2.0 to, czy po zwykłej instalacji komponentu dane zostaną zachowane, czy trzeba coś jeszcze zrobić przed?

waldemdy
12-02-2008, 10:00
U mnie po zmianie z 1 na 2 baza danych dostała "kota". Koniecznie musiałem zainstalować komponent od podstaw. Pracy przybyło, ale baza działa bez problemów.

iros
12-02-2008, 14:14
No to łopatologicznie.
1. Robię backup bazy danych.
2. Odinstalowuję BS 1.1.
3. Instaluję BS 2.0.
4. Przywracam bazę z backupu.
5. Wszystko działa???? Czy wprowadzone klasy, uczniowie, oceny się znajdą?

inkos
12-02-2008, 14:31
iros W paczce z komponentem jest plik z dokładną instrukcją co i jak należy zrobić aby zaktualizować BS z poprzedniej wersji tego komponentu. Przeczytaj i wykonaj zgodnie z tym co tam zapisano.

waldemdy Nie zgodze się z Tobą gdyż ten BS to jednak duże zmiany w porównaniu z poprzednią wersją tego komponentu. Zmiany których części po prostu nie widać jak m.in. optymalizacja kodu itp. To są naprawde duże zmiany w porównaniu do pierwotnej wersji tego komponentu, czasu jaki minął od jego publikacji na tym forum, a także faktu iż jest tworzony przez JEDNĄ osobę. :)

Ten komponent dla R&R jest dodatkowym "hobby" a nie głównym zajęciem z którego się utrzymuje dlatego proszę o wyrozumiałość i ograniczenie pytań z zakresu dlaczego to jest tak a nie inaczej a tego nie ma a powinno być. Dzięki pracy R&R szkolne strony oparte na Joomla mają możliwość skorzystania z DARMOWEGO komponentu Dzienniczka (nie ma innej rozwijanej nadal alternatywy) zamiast różnych komercyjnych rozwiązań.

Jeśli udałoby się z tej przecież niemałej grupy nauczycieli informatyki :) którzy najczęściej prowadzą też szkolne strony www pozyskać osoby do współpracy przy rozwoju tego komponentu to możemy myśleć o przyszłości. Teraz nie narzekajmy tylko cieszmy się z tego co mamy. :D A co bedzie w przyszłości to się zobaczy. ;)

R&R
12-02-2008, 17:04
U mnie po zmianie z 1 na 2 baza danych dostała "kota".
Możesz mi powiedzieć czy błędy wystąpiły podczas wykonania polecenia aktualizującego bazę zawartego w pliku update.txt.
Czy też po tej aktualizacji i wgraniu plików do odpowiednich katalogów - w samym komponencie wystąpiły błędy?

iros
13-02-2008, 10:31
Przepraszam inkos gapa ze mnie.

waldemdy
13-02-2008, 10:37
Nie, problem z bazą nie miał raczej nic wspólnego z komponentem. Mój dostawca kei.pl wymieniał z soboty na niedzielę MySql na wersję 5.0.37. to było powodem wywalenia się bazy. Jeśli chodzi o frekwencję to u mnie to nie działa. Jedyny przycisk, który nie jest aktywny, chyba, że robię coś nie tak...

już wiem, bez podania planu lekcji przycisk nie działa... a sama frekwencja.. cóż jestem pod wielkim wrażeniem!!! Doskonałe!!! Oto mi chodziło... Teraz już wiem na czym polegał ten przeskok z 1 na 2!

iros
15-02-2008, 12:06
Ostatnio wychowawca klasy zgłosił mi pewien problem dotyczący zmiany PINu dostepu.

Od początku. Nauczyciele mają status Manager dostępu do zaplecza Joomli. Ograniczyłem nauczycielom dostęp tylko do tego komponentu.
Ten konkretny nauczyciel w komponencie ma status Publikatora, Operatora I i Operatora II. Jest wychowawcą klasy.
Po otworzeniu Menedżera uczniów i wybraniu ucznia ze swojej klasy, której jest wychowawcą, pole z PINem jest nieaktywne i pojawia się tekst "Nie masz uprawnień do zmiany..".
Ma ktoś jakąś sugestie?

P.S.
I jeszcze jedna kwestia. Jeżeli wpisuję frekwencję, to na karcie ucznia spóźnia się ona o jeden dzień, tzn. jeżeli zaznaczę, że nie było go w szkole 06.02 przez 6 godzin, to po zalogowaniu na kartę ucznia pokazuje, że nie było go 05.02.

R&R
15-02-2008, 17:40
Ostatnio wychowawca klasy zgłosił mi pewien problem dotyczący zmiany PINu dostepu.

Od początku. Nauczyciele mają status Manager dostępu do zaplecza Joomli. Ograniczyłem nauczycielom dostęp tylko do tego komponentu.
Ten konkretny nauczyciel w komponencie ma status Publikatora, Operatora I i Operatora II. Jest wychowawcą klasy.
Po otworzeniu Menedżera uczniów i wybraniu ucznia ze swojej klasy, której jest wychowawcą, pole z PINem jest nieaktywne i pojawia się tekst "Nie masz uprawnień do zmiany..".
Ma ktoś jakąś sugestie?

Sugestie są takie: zgodnie z opisem w panelu pomocy uprawnienia do zmiany PIN posiada tylko administrator komponentu. Uważam, że nadanie takich uprawnień większej liczbie osób może doprowadzić do "przypadkowych" niekontrolowanych zmian :)



I jeszcze jedna kwestia. Jeżeli wpisuję frekwencję, to na karcie ucznia spóźnia się ona o jeden dzień, tzn. jeżeli zaznaczę, że nie było go w szkole 06.02 przez 6 godzin, to po zalogowaniu na kartę ucznia pokazuje, że nie było go 05.02.
Błąd w skrypcie :o
Korzystam z funkcji Joomla formatującej datę a to wiąże się z uwzględnieniem offsetu czasu ustawionego w danym serwisie.
Jeżeli masz ustawiony offset czasu na -1 to zmienia się data o jeden dzień wstecz., ponieważ w bazie data danej absencji zapisana jest z godziną 00:00.
W tej chwili nie mam czasu, ale może wieczorem przedstawię poprawkę :)

edit:
plik z poprawką błędnej daty frekwencji:

iros
18-02-2008, 11:37
Dzięki.
Sugerowałem się tym co było napisane na karcie ucznia: (aby zmienić PIN musisz skontaktować sie z wychowawcą klasy). Ale takich przypadków jest raczej mało.

Data już jest w porządku. Tak trzymać!!!

laserek
19-02-2008, 12:56
Witam, przypadkowo zapisałem 19.02.2008 luty jako dzien wolny w frekwencji i nie mogę go teraz wyskasować, proszę o pomoc , jakies wskazówki jak to mozna wyczyscic , gdzie to jest przechowywane ? , z góry wielkie dzieki

laserek
19-02-2008, 14:32
dotyczy daty 19.02.2008 wtorek - pojawia sie w frekwencji jako dzien wolny i nie ma mozliwosci zmiany, w bazie wpisu nie ma , jesli np. ustawie przerwa swiateczna od 17-20.02.2008 to we wszsystkie dni poza 19.02.2008 jest wpis przerwa a w 19.02.2008 dzien wolny , prosze o pomioc, nie znam az tak dobrze skryptów, pozdrawiam

Ziutka81
19-02-2008, 17:08
Mój problem dotyczy wpisywania ocen, podczas testowania komponentu, zauważyłam, że po wpisaniu oceny w danej klasie (do pustej tabeli), a następnie próbie usunięcia jej i zapisania zmian (pusta tabela) wyskakuje komunikat "nie wpisano żadnych ocen".
Wygląda na to, że nie można zapisywać pustej tabeli z ocenami. Co zrobić w przypadku gdy np. nauczyciel wpisał do pustego formularza ocenę uczniowi, po czym okazało się że pomylił się i chce takowa usunąć. Usunięcie spowoduje, zapisywanie przy pustym formularzu. Ekstremalny przypadek, aczkolwiek co użytkownik to nowe pomysły i możliwości :)

R&R
19-02-2008, 17:14
Witam, przypadkowo zapisałem 19.02.2008 luty jako dzien wolny w frekwencji i nie mogę go teraz wyskasować, proszę o pomoc , jakies wskazówki jak to mozna wyczyscic , gdzie to jest przechowywane ? , z góry wielkie dzieki
A spróbowałeś odznaczyć pole dnia wolnego i wówczas zapisać dane na karcie z frekwencją?


dotyczy daty 19.02.2008 wtorek - pojawia sie w frekwencji jako dzien wolny i nie ma mozliwosci zmiany, w bazie wpisu nie ma , jesli np. ustawie przerwa swiateczna od 17-20.02.2008 to we wszsystkie dni poza 19.02.2008 jest wpis przerwa a w 19.02.2008 dzien wolny , prosze o pomioc, nie znam az tak dobrze skryptów, pozdrawiam
Aby uzyskać pomoc nie koniecznie musisz zapisywać posta jednego pod drugim ;)
Proszę - spróbuj zapisać dane na karcie z frekwencją bez zaznaczonego pola checkbox ustawiającego dany dzień jako dzień wolny od zajęć.
Napisz czy działa :)


Mój problem dotyczy wpisywania ocen, podczas testowania komponentu, zauważyłam, że po wpisaniu oceny w danej klasie (do pustej tabeli), a następnie próbie usunięcia jej i zapisania zmian (pusta tabela) wyskakuje komunikat "nie wpisano żadnych ocen".
Wygląda na to, że nie można zapisywać pustej tabeli z ocenami. Co zrobić w przypadku gdy np. nauczyciel wpisał do pustego formularza ocenę uczniowi, po czym okazało się że pomylił się i chce takowa usunąć. Usunięcie spowoduje, zapisywanie przy pustym formularzu. Ekstremalny przypadek, aczkolwiek co użytkownik to nowe pomysły i możliwości :)
Tak jest, nie można zapisać pustej tabli ocen. Przedstawiony przez Ciebie przypadek jest raczej mało prawdopodobny, ponieważ nauczyciel wybierając do wpisania klasę i przedmiot z pewnością będzie zamierzał wpisać jakieś oceny, natomiast jeżeli wpisując oceny wpisze błędną ocenę jednemu uczniowi zamiast kolejnemu, nie będzie problemu. Ważne aby w danej klasie została wpisana jakakolwiek ocena. Rzeczywiście ekstremalny przypadek ale chyba tylko w trakcie testowania :).
Jeżeli inni użytkownicy będą zgłaszać problem to zmodyfikuję skrypt.

iros
26-02-2008, 14:26
Kilka słów na temat wprowadzania frekwencji.

1. Spóźnienia. Jeśli zaznaczę spóźnienie ucznia na lekcję, to nie mogę zaznaczyć, na którą lekcję się spóźnił, bo liczy mu ją jaką nieobecną nieusprawiedliwioną.
Jeżeli spóźni się tego dnia na dwie różne lekcje to tego nie da się już umieścić.

2. Jeżeli w szkole są podziały na grupy i jedna grupa kończy wcześniej niż druga to ten moduł frekwencję liczy już nieprawidłowo. Nie da się go wykorzystać do spisywania frekwencji do dziennika "papierowego".

To są tylko uwagi, nie żebym chciał jakiś zmian, ale....

R&R
26-02-2008, 21:45
Kilka słów na temat wprowadzania frekwencji.

1. Spóźnienia. Jeśli zaznaczę spóźnienie ucznia na lekcję, to nie mogę zaznaczyć, na którą lekcję się spóźnił, bo liczy mu ją jaką nieobecną nieusprawiedliwioną.
Jeżeli spóźni się tego dnia na dwie różne lekcje to tego nie da się już umieścić.
Założyłem, że uczeń może się spóźnić do szkoły - tj. na pierwszą lekcję. Nie przewidywałem opcji że uczeń spóźnia się na lekcje, kiedy właściwie jest już w szkole :), ale rzeczywiście może i tak być że spóźnia się na kolejne lekcje w ciągu dnia.


2. Jeżeli w szkole są podziały na grupy i jedna grupa kończy wcześniej niż druga to ten moduł frekwencję liczy już nieprawidłowo. Nie da się go wykorzystać do spisywania frekwencji do dziennika "papierowego".
.
Faktycznie nie przewidziałem tego :o
Rozważałem podział klasy na grupy ale zawsze zakładałem że grupy mają zajęcia równolegle.
W tej chwili nie mam pomysły na rozwiązanie tego problemu.
Sprawa może być skomplikowana - pewnie w niektórych szkołach klasy są podzielone na 3 grupy... eeh trudno jest przewidzieć każdy przypadek :)

iros
27-02-2008, 10:26
Założyłem, że uczeń może się spóźnić do szkoły - tj. na pierwszą lekcję. Nie przewidywałem opcji że uczeń spóźnia się na lekcje, kiedy właściwie jest już w szkole :), ale rzeczywiście może i tak być że spóźnia się na kolejne lekcje w ciągu dnia.

Faktycznie nie przewidziałem tego :o
Rozważałem podział klasy na grupy ale zawsze zakładałem że grupy mają zajęcia równolegle.
W tej chwili nie mam pomysły na rozwiązanie tego problemu.
Sprawa może być skomplikowana

Nie programuję w php, ale... W tej chwili nieobecność zaznacza się wykrzyknikiem, czy byłaby możliwość wprowadzić cztery oznaczenia np. N - dla nieusprawiedliwionych nieobecności, U - dla usprawiedliwionych, S- dla spóźnień i np. X - dla lekcji, które nie odbyły się w tej grupie, bo akurat ta grupa miała wolne. Oznaczenia N i U liczyłby do frekwencji a X odejmował od godzin przeprowadzonych.

Tym bardziej, że jeżeli nauczyciel jest chory i któraś lekcja wypadła to tego chyba też nie da się zaznaczyć i odliczyć z frekwencji.

Tak mi to przyszło do głowy. Nie wiem czy jest to do zrobienia. Jeśli nie zapomnijcie o tym.

jfront
04-03-2008, 18:57
Witam wszystkich :)
Komponent BasicSchool v.2 jest bardzo dobry, w wersji 1 brakowało właśnie frekwencji. No ale oczywiście nie może się obyć bez problemów, przynajmniej w moim przypadku. Proszę o pomoc, co mogę zrobić z tym fantem, dzień nie jest oznaczony jako wolny. Inne dni są ok, tylko ten dzisiejszy, nie wiem co to może być?

Witam
Sprawa już jest nie aktualna. Dzisiaj 4-go jest ok, zaś dzień dzisiejszy (5-go) jest wyświetlany jako wolny. Wynika z tego, że bieżący dzień tak ma :-)

Pozdrawiam
JFront

laserek
05-03-2008, 08:55
Witam, czy i jak mozna sprawdzic przez np. wychowawce lub administratora czy logował sie ktoś z rodziców lub uczniów na strone w celu sprawdzenia ocen ? Pozdrawiam Wojtek

iros
05-03-2008, 10:29
Witam, czy i jak mozna sprawdzic przez np. wychowawce lub administratora czy logował sie ktoś z rodziców lub uczniów na strone w celu sprawdzenia ocen ?
1. Można się zalogować na konto ucznia, bo przecież wychowawca ma loginy i hasła i tam widać, ale rodzic później będzie widział naszą datę i godzinę logowania.
2.


Cytat:
Pierwotnie wysłane przez iros http://www.joomla.pl/forum/images/aria/buttons/viewpost.gif (http://www.joomla.pl/forum/showthread.php?p=61928#post61928)
Czy możliwe byłoby dorzucenie statystyk odwiedzających. Oczywiście ogólne statystyki można znaleźć. Chodzi mi o statystyki każdego ucznia. Widać ostatnie logowanie, ale i ile razy się logował poszczególny uczeń. Ewentualnie klasami, ile razy logowano się z tej klasy itp.

Na razie nie planuję implementacji takich statystyk w komponencie.
Głównym przeznaczeniem komponentu jest prezentacja wyników edukacyjnych uczniów i komunikacja z rodzicami.
Wybacz, ale jest to komponent darmowy i trudno żebym go dostosowywał dla każdego użytkownika indywidualnie.http://www.joomla.pl/forum/showpost.php?p=62011&postcount=135

Ale może coś się zmieni. Bo nadal uważam, że przydałoby się zliczanie kto, ile razy i kiedy ostatnio był na stronie. Ja jestem wszystkimi czterema nogami za!

R&R
05-03-2008, 21:25
...ale oczywiście nie może się obyć bez problemów, przynajmniej w moim przypadku. Proszę o pomoc, co mogę zrobić z tym fantem, dzień nie jest oznaczony jako wolny. Inne dni są ok, tylko ten dzisiejszy, nie wiem co to może być?

Witam
Sprawa już jest nie aktualna. Dzisiaj 4-go jest ok, zaś dzień dzisiejszy (5-go) jest wyświetlany jako wolny. Wynika z tego, że bieżący dzień tak ma :-)
Nie powinno tak być - dzień wolny powinien być zaznaczony jako wolny wyłącznie w przypadku podania takiej daty w panelu konfiguracyjnym lub zapisu właśnie w panelu frekwencji. Z Twojego zdjęcia wynika że nie zaznaczyłeś tego dnia jako wolny w panelu frekwencji, zatem albo podałeś jakąś datę w panelu konfiguracji albo pojawił się jakiś błąd w skrypcie :(
Czy mógłbyś napisać:
Czy zapis danego dnia z zaznaczonym checkboxem wolnego dnia i później ponowny zapis z odznaczonym polem nie rozwiązuje problemu?
Czy w panelu konfiguracji nie są wpisane jakieś daty lub cyfry w polach dni wolnych?
Czy na pewno Swoją wersję komponentu ściągnąłeś z tego forum?
Czy może ktoś jeszcze ma tego typu problem?


Ale może coś się zmieni. Bo nadal uważam, że przydałoby się zliczanie kto, ile razy i kiedy ostatnio był na stronie. Ja jestem wszystkimi czterema nogami za!
Może coś się zmieni ... :D

iros
06-03-2008, 09:31
Taki obrazek, opisany przez jfront, wyświetla się tylko aktualnego dnia.
Dzisiaj jest 06.03.08 otwieram komponent wchodzę do frekwencji i przy dniu 06.03.08 tak jest. Następnego dnia widać już wszystkie budki i jest OKI. Wynika z tego tylko tyle, że frekwencję można uzupełniać dopiero następnego dnia, bo nie sądzę aby rozpoznawał godziny i zmieniało się to już po zakończeniu lekcji, nie sprawdzałem.
Nie jest to nazbyt uciążliwe, trzeba tylko jeden dzień poczekać. Frekwencję z poniedziałku wpisywać we wtorek, z wtorku w środę, ze środy w czwartek itd.


Może coś się zmieni ... :D
Bardzo mnie to ucieszyło :o :p :)

R&R
06-03-2008, 20:19
Jeszcze raz przeanalizowałem kod skryptu i znalazłem błąd powodujący, że aktualny dzień zaznaczany jest jako "dzień wolny".
poprawka w załączniku:

jarek28
07-03-2008, 00:09
Mam pytanie a raczej problem , nie moge zainstalować komponentu na darmowym serwerze OVH , na płatnym na OVH wchodzi bez problemu , co może być przyczyną ? dostaje taki komunikat :
Wczytaj component - Niepowodzenie
Nie można utworzyć katalogu"/home/r/o/d/rodzicekotlin/www/components/com_basicschool/"
[ Dalej... ]

iros
07-03-2008, 09:40
Jeszcze raz przeanalizowałem kod skryptu i znalazłem błąd powodujący, że aktualny dzień zaznaczany jest jako "dzień wolny".
poprawka w załączniku:
SUPER!!!


Wczytaj component - Niepowodzenie
Nie można utworzyć katalogu"/home/r/o/d/rodzicekotlin/www/components/com_basicschool/"
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Do komunikowania z serwerem przy instalowaniu komponentów służą skrypty CGI? Bo jeśli tak to konta 60free na OVH mają ustawiony limit tych skryptów. Być może w tym momencie ich serwer był zbyt obciążony. Ile razy próbowałeś?

jarek28
07-03-2008, 14:55
Kilka razy ( chyba z 3 razy) , czyli rozumiem że mam próbować więcej i częściej aż sie uda ?

R&R
07-03-2008, 17:56
Mam pytanie a raczej problem , nie moge zainstalować komponentu na darmowym serwerze OVH , na płatnym na OVH wchodzi bez problemu , co może być przyczyną ? dostaje taki komunikat :
Wczytaj component - Niepowodzenie
Nie można utworzyć katalogu"/home/r/o/d/rodzicekotlin/www/components/com_basicschool/"
[ Dalej... ]
Przetestowałem instalację na swoim darmowym koncie 60free.ovh i komponent zainstalował się bez problemów.
Sprawdź czy przypadkiem nie masz już utworzonych katalogów dla tego komponentu, jeżeli tak to usuń je i jeszcze raz spróbuj zainstalować komponent.

jarek28
07-03-2008, 19:38
nie mam utworzonych katalogów pomimo kolejnych prób instalacji na serwerze. i nic . Na płatnych wchodzi bez problemu

jfront
09-03-2008, 22:50
Witam :)
Zauważyłem błąd w obliczeniach frekwencji. Na zakładce statystyka: Uspr. (Liczba godzin usprawiedliwionych). W rzeczywistości jest to liczba godzin nieobecnych w sumie.
Godziny usprawiedliwione są potrzebne i wygodne, taki układ jest w dzienniku analogowym :) więc jeśli to możliwe to proszę o poprawę.

waldemdy
10-03-2008, 07:48
Witam :)
Zauważyłem błąd w obliczeniach frekwencji. Na zakładce statystyka: Uspr. (Liczba godzin usprawiedliwionych). W rzeczywistości jest to liczba godzin nieobecnych w sumie.
Godziny usprawiedliwione są potrzebne i wygodne, taki układ jest w dzienniku analogowym :) więc jeśli to możliwe to proszę o poprawę.
i ja potwierdzam ten błąd... podobnie jest z sumowaniem dni nauki w zestawieniu miesięcznym. Np. zaniżył o dwa dni tę wielkość we wrześniu...

jfront
10-03-2008, 09:14
i ja potwierdzam ten błąd... podobnie jest z sumowaniem dni nauki w zestawieniu miesięcznym. Np. zaniżył o dwa dni tę wielkość we wrześniu...

Jeżeli o to chodzi tu u mnie sie stwierdziłem "zakłóceń" dni nauki są wyliczane poprawnie, trzeba tylko pamiętać i sprawdzić czy na każdym dniu jest zapisana frekwencja - to jest ważne.
pozdrawiam

R&R
10-03-2008, 20:13
Witam :)
Zauważyłem błąd w obliczeniach frekwencji. Na zakładce statystyka: Uspr. (Liczba godzin usprawiedliwionych). W rzeczywistości jest to liczba godzin nieobecnych w sumie.
Faktycznie - błąd w skrypcie :o. Załączam poprawkę.
Natomiast co dni lekcyjnych to u mnie wyliczenia są poprawne. Jednak bardzo ważne jest aby zapisać frekwencję za każdy dzień - nawet jeżeli wszyscy uczniowie byli obecni.

jfront
10-03-2008, 20:22
Faktycznie - błąd w skrypcie :o. Załączam poprawkę.
Natomiast co dni lekcyjnych to u mnie wyliczenia są poprawne. Jednak bardzo ważne jest aby zapisać frekwencję za każdy dzień - nawet jeżeli wszyscy uczniowie byli obecni.

Dziękuję pięknie :-), teraz jest już dobrze. Super komponent !!!

iros
11-03-2008, 11:09
Tak na marginesie :) .
Od momentu ukazania się wersji 2.0 były już co najmniej dwie poprawki, więc może czas pomyśleć aby nadać jej nowy numer?
v. 2.1? :p ;)

jarek28
20-03-2008, 10:17
Przestudiowałem pomoc oraz cały wątek na forum. Mam pytanie jak dopisać większą liczbę nauczycieli. Gdyż w konfiguracji zakładka nauczyciele , wyświetla się lista wszystkich użytkowników zarejestrowanych i z nich mogę wybrać tylko jedną osobę , która wyświela się w dostępie. Nie bardzo rozumiem jak mam w takim przypadku mam dopisać kolejnych nauczycieli.( storzyć grupę)

inkos
20-03-2008, 10:45
Przestudiowałem pomoc oraz cały wątek na forum. Mam pytanie jak dopisać większą liczbę nauczycieli. Gdyż w konfiguracji zakładka nauczyciele , wyświetla się lista wszystkich użytkowników zarejestrowanych i z nich mogę wybrać tylko jedną osobę , która wyświela się w dostępie. Nie bardzo rozumiem jak mam w takim przypadku mam dopisać kolejnych nauczycieli.( storzyć grupę)
Najpierw zarejestrowac nowego uzytkownika w Joomla (tradycyjnie) a dopiero potem w komponencie zrobic z niego nauczyciela ;) Szkoda ze w zyciu nie jest to takie proste i trzeba ukonczyc studia :D

jfront
20-03-2008, 13:59
...Nie bardzo rozumiem jak mam w takim przypadku mam dopisać kolejnych nauczycieli.( storzyć grupę)

Witam :-)
W celu wskazania użytkowników jako nauczycieli należy użyć klawisza 'Ctrl' (przytrzymać) i klikać myszką na kolejnych użytkownikach/nauczycielach. Umożliwia to zaznaczenie większej ilości obiektów, podobnie jest z przedmiotami.

Pozdrawiam

marcinmg
27-03-2008, 13:29
Czy można sprawdzić oceny od frontu, bo teraz mam tak, że podpiąłem komponent do menu i wyświetla się okienko do wpisania pinu, jestem zalogowany jako administrator a wyświetla mi się tylko zakładka ogólne, co robię źle?
http://images33.fotosik.pl/194/82566051575360fbm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=82566051575360fb)

R&R
27-03-2008, 18:24
Czy można sprawdzić oceny od frontu, bo teraz mam tak, że podpiąłem komponent do menu i wyświetla się okienko do wpisania pinu, jestem zalogowany jako administrator a wyświetla mi się tylko zakładka ogólne, co robię źle?

Od frontu jak najbardziej można przeglądać oceny i dane uczniów, podając oczywiście imię i nazwisko konkretnego ucznia oraz kod PIN.
Nie wiem dlaczego w Twoim przypadku nie wyświetlają się kolejne zakładki semestrów, frekwencji oraz dodatkowo zależnie od ustawień konfiguracji jeszcze zakładki planu lekcji i ogłoszeń, bo takie zakładki powinny się standardowo pojawiać.
Według załączonego zdjęcia nie są generowane żadne błędy, zatem albo masz wyłączone w konfiguracji php i joomla raportowanie błędów lub dokonałeś jakiś modyfikacji w skrypcie.
W przypadku gdy nie modyfikowałeś skryptu, sprawdź proszę, opcję raportowania błędów, włącz tę opcję w przypadku gdy była wyłączona i wówczas zobacz czy nie są generowane błędy na stronie z kartą ucznia. Podaj też wersję joomla, której używasz.

Czy ktoś jeszcze spotkał się z takim problemem?

marcinmg
27-03-2008, 20:21
Błędów brak, ale co ciekawe jak ustawię, żeby nie były wyświetlane oceny to nie pojawia się rysunek dzienniczka z polami do wpisywania pinu - nie wiem czy to normalne zachowanie dodatkowo w wersji 1.1 było to samo. Wersja Joomla! 1.0.13

PHP działa na: Windows NT ZSBERG2005 5.2 build 3790
Wersja MySQL: 4.1.8-nt
Wersja PHP: 4.3.10
Serwer WWW: Microsoft-IIS/6.0
Interfejs serwera PHP: cgi-fcgi
Wersja Joomla!: Joomla! 1.0.13 Stable [ Sunglow ] 21 July 2007 16:00 UTC
Przeglądarka: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Avant Browser; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30; InfoPath.2; .NET CLR 3.0.04506.648; InfoPath.1)

Istotne ustawienia PHP: RG Emulation (Emulacja Register Globals): WYŁ
Register Globals [Rejestruj globalne zmienne]: WYŁ
Magic Quotes [Magiczne sekwencje sterujące]: WŁ.
Safe Mode [Tryb bezpieczny]: WYŁ
File Uploads [Wczytywanie plików]: WŁ.
Session auto start [Automatyczny start sesji]: WYŁ
Session save path [Ścieżka zapisu sesji]: C:\PHP\sessiondata
Short Open Tags [Krótkie znaczniki]: WŁ.
Output Buffering [Buforuj dane wyjściowe]: WYŁ
Open basedir [Katalog bazowy]: Brak
Display Errors [Wyświetlaj błędy]: WŁ.
Obsługa XML: Tak
Obsługa Zlib: Tak
Wyłączone funkcje: Brak

R&R
27-03-2008, 22:04
Błędów brak, ale co ciekawe jak ustawię, żeby nie były wyświetlane oceny to nie pojawia się rysunek dzienniczka z polami do wpisywania pinu - nie wiem czy to normalne zachowanie dodatkowo w wersji 1.1 było to samo.
Tak jest - jeżeli zapiszesz w konfiguracji, że panel publikacji ocen ma być niedostępny, to nie jest wyświetlany dzienniczek z formularzem do logowania.

Natomiast co do problemu niewyświetlania kolejnych zakładek na indywidualnej karcie ucznia, to sprawdziłem komponent jeszcze raz, również na wersji joomla 1.0.13 i kolejne zakładki wyświetlają się prawidłowo.
Nie przychodzi mi nic innego do głowy - poza modyfikacją przez Ciebie komponentu lub samej joomla.

Czy ktoś jeszcze spotkał się z problemem nie wyświetlania kolejnych zakładek na indywidualnej karcie ucznia ?

ura24
27-03-2008, 22:35
Witam wszystkich. Po zainstalowaniu pojawił się problem, niby komponent działa ale pojawił się taki komunikat:
Warning: main(/srv/www/htdocs/joomla/components/com_basicschool/language/english.php): failed to open stream: No such file or directory in /srv/www/htdocs/joomla/administrator/components/com_basicschool/admin.basicschool.php on line 24

Warning: main(/srv/www/htdocs/joomla/components/com_basicschool/language/english.php): failed to open stream: No such file or directory in /srv/www/htdocs/joomla/administrator/components/com_basicschool/admin.basicschool.php on line 24

Warning: main(): Failed opening '/srv/www/htdocs/joomla/components/com_basicschool/language/english.php' for inclusion (include_path='.') in /srv/www/htdocs/joomla/administrator/components/com_basicschool/admin.basicschool.php on line 24

Co począć - help - pozdrawiam

R&R
27-03-2008, 23:16
Witam wszystkich. Po zainstalowaniu pojawił się problem, niby komponent działa ale pojawił się taki komunikat:
Warning: main(/srv/www/htdocs/joomla/components/com_basicschool/language/english.php): failed to open stream: No such file or directory in /srv/www/htdocs/joomla/administrator/components/com_basicschool/admin.basicschool.php on line 24...

Prawdopodobnie używasz joomla w angielskie wersji językowej, przyznam szczerze że nie testowałem komponentu w wersji angielskiej, co prawda plik taki istnieje ale zawiera polskie teksty. Problem dotyczy błędnych ścieżek do tego pliku - sprawę poprawię w kolejnej wersji komponentu.
Jeżeli używasz języka angielskiego w joomla po prostu zmień ścieżki w podanych liniach pliku admin.basicschool.php.
Natomiast gdy zmienisz w konfiguracji joomla opcję językową na PL błędy nie będą generowane.

marcinmg
27-03-2008, 23:27
Nie przychodzi mi nic innego do głowy - poza modyfikacją przez Ciebie komponentu lub samej joomla.
To co mam konkretnie poprawić, żeby się wyświetlały zakładki, bo tak to ten komponent nie zupełnie spełnia swoją rolę?

Czy plik php.ini trzeba zmodyfikować, sam nie wiem bo poza tym wszystko inne działa :(

Czy zakładki wyświetlają się zawsze nawet jak nie ma ocen i czy ogłoszenia są w specjalnej zakładce, może jakiś zrzut ekranu, żebym wiedział jak to chociaż wygląda :)

No i działa ale nie w IE 7 w innych przegladarkach działa ale zakładki wyświetlane są jedna pod drugą.
http://images25.fotosik.pl/183/8f71b6fc1df6b518m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8f71b6fc1df6b518)

ura24
28-03-2008, 00:24
Prawdopodobnie używasz joomla w angielskie wersji językowej, przyznam szczerze że nie testowałem komponentu w wersji angielskiej, co prawda plik taki istnieje ale zawiera polskie teksty. Problem dotyczy błędnych ścieżek do tego pliku - sprawę poprawię w kolejnej wersji komponentu.
Jeżeli używasz języka angielskiego w joomla po prostu zmień ścieżki w podanych liniach pliku admin.basicschool.php.
Natomiast gdy zmienisz w konfiguracji joomla opcję językową na PL błędy nie będą generowane.
Oki już działa - e katalogu language nie miałem żadnych plików z językami po ich dograniu wszystko śmiga aż miło!
Dzieki - Pozdrawiam

R&R
28-03-2008, 17:06
To co mam konkretnie poprawić, żeby się wyświetlały zakładki, bo tak to ten komponent nie zupełnie spełnia swoją rolę?

Chyba się źle zrozumieliśmy - sugeruję że już sam wcześniej dokonałeś modyfikacji komponentu lub joomla powodującej taki błąd



Czy zakładki wyświetlają się zawsze nawet jak nie ma ocen i czy ogłoszenia są w specjalnej zakładce, może jakiś zrzut ekranu, żebym wiedział jak to chociaż wygląda :)

Standardowo powinny się wyświetlac zakładki: semestrów 1 i 2, frekwencji oraz dodatkowo zależnie od ustawień konfiguracji jeszcze zakładki planu lekcji i ogłoszeń. Zakładki semestrów powinny byc widoczne niezależnie od tego czy były wpisane jakiekolwiek oceny.



No i działa ale nie w IE 7 w innych przegladarkach działa ale zakładki wyświetlane są jedna pod drugą.

W mojej instalacji kolejne zakładki pojawiają się niezależnie od tego czy używam firefoxa, operę, czy IE6 lub IE 7.
A swoją drogą - czy panel admina i zakładki np. w konfiguracji komponentu widoczne są prawidłowo?

marcinmg
29-03-2008, 18:21
Problem rozwiązany powodem był szablon e108, konkretnie plik stylu układu graficznego pokrewny j107 nie powoduje tego błędu.

Cahir
02-04-2008, 14:01
Witam,

Czy istnieje możliwość dodania do skali wpisywanych ocen skrótu 'nb' (nieobecny) lub proszę napisać w którym pliku znajdują się oceny w celu zmodyfikowania ww.

Pozdrawiam

Wojtek

R&R
03-04-2008, 18:00
Witam,

Czy istnieje możliwość dodania do skali wpisywanych ocen skrótu 'nb' (nieobecny) lub proszę napisać w którym pliku znajdują się oceny w celu zmodyfikowania ww.
W pliku bs.jscripts.php w okolicy linii 500 jest wpisana zmienna: markallow="123456+-";
Dodaj na końcu Twój dwuliterowy kod "nb".


edit [16.04.2008]:
Przygotowałem kolejną wersję komponentu, którą oznaczyłem jako 2.1beta (nie do końca przetestowałem komponent w przypadku aktualizacji z wcześniejszych wersji).
W nowej wersji dokonano następujących zmian:
- wprowadzono nowy panel umożliwiający porównanie i podgląd danych statystycznych poszczególnych klas w zakresie średniej ocen i frekwencji
- dodano opcję statystyki liczby odwiedzin uczniów i rodziców do indywidualnej karty ucznia
- w panelu frekwencji dodano możliwość odznaczenia pojedynczej lekcji jako nieprzeprowadzonej
- zmieniono strukturę plików komponentu - w przypadku aktualizacji zalecane jest skorzystanie z paczki instalacyjnej UPDATE

W pliku UPDATE.php zawarto informacje o sposobie aktualizacji komponentu z wcześniejszych wersji komponentu.

paczki instalacyjne do pobrania tutaj (http://forum.joomla.pl/showpost.php?p=62007&postcount=1)

waldemdy
17-04-2008, 11:10
Okazuje się, że aktualizacja do najnowszej wersji przebiegła bez problemów. Baza doskonale się zaktualizowała. Komponent działa bez problemów, a nowości są jak najbardziej wskazane i przydatne. We wskazanym pliku bs.jscripts.php proponuję na stałe dopisac zw (dotyczy to np. w-fu), nb czy np. U mnie po dopisaniu śmiga, że hej...

iros
18-04-2008, 12:18
jest pięknie. Coraz bardziej mnie osobiście ten komponent odpowiada. Szczególne dzięki za statystyki logowania i odznaczanie nieprzeprowadzonych lekcji.
Superrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!

iros
18-04-2008, 13:22
Pochwaliłem i niestety...

Po zdefiniowaniu grup uczniów we frekwencji wywaliło coś takiego
http://www.liceum.org.pl/files/blad.jpg

Jakieś sugestie??

Te warningi pojawiają się u osób przypisanych do grupy 2. Chociaż nie we wszystkich dniach.

R&R
18-04-2008, 16:00
Pochwaliłem i niestety...
Po zdefiniowaniu grup uczniów we frekwencji wywaliło coś takiego
.....
Jakieś sugestie??
Te warningi pojawiają się u osób przypisanych do grupy 2. Chociaż nie we wszystkich dniach.

Chyba wynika to z faktu, że w Twoim planie lekcyjnym, mimo że dzielisz godziny lekcyjne na grupy przedmiotowe znakiem ' / ' to po tym znaku nie zawsze jest wpisana nazwa przedmiotu - właśnie dla grupy 2 :).
Odpisz proszę, czy rzeczywiście o to chodzi.

iros
21-04-2008, 11:16
Rzeczywiście pojawia się to wtedy, gdy pierwsza grupa ma zajęcia a druga w tym czasie ma wolne, albo przychodzi do szkoły godzinę później, albo z niej wcześniej wychodzi.

R&R
21-04-2008, 21:12
Rzeczywiście pojawia się to wtedy, gdy pierwsza grupa ma zajęcia a druga w tym czasie ma wolne, albo przychodzi do szkoły godzinę później, albo z niej wcześniej wychodzi.
Ok! sprawę rozwiążę pod koniec tygodnia - niestety aktualnie nie mam czasu :)

edit:
W załączniku przedstawiam zmodyfikowane pliki do wersji 2.1, które należy nadpisać:

iros
29-04-2008, 09:24
Witam.
Po pierwsze dzięki za poprawki teraz działa wszystko oki. Pokazują się takie ładne kłódeczki.
Po drugie mam pytanko.
Zbliżają się matury i w szkołach ponadgimnazjalnych zmiany planów. I tego dotyczy moje pytanie.
Czy po wprowadzeniu planu lekcji, w menedżerze klas, we frekwencji zapamięta do tego momentu stary plan, czy całą frekwencję przerobi według nowego planu?

R&R
29-04-2008, 18:45
Witam.
Po pierwsze dzięki za poprawki teraz działa wszystko oki. Pokazują się takie ładne kłódeczki.

Właśnie się zorientowałem że w paczce z poprawką nie dodałem zmodyfikowanego pliku absence.css dla frekwencji, zatem załączam go teraz.


Po drugie mam pytanko.
Zbliżają się matury i w szkołach ponadgimnazjalnych zmiany planów. I tego dotyczy moje pytanie.
Czy po wprowadzeniu planu lekcji, w menedżerze klas, we frekwencji zapamięta do tego momentu stary plan, czy całą frekwencję przerobi według nowego planu?
Jeżeli frekwencja zostanie zapisana z daną wersją planu, to liczba obecności i nieobecności oraz spóźnień za te dni będzie zapisana zgodnie z tą wersją planu, czyli również dane statystyczne za te dni będą zgodne z tą wersją planu i tak pozostaną niezależnie od zmian planu lekcji.
Natomiast prezentacja graficzna w panelu frekwencji bazuje na aktualnie wprowadzonym planie. Zatem po zmianie planu lekcji prezentacja graficzna godzin lekcyjnych oraz obecności i nieobecności z dni, które zapisano z poprzednią wersją planu, nie będzie odpowiadać rzeczywistości.
Jednak kolejne dni frekwencji można bez przeszkód zapisać z nowym planem lekcyjnym - dane statystyczne będą prawidłowo sumowane.

Aby uniezależnić prezentację graficzną frekwencji od zmian planu lekcji trzebaby zapisywać plan lekcji za każdy dzień roku szkolnego, a to spowodowałoby chyba znaczny przyrost bazy danych.
.

mahony
15-05-2008, 16:33
1. Czy jest możliwe usunięcie zakładki z frekwencją w przypadku gdy nie będzie się wpisywać nieobecności.
2. Czy można zmienić tytuł MENEDŻER SZKOLNY na jakiś inny.
3. Czy można zmienić tekst informujący, żeby kontaktować się z wychowawcą w razie zmiany PINu. Jestem jedyną osobą w szkole, która zajmuje się dzienniczkiem. Nie chcę, żeby rodzice biegali do wychowawców.
Jeśli jest to możliwe - jak to zrobić?

R&R
15-05-2008, 20:00
1. Czy jest możliwe usunięcie zakładki z frekwencją w przypadku gdy nie będzie się wpisywać nieobecności.

Masz na myśli zakładkę z frekwencją od frontu ?
Nie przewidziałem takiej opcji - musisz zmodyfikować plik basicschool.html.php. Spróbuj usunąć lub "zakomentować" linie od 263 do 299


2. Czy można zmienić tytuł MENEDŻER SZKOLNY na jakiś inny.
3. Czy można zmienić tekst informujący, żeby kontaktować się z wychowawcą w razie zmiany PINu. Jestem jedyną osobą w szkole, która zajmuje się dzienniczkiem. Nie chcę, żeby rodzice biegali do wychowawców.
Jeśli jest to możliwe - jak to zrobić?
Wszystkie teksty można zmienić w plikach językowych w katalogu language.

marcin_m
22-05-2008, 00:03
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, jestem tu poraz pierwszy.

Chciałem się Was zapytać co robicie jest w danej szkole zamiast ocen są punkty nie pozostaje nic innego jak tylko przeliczanie? :)

Swoją drogą zacząłem testować dopiero ten komponent i muszę przyznać panie Ryszardzie zrobił pan kawał dobrej roboty :)

Dziś powiedziałem w paru klasach że przymierzamy się do instalacji dzienniczka na nowej stronie szkoły, możecie siebie wyobrazić jaki był popłoch .. :) wcale się nie dziwię rodzicie bedą kontorolwali swe pociech można powiedziec 24h

Wywiązała się też dyskusja czy jeśli bedzie taki dzinniczek to jak zabezpieczyc dane tam zawarte, no a z drugiej strony "wywaidówki" czy przejdą do historii? :)

ps. gdzie moge znaleźć najbardziej aktualną wersję komponentu bo widzę że jestem do tyłu..

JasDa
22-05-2008, 01:31
Czy ten komponent będzie działał pod 1.5.3?? i co więcej czy można spodziewać się tego w innym niż polski języku?? A co za tym idzie dostosowanym do innych niż polskie oceny?? Proszę o odpowiedź, przydał by mi się taki moduł ale mieszkam za granicą.

JasDa
22-05-2008, 01:35
Czy ten komponent będzie działał pod 1.5.3?? i co więcej czy można spodziewać się tego w innym niż polski języku?? A co za tym idzie dostosowanym do innych niż polskie oceny?? Proszę o odpowiedź, przydał by mi się taki moduł ale mieszkam za granicą.

Może coś źle robię ale nie mogę tego pod 1.5.3 zainstalować. Chcę zaproponować to szkole mojego dziecka, nie jestem nauczycielem więc nie wiem jeszcze jak oceny tu w Anglii będą wyglądały (skala ocen), ale chciałbym im podsunąć ten pomysł, bo ich strona to pojedyńczy dokument html z odnośnikami do pdf'ów. (superek, bardzo wyszukana.) Mój syn pójdzie do szkoły we wrześniu to mam jeszcze trochę czasu.

crazyluki
22-05-2008, 01:53
komponent został napisany pod joomla 1.0 i raczej tylko na Nim będzie działać.

1.5.x można w trybie legacy próbować -ale raczej bez większych szans:)

JasDa
22-05-2008, 02:04
komponent został napisany pod joomla 1.0 i raczej tylko na Nim będzie działać.

1.5.x można w trybie legacy próbować -ale raczej bez większych szans:)

Osobiście jestem całkowitym laikiem i komponentów tworzeniem pewnie nigdy się nie będę zajmował, ale może warto byłoby pomyśleć o stworzeniu wersji dla 1.5.x przecież joomla idzie do przodu i raczej nie będzie powrotu do tego co było. Poza tym z tego co tu czytam to wielu ludzi uważa ten komponent za bardzo przydatny, więc będą chcieli go używać kiedy przejdą na nowszą joomlę.
Takich komponentów najpierw szukałem na joomla.org i tam tego komponentu nie mogłem znaleźć, może warto go przerobić na angielski i tam zarzucić może ktoś to pociągnie i zrobi to dla 1.5.x za was

JasDa
22-05-2008, 02:05
komponent został napisany pod joomla 1.0 i raczej tylko na Nim będzie działać.

1.5.x można w trybie legacy próbować -ale raczej bez większych szans:)

Próbowałem w Legacy1.0, nie działa.

crazyluki
22-05-2008, 02:06
czymże jest joomla 1.5 lepsza od 1.0?
autor będzie chciał to zrobi wersję na 1.5.x. Nie ma co go poganiać.

JasDa
22-05-2008, 02:10
Usunąłem niepotrzebny cytat - zwiastun

Nie widziałem komponentu , ale z tego co piszą inni odwaliłeś kawał dobrej roboty,chwała Ci za to, niewielu jest ludzi którzy robią takie rzeczy non profit.
Mam pytanko czy w jakiejkolwiek przyszłości przewidujesz zrobienie wersji pod joomla 1.5.x?? jeśli tak to kiedy?

JasDa
22-05-2008, 02:15
czymże jest joomla 1.5 lepsza od 1.0?
autor będzie chciał to zrobi wersję na 1.5.x. Nie ma co go poganiać.

Nie poganiam. to tylko pytanie czy w ogóle taki plan jest, czy warto czekać, czy może trzeba zainstalować 1.0.x i się zamknąć.
Nie będę się popisywał wiedzą na ten temat bo jestem laikiem, ale kiedyś czytałem jakiś artykuł o tym dlaczego przeskoczono tyle numerów, i jest to aplikacja o wiele bardziej przemyślana, bezpieczniejsza itd, itp.
Poza tym jeśli by 1.0.x była taka bez wad to po co tworzona była by wersja 1.5.x

crazyluki
22-05-2008, 02:33
radzę instalować na 1.0 i nie czekać na 1.5:)
i staraj się nie pisać posta pod postem:)

R&R
22-05-2008, 13:58
Czy ten komponent będzie działał pod 1.5.3?? i co więcej czy można spodziewać się tego w innym niż polski języku?? A co za tym idzie dostosowanym do innych niż polskie oceny?? Proszę o odpowiedź, przydał by mi się taki moduł ale mieszkam za granicą.
1. Obecna wersja komponentu nie jest przeznaczona na Joomla 1.5.x. Nie instaluje się nawet w trybie Legacy, co prawda sam fakt instalacji można rozwiązać drobną modyfikacją skryptu ale tego nie zrobię ponieważ po instalacji i tak w komponencie nie będą prawidłowo funkcjonować wszystkie opcje.
2. Zainteresowanych informuję, że planuję przystosowanie komponentu na Joomla 1.5 ale z pewnością nie będzie to szybciej niż we wrześniu :)
3. Niestety nie podejmę się tłumaczenia komponentu na inne wersje językowe. Poza tym sądzę, że wystąpiłyby również trudności w dostosowaniu systemu oceniania.


Chciałem się Was zapytać co robicie jest w danej szkole zamiast ocen są punkty nie pozostaje nic innego jak tylko przeliczanie? :)

W tej chwili w komponencie jest jeden system ocen - standardowy sześciostopniowy - w tej kwestii raczej nie planuję zmian


Wywiązała się też dyskusja czy jeśli bedzie taki dzinniczek to jak zabezpieczyc dane tam zawarte ...

Zawsze można korzystać z połączeń szyfrowanych, natomiast zabezpieczenie samej bazy danych - no cóż to już zależne jest od hostingu z jakiego będzie się korzystać.
Co do zabezpieczeń samego komponentu to dokładam starań aby był bezpieczny, ale niestety nie mogę dać żadnych gwarancji...


ps. gdzie moge znaleźć najbardziej aktualną wersję komponentu bo widzę że jestem do tyłu..
Aktualnie najnowsza wersja komponentu basichool dostępna jest tutaj (http://forum.joomla.pl/showpost.php?p=62007&postcount=1)

gim2ost
25-05-2008, 21:32
Podczas uzupełniania kalendarza wyskakuje błąd.
Błędny format dat terminów semestrów! rerere.
W czym może tkwić problem?

R&R
26-05-2008, 17:07
Podczas uzupełniania kalendarza wyskakuje błąd.
Błędny format dat terminów semestrów! rerere.
W czym może tkwić problem?
Datę w tych polach należy uzupełnić w formacie: rrrr-mm-dd
tak jak standardowo wstawiana jest z podręcznego kalendarza.
Oczywiście trzeba jeszcze zwrócić uwagę aby daty dotyczące terminów od ... do ... były prawidłowo określone w czasie - data w pierwszym polu nie może być późniejsza od daty w polu następnym :)

gim2ost
26-05-2008, 21:01
Dziękuję, działa.

Data wstawiana z podręcznego kalendarza ma format dd-mm-rrrr
Dlatego nie działało.

posylus
30-07-2008, 17:22
Dzień dobry, przy okazji witam wszystkich - mój pierwszy raz :)

Bardzo chciałbym zaadoptować ten komponent do szkoły językowej. W związku z tym mam parę pytań:
1. Czy jest szybka możliwość zmiany ocen na punkty (np. do 100, lub 50) ? - wiem że autor nie przewiduje, ale czy dałoby radę to przerobić samemu...?
2. Czy jest możliwość wyłączenia "zachowania", wystarczają mi same przedmioty?
3. Jak poradzić sobie z problemem frekwencji, kiedy zajęcia nie są przez cały tydzień - wpisałem wprawdzie w inne dni znaki "", ale czy można tak zrobić, że po nie wpisaniu w plan zajęć na dany dzień, w zakładce danej klasy (frekwencji) dane dni wypadają i nie są wyświetlane?
4. Czy można zmienić ilość ocen na przedmiot w semestrze z 25 do np. 60 ?
5. Czy jest możliwość dodania opisu do stawianych ocen (sprawdzian, pytanie, itp) lub ewentualnie dodać dodatkowe wyróżnione oceny (np. test semestralny, roczny...)
PS. Pytanie odnośnie gratyfikacji za kawał dobrej roboty...

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc...

inkos
30-07-2008, 17:51
Nie jestem autorem ale postaram się odpowiedzieć w wielkim skrócie na kilka punktów:
1. Da się samemu ale wymaga to wiele pracy w przebudowe kodu. To nie jest praca na chwilkę tylko trzeba trochę przysiąść.
4. Co do tego punktu to autor udzieli juz gdzies na tym forum odpowiedzi.
5. Raczej możliwe ale wymaga dość duzych modyfikacji komponentu.

R&R
12-08-2008, 19:56
Bardzo chciałbym zaadoptować ten komponent do szkoły językowej. W związku z tym mam parę pytań:
1. Czy jest szybka możliwość zmiany ocen na punkty (np. do 100, lub 50) ? - wiem że autor nie przewiduje, ale czy dałoby radę to przerobić samemu...?
2. Czy jest możliwość wyłączenia "zachowania", wystarczają mi same przedmioty?
3. Jak poradzić sobie z problemem frekwencji, kiedy zajęcia nie są przez cały tydzień - wpisałem wprawdzie w inne dni znaki "", ale czy można tak zrobić, że po nie wpisaniu w plan zajęć na dany dzień, w zakładce danej klasy (frekwencji) dane dni wypadają i nie są wyświetlane?
4. Czy można zmienić ilość ocen na przedmiot w semestrze z 25 do np. 60 ?
5. Czy jest możliwość dodania opisu do stawianych ocen (sprawdzian, pytanie, itp) lub ewentualnie dodać dodatkowe wyróżnione oceny (np. test semestralny, roczny...)

Witam po urlopie!

1. Możliwość zawsze jest jednak co do "szybkości" mam poważne obawy. Co prawda kilka razy podchodziłem do sprawy, jednak nigdy nie wystarczyło chęci aby zgłębić temat i dostosować komponent do systemu punktowego.
Kilka osób zwracało się do mnie w tej sprawie jednak w każdym przypadku system ocenia trochę się różnił i prawdę mówiąc nie miałem pomysłu na rozwiązanie, które byłoby wystarczająco funkcjonalne i uniwersalne.
Może przedstawisz Swój system punktowego oceniania (może być na PW)
2. Nie przewidziałem takiej opcji w konfiguracji - jednak zakładając, że wystarczy Ci, że pozycja oceny zachowania nie będzie prezentowana po stronie frontowej Joomla, tj. dla logujących się uczniów, to podpowiem że możesz zakomentować lub usunąć linie 144-149 i 210-215 w pliku basicschool.html.php v.2.1. Natomiast po stronie administracyjnej po prostu nie będziesz wypełniać tych pozycji.
3. W tym przypadku niestety nie pomogę - z założenia komponent jest dla szkół podstawowych i gimnazjum - chociasz wiem, że jeszcze przynajmniej jedna szkoła średnia z niego korzysta :) W każdym razie tam gdzie jest pięcio dniowy sytem nauki. W obecnej wersji komponentu na podstawie sporządzonego planu lekcji generowane sa statystyki frekwencji uczniów, aby dostosować komponent dla Twoich potrzeb trzeba gruntownie przebudować ten panel - tj zmodyfikować plik bs.absence.php
4. Rozwiązanie które zastosowałem do wpisywania ocen w pojedynczych komórkach zajmuje sporo miejsca na ekranie z najczęściej używaną rozdzielczością 1024x768 a dodanie jeszcze 20 czy 40 komórek w wierszu spowoduje konieczność przewijania w poziomie ( co dla mnie osobiście jest niedopuszczalne) i znacznie obciąży serwery podczas generowania strony. Po konsultacjach z kilkoma nauczycielami wybraliśmy optymalną liczbę 25 ocen. Jeżeli mimo wszystko chciałbyś zmodyfikować to sprawa dotyczy pliku bs.newmark.php.
5. Dwuliterowy skrót opisu oceny można wpisać dla każdej kolumny w panelu wpisywania ocen w nagłówku tabeli w dwuliterowym skrócie. Wiem że niektórzy nauczyciele wpisują np. s1, k1 tj. sprawdzian 1, kartkówka 1 itp.
Co prawda w obecnej wersji brak możliwości opisu tych skrótów i opis ocen nie jest prezentowany po stronie frontowej dla logującego się ucznia.
Możliwe, że zmodyfikuję komponent w tym temacie.

Reasumując: kod komponentu jest otwarty i każdy może zmodyfikować i dostosować go dla swoich potrzeb - oczywiście z zachowaniem warunków licencji.
Obecnie jestem w trakcie przygotowania wersji komponentu dla Joomla 1.5.x. i chociaż prace są już znacznie zaawansowane to niestety chyba nie zdążę na 1 września - to informacja dla tych którzy pytali mnie w tej sprawie.
pozdrawiam

Bazyl
20-08-2008, 10:29
Witam,

Właśnie znalazłem Twój komponent :)- jestem z tego powodu przeszczęśliwy, gdyż buduję stronę dla trzecioklasistów. Mam co prawda J1.5, ale już instaluję starą wersję w subdomenie.

Pozdrawiam, P.http://forum.joomla.pl/images/icons/icon14.gif

laserek
27-08-2008, 15:25
Witam, proszę o podanie w jaki sposób mozna rozpocząć nowy rok szkolny korzystając z tych samych danych dotyczących uczniów przejście np z klasy 2 do 3, danych nauczycieli itp. chodzi o rozpoczęcie nowego roku bazując na wprowadzonych danych w poprzednim roku, z góry wielkie dzieki, pozdrawiam

R&R
27-08-2008, 19:54
Witam, proszę o podanie w jaki sposób mozna rozpocząć nowy rok szkolny korzystając z tych samych danych dotyczących uczniów przejście np z klasy 2 do 3, danych nauczycieli itp. chodzi o rozpoczęcie nowego roku bazując na wprowadzonych danych w poprzednim roku, z góry wielkie dzieki, pozdrawiam
Patent jest taki: zmieniasz nazwę danej klasy np. z 1 na 2, z 2 na 3 itd.
Uczniowie i nauczyciele są dalej zapisani do danej klasy mimo zmiany nazwy.
Natomiast w przypadku niepromowania jakiegoś ucznia do kolejnej klasy należy już indywidualnie przypisać go do właściwej klasy.
Tym sposobem na początku roku szkolnego konieczne jest wpisanie tylko danych klasy 1.
Oczywiście pozostaje jeszcze konieczność wyczyszczenia bazy ocen.

mirrr
01-09-2008, 22:46
Witam wszytskich użytkowników tego bardzo dobrego komponentu (brawa dla autora).
Postanowiłem go wdrożyć u siebie w szkole, ale zatrzymałem się na etapie wprowadzania planu lekcji. Chodzi mi konkretnie o "rozkład godzin lekcyjnych obowiązujący w szkole" w jakim formacie wpisywać godziny zajęć? Wprowadzenie kropki nic nie daje - kropka "usuwa się" :( a w planie lekcji użytkownika wygląda to np. tak: od 800 do 845.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Proszę o wsparcie.

Pozdrawiam,
Mirrr

R&R
02-09-2008, 17:55
... "rozkład godzin lekcyjnych obowiązujący w szkole" w jakim formacie wpisywać godziny zajęć? Wprowadzenie kropki nic nie daje - kropka "usuwa się" :( a w planie lekcji użytkownika wygląda to np. tak: od 800 do 845.

Spróbuj dwukropek np 8:00 - 8:45 :)

mirrr
02-09-2008, 19:41
Spróbuj dwukropek np 8:00 - 8:45 :)

Banalne, serdeczne dzięki, dwukropek pomógł - wdrażam dalej ;)

angel
10-09-2008, 23:09
Mam problem z zapisywaniem ocen. Przy wpisaniu 2 uczniów w danej klasie jest ok, ale przy 10 osobach nie dość że nie można niczego zapisać to wyrzuca mnie z panelu admin. joomlaJak to rozwiązać, albo co mam źle ustawione???

R&R
11-09-2008, 22:43
Mam problem z zapisywaniem ocen. Przy wpisaniu 2 uczniów w danej klasie jest ok, ale przy 10 osobach nie dość że nie można niczego zapisać to wyrzuca mnie z panelu admin. joomlaJak to rozwiązać, albo co mam źle ustawione???
Prawdopodobnie związane jest to z ograniczeniami Twojego serwera na którym znajduje się Joomla
Ktoś z użytkowników zgłaszał podobny problem w którymś z tematów dot. komponentu. o ile sobie przypominam problem dotyczył ograniczenia w php liczby zmiennych.
Rozwiązanie, które przyjąłem w komponencie do wpisywania ocen w każdej komórce oddzielnie wymaga niestety pewnych zasobów

gim2ost
16-09-2008, 15:45
Nie można drukować listy uczniów, wykazu ocen. Zarówno nauczyciel jak i administrator.
Otrzymuje komunikat
The requested URL /administrator/components/com_basicschool/printpdf/tmp.7800e7b53e87e6c7983c2c465b3ee3fa.pdf was not found on this server.
Co jest nie tak?
M. Kala.

Qtuzow
17-09-2008, 18:18
Nie można drukować listy uczniów, wykazu ocen. Zarówno nauczyciel jak i administrator...

Mam podobny problem, tylko że po naciśnięciu DRUKUJ zamiast wywołania pliku printpdf.php z odpowiednimi opcjami, przeglądarka internetowa na siłę chce mnie przenieść do pliku index.php, którego przecież nie ma w katalogu printpdf.

R&R
17-09-2008, 19:07
Nie można drukować listy uczniów, wykazu ocen. Zarówno nauczyciel jak i administrator.
Otrzymuje komunikat
The requested URL /administrator/components/com_basicschool/printpdf/tmp.7800e7b53e87e6c7983c2c465b3ee3fa.pdf was not found on this server.

Sprawdź proszę, czy po naciśnięciu drukuj we wskazanym katalogu na Twoim serwerze www znajduje się plik ....pdf. sprawdzenia dokonaj zaraz po próbie generowaniu wydruku bez przeładowania strony ( po przeładowaniu pliki są kasowane).
Jeżeli takiego pliku nie będzie to prawdopodobnie ustawione atrybuty nie pozwalają na zapis plików w tym katalogu.
Problem może być również związany z instalacją joomli w podkatalogu domeny głównej i błędną ścieżką do pliku pdf.

Mam podobny problem, tylko że po naciśnięciu DRUKUJ zamiast wywołania pliku printpdf.php z odpowiednimi opcjami, przeglądarka internetowa na siłę chce mnie przenieść do pliku index.php, którego przecież nie ma w katalogu printpdf.
A jest plik printpdf.php ? czy wyświetla się okno do wydruku ? jaki przeglądarka zgłasza błąd ?


Zakładam że w obydwu przypadkach sprawa dotyczy wersji 2. komponentu,
nie wiem też czy po aktualizacji czy też nowa instalacja.

historikus
17-09-2008, 20:21
Witam Po zainstalowaniu komponentu w wersji 2.1b na stronie szkoły i pierwszych testach zauważyłem pewne problemy i nie bardzo wiem, co z nimi zrobić. Może ktoś ma już pomysł, jak im zaradzić?

Załóżmy hipotetyczną sytuację, że klasa liczy 20 osób. 15 osób to dziewczyny, 5 osób to chłopaki. Wszystkie osoby w klasie uczą się języka angielskiego natomiast jeśli chodzi o drugi język obcy to 12 osób wybrało naukę języka niemieckiego a 8 języka rosyjskiego. (tak bywa u nas rzeczywiście). Założeń ciąg dalszy. W poniedziałek na pierwszej godzinie chłopcy mają WF a dziewczyny fizykę. Na drugiej godzinie grupa języka niemieckiego ma wybrany przez siebie język, analogicznie jest z grupą rosyjską. Na trzeciej godzinie klasa ma informatykę z podziałem na dwie grupy.

Przy edycji uczniów w klasie przy edytowaniu ucznia mam opcję przypisania go do pierwszej lub drugiej grupy w klasie. Problem polega na tym, że uczniowie zostają przypisani do danej grupy "na sztywno" a grupy nie mają takiego samego składu na wszystkich przedmiotach. Na WF grupa I (dziewczyny ) liczy przecież 15 osób a druga (chłopcy) 5 osób. Na drugiej godzinie grupa I (uczący się j. niemieckiego) liczy 12 osób a grupa 2 (j.rosyjski) tylko 8 osób. Jeszcze inaczej podział wygląda np. na informatyce gdzie klasa dzieli się dokładnie po połowie. W związku z tym plan lekcji przypisany do ucznia jest niezgodny ze stanem faktycznym. Dodatkowo pojawiają się problemy z wpisywaniem frekwencji bo jest ona powiązana z jego planem.

Na przykład Jasio przypisany do grupy pierwszej według edytowanego planu ma na przykład w środę na pierwszej lekcji WF ale to nie prawda bo na WF pierwszą grupę tworzą dziewczyny. Gdyby Jasiu był w srodę nieobecny powinienem mu we frekwencji zapisać również nieobecność na WF dziewcząt. Powiedzmy, że w czwartek na 7 lekcji WF mają z kolei chłopcy (grupa 2), Jasiu zwiał na wagary ale nie można mu zaznaczyć nieobecności bo według planu Jasiu nie powinien mieć wtedy lekcji (przecież jest w grupie pierwszej).
W efekcie statystyki dotyczące frekwencji Jasia są niezgodne ze stanem faktycznym.
Problem drugi. Jeśli z dwudziestu osób w mojej klasie dwie nie chodzą na religię i zaznaczyłem to przy ich edycji to i tak są one uwzględniane przy statystyce frekwencji na tym przedmiocie. Jeśli na przykład w środę, kiedy odbyła się lekcja religii obecni byli na niej wszyscy uczniowie system pokazuje w module frekwencji, że tego dnia na religii absencja wynosiła 0 a obecnych było 20 osób. W efekcie wpływa to na globalną ilość godzin w klasie i też fałszuje statystyki.
Zauważyłem również, że po wpisaniu oceny nauczyciel nie może jej już usunąć a co najwyżej zastąpić inną. Co zrobić w przypadku wpisu pomyłkowego?. "Klepnąłem" uczniowi ocenę ze sprawdzianu, na którym nie był?
Pozdrawiam serdecznie
H.

Qtuzow
17-09-2008, 20:26
Problem dotyczy wersji 1.1 BS. Wyłączyłem swoje komunikaty błędów i mam cosik takiego w otwartym okienku: The requested URL /edziennik/administrator/components/com_basicschool/printpdf/index.php was not found on this server czyli znowu szuka przeglądarka pliku, którego nie powinna. Joomla nie jest rzeczywiście zainstalowana w katalogu głównym. Oczywiście plik printpdf.php jest na serwerze. To jest nowa instalacja BS 1.1.

R&R
17-09-2008, 22:32
[...]
Załóżmy hipotetyczną sytuację, że klasa liczy 20 osób. 15 osób to dziewczyny, 5 osób to chłopaki. Wszystkie osoby w klasie uczą się języka angielskiego natomiast jeśli chodzi o drugi język obcy to 12 osób wybrało naukę języka niemieckiego a 8 języka rosyjskiego. (tak bywa u nas rzeczywiście). Założeń ciąg dalszy. W poniedziałek na pierwszej godzinie chłopcy mają WF a dziewczyny fizykę. Na drugiej godzinie grupa języka niemieckiego ma wybrany przez siebie język, analogicznie jest z grupą rosyjską. Na trzeciej godzinie klasa ma informatykę z podziałem na dwie grupy.

Przy edycji uczniów w klasie przy edytowaniu ucznia mam opcję przypisania go do pierwszej lub drugiej grupy w klasie. Problem polega na tym, że uczniowie zostają przypisani do danej grupy "na sztywno" a grupy nie mają takiego samego składu na wszystkich przedmiotach. Na WF grupa I (dziewczyny ) liczy przecież 15 osób a druga (chłopcy) 5 osób. Na drugiej godzinie grupa I (uczący się j. niemieckiego) liczy 12 osób a grupa 2 (j.rosyjski) tylko 8 osób. Jeszcze inaczej podział wygląda np. na informatyce gdzie klasa dzieli się dokładnie po połowie. W związku z tym plan lekcji przypisany do ucznia jest niezgodny ze stanem faktycznym. Dodatkowo pojawiają się problemy z wpisywaniem frekwencji bo jest ona powiązana z jego planem.

Na przykład Jasio przypisany do grupy pierwszej według edytowanego planu ma na przykład w środę na pierwszej lekcji WF ale to nie prawda bo na WF pierwszą grupę tworzą dziewczyny. Gdyby Jasiu był w srodę nieobecny powinienem mu we frekwencji zapisać również nieobecność na WF dziewcząt. Powiedzmy, że w czwartek na 7 lekcji WF mają z kolei chłopcy (grupa 2), Jasiu zwiał na wagary ale nie można mu zaznaczyć nieobecności bo według planu Jasiu nie powinien mieć wtedy lekcji (przecież jest w grupie pierwszej).
W efekcie statystyki dotyczące frekwencji Jasia są niezgodne ze stanem faktycznym.

Tak jest w istocie - niestety aktualna wersja komponentu nie uwzględnia podziału na grupy przedmiotowe dla różnych przedmiotów oddzielnie
No cóż jest to tylko darmowy skrypcik który każdy może zmodyfikować dla swoich potrzeb :)


Problem drugi. Jeśli z dwudziestu osób w mojej klasie dwie nie chodzą na religię i zaznaczyłem to przy ich edycji to i tak są one uwzględniane przy statystyce frekwencji na tym przedmiocie. Jeśli na przykład w środę, kiedy odbyła się lekcja religii obecni byli na niej wszyscy uczniowie system pokazuje w module frekwencji, że tego dnia na religii absencja wynosiła 0 a obecnych było 20 osób. W efekcie wpływa to na globalną ilość godzin w klasie i też fałszuje statystyki.

Taka sytuacja została uwzględniona i w mojej instalacji nie ma z tym problemu. Absencja w tym wypadku powinna rzeczywiście wynosić 0 natomiast liczba obecnych jest pomniejszona o uczniów, którzy na ten przedmiot nie uczęszczają. Dodatkowo na siatce godzin dla tych uczniów przedmioty powinny być zaznaczone ikoną "kłódeczki".


Zauważyłem również, że po wpisaniu oceny nauczyciel nie może jej już usunąć a co najwyżej zastąpić inną. Co zrobić w przypadku wpisu pomyłkowego?. "Klepnąłem" uczniowi ocenę ze sprawdzianu, na którym nie był?
Faktycznie, nie można zapisać danych w przypadku gdy z danego przedmiotu nie wpisano żadnych ocen żadnemu uczniowi z klasy - czyli także gdy usuwa się jedyną wpisaną ocenę (poprawię w kolejnej wersji)
W każdym razie, zawsze ocenę można usunąć edytując oceny danego ucznia - wejście z panelu podglądu wszystkich ocen


Problem dotyczy wersji 1.1 BS. Wyłączyłem swoje komunikaty błędów i mam cosik takiego w otwartym okienku: The requested URL /edziennik/administrator/components/com_basicschool/printpdf/index.php was not found on this server czyli znowu szuka przeglądarka pliku, którego nie powinna. Joomla nie jest rzeczywiście zainstalowana w katalogu głównym. Oczywiście plik printpdf.php jest na serwerze. To jest nowa instalacja BS 1.1.
Zatem proponuję aktualizację do wersji 2. :)
Jak wspomniałem na początku wątku, niestety nie będę poprawiał wersji 1. komponentu ;)

gim2ost
18-09-2008, 07:18
Dziękuję za sugestie. Problem rozwiązałem. Okazało się, że przyczyną braku możliwości drukowania było odinstalowanie komponentu Docman. Po ponownym doinstalowaniu wszystko dział jak powinno.

Qtuzow
18-09-2008, 19:36
Zainstalowałem najnowszą wersję BS 2.1b, ale problem nadal występuje. Chociaż 2 razy udało mi się zapisać pdf-y z ocenami, ale po ponownym włączeniu kompa znowu przeglądarka chce mnie na siłę przenieść do index.php. Zgłosiłem problem do pomocy technicznej usługodawcy u którego mamy wykupiony serwer WWW, ale nic mi nie pomogli, bo im plik pdf się utworzył (nawet mi go wysłali). Czyżby problem tkwił w ustawieniach serwera?

R&R
19-09-2008, 17:54
Dziękuję za sugestie. Problem rozwiązałem. Okazało się, że przyczyną braku możliwości drukowania było odinstalowanie komponentu Docman. Po ponownym doinstalowaniu wszystko dział jak powinno.
Hmm... komponent basicschool nie jest powiązany z komponentem docman. jednak możliwe że komponent docman zmienił atrybuty dostępu do katalogów...

Zainstalowałem najnowszą wersję BS 2.1b, ale problem nadal występuje. Chociaż 2 razy udało mi się zapisać pdf-y z ocenami, ale po ponownym włączeniu kompa znowu przeglądarka chce mnie na siłę przenieść do index.php. Zgłosiłem problem do pomocy technicznej usługodawcy u którego mamy wykupiony serwer WWW, ale nic mi nie pomogli, bo im plik pdf się utworzył (nawet mi go wysłali). Czyżby problem tkwił w ustawieniach serwera?
Zatem czasami działa i czasami nie działa... piszesz po resecie kompa nie działa tzn. resecie Twojego komputera czy też serwera? jeżeli Twojego to może korzystasz z jakiś specyficznych ustawień przeglądarki, może firewalla.
Komponent raczej powinien działać prawidłowo, tym bardziej że z pomocy technicznej Twojego hostingu otrzymałeś info że pdf'y się generują.

Qtuzow
20-09-2008, 11:30
To może pytanie z innej beczki. Czy mógłbym skrócić info: Copyright © 2007 - 2008 BasicSchool Component do postaci © 2007 - 2008 BasicSchool albo © BasicSchool?

zwiastun
20-09-2008, 12:04
RAR Ci pewno odpowie, ale istota tej informacji sprowadza się a) do nazwy, b) do łącza, a nie szczegółów typu daty, słowa Copyright czy tym bardziej Component

Qtuzow
20-09-2008, 23:58
Testując wersję 2.1b BS nasunęły mi się pewne spostrzeżenia. Otóż w większości szkół zapewne publikowaniem ocen uczniów będą zajmowali się tylko wychowawcy, czyli obarczenie ich dodatkowo obowiązkiem uzupełniania frekwencji, będzie dla nich bardzo pracochłonne. Moim zdaniem w zupełności wystarczyłoby uzupełnianie nieobecności w postaci miesięcznej np. wrzesień (ilość godzin uspr,. nieuspr., spóźnień). Fajnie by było, gdyby istniała możliwość wyłączenia frekwencji w widoku dla rodzica. Wychowawca mógłby info o frekwencji przekazać w ogłoszeniach. Ale tak poza tym komponent jest naprawdę super.

R&R
22-09-2008, 17:57
Czy mógłbym skrócić info: Copyright © 2007 - 2008 BasicSchool Component do postaci © 2007 - 2008 BasicSchool albo © BasicSchool?
Możesz - jednak proszę zostawić nazwę BasicSchool

Testując wersję 2.1b BS nasunęły mi się pewne spostrzeżenia. Otóż w większości szkół zapewne publikowaniem ocen uczniów będą zajmowali się tylko wychowawcy, czyli obarczenie ich dodatkowo obowiązkiem uzupełniania frekwencji, będzie dla nich bardzo pracochłonne. Moim zdaniem w zupełności wystarczyłoby uzupełnianie nieobecności w postaci miesięcznej np. wrzesień (ilość godzin uspr,. nieuspr., spóźnień). Fajnie by było, gdyby istniała możliwość wyłączenia frekwencji w widoku dla rodzica. Wychowawca mógłby info o frekwencji przekazać w ogłoszeniach.
Włączę taką możliwość do kolejnej wersji komponentu

nepcior
24-09-2008, 12:50
W pomocy jest napisane, że można poruszać się po tabeli do wpisywania ocen za pomocą strzałek. U mnie to nie działa. Sprawdzałem w różnych przeglądarkach pod różnymi systemami.
1. Czy gdzie indziej to działa?
2. Jaka może być przyczyna nie działania?
3. Czy można dodać <enter> do "schodzenia" w tabeli na dół?

Pkt.3 bardzo przyspieszy pracę z kolumnami ocen (np. sprawdziany) przy wykorzystaniu klawiatury numerycznej.

Na koniec witam wszystkich serdecznie, bo pierwszy raz się odezwałem. :)

iros
24-09-2008, 21:41
...
1. Czy gdzie indziej to działa?
...

Działa a mam XP i Firefox-a

R&R
24-09-2008, 21:53
W pomocy jest napisane, że można poruszać się po tabeli do wpisywania ocen za pomocą strzałek. U mnie to nie działa. Sprawdzałem w różnych przeglądarkach pod różnymi systemami.
1. Czy gdzie indziej to działa?
2. Jaka może być przyczyna nie działania?
3. Czy można dodać <enter> do "schodzenia" w tabeli na dół?

Pkt.3 bardzo przyspieszy pracę z kolumnami ocen (np. sprawdziany) przy wykorzystaniu klawiatury numerycznej.

Dziwna sprawa, testując komponent sprawdzałem działanie wprowadzania ocen na ie, operze i firefox'ie. Poza tym w tej sprawie jesteś pierwszą osobą zgłaszającą taki błąd. Czy nie miałeś może problemów z instalacją lub aktualizacją komponentu? czy może w przeglądarce masz zablokowane działanie javascript lub wykorzystujesz jakiś inny program blokujący jego działanie?
Odnośnie 'entera' - rzeczywiście godne uwagi, możliwe że włączę taką opcję do komponentu.

jfront
25-09-2008, 00:15
Witam wszystkich :-)
Zauważyłem coś takiego: nauczyciel dodany do grupy 'manager' po zalogowaniu od strony frontowej posiada uprawnienia do edycji i pisania artykułów opublikowanych na stronie.
Proszę o informacje czy można by to zablokować?

zwiastun
25-09-2008, 00:42
A nauczyciel to widocznie nieodpowiedzialny typek, któremu można dać dostęp do zaplecza, gdzie ma prawa operatora (manager), a więc może także edytować artykuły, a nawet pozycje menu, ale nie można mu zaufać?

jfront
25-09-2008, 08:42
A nauczyciel to widocznie nieodpowiedzialny typek, któremu można dać dostęp do zaplecza, gdzie ma prawa operatora (manager), a więc może także edytować artykuły, a nawet pozycje menu, ale nie można mu zaufać?

Witam :-)
U mnie użytkownik z grupy menager po zalogowaniu ma dostęp tylko do komponentu BasicSchool (wskazówki jak to zrobić są na forum i w pomocy componentu).
Pytam tylko czy jest możliwe zablokowanie edycji artykułów od strony frontowej dla grupy manager, nie wnoszę żadnych uwag do nauczycieli - sam nim jestem ;-). Jeżeli kogoś uraziłem - przepraszam...

Tak czy inaczej dziękuję za kawał dobrej roboty tym, którzy pracują nad komponentem.

zwiastun
25-09-2008, 13:11
Nie uraziłeś, acz zaskakuje mnie i dziwi sytuacja, w której w witrynie szkoły, działającej na joomla, wręcz idealnym narzędziu do zespołowego redagowania witryny, ci, którzy owego zespołu powinni być trzonem, są uznawani za niebezpiecznych!

nepcior
25-09-2008, 14:46
Dziwna sprawa, testując komponent sprawdzałem działanie wprowadzania ocen na ie, operze i firefox'ie. Poza tym w tej sprawie jesteś pierwszą osobą zgłaszającą taki błąd. Czy nie miałeś może problemów z instalacją lub aktualizacją komponentu? czy może w przeglądarce masz zablokowane działanie javascript lub wykorzystujesz jakiś inny program blokujący jego działanie?



Nie mam żadnych blokad javascript. Testowałem na Windows98/IE,Firefox,Opera; Ubuntu/Firefox. Jeszcze sprawdzę na Vista/IE.

No i sprawdziłem jeszcze: XP/IE,Firefox Vista/IE

Jak rozumiem javascript obsługuje tę nawigację po tabelce... czyli raczej strona przeglądarki, a nie serwera?

Jakoś mi się nauswa, że to coś gdzieś raczej od strony serwera - po tylu testach wynika, że to nie jest zależne od przeglądarki. Jeśli chodzi o jakieś błędy, czy kłopoty przy instalacji komponentu, to nie przypominam sobie, żeby coś takiego zaistniało...

jfront
25-09-2008, 14:51
...ci, którzy owego zespołu powinni być trzonem...

są, są... ale problem polega na tym, że nie wszyscy i tu jest 'pies pogrzebany'.

pozdrawiam
Janek

nepcior
25-09-2008, 15:47
U nas w szkole są klasy, w których uczniowie nagminnie spóźniają się na lekcje w środku dnia, więc mają tych spóźnień kilka dziennie. Komponent tego nie uwzględnia, co powoduje konieczność liczenia spóźnień ręcznie.

Pytanie do autora:
Przewidujesz możliwość (np rozwijane menu wyboru ilości spóźnień) takiego rozszerzenia funkcjonalności?

nepcior
26-09-2008, 17:12
Właśnie wpadłem na jeszcze jedną funkcjonalność, której nie ma w komponencie. Jeśli klasa jest zwolniona z jednej lekcji, to wydaje mi się, że dla poprawnego liczenia frekwencji należałoby dołożyć "lekcja nie odbyła się" -> coś takiego, jak "dzień wolny", który już jest. Co o tym myślicie?

PS. Próbowałem znaleźć miejsce w kodzie odnośnie zliczania spóźnień (postulat nr 2 powyżej) i plik chyba znalazłem, miejsce prawdopodobnie też (bs.absence.php?) ale na teraz nie łapię jeszcze kodu komponentów joomla na tyle, żeby to poprawić/rozszerzyć samemu... a chyba byłoby miło, gdyby grono developerów się poszerzyło...

R&R
26-09-2008, 18:52
U nas w szkole są klasy, w których uczniowie nagminnie spóźniają się na lekcje w środku dnia, więc mają tych spóźnień kilka dziennie. Komponent tego nie uwzględnia, co powoduje konieczność liczenia spóźnień ręcznie.

Pytanie do autora:
Przewidujesz możliwość (np rozwijane menu wyboru ilości spóźnień) takiego rozszerzenia funkcjonalności?


Już kilka osób zgłaszało taki "postulat" - na razie się do tego nie palę, mam problem aby wszystko upakować na jednej stronie :)


Właśnie wpadłem na jeszcze jedną funkcjonalność, której nie ma w komponencie. Jeśli klasa jest zwolniona z jednej lekcji, to wydaje mi się, że dla poprawnego liczenia frekwencji należałoby dołożyć "lekcja nie odbyła się" -> coś takiego, jak "dzień wolny", który już jest. Co o tym myślicie?

Taka możliwoś istnieje w obecnej wersji komponentu - poczytaj proszę pomoc


PS. Próbowałem znaleźć miejsce w kodzie odnośnie zliczania spóźnień (postulat nr 2 powyżej) i plik chyba znalazłem, miejsce prawdopodobnie też (bs.absence.php?) ale na teraz nie łapię jeszcze kodu komponentów joomla na tyle, żeby to poprawić/rozszerzyć samemu... a chyba byłoby miło, gdyby grono developerów się poszerzyło...
Tak jest, formularze frekwencji zawarte są w pliku bs.absence.php, zatem do dzieła...

nepcior
26-09-2008, 20:29
Już kilka osób zgłaszało taki "postulat" - na razie się do tego nie palę, mam problem aby wszystko upakować na jednej stronie :)

No tak właśnie myślałem, jak się zastanowiłem nad tym, dlatego mi wpadło do głowy rozwijane menu z liczbą spóźnień zamiast checkbox'a, co nie wydłużyłoby wiersza drastycznie. Tylko pytanie: gdzie trzymasz liczbę spóźnień i jak ją za pomocą tego pola zwiększyć? Na razie nie idzie mi czytanie kodu szczególnie szybko... właśnie sobie instaluję apache/mysql/php na domowym kompie, to w weekend może coś więcej wywęszę w warunkach laboratoryjnych. ;)


Taka możliwoś istnieje w obecnej wersji komponentu - poczytaj proszę pomoc.

No tu to muszę przyznać, że za szybko przeczytałem pomoc, bo mi umknęło.


Tak jest, formularze frekwencji zawarte są w pliku bs.absence.php, zatem do dzieła...
No - zobaczymy co wyjdzie. I przy okazji zobaczę jak na moim domowym serwerze będą się te strzałki nieszczęsne w tabeli wpisywania ocen zachowywać... bo na razie to nie wiem co z tym zrobić, a irytacja w zespole wzrasta... a udało mi się zainteresować tematem jakieś 80% wychowawców z mojej szkoły.
A... właśnie -> jaka jest kolejnoś sprawdzania uprawnień? Bo jak mam sytuację, że jest wychowawca, który nie jest przypisany do żadnego przedmiotu, to nie może wpisywać ocen w swojej własnej klasie. A jak go dodam do jakiegoś przedmiotu, to automagicznie może wszystkie oceny u siebie w klasie też wpisywać...??

R&R
26-09-2008, 22:10
... Tylko pytanie: gdzie trzymasz liczbę spóźnień i jak ją za pomocą tego pola zwiększyć?

liczba spóźnień jest zapisana w polu 'late' tabeli #_bschoolabsent, pole checkbox formularza także ma nazwę 'late'.
każdy wiersz w tabeli #_bschoolabsent to jeden dzień lekcyjny jednego ucznia, zatem aby zwiększać liczbę spóźnień w polu 'late' trzeba zapisać sumę spóźnień z danego dnia - w jaki sposób ? niestety nie mam w tej chwili koncepcji ...


jaka jest kolejnoś sprawdzania uprawnień? Bo jak mam sytuację, że jest wychowawca, który nie jest przypisany do żadnego przedmiotu, to nie może wpisywać ocen w swojej własnej klasie. A jak go dodam do jakiegoś przedmiotu, to automagicznie może wszystkie oceny u siebie w klasie też wpisywać...??
Założenie jest takie, że wychowawca może wpisywać wszystkie oceny w swojej klasie, niezależnie czy uczy przedmiotów w tej klasie czy nie - niestety nie wszyscy nauczyciele palą się do wklepywania ocen - już to przerabiałem - zatem aby dany uczeń miał aktualne oceny w dzienniczku z wszystkich przedmiotów - pozostaje sprawą obarczyć zaangażowanych wychowawców

melich
26-09-2008, 23:18
Pomocy, wyrzuca mi taki komunikat, mam spolszczonego joomla! 1.015

Warning: include(/home/accounts_m/melich/public_html/components/com_basicschool/language/english.php) [function.include (http://www.melich.boo.pl/administrator/function.include)]: failed to open stream: No such file or directory in /home/accounts_m/melich/public_html/administrator/components/com_basicschool/admin.basicschool.php on line 24

Warning: include() [function.include (http://www.melich.boo.pl/administrator/function.include)]: Failed opening '/home/accounts_m/melich/public_html/components/com_basicschool/language/english.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear') in /home/accounts_m/melich/public_html/administrator/components/com_basicschool/admin.basicschool.php on line 24

R&R
28-09-2008, 09:53
Pomocy, wyrzuca mi taki komunikat, mam spolszczonego joomla! 1.015

Warning: include(/home/accounts_m/melich/public_html/components/com_basicschool/language/english.php) [function.include (http://www.melich.boo.pl/administrator/function.include)]: failed to open stream: No such file or directory in /home/accounts_m/melich/public_html/administrator/components/com_basicschool/admin.basicschool.php on line 24

Warning: include() [function.include (http://www.melich.boo.pl/administrator/function.include)]: Failed opening '/home/accounts_m/melich/public_html/components/com_basicschool/language/english.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear') in /home/accounts_m/melich/public_html/administrator/components/com_basicschool/admin.basicschool.php on line 24
A jesteś pewien że w Jommli ustawiłeś język polski? - komunikat wskazuje że w komponencie brak pliku english.php zatem wygląda na to, że w joomli jest ustawiona angielska wersja językowa. Natomiast komponent jest publikowany wyłącznie w polskiej wersji językowej.

iros
28-09-2008, 22:04
Właśnie wpadłem na jeszcze jedną funkcjonalność, której nie ma w komponencie. Jeśli klasa jest zwolniona z jednej lekcji, to wydaje mi się, że dla poprawnego liczenia frekwencji należałoby dołożyć "lekcja nie odbyła się" -> coś takiego, jak "dzień wolny", który już jest. Co o tym myślicie?


W pomocy komponentu jest napisane coś takiego

Natomiast, aby zaznaczyć pojedynczą lekcję jako nie przeprowadzoną, należy kliknąć w jej nazwę na Planie lekcyjnym - lekcja zostanie przekreślona i odznaczona jako nieprzeprowadzona.Może to pomoże.

nepcior
29-09-2008, 10:06
liczba spóźnień jest zapisana w polu 'late' tabeli #_bschoolabsent, pole checkbox formularza także ma nazwę 'late'.
każdy wiersz w tabeli #_bschoolabsent to jeden dzień lekcyjny jednego ucznia, zatem aby zwiększać liczbę spóźnień w polu 'late' trzeba zapisać sumę spóźnień z danego dnia - w jaki sposób ? niestety nie mam w tej chwili koncepcji ...

Zrobiłem. Załącznik do pobrania i poprawiłem jscripts żeby ten enter chodził.
Można zatem uznać weekend za owocny!! :)
Nie działała mi nawigacja bo miałem templatkę, która coś psuła. Szkoda... bo ładniej było. ;)
Zapis do bazy trochę "na chama" - bez żadnych zabezpieczeń głupotoodpornych, ale chyba nie trzeba. Działa ładnie i liczy wszystko.
Mam też nadzieję R&R, że nie zepsuje to co zrobiłem twojego zamysłu estetycznego. Naprawdę niewiele poszerzyłem wiersz. :)
Teraz to zobaczyłem w jakimś starym IE - brzydko. Ładnie jest w Firefoksie.


Założenie jest takie, że wychowawca może wpisywać wszystkie oceny w swojej klasie, niezależnie czy uczy przedmiotów w tej klasie czy nie - niestety nie wszyscy nauczyciele palą się do wklepywania ocen - już to przerabiałem - zatem aby dany uczeń miał aktualne oceny w dzienniczku z wszystkich przedmiotów - pozostaje sprawą obarczyć zaangażowanych wychowawców
No to to wiem, tylko technicznie zdarza mi się, że wychowawca (który powinien mieć uprawnienia) nie może wpisywać ocen w klasie, bo nie ma uprawnień (sic!), a jak mu dodam dodatkowo, że czegoś uczy, to już nagle do klasy też ma uprawnienia...

nepcior
29-09-2008, 10:14
W pomocy komponentu jest napisane coś takiego
Może to pomoże.
No już się biłem w piersi powyżej na ten temat. ;) Ale dzięki.

nepcior
29-09-2008, 10:44
Jak poprawnie zapisać frekwencję, jeśli mam podział na grupy i tylko jedna grupa ma zajęcia a druga w tym czasie ma wolne (tj. np. przychodzi o godzinę później do szkoły). Czy w planie lekcji mam wpisać "angielski / byle-co" i potem we frekwencji wykreślić "byle-co"? Czy jest jakiś mądrzejszy sposób? Bo jeśli w planie lekcji jest wpisane "angielski /" (czyli angielski łamane na <nic>) to tak źle liczy.

PS. Jak się podoba liczba spóźnień? Patrzył już ktoś?

iros
29-09-2008, 11:17
Jak poprawnie zapisać frekwencję, jeśli mam podział na grupy i tylko jedna grupa ma zajęcia a druga w tym czasie ma wolne (tj. np. przychodzi o godzinę później do szkoły). Czy w planie lekcji mam wpisać "angielski / byle-co" i potem we frekwencji wykreślić "byle-co"? Czy jest jakiś mądrzejszy sposób? Bo jeśli w planie lekcji jest wpisane "angielski /" (czyli angielski łamane na <nic>) to tak źle liczy.


Sprawdź "angielski /" bez nawet spacji po ukośniku przy budowaniu planu lekcji. Wtedy nie powinien we frekwencji pokazać budki przy tej godzinie.

nepcior
29-09-2008, 14:39
Sprawdź "angielski /" bez nawet spacji po ukośniku przy budowaniu planu lekcji. Wtedy nie powinien we frekwencji pokazać budki przy tej godzinie.
No i o to chodziło - dzięki. Ale pasowałoby w takim razie ustawić w kodzie czyszczenie białych znaków przed lub po "/", to by tę niedogodność usunęło. Jak mnie najdzie to przepiszę. ;)
Dalej problem:
W warunkach laboratoryjnych działa mi nawigacja strzałkami itp. na standardowej templatce we wpisywaniu ocen, a już na serwerze gdzie mam Joomle! produkcyjną nie działa nawet na standardowej templatce - a myślałem, że to jest jedyna przyczyna, tak jak pisałem wcześniej...
Ma ktoś pomysł co może być winne? Co ma do tego wersja PHP, MySQL, albo Apache? To wszystko jest obsługiwane przecież przez javascript, a to sprawa przeglądarki? Albo chodziaż jak to zdebugować, żeby się gdzieś przyjrzeć o co i gdzie chodzi?

iros
29-09-2008, 22:40
PS. Jak się podoba liczba spóźnień? Patrzył już ktoś?

Tak. Jak dla mnie super. Powodzenia.

R&R
29-09-2008, 23:14
...Dalej problem:
W warunkach laboratoryjnych działa mi nawigacja strzałkami itp. na standardowej templatce we wpisywaniu ocen, a już na serwerze gdzie mam Joomle! produkcyjną nie działa nawet na standardowej templatce - a myślałem, że to jest jedyna przyczyna, tak jak pisałem wcześniej...
Ma ktoś pomysł co może być winne? Co ma do tego wersja PHP, MySQL, albo Apache? To wszystko jest obsługiwane przecież przez javascript, a to sprawa przeglądarki? Albo chodziaż jak to zdebugować, żeby się gdzieś przyjrzeć o co i gdzie chodzi?
Wersje php i mysql nie mają w tym przypadku znaczenia - sprawa musi dotyczyć samej joomli a raczej dodatkowo zainstalowanych komponentów, które może wykorzystują podobne nazwy funkcji. sprawdź czy przy generowaniu tego arkusza przeglądarka nie zgłasza błędów javascripts

nepcior
30-09-2008, 17:33
Wersje php i mysql nie mają w tym przypadku znaczenia - sprawa musi dotyczyć samej joomli a raczej dodatkowo zainstalowanych komponentów, które może wykorzystują podobne nazwy funkcji. sprawdź czy przy generowaniu tego arkusza przeglądarka nie zgłasza błędów javascripts

Sprawdziłem. Zgłasza.
I naprawiłem.
Teraz wszystko działa na każdej templatce na każdym serwerze.
Problem tkwi w stałych tekstowych definiowanych w plikach językowych. Nie pamiętam teraz, która to była, ale chodziło o alert przy wpisywaniu ocen - otóż w tej stałej masz umieszczony znak + , czyli operator na stringach w javascripcie i od niego zaczyna się ciąg znakowy aż do końca przetwarzanego pliku bs.jscripts.php i żadna funkcja, która jest dalej nie jest ładowana, bo javascript myśli, że to cały czas ten string.
Teraz to się zastanawiam jakim cudem z tym + działa mi to na standardowej templatce u mnie w "laboratorium".
W każdym razie po wyrzuceniu tego plusa wszystko działa na każdej templatce.
Nie wklejam poprawionych załączników, bo to aż szkoda miejsca na serwerze na tyle ;)
Aaaa... i dodałem jeszcze do markallow w bs.jscripts.php możliwość wpisywania 0 (zero - sam tak wstawiam, jak kogoś nie ma np na sprawdzianie) oraz bz (brak zadania/zeszytu - u nas tak nauczyciele piszą w dzienniku). Tego też nie załączam.

Jak napiszę export danych do jakiegoś XML'a (np do akrusza ODF), to wkleję wszystko razem w postaci instalki komponentu.
A taki eksport mi jest potrzebny do drukowania świadectw na koniec roku, żeby wychowawcy nie przepisywali drugi raz tego samego... kolejny motywator, żeby używać BasicSchool. :D

nepcior
04-10-2008, 10:45
Jak do tej pory zdążyłem tylko zrobić bibliotekę, która z tablicy dwuwymiarowej tworzy plik arkusza.ods. Biblioteka do pobrania w załączniku - razem z przykładem wykorzystania. Aha - biblioteka wykorzystuje klasę DOMDocument, więc zdaje się, że potrzebuje PHP5.
Teraz wystarczy przerobić np. "Podgląd wszystkich ocen" w taki sposób, żeby nie wyświetlał tabel na ekranie tylko tworzył z nich tablice i potem wykorzystując moją bibliotekę zwracał do pobrania gotowy plik arkusza; i zrobić z tego nowy element BasicSchool o nazwie np. "Eksport danych". Ja ostatnio mam maławo czasu, ale do końca roku szkolnego to zorbię. ;)

zip20
10-10-2008, 20:50
Witam
Zainstalowałem sobie własnie ten komponent jednak mam problem z rozpoczeciem roku. ciegle wyskakuje informacja ze błednie wprowadzam daty.
Korzystałem z kalendarza jak i bez niego. Wpisywałem w formacie dd-mm-rr jak i rr-mm-dd i ciagle ten sam bład :(

iros
10-10-2008, 21:32
... błednie wprowadzam daty.
Korzystałem z kalendarza jak i bez niego. Wpisywałem w formacie dd-mm-rr jak i rr-mm-dd i ciagle ten sam bład :(

Jeżeli korzysta się z kalendarza to raczej nie powinno być problemów. Daty wstawia się w formacie rrrr-mm-dd. Ale jeżeli daty wprowadzane z kalendarza też odrzuca...?

zip20
10-10-2008, 23:21
Tak wygladaja daty wpisywane z kalendarza, daje zatwierdz i otrzymuje komuikat ( wkleiłem na dole zdjecia )

http://img519.imageshack.us/img519/8264/plikmk7.th.jpg (http://img519.imageshack.us/my.php?image=plikmk7.jpg)

zip20
10-10-2008, 23:46
Udało się, kalendarz źle wstawia daty a ręcznie łatwo sie pomylić ;)

sez
12-10-2008, 00:09
Jomla 1.0.15 PL (JALISO) z joomla.pl

Następuje wylogowanie (INVALID SESION).

Będąc zalogowanym jako admin, przy "zablokowanym" froncie (prace konserwacyjne) - po kliknięciu w BSchool wchodzimy, ale kolejna czynność już zrywa sesję ?

Czy ktoś miał takie cudo ? Jakieś pomysły - propozycje ?

R&R
13-10-2008, 21:35
Jomla 1.0.15 PL (JALISO) z joomla.pl

Następuje wylogowanie (INVALID SESION).

Będąc zalogowanym jako admin, przy "zablokowanym" froncie (prace konserwacyjne) - po kliknięciu w BSchool wchodzimy, ale kolejna czynność już zrywa sesję ?

Czy ktoś miał takie cudo ? Jakieś pomysły - propozycje ?
Czy na pewno jest to związane z wyłączonym frontem? tzn. czy przy włączonym froncie nie ma problemów i czy sprawa dotyczy wszystkich paneli komponentu?
Przetestowałem komponent na wersji joomla 1.0.15 i nie stwierdziłem takiego problemu, natomiast ktoś zgłaszał sprawę z wylogowaniem z administracji joomla i zdaje się że było to związane z ograniczeniami serwera dotyczącymi zmiennych w php - problem pojawiał się w panelu wpisywania ocen.

christo1250
13-10-2008, 23:56
Mam dwa pytania / sugestie odnośnie wspaniałego komponentu BasicSchool.
1. dodawanie informacji za co wystawiana jest ocena (dyktando, praca domowa itp.).
2. ocena semestralna dla klas 1-3 jest opisowa. można to rozwiązać na dwa sposoby: Dodać nową pozycję ocena opisowa i nową zakładkę dostępną z frontendu lub prostsze - umożliwić pobieranie plików doc/pdf z oceną.

sez
14-10-2008, 14:53
Czy na pewno jest to związane z wyłączonym frontem? tzn. czy przy włączonym froncie nie ma problemów i czy sprawa dotyczy wszystkich paneli komponentu?
Przetestowałem komponent na wersji joomla 1.0.15 i nie stwierdziłem takiego problemu, natomiast ktoś zgłaszał sprawę z wylogowaniem z administracji joomla i zdaje się że było to związane z ograniczeniami serwera dotyczącymi zmiennych w php - problem pojawiał się w panelu wpisywania ocen.

W zasadzie na tym etapie co jestem w tworzeniu strony klasy, to na razie problem z wylogowaniem gdy FRONT OFF-LINE. W panelu Administracyjnym, gdy się nie działa na od tyłu wszystko działa na razie OK.
Czyli objaw jest taki, że będąc zalogowanym jako admin spokojnie pracuje od "tyłu". Jednak gdy tylko próbuję coś sprawdzić od frontu po każdej akcji następuje wylogowanie.
Gdy loguję się od frontu jako admin - nie ma tego objawu.

Właściwie nie wiem gdzie leży wina, czy po stronie BS, serwera, czy Joomli. Wszelkie poprawki z INVALID SESSION jakie znalazłem nie mają wpływu na ten mankament ?
Co do ustawień serwera - sprawę próbuję "rozgryźć" :)

Dzięki za zainteresowanie - jak coś komus przyjdzie do głowy ... to polecam się pamięci ;)

sez
16-10-2008, 12:31
hmm - a co z klasami I-III ;)
Szczególnie o oceny chodzi :)

christo1250
16-10-2008, 14:15
hmm - a co z klasami I-III ;)
Szczególnie o oceny chodzi :)
A o które oceny? Cząstkowe czy semestralne? Zależy też jaką formę mają oceny w szkole. Jeśli są to np. literki, to jest to do załatwienia. Ja znalazłem odpowiedzialne za to wpisy w pliku bs.jscripts.php. Większy problem jest z opisowymi ocenami semestralnymi. A może Ty masz jakiś pomysł na rozwiązanie tego?

ukasz94
20-10-2008, 16:15
Witam wszystkich
Jak można usunąć ucznia z danej klasy w przypadku gdy uczeń wyprowadził się chodzi mi o to aby policzona była prawidłowa frekwencja np do 20.10 stan klasy był 24 uczniów od 21.10 23
Dziękuję

R&R
20-10-2008, 22:09
Witam wszystkich
Jak można usunąć ucznia z danej klasy w przypadku gdy uczeń wyprowadził się chodzi mi o to aby policzona była prawidłowa frekwencja np do 20.10 stan klasy był 24 uczniów od 21.10 23
Dziękuję
Niestety nie przewidziałem takiej opcji, rzeczywiście po usunięciu ucznia w ciągu roku szkolnego frekwencja klasy będzie wyliczana nieprawidłowo.
Jestem w trakcie realizacji komponentu dla joomla 1.5 i właściwie prawie wszystko trza budować od początku i z pewnością uwzględnię taki przypadek w komponencie.

ukasz94
21-10-2008, 00:26
OK dzięki za odpowiedz
NIE wiem czy jest to prawidłowe rozwiązanie i czy bezbłedne zrobiłem tak uczeń który opuscił klasę od dnia np 20.10 frekwencja była zapisana i policzna wraz z tym uczniem, a po 21.10 ustwiłem dla tego ucznia ze nie chodzi na wszystkie przedmioty (opcja przedmioty na które uczeń nie uczęszcza)
POZDRAWIAM

R&R
09-11-2008, 00:15
Właśnie opublikowałem nową wersję komponentu 2.2b dla Joomla 1.5 gdzie m.in uwzględniłem opisany przez Ciebie problem. Teraz zmiany planu lekcji lub liczby uczniów w ciągu roku nie będą miały wpływu na zapisane dane frekwencji - niestety odbywa się to kosztem pojemności bazy danych. W nowej wersji komponentu w opisanym przez Ciebie przypadku należy po prostu zaznaczyć ucznia jako "niepublikowany" - chociaż przedstawione przez Ciebie rozwiązanie jest bardzo trafne dla wersji 2.1 komponentu :)
Nowa wersja jest dostępna w pierwszym poście tego wątku (http://forum.joomla.pl/showpost.php?p=62007&postcount=1)

Bazyl
09-11-2008, 12:10
Witam,

Wydaje mi się, że poprawnie dodałem nauczycieli, a powyższy komunikat nie znika :-(((

W konfiguracji:

Zakładka NAUCZYCIELE - podświetlonych mam nauczycieli.
Zakładka KONFIGURACJA - podświetlenie w administrator, publikator, operator I, operator II.
Pewnie robię jakiś podstawowy błąd...

R&R
10-11-2008, 15:49
Witam,

Wydaje mi się, że poprawnie dodałem nauczycieli, a powyższy komunikat nie znika :-(((

W konfiguracji:
Zakładka NAUCZYCIELE - podświetlonych mam nauczycieli.
Zakładka KONFIGURACJA - podświetlenie w administrator, publikator, operator I, operator II.Pewnie robię jakiś podstawowy błąd...
Z konfiguracją raczej wszystko w porządku skoro lista nauczycieli jest zapisana.
Prawdopodobnie przyczyną może być wersja bazy MYSQL - nie testowałem tego ale według manual mysql niektóre instrukcje wykorzystywane w komponencie są dostępne od wersji mysql 4.1

Bazyl
10-11-2008, 20:29
Moja wersja mysql 4.1.22.

Sam nie wiem, co może być przyczyną...

iros
13-11-2008, 12:41
Jeżeli w wydaniu dla Joomla 1.5 są nowe funkcje to może warto rozpocząć dla niego nowy wątek tak, aby nie mieszały się problemy i rozwiązania dla J 1.0 i J 1.5?

chopinnn
17-11-2008, 22:25
Z postu #81 wyczytałem


4. Rozwiązanie które zastosowałem do wpisywania ocen w pojedynczych komórkach zajmuje sporo miejsca na ekranie z najczęściej używaną rozdzielczością 1024x768 a dodanie jeszcze 20 czy 40 komórek w wierszu spowoduje konieczność przewijania w poziomie ( co dla mnie osobiście jest niedopuszczalne) i znacznie obciąży serwery podczas generowania strony. Po konsultacjach z kilkoma nauczycielami wybraliśmy optymalną liczbę 25 ocen. Jeżeli mimo wszystko chciałbyś zmodyfikować to sprawa dotyczy pliku bs.newmark.php.
...i nie mogę znaleźć tego pliku. Wersja joomla 1.5 i zainstalowany dla niej komponent. Chyba że to (i tak pewnie jest) było to dla wersji 1.1 i teraz opcja ta jest umieszczona w innym miejscu. Jeśli można prosić o namiar to będę wdzięczny. Chodzi o dodanie góra pięciu okienek.

R&R
19-11-2008, 18:20
Z postu #81 wyczytałem
...i nie mogę znaleźć tego pliku. Wersja joomla 1.5 i zainstalowany dla niej komponent. Chyba że to (i tak pewnie jest) było to dla wersji 1.1 i teraz opcja ta jest umieszczona w innym miejscu. Jeśli można prosić o namiar to będę wdzięczny. Chodzi o dodanie góra pięciu okienek.
W wersji komponentu dla J.1.5 za generowanie arkusza wpisywania ocen odpowiada kilka plików:
- models\mark.php - wczytanie danych z bazy
- views\mark\view.php i views\mark\tmpl\mark.php - wyświetlanie arkusza ocen
W pierwszych dwóch plikach kod php dotyczący arkusza wpisywania ocen zawarty jest w funkcjach mark() - pliki zawierają komentarze ://wpisywanie ocen z danego przedmiotu

chopinnn
19-11-2008, 19:47
Dziękuję za odpowiedź - po pierwszych testach widzę że wymaga to większej ingerencji w kod (burzy się trochę wygląd) trzeba się będzie doszkolić :confused:

A jeśli chodzi o całość komponentu - dobre dzieło

sonaj
21-11-2008, 18:21
Witam,

dopiero testuję ten komponent (i cały CMS) a właściwie próbuję testować bo nie mogę przebrnąć przez konfigurację i wpisanie dat semestrów. Tak jak było tu opisywane pojawia się komunikat o błędnym formacie. Tylko że u mnie nie pomaga ręczne wpisywanie we "właściwym" rrrr-mm-dd.

Próbowałem wersjie z J! 1.0 i z J! 1.5
co ciekawe w wersji dla Joomli 1.0 pojawia się inny komunikat gdy wybieram datę z kalendarza (wersja z "rerere" na końcu) a inny gdy wpisuję ta właściwą formę daty (wersja bez "rerere")

Zastanawiam się czy nie ma tu problemu z ustawieniami kodowania znaków w mojej bazie mySQL (wczesniej joomla miała problemy z zapisywaniem polskich znaków do bazy, niby to w bazie już ustawiłem dobrze ale może jeszcze o czymś nie wiem)
Będe wdzięczny za kazda sugestię co może byc nie tak :)

chopinnn
21-11-2008, 19:38
Ja mam tak uzupełnione (za którymś razem się udało)
http://www.blok.emil.tnp.pl/elearning/basic.jpg

Qtuzow
25-11-2008, 21:13
Wychowawczyni jednej z klas zgłosiła mi następujący problem. W swojej klasie chciała dopisać stopnie z przedmiotów. Po zalogowaniu wprowadzała oceny z religii, kliknęła "Zapisz" i przeniosła się na stronę startową panelu administracyjnego Joomli. Oceny się nie zapisały. Nie może również wprowadzać ocen z innych przedmiotów. Sprawdziłem czy ja mogę dopisywać stopnie w tej klasie. Niestety spotkało mnie to samo. W innych klasach wszystko działa poprawnie. Czy wiecie może, jak rozwiązać ten problem?

P.S.
Mam zainstalowanego BS 2.1b.

christo1250
26-11-2008, 10:19
Miałem raz podobny problem. Nauczyciel stracił uprawnienia do wpisywania ocen. Usunąłem nauczyciela i dodałem go ponownie (najpierw nowy użytkownik joomla, potem uprawnienia manager, potem nauczyciel itd...). Spróbuj. Powinno pomóc. Ew. zobacz, czy coś się nie pomieszało w ustawieniach dl tej klasy(wychowawca, nauczyciele).

iros
26-11-2008, 12:29
... Tylko że u mnie nie pomaga ręczne wpisywanie we "właściwym" rrrr-mm-dd. ...

Ja mam J1.0.x i BS 2.1b format daty i wpisywanie jak w załączniku rrrr-mm-dd.
Jeśli chodzi o bazę to moje ustawienia:
język: polski
system porównań: utf_8_unicode_ci
a w tabeli jos_bschoolconfig gdzie to jest zapisywane: metoda porównań napisów: latin2

Qtuzow
26-11-2008, 16:41
...Nauczyciel stracił uprawnienia do wpisywania ocen. Usunąłem nauczyciela i dodałem go ponownie (najpierw nowy użytkownik joomla, potem uprawnienia manager, potem nauczyciel itd...).

Niestety, nie udało się. Po usunięciu i ponownym utworzeniu użytkownika i przypisaniu go do klasy, nadal nie może wpisywać ocen. Za każdym razem po wprowadzeniu ocen i kliknięciu "Zapisz" wychowawca przenoszony jest na stronę startową panelu administracyjnego joomli.

raddeli
02-12-2008, 19:30
Od początku. Mam Joomla 1.0.13 i na niej BasicSchool v 2.0. Wszystko działa z jednym małym wyjątkiem, ale może tak ma być. Mianowicie: w konfiguracji komponentu BasicSchool w zakładce Dostęp w oknie pierwszym z prawej OPERATOR II podałem kto jest nauczycielem - zaznaczyłem, zapisałem i OK. Ale po zalogowaniu sie nauczyciela, powienien on miec prawo tylko do wpisywania ocen a u mnie może on jeszcze wejść sobie w menadżer przedmiotów i tam grzebac do woli razem z tworzeniem nowych przedmiotów. Jak mu to wyłączyć, żeby została tylko możliwość dopisywania ocen i tyle?

R&R
02-12-2008, 20:48
Niestety, nie udało się. Po usunięciu i ponownym utworzeniu użytkownika i przypisaniu go do klasy, nadal nie może wpisywać ocen. Za każdym razem po wprowadzeniu ocen i kliknięciu "Zapisz" wychowawca przenoszony jest na stronę startową panelu administracyjnego joomli.
Hmm... przejrzałem jeszcze raz kod i raczej nie powinno być takich problemów, przynajmniej nie ma ich na mojej instalacji: kilka klas i każdy z wychowawców może zapisywać oceny z wszystkich przedmiotów. Możliwe że wystąpił jakiś błąd podczas zapisu do bazy ale raczej stawiałbym na rekordy dotyczące klasy niż na wpisy związane z użytkownikami. Proponuję jeszcze raz założyć i zapisać problematyczną klasę (zakładam że w pozostałych klasach nie ma takiego problemu).


Od początku. Mam Joomla 1.0.13 i na niej BasicSchool v 2.0. Wszystko działa z jednym małym wyjątkiem, ale może tak ma być. Mianowicie: w konfiguracji komponentu BasicSchool w zakładce Dostęp w oknie pierwszym z prawej OPERATOR II podałem kto jest nauczycielem - zaznaczyłem, zapisałem i OK. Ale po zalogowaniu sie nauczyciela, powienien on miec prawo tylko do wpisywania ocen a u mnie może on jeszcze wejść sobie w menadżer przedmiotów i tam grzebac do woli razem z tworzeniem nowych przedmiotów. Jak mu to wyłączyć, żeby została tylko możliwość dopisywania ocen i tyle?
Standardowych użytkowników komponentu mogących cokolwiek zdziałać w komponencie należy zaznaczyć na liście dostępnej w panelu konfiguracji w zakładce Nauczyciele. Natomiast w zakładce Dostęp można rozszerzyć przywileje użytkowników i w Twoim przypadku - zapisując użytkownika jako Operator II przydzieliłeś mu prawa do definiowania przedmiotów i przydzielania im nauczycieli uczących - co zresztą jest opisane dokładnie pod tym oknem. Zatem taki użytkownik może bez problemu "grzebać" w panelu przedmiotów.

raddeli
02-12-2008, 21:59
Standardowych użytkowników komponentu mogących cokolwiek zdziałać w komponencie należy zaznaczyć na liście dostępnej w panelu konfiguracji w zakładce Nauczyciele. Natomiast w zakładce Dostęp można rozszerzyć przywileje użytkowników i w Twoim przypadku - zapisując użytkownika jako Operator II przydzieliłeś mu prawa do definiowania przedmiotów i przydzielania im nauczycieli uczących - co zresztą jest opisane dokładnie pod tym oknem. Zatem taki użytkownik może bez problemu &quot;grzebać&quot; w panelu przedmiotów.
OK, działa. Wielkie dzięki za pomoc. I wielki szacun za pracę nad komponentem :-)

sonaj
03-12-2008, 10:34
Dzieki za wskazówki, w koncu poradzilem sobie.

Z nie do konca jasnych dla mnie powodów u mnie dzialalo tylko reczne wpisywanie dd-mm-rrrr. Z kalendarza niby wychodzi to samo ale juz tego nie przyjmuje.

raddeli
12-12-2008, 21:43
Joomla 1.0.13, BasicSchool 2.0. Szukałem tego pliku bs.newmark.php i znalazłem. Edytowałem i ... wyszukałem wszystkie liczby "25". Czy wszystkie te wpisy i we wszystkich miejscach mam zamienić na np. 30? A jak nie, to które tylko należy zmienić aby coś takiego osiągnąć?

iros
17-12-2008, 22:21
Mam jedno pytanie. W pomocy komponentu jest napisane, że mogę zaznaczyć na karcie ucznia przedmioty, na które nie muszą uczęszczać. Czy oprócz właściwości informacyjnych ma to inne praktyczne znaczenie? Bo na kartach z ocenami te przedmioty się pojawiają. Pracuję na J1.0.x

jfront
17-12-2008, 23:37
Witam wszystkich forumowiczów

W jaki sposób można rozwiązać sytuację gdy uczeń otrzymuje na koniec semestru/roku ocenę z przedmiotu: nieklasyfikowany.

Wyrazy uznania dla autora i wszystkich rozwijających ten dobry komponent.
Janek

firek
19-12-2008, 20:32
Jak spowodować, aby ogłoszenie było od razu wyświetlane w całości, a nie dopiero po rozwinięciu?

R&R
21-12-2008, 12:34
Joomla 1.0.13, BasicSchool 2.0. Szukałem tego pliku bs.newmark.php i znalazłem. Edytowałem i ... wyszukałem wszystkie liczby "25". Czy wszystkie te wpisy i we wszystkich miejscach mam zamienić na np. 30? A jak nie, to które tylko należy zmienić aby coś takiego osiągnąć?
Nie jest to takie proste - możliwe że sama zmiana tych liczb spowoduje wyświetlanie arkusza z 30 kolumnami jednak pozostaje jeszcze sprawa zapisu danych - funkcja savenewmark znajdująca się także w tym pliku.


Mam jedno pytanie. W pomocy komponentu jest napisane, że mogę zaznaczyć na karcie ucznia przedmioty, na które nie muszą uczęszczać. Czy oprócz właściwości informacyjnych ma to inne praktyczne znaczenie? Bo na kartach z ocenami te przedmioty się pojawiają. Pracuję na J1.0.x
Jest to niezbędne do prawidłowego wyliczania statystyk frekwencji w panelu frekwencja.

...W jaki sposób można rozwiązać sytuację gdy uczeń otrzymuje na koniec semestru/roku ocenę z przedmiotu: nieklasyfikowany.

Niestety nie przewidziałem takiej możliwości - sam wpis ocen ograniczony jest tylko javascriptem.
Dodałem taką możliwość w komponencie w wersji dla J1.5 jednak teraz widzę że wymaga jeszcze drobnej poprawki :)

Jak spowodować, aby ogłoszenie było od razu wyświetlane w całości, a nie dopiero po rozwinięciu?
Trzeba wyłączyć kod javascriptu który odpowiada za tę opcję.
- komponent w wersji dla J1.1.x - w pliku class.basicschool.php (znajdującym się po stronie administracyjnej) w funkcji announcecollapse trzeba usunąć linie javascriptu
- komponent dla wersji J1.5.x - w pliku view.php (katalog components\com_basicschool\views\frontpanel) trzeba zakomentować linię 29 z plikiem bs.announce.js

Beentree
08-01-2009, 22:18
Witam

Trzy dni temu zaraziłem się Joomlą i szybciutko zacząłem szukać analogii do wywiadówki online. No i znalazłem. Oczywiście BasicSchool 2.2b :) ściągnąłem sobie nowiuśką wersję i ... i sobie ściągnąłem :(

Sory za ignorancję, ale po przejrzeniu obu wątków (Szkoła - komponent BasicSchool v.2.0 i Szkoła - Komponent BasicSchool do publikacji ocen uczniów) NIE WIEM jak mam zainstalować. Gdzie skopiować co odpalić.

Bardzo proszę o pomoc. Mam nadzieję, że to nie jest mój pierwszy post.

jarek28
08-01-2009, 23:15
a masz już stronę ? , a instalowałeś jakieś inne komponenty ? , jeżeli nie to opisywanie jak to zrobić nie ma sensu a jeżeli instalowałeś już jakiś komponent t z tym też nie powinieneś mieć problemu . a jak zainstaluszej to jest tam pomoc , w której jest opisane wszystko , tylko czytaj dokładnie i powoli a będzie to twój ostatni post.

Beentree
08-01-2009, 23:59
Mam stronę, Joomla chodzi Ok jeszcze raczkuję ale uczę się szybko. Nie instalowałem i nie dodawałem niczego J 1.5.8

Czy wystarczy przez wczytanie (wczytaj i zainstaluj) paczki z kompa lokalnego? czy trzeba przenieś na serwer? Jeżeli tak to gdzie? ... No.

zwiastun
09-01-2009, 00:38
Szacunku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!
To jest forum! A nie podręcznik stosowania Joomla!

Beentree
09-01-2009, 01:14
Ok. Ok. Ok!

Ale pytam o ten konkretny przypadek, o BasicSchool. Odeślij mnie do odpowiedzi dotyczącej instalacji BasicSchool a sobie pójdę.

Szanuję tu wszystkich, jeżeli przegapiłem w w/w wątkach instrukcję instalacji "od początku" to kupię sobie okulary.

zwiastun
09-01-2009, 01:37
Instaluje się tak samo jak każdy inny komponent.

Beentree
09-01-2009, 01:59
Ok poszło co prawda mam jakiś zagramaniczny język ale trudno. Poszukam

Beentree
09-01-2009, 02:41
No... i właśnie się tego obawiałem. wczytałem i zainstalowałem paczkę korzystając z instalatora. Pojawiła się krótka informacja o komponencie, menu zmieniło się na angielskie, pojawiły się nazwy ikon BS również angielskie. Menu J 1.5.8 mam po polsku, zaplecze też. Niestety nie wiem gdzie i co mam zmienić. Usiłuję bez skutku. Poza tym po kliknięciu w inną ikonę niż konfiguracja pojawia mi się ładny napis w różowej ramce o braku jakiejś klasy

Beentree
09-01-2009, 02:53
Ok. Systematyka to podstawa :) Zacząłem od jednego nauczyciela (musiałem zaznaczyć bo nie szło dalej). Ale zmiany interfejsu na pl dalej nie mogę zrobić :(

R&R
09-01-2009, 19:00
Beentree - Twoje posty świadczą tylko o jednym - wykazałeś się wielką ignorancjądla osób, które przygotowują materiały pomocy i tutoriale do "zabawy" z Joomla.

Wracając do Twoich pytań - wnioskuję że masz Joomla 1.5.x i komponet dla tej wersji.
Nie ma potrzeby opisywać na forum i w pomocy komponentu jak instalować BasicSchool. Sam fakt że jest kwalifikowany jako komponent, każdemu użytkownikowi Joomla zupełnie wystarczy.
Problemy z językiem pl w komponencie są związane z błędami podczas instalacji - z pewnością zostały takie zgłoszone i ... zignorowane przez Ciebie.
Prawdopodobnie instalowałeś komponent BS jako pierwszy element w swej Joomla i nie zostały jeszcze utworzone katalogi językowe dla plików językowych PL. Potem doinstalowałeś paczkę językową PL dla samej Joomla.
Musisz teraz ręcznie przegrać każdy z plików: pl-PL.com_basicschool.ini z katalogów "admin" oraz "site" paczki instalacyjnej komponentu, do katalogów Joomla - odpowiednio do \administrator\language\pl-PL i \language\pl-PL.
Pozatym jak wspomniał jarek28 (http://forum.joomla.pl/member.php?u=4650) poczytaj proszę - tekst umieszczony w pomocy komponentu - z pewnością znajdziesz tam większość odpowiedzi na swoje pytania.

Beentree
09-01-2009, 20:59
Beentree - Twoje posty świadczą tylko o jednym - wykazałeś się wielką ignorancjądla osób, które przygotowują materiały pomocy i tutoriale do "zabawy" z Joomla.

No niestety to prawda a jedynym argumentem obronnym jest fakt, że czas mnie strasznie pili. Chylę czoła nad wszystkimi DOBRYMI ludźmi tworzącymi, uzupełniającymi i modyfikującymi Joomlę i jej komponenty.


Sam fakt że jest kwalifikowany jako komponent, każdemu użytkownikowi Joomla zupełnie wystarczy.


JUŻ wiem.



Prawdopodobnie instalowałeś komponent BS jako pierwszy element w swej Joomla i nie zostały jeszcze utworzone katalogi językowe dla plików językowych PL. Potem doinstalowałeś paczkę językową PL dla samej Joomla.
Musisz teraz ręcznie przegrać każdy z plików: pl-PL.com_basicschool.ini z katalogów "admin" oraz "site" paczki instalacyjnej komponentu, do katalogów Joomla - odpowiednio do \administrator\language\pl-PL i \language\pl-PL.

Tak jako pierwszy. Ale nie instalowałem POTEM paczki językowej dla samej Joomli. Do instrukcji się dostosuję.



Pozatym jak wspomniał jarek28 (http://forum.joomla.pl/member.php?u=4650) poczytaj proszę - tekst umieszczony w pomocy komponentu - z pewnością znajdziesz tam większość odpowiedzi na swoje pytania.

Istotnie :( umknęło mi

Szczerze przepraszam i dziękuję za mimo wszystko wyrozumiałość.

ag71
10-01-2009, 15:29
Jest to pierwszy post na tym forum, zatem witam wszystkich.
Teraz mój problem. Mam zainstalowaną Joomle 1.5.8 na cba.pl. W niej siedzi sobie basicschool v.2.2. Powprowadzałem dane nauczycieli przedmiotów, klas, uczniów i teraz próbując wpisać oceny uczniom coś się wykrzacza w tym komponencie. Pokazuje to obrazek ponizej. Dokładniej to wygląda to tak: Mam formularz wpisywania ocen, w formularzu tym powinno być 18 wierszy (tylu uczniów w klasie), niestety w 17 wierszu zamiast wyświetlenia nazwiska ucznia wyświetla sie jeszcze raz strona zaplecza, natomias 18 wiersza nie ma wcale. Co ciekawe mając wprowadzonych 6 klas część wyświetla się prawidłowo a część nie.
Edit: Dodam, że problem ten dotyczy klas w ktorych jest wiecej niz 17 uczniów i wystepuje zawsze w 17 wierszu w polu nazwiska lub w 16 wierszu w polu oceny semestralnej


Pytanie gdzie lezy przyczyna takiego stanu i jak ten problem rozwiązać?

http://images46.fotosik.pl/47/500fef4b8f2d7dcfm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/500fef4b8f2d7dcf.html)

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.

R&R
10-01-2009, 16:04
...
Teraz mój problem. Mam zainstalowaną Joomle 1.5.8 na cba.pl. W niej siedzi sobie basicschool v.2.2. Powprowadzałem dane nauczycieli przedmiotów, klas, uczniów i teraz próbując wpisać oceny uczniom coś się wykrzacza w tym komponencie. Pokazuje to obrazek ponizej. Dokładniej to wygląda to tak: Mam formularz wpisywania ocen, w formularzu tym powinno być 18 wierszy (tylu uczniów w klasie), niestety w 17 wierszu zamiast wyświetlenia nazwiska ucznia wyświetla sie jeszcze raz strona zaplecza, natomias 18 wiersza nie ma wcale. Co ciekawe mając wprowadzonych 6 klas część wyświetla się prawidłowo a część nie.
Edit: Dodam, że problem ten dotyczy klas w ktorych jest wiecej niz 17 uczniów i wystepuje zawsze w 17 wierszu w polu nazwiska lub w 16 wierszu w polu oceny semestralnej
Pytanie gdzie lezy przyczyna takiego stanu i jak ten problem rozwiązać?

Przyczyną błędu są ograniczenia hostingu cba.pl w definicji ilości zmiennych. Już ktoś zgłosił mi dokładnie taki sam problem na cba.pl i właśnie zmiana hostingu rozwiązała sprawę (nie interweniował u administratora).
Arkusz wpisywania ocen w związku z dużą ilością pól do wpisywania, która zależy od liczby uczniów - wymaga dużej liczby zmiennych. Nie potrafię dokładnie powiedzieć jakie ilości, nie sprawdzałem tego.
pozdrawiam

karo1915
13-01-2009, 15:31
Witajcie. Mam problem z BS 2.2b w joomla 1.5.8. Otóż, po poprawnym zalogowaniu w pasku adresu wyskakuje mi adres typu:


http://mojastrona.pl/index.php?option=com_basicschool&amp;task=card&amp;itemid= 54&amp;3deadc8c00920bb45ada94e4bbd40db5=1&amp;Itemid=54
Co mi się nie podoba:
1. W tym adresie jest "&amp;" zamiast "&".
2. "itemid" (to pierwsze) jest napisane z małej litery - powinno byś tak: "Itemid".
3. Na końcu nie wiadomo po co jest dodane jeszcze jedno "Itemid"

Pomyślicie, że to głupoty i nie warto się tym zajmować, a jednak.
Moja strona jest wąska, więc cały komponent się na niej nie zmieści. Zrobiłem więc drugi szablon który przypisuje dla tego komponentu, lecz joomla używa ten szablon gdy w pasku adresu jest "&Itemid=54", a jeśli dokładnie takiego samego wpisu nie ma lub jest choć trochę zmieniony, przywaraca szalon domyślny.

R&R dałoby radę coś z tym zrobić?

bartolini177
13-01-2009, 17:54
Witam! Mam identyczny problem jak kolega wyżej. Mam również wąski szablon i gdy go przypisze do mojego własnego, który jest szerszy to tylko przypisuje się strona logowania, a gdy przeskakuje na kartę ucznia to znowu mam mój wąski szablon. Proszę o pomoc:)

R&R
13-01-2009, 22:54
Witajcie. Mam problem z BS 2.2b w joomla 1.5.8. Otóż, po poprawnym zalogowaniu w pasku adresu wyskakuje mi adres typu:


http://mojastrona.pl/index.php?option=com_basicschool&amp;task=card&amp;itemid= 54&amp;3deadc8c00920bb45ada94e4bbd40db5=1&amp;Itemid=54
Co mi się nie podoba:
1. W tym adresie jest "&amp;" zamiast "&".
2. "itemid" (to pierwsze) jest napisane z małej litery - powinno byś tak: "Itemid".
3. Na końcu nie wiadomo po co jest dodane jeszcze jedno "Itemid"
...
R&R dałoby radę coś z tym zrobić?
Hmm... muszę sprawdzić co się da zrobić...
Separator ampersend jest dodawany standardowo przez Joomle, natomiast może w inny sposób zrealizuję tokena.
Poza tym możesz spróbować włączyć w Joomli "przyjazne" adresy
Zbadam sprawę pod koniec tygodnia

jnowak
14-01-2009, 14:30
Witam

Czy dane, które wpisują rodzice przy logowaniu (nazwa użytkownika + pin) są szyfrowane podczas przesyłania tych informacji na serwer?

Dziękuję za odpowiedź

R&R
14-01-2009, 20:28
Witam

Czy dane, które wpisują rodzice przy logowaniu (nazwa użytkownika + pin) są szyfrowane podczas przesyłania tych informacji na serwer?

Dziękuję za odpowiedź
W pewien prosty sposób jest szyfrowany PIN aby uczniowie - domorośli hakerzy nie podglądali i nie "podsłuchiwali" haseł w szkolnych sieciach wewnętrznych - przy pomocy ogólnie dostępnego oprogramowania :)
Natomiast zawsze można skorzystać z połączenia szyfrowanego ssl jednak jest to zależne od parametrów serwera na którym jest strona.

bartolini177
16-01-2009, 23:42
Witam ponownie! mam dość poważny problem przez, który nie mogę pracować na tym komponencie. Otóż mam wprowadzone z 40 nauczycieli i gdy chce ich zaznaczyć np. w grupę administrator to zaznaczam wszystkich biorę zapisz i zapisują mi się tylko co mieszczą się w tym okienku gdy okienko przewinę to dalsi użytkownicy nie są już zaznaczeni tym samym nie maja praw. Da sie to poprawic w jakiś sposob? wersja basicschool najnowsza i joomla 1.5.9. Proszę o szybkie rozwiązanie porblemu, ponieważ znacznie mi to utrudnia pracę:)

karo1915
17-01-2009, 12:56
I jak tam moj problem z linkem R&R ? Tydzien sie konczy a ja musze komponent zaprezentowac nauczycielom. Jak zobacza ze sie rozwala to nie zaakceptuja. Z gory dzieki

R&R
17-01-2009, 17:41
Witam ponownie! mam dość poważny problem przez, który nie mogę pracować na tym komponencie. Otóż mam wprowadzone z 40 nauczycieli i gdy chce ich zaznaczyć np. w grupę administrator to zaznaczam wszystkich biorę zapisz i zapisują mi się tylko co mieszczą się w tym okienku gdy okienko przewinę to dalsi użytkownicy nie są już zaznaczeni tym samym nie maja praw. Da sie to poprawic w jakiś sposob? wersja basicschool najnowsza i joomla 1.5.9. Proszę o szybkie rozwiązanie porblemu, ponieważ znacznie mi to utrudnia pracę:)
Nie przewidziałem że ktoś będzie chciał mieć w konfiguracji wszystkich nauczycieli jako administratorów komponentu i pole do zapisu tych danych jest trochę ograniczone :).
Aby zwiększyć liczbę do zapisu administratorów musisz dokonać zmian w bazie mysql w tabeli "xxx_bschoolconfig" i dla pola "adminuser" zwiększyć długość z 80 do np. 255 ( varchar(80) -> varchar(255) )


I jak tam moj problem z linkem R&R ? Tydzien sie konczy a ja musze komponent zaprezentowac nauczycielom. Jak zobacza ze sie rozwala to nie zaakceptuja. Z gory dzieki
Proszę nadpisać pliki z załącznika do katalogu basicschool od frontu (czyli do katalogu: \components\com_basicschool\)
Przed aktualizacją oczywiście zalecam backup.

bartolini177
17-01-2009, 20:06
Dziękuje R&R bardzo mi pomogłeś, koledze zresztą tez:)

Beentree
19-01-2009, 13:52
Witam.

Mam kilka próśb do autora:

1. Aby do zestawu ocen dołączył oprócz istniejącego minusa "bombę" czyli uroczo nazywaną informację o nieprzygotowaniu. W niektórych szkołach można być 1, 2 a w niektórych 3 i więcej razy nieprzygotowanym. W związku z czym czy prośba o zamieszczenie *, **, *** ... do skali ocen.

2. W kolumnie średnia ocena 1+ traktowana jest jako 1,5 można to w jakimś pliku pozmieniać?

3. Zauważyłem, że nie da się zalogować jeżeli uczeń ma dwa imiona (jedno trzeba wywalić na liście) Da się coś z tym zrobić, żeby rodzic nie protestował "Ale on jest Bonifacy Bożydar!!!" ??

4. Jeżeli w jednym dniu uczeń ma 3 "enki" i 3 godziny usprawiedliwione to w BS to nie przejdzie :( . Czy można wzorem S występującego po ! wprowadzić N, U oraz dodatkowo: D (dyżurny) i zw (zwolniony do innych zajęć) ? (Przy założeniu że D i zw nie będą wpływały na frekwencję.)

5. W widoku przegląd ocen/frekwencja podawane są złe sumy (kompletnie nielogiczne). Proszę o sprawdzenie.

6. Długie nazwy przedmiotów rozjeżdżają tabelkę z planem lekcji na wydruku ucznia. Czy można dodać możliwość ustawienia innej orientacji planu (dzień pod dniem, lub trzy dni na górze dwa na dole w tabeli)?

7. Temat jak rozumiem trudny: zmiana rozkładu i frekwencja na poszczególnych zajęciach? Da się dodać takie możliwości?

8. Dodanie w planowaniu kalendarza praktyk (np. tygodniowych, dwutygodniowych czy innych)

Z wyrazami szacunku.

Beentree
19-01-2009, 21:43
Dalej...

9. Brakuje rubryki "uwagi", które mógłby wpisywać nauczyciel przedmiotu - nie wychowawca (zdarzenia i uwagi z lekcji). Może gdzieś na zakładce, przy okazji wpisywania ocen?

10. Techniczne: przy wyświetleniu planu lekcji dla ucznia/rodzica słowo DATA nad godzinami poszczególnych lekcji nie pasuje

R&R
20-01-2009, 22:17
Wybacz Beentree, nie jestem zawodowym programistą i nie mam czasu dostosowywać komponentu dla każdego użytkownika, zatem w sprawie punktów 1, 2, 6, 7, 8, 9 musisz sam zadziałać.
Odnośnie pktu 2 - za obliczanie średniej ocen odpowiada funkcja AverageMark znajdująca się w pliku basicschool.php - katalog helpers po stronie administracyjnej.
Oczywiście poprawię błędy zgłoszone w punktach 3, 5 i 10 (w ciągu tygodnia)
Natomiast niektóre propozycje z punku 4 może wprowadzę w kolejnej wersji komponentu.
Generalnie komponent przeznaczony jest dla szkół podstawowych (od klasy IV) i szkół gimnazjalnych i w tym kierunku raczej będę go rozbudowywał. Twoje propozycje z pewnością są niezbędne w przypadku wykorzystania komponentu dla szkół średnich, jednak taką modyfikację jak wspomniałem będziesz musiał zrealizować we własnym zakresie.

gim2ost
21-01-2009, 08:04
Witam.
Zauważyłem pewien problem dotyczący statystyk. Jeżeli w danej klasie nie jest realizowany dany przedmiot (czyli nie jest przypisany do klasy) do w statystykach powstaje błąd polegający na wyświetlaniu wszystkich przedmiotów i przesunięciu ocen w lewo.
Ciekawe jest to, że oceny są wyświetlane, ale sumowanie poszczególnych ocen jest prawidłowe dla wszystkich przedmiotów.
Jak można to rozwiązać.
Pozdrawiam

Beentree
21-01-2009, 09:27
Dzięki za odpowiedź

Wybacz Beentree, nie jestem zawodowym programistą i nie mam czasu dostosowywać komponentu dla każdego użytkownika, zatem w sprawie punktów 1, 2, 6, 7, 8, 9 musisz sam zadziałać.


:):):)

Dla mnie owszem

Ale znam ból z brakiem czasu. W związku z czym pytanie/sugestie ... gdzie mam szukać (w jakich plikach) możliwości do 1, 7, 8 i 9 ?

Beentree
21-01-2009, 10:25
plik views/mark/js.mark.php linia 180 wygląda teraz u mnie tak:

var additional = /^[np]|[nb]|[zw]|
|[**]+$/;

i działa :) (można by jeszcze zmienić alert)

aaa i dopiero tu należy zmienić: linię 243 i 244: (odpowiednio dla swego SSO)

if (mark.substr(1,1) == '+') suma += 0.5 ;
if (mark.substr(1,1) == '-') suma -= 0.25 ;

gim2ost
31-01-2009, 16:12
BasicSchool 2.2 (Joomla 1.5) - Jak ustawić by wychowawca miał możliwość wpisywania ocen ze wszystkich przedmiotów. Obecnie oceny może wprowadzać tylko administrator i nauczyciel, uczący danego przedmiotu
Pozdrawiam Marek K.

nobi12345
03-02-2009, 20:53
A ja mam bardziej prozaiczny problem:
Joomla 1.5.9 i BasicSchool 2.2b i nie mogę się zalogować componentu ze strony frontowej. Wpisuje Imie i Nazwisko oraz Pin, klikam sprawdź i ... nic.

EDIT:
Już wiem. Jeśli włączysz w konfiguracji adresy przyjazne wyszukiwarkom (Search Engine Friendly URLs) to strona frontowa komponentu przestaje działać.

P.S.2. Żona jest zachwycona tym komponentem.

R&R
04-02-2009, 22:46
Jestem w trakcie realizacji poprawek i propozycji zgłoszonych w ostatnich postach dla wersji pod Joomla 1.5. m.in. przez Beentree.
Jednak pozostała mi jeszcze kwestia przygotowania instrukcji w przypadku aktualizacji, ale do soboty chyba się wyrobię.

BasicSchool 2.2 (Joomla 1.5) - Jak ustawić by wychowawca miał możliwość wpisywania ocen ze wszystkich przedmiotów. Obecnie oceny może wprowadzać tylko administrator i nauczyciel, uczący danego przedmiotu

Faktycznie mój błąd - z założenia wychowawca miał mieć dostęp do wpisywania wszystkich ocen uczniów swojej klasy - poprawię do soboty

A ja mam bardziej prozaiczny problem:
Joomla 1.5.9 i BasicSchool 2.2b i nie mogę się zalogować componentu ze strony frontowej. Wpisuje Imie i Nazwisko oraz Pin, klikam sprawdź i ... nic.
EDIT:
Już wiem. Jeśli włączysz w konfiguracji adresy przyjazne wyszukiwarkom (Search Engine Friendly URLs) to strona frontowa komponentu przestaje działać.

Hmm... sprawdzałem na mojej instalacji i nie mam problemu z logowaniem w przypadku stosowania "przyjaznych" linków

Beentree
04-02-2009, 23:48
Jestem w trakcie realizacji poprawek i propozycji .... ale do soboty chyba się wyrobię.

Łoooooooj :) :) :)

Super!

Moje nieudolne próby doprowadziły tylko wgłębienia się w wiele plików. Nie potrafię usunąć/zastąpić/pominąć jednej z fundamentalnych "funkcji" justif ... odetchnąłem z ulgą na powyższą deklarację.

nobi12345
05-02-2009, 20:18
Hmm... sprawdzałem na mojej instalacji i nie mam problemu z logowaniem w przypadku stosowania "przyjaznych" linków

A jednak to mod_rewrite... :eek:

Pozdrawiam

Beentree
08-02-2009, 00:12
Nie wiem jakie dokładnie zmiany będzie zawierało najnowsze wydanie ale mam jeszcze małą uwagę...

Wpisując kolejnego ucznia na listę klasy jego numer jest o jeden większy od liczby już obecnych na liście uczniów. I jest OK. Jeżeli jednak z jakiś powodów uczeń ze środka listy wypadnie nam z klasy np: nr 15 a klasa miała 30 uczniów to nowy, a raczej nowo dodawany będzie miał numer 30 choć powinien mieć 31.

Nie wiem jaki to ma wpływ na inne funkcje. Czy ktoś już przerabiał podobny problem?

christo1250
08-02-2009, 00:39
Nie wiem jakie dokładnie zmiany będzie zawierało najnowsze wydanie ale mam jeszcze małą uwagę...

Wpisując kolejnego ucznia na listę klasy jego numer jest o jeden większy od liczby już obecnych na liście uczniów. I jest OK. Jeżeli jednak z jakiś powodów uczeń ze środka listy wypadnie nam z klasy np: nr 15 a klasa miała 30 uczniów to nowy, a raczej nowo dodawany będzie miał numer 30 choć powinien mieć 31.

Nie wiem jaki to ma wpływ na inne funkcje. Czy ktoś już przerabiał podobny problem?
Numer szkolny można edytować na karcie ucznia. To chyba nie jest duży problem...

Beentree
08-02-2009, 00:54
Nie mówię, że duży. Ba skoro o tym piszę to znam jego rozwiązanie.

Proponuję tylko autorowi aby program sam sprawdzał jaki numer ma dodać. Jednocześnie pytam czy usunięcie ucznia (o nr 15) nie wpływa na inne części programu. Tylko tyle.

Pozdrowionka

Edit.

Pojawiło się to u mnie kiedy wpisywałem stado danych z dzienników - pierwsze użycie BS :) . W jednej z klas dwóch uczniów zrezygnowało 19 i 31. (Klasa liczyła 31 więc nie było z ostatnim żadnego problemu). Ale po usunięciu 19 za każdym razem wpisując nowego musiałem zmieniać numer.

Beentree
08-02-2009, 10:27
Wiem, że szaleńczo przyczepiłem się tematu ;)

Zgłaszałem wcześniej autorowi problem związany z autoryzacją po stronie zaplecza w BS. Po zalogowaniu nauczyciela - operatora miał on dostęp nie tylko do BS ale do administracji joomli. Po wyłączeniu/włączeniu kompa sytuacja się unormowała. Myślałem: ciasteczka albo jakieś ich resztki? Dalej nie drążyłem bo znalazłem rozwiązanie... do dzisiejszej nocy :( .

W jednym oknie (FF) jestem zalogowany jako admin. W drugim oknie loguję się na stronie nauczycielem aby pokazał się link Administracja (u mnie pokazuje się tylko dla zalogowanych) klikam Administracja i od razu mam całą Joomlę od zaplecza na dłoni a nie tylko BS. Wylogowałem się. Sprawdziłem zmiany wpisów w odpowiednich plikach (opisane w pomocy) - wszystko OK. Ale zauważyłem, że po wylogowaniu się nauczycielem z zaplecza wylogowało mnie też w pierwszym oknie ... chmm pomyślałem. Zalogowałem się do zaplecza adminem w FF. Uruchomiłem MIE i zalogowałem się na stronie nauczycielem; kliknąłem administracja, pojawiło się okno logowania po stronie zaplecza; zalogowałem się nauczycielem i wskoczyłem do BS.

Wniosek: Nie można testować użytkowników BS na jednym kompie, w tej samej przeglądarce mając zalogowanego innego użytkownika. Wyjaśniłem sobie sam jak krowie na miedzy. Ale znając życie pewnie nie jeden taki jak ja się jeszcze trafi :)

Dlatego też propozycja do autora aby stosowną uwagę zamieścił w pliku pomocy.

Z innej beczki:


http://www.google.pl/search?q=Copyright+%A9+2007+-+2009+BasicSchool&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t

dużo nas :)

R&R
08-02-2009, 22:42
Nowa wersja komponentu i paczka aktualizacyjna dla joomla 1.5 tutaj (http://forum.joomla.pl/showpost.php?p=62007&postcount=1)

hesar
09-02-2009, 10:03
Beentree - sprawa jest raczej oczywista
przegladarka autoryzujac uzytkownika tworzy dla niego sesje i trzyma ja (absolutnie nie w plikach cookie) i to ona odpowiada za to
wiec nie da sie trzymac dwoch zalogowanych uzytkownikow na jednej przegladarce i nie ma to nic wspolnego z joomla

robert70
12-02-2009, 08:48
mam pytanie
nie drukuje mi polskich liter(ą,ę,ń itd)z listy uczniów czy aktualizacja pomoże czy problem tkwi gdzie indziej

hesar
12-02-2009, 09:26
co to znaczy nie drukuje?
wsywietla ci sie w przegladarce dobrze tylko wydruk na drukarke jest niewlasciwy? czy na stronie masz krzaki zamiast polskich znkaow?
jesli drukarka to strona nie ma nic do tego i zadna aktualizacja ci nie pomoze
napisz choc jaka masz drukarke

robert70
12-02-2009, 11:12
w tym PDF do druku otwiera się z krzakami ale tylko to co jest z komponentu BasicSchool

R&R
12-02-2009, 17:58
mam pytanie
nie drukuje mi polskich liter(ą,ę,ń itd)z listy uczniów czy aktualizacja pomoże czy problem tkwi gdzie indziej
Jaką masz wersję komponentu ?
Niedawno opublikowana aktualizacja jest dla joomla 1.5 i nie aktualizowałem nic w funkcjach dotyczących wydruku - nikt nie zgłosił takich problemów

W każdym razie jeżeli chodzi o komponent basicschool dla joomla 1.5, z racji licznych błędów w pierwszej publikacji tej wersji komponentu - zalecam aktualizację.

kemottomek
13-02-2009, 00:41
Witam
Wstąpiłem w grono miłośników tego komponentu, jestem pod wielkim wrażeniem supportu i częstych aktualizacji :) to jest naprawdę kawal solidnej roboty

Ale napotkałem na problem i nie chce szukać po omacku.
Po zainstalowaniu stronki z komponentem w ostatniej wersji 2.3 na active24.pl
podczas wpisywania ocen, klikniecie Zapisz, Zastosuj (pozostałe buttony również) przekierowuje mnie na główny panel administracyjny oczywiście niczego nie zapisując, o dziwo każdy link z menu w kontekście wpisywania ocen dokonuje właśnie takiego przekierowania. Gdy ograniczę liczbę wyświetlanych uczniów do 3 to jest ok.
Na localhoscie komponent dla duzej ilosci uczniow dziala ok (kopia na active24 1 do 1), zapewne sa to jakies ustawienia serwera php. Moze juz ktos spotkal sie z takim problemem (zbyt duza licza zmiennych? -> z takim określenie gdzie sie spotkalem ale o jakie zmienne chodzi w gecie poscie czy w skrypcie ?) i czy faktycznie moze to zalezec od specyficznych parametrow serwer, jesli tak to jakich i jak w komponencie BS moge przechwycic jakis wyjatek czy warning -> bo jak narazie nie wiem co jest grane.
Dzieki :)

Beentree
13-02-2009, 10:02
Już Ci odpowiadam....

Beentree
13-02-2009, 10:26
Patent pierwszy: Dzielisz klasy na grupy 6-cio osobowe, albo praktyczniej 5-cio osobowe. (tak więc z klasy np 1A robi się 1A1-5; 1A6-10, 1A11-15 idt..) Wszystko śmiga.

Patent drugi (rozwiązanie właściciela "mojego serwera"): Na czas wstawiania ocen wyłączasz z publikacji większość uczniów pozostawiając grupę 5-6-cio osobową i tylko tym ostatnim możesz wstawiać oceny.

Szczerze mówiąc oba pomysły są strasznym kompromisem ale: w pierwszym przypadku nauczyciel nie mający dostępu do zmian w listach uczniów może bez problemu wpisywać oceny wszystkim (- w drugim nie za bardzo). Model frekwencji oblicza klasę jako 5-6 osobową :( . W polu liczba uczniów w klasie też pojawia się 5-6 osób.

W drugim przypadku musisz za każdym razem przy wstawianiu ocen publikować lub usuwać z publikacji uczniów. Moim zdaniem sposób pierwszy jest lepszy. Należy tylko uświadomić rodziców.

Prośba do autora: aby w "jakiś cudowny" sposób to przerobił. Może oddzielna tablica dla każdego ucznia?

propozycja od mojego znajomego:

wybierając zakładkę Oceny
Dokonaj wyboru
jest teraz Klasa i Przedmiot
A GDYBY WPROWADZIĆ TAM jeszcze WYBÓR uczeń !!
kłopoty takie jak u nas znikną!!!
tabelka będzie po prostu mniejsza i serwer nie będzie stawał dęba

Pozdrowionka

kemottomek
13-02-2009, 11:08
Dzieki za podpowiedzi na 2 sposób udało mi sie wpaść, ale jak ten komponent ma byc wdrożony do użytku dla szkoly to takie rozwiązanie zarówno 1 jak i 2 odpadaja. Byc moze na serwerze nalezy zmienić jakies ustawienia serwera ? byc może hostingowy serwer na to pozwoli - to bylyby najprostrze rozwiazania. Moze autor komponentu ma jakiegoś patcha na ten problem ? albo wstepne rozwiazania czy wskazowke ?

Qtuzow
13-02-2009, 16:22
Witam
... Po zainstalowaniu stronki z komponentem w ostatniej wersji 2.3 na active24.pl podczas wpisywania ocen, klikniecie Zapisz, Zastosuj (pozostałe buttony również) przekierowuje mnie na główny panel administracyjny oczywiście niczego nie zapisując, o dziwo każdy link z menu w kontekście wpisywania ocen dokonuje właśnie takiego przekierowania. Gdy ograniczę liczbę wyświetlanych uczniów do 3 to jest ok...
Mnie dopadł ten sam problem i niestety musiałem wyłączyć dostęp do Joomli z dziennikiem. Rodzice byli trochę zawiedzeni, ale... i tak uważam, że koncepcja dziennika, sposób wpisywania ocen jest dobrze przemyślany przez autora. Oczywiście do BS wrócę. Na razie rodzice nie mają możliwości sprawdzenia ocen swoich pociech w necie.

P.S.
Przynajmiej teraz wiem, dlaczego wychowawcy, którzy mieli powyżej 30 uczniów w klasie nie mogli im dopisywać ocen.

kemottomek
13-02-2009, 16:38
Szkoda wylaczac taki przydatny komponent. Nadal nie wiem skad wynika ten blad. Udalo mi sie zidentyfikowac ze na submitform nie nastapuje wywolanie SaveClassMark(). Dziwne jest to ze tak jak juz pisalem buttony na tym formie jak Zapisz, Zastosuj, Uczniowe, Menu itd. przekierowuja na głowny panel konfiguracyjny a nie do komponentu BS. Nie jestem biegly w php ale czy jest to jakos zwiazane z tak duza liczba inputow w formie ?

R&R
13-02-2009, 17:18
Szkoda wylaczac taki przydatny komponent. Nadal nie wiem skad wynika ten blad. Udalo mi sie zidentyfikowac ze na submitform nie nastapuje wywolanie SaveClassMark(). Dziwne jest to ze tak jak juz pisalem buttony na tym formie jak Zapisz, Zastosuj, Uczniowe, Menu itd. przekierowuja na głowny panel konfiguracyjny a nie do komponentu BS. Nie jestem biegly w php ale czy jest to jakos zwiazane z tak duza liczba inputow w formie ?
Dokładnie - sprawa związana jest z ograniczeniami serwera dotyczącymi liczby zmiennych lub zasobami pamięci przydzielonej dla skryptów php. niestety arkusz wprowadzania ocen zawiera znaczną liczbę pól, co bezpośrednio związane jest z liczbą zmiennych, co oczywiście zależne jest od liczby uczniów w klasie. Nie planuję zmiany sposobu wprowadzania ocen, ponieważ uważam że przyjęty system jest akurat atutem tego komponentu.

kemottomek
13-02-2009, 17:31
Dokładnie - sprawa związana jest z ograniczeniami serwera dotyczącymi liczby zmiennych lub zasobami pamięci przydzielonej dla skryptów php. niestety arkusz wprowadzania ocen zawiera znaczną liczbę pól, co bezpośrednio związane jest z liczbą zmiennych, co oczywiście zależne jest od liczby uczniów w klasie. Nie planuję zmiany sposobu wprowadzania ocen, ponieważ uważam że przyjęty system jest akurat atutem tego komponentu.

Tak zgadzam sie, wprowadzanie ocen pod wzgledem ergonomicznym jest zrealizowane perfekcyjnie. Jednak zmienne przekazywane z komorek sa w postaci tablicy, wiec w php/ na serwerze nie jest to jeden parametr ?
Czy jest mozliwosc zastosowania jakiegos workaraound-a?, ktory nie zaburzal by prace tego komponentu [podzial na mniejsze klasy i wlaczanie/wylacanie uzytkowników z oczyswistych wzgledów odpada]. Zalezy mi na wdrozeniu tego komponentu nawet za cane zmiany hostingu? Czy moze ktos podac na jakim hostingu ten kompnet dziala ?
Czy wprowadznie zmiennej globalnej SESSION nie byloby rozwiazaniem tego problemu ? albo zamiana posta na geta?
Albo zrezygnowac z forma, sciagac dane w javascripcie i z ukrytego inputa wyslac jedna tablice ? - juz troche kombinuje

kemottomek
13-02-2009, 23:38
Udalo mi sie rozwiazac problem.

Poprawka dotyczy sie zmiejszenia liczby zmiennych przeysłanych na
formie w formularzu do wpisywania ocen.
Zmiana polega na sklejaniu stringa ze wszystkich inputów odzielonych przecinkami
i wysłaniu w jednej zmiennej.

Kod nie jest super bo nie znam JS i PHP zbyt dobrze. Ale dziala :P uf

R&R
14-02-2009, 12:39
Udalo mi sie rozwiazac problem.

Poprawka dotyczy sie zmiejszenia liczby zmiennych przeysłanych na
formie w formularzu do wpisywania ocen.
Zmiana polega na sklejaniu stringa ze wszystkich inputów odzielonych przecinkami
i wysłaniu w jednej zmiennej.

Kod nie jest super bo nie znam JS i PHP zbyt dobrze. Ale dziala :P uf
Świetnie, w końcu ktoś wniósł coś konstruktywnego do tego komponentu. Sam się zastanawiałem czy przygotowanie zmiennych z formularza do wysyłki w javascript nie rozwiąże problemu. Fajnie że to sprawdziłeś.
Dziękuję!

Qtuzow
17-02-2009, 17:51
Dzięki serdeczne. Poprawka zadziałała... Teraz bez problemu mogę wpisywać oceny dla licznych klas (wychowawcy również). Musiałem się tylko przenieść na Joomlę 1.5. Trochę miałem pracy z dostosowaniem wyglądu CMS-a do stylistyki strony szkolnej, ale... dziennik działa bez zarzutu i to jest najważniejsze. Joomlę mam zainstalowaną tylko ze względu na komponent BS.

Dzięki wielkie bardzo, bardzo...

kemottomek
18-02-2009, 15:02
Mam pytanie z trochę inne beczki.
Dopiero zaczynam działanie z BS i nie wiem jaki plan działania przyjąć, jakie będzie najskuteczniejszy. Chodzi mi o jaki system wprowadzani ocen założyliście w Waszych instalacjach? Kto wprowadza oceny i z jaka częstotliwością żeby miało to ręce i nogi ?(wychowawcy, admi czy każdy nauczyciel z osobna - co z tymi co boją się myszki :)). Czasami nie ma jak przebić betonu i może się to okazać walką z wiatrakami. Jak zachęcacie (Wy. dyrekcja) nauczycieli do rozwijania szkolnego portalu ?
Dzięki

Qtuzow
18-02-2009, 17:55
Podczas testowania nowej wersji BS chciałem wystawić uczniom oceny roczne. Niestety nie udało mi się. Pojawił się komunikat: "Obowiązuje sześciostopniowa skala ocen: 1, 2, 3, 4, 5, 6". Wprowadzałem oceny w postaci słownej, liczbowej i za każdym razem było to samo. Czy jest to może związane z tym, że nie mam wprowadzonych dat w kalendarzu. Również ich nie mogę wpisać ani w formacie rrrr-mm-dd czy też dd-mm-rr?

Beentree
19-02-2009, 01:19
Mam pytanie z trochę inne beczki.
Dopiero zaczynam działanie z BS i nie wiem jaki plan działania przyjąć, jakie będzie najskuteczniejszy. Chodzi mi o jaki system wprowadzani ocen założyliście w Waszych instalacjach? Kto wprowadza oceny i z jaka częstotliwością żeby miało to ręce i nogi ?(wychowawcy, admi czy każdy nauczyciel z osobna - co z tymi co boją się myszki :)). Czasami nie ma jak przebić betonu i może się to okazać walką z wiatrakami. Jak zachęcacie (Wy. dyrekcja) nauczycieli do rozwijania szkolnego portalu ?
Dzięki

1. dyr ogłasza na wywiadówce dla rodziców (efekt sam w sobie lekko psychologiczny)
2. dyr pyta nauczycieli czy są mianowani... bo mianowani mają być biegli w TI ... NO!
3. dyr pyta ilu rodziców "z daleka" było na ostatniej wywiadówce
4. dyr pyta ilu rodziców dzwoni w sprawie X "nagle" dowiadując się o tym że pociecha wcale nie jest cacy
5. dyr mówi: ja tego chcę...? No może i chcę ale rodzice tego chcą ;)

Jestem po 5 punktach i na razie jest dobrze. Plan jest taki: Nauczyciele będa wpisywać oceny (swoje) a wychowawcy frekwencję. Na wszelki jednak wypadek wychowawcy wiedzą, że mogą wpisać też oceny.


Podczas testowania nowej wersji BS chciałem wystawić uczniom oceny roczne. Niestety nie udało mi się. Pojawił się komunikat: "Obowiązuje sześciostopniowa skala ocen: 1, 2, 3, 4, 5, 6". Wprowadzałem oceny w postaci słownej, liczbowej i za każdym razem było to samo.
??? U mnie ok. Może ostatnia łatka nie weszła w całości :)

Czy jest to może związane z tym, że nie mam wprowadzonych dat w kalendarzu. Również ich nie mogę wpisać ani w formacie rrrr-mm-dd czy też dd-mm-rr?
Zaakceptuj format z kalendarza. Mnie też kilka włosów wyszło zanim na to wpadłem :)

nepcior
19-02-2009, 11:52
Mam pytanie z trochę inne beczki.
Dopiero zaczynam działanie z BS i nie wiem jaki plan działania przyjąć, jakie będzie najskuteczniejszy. Chodzi mi o jaki system wprowadzani ocen założyliście w Waszych instalacjach? Kto wprowadza oceny i z jaka częstotliwością żeby miało to ręce i nogi ?(wychowawcy, admi czy każdy nauczyciel z osobna - co z tymi co boją się myszki :)). Czasami nie ma jak przebić betonu i może się to okazać walką z wiatrakami. Jak zachęcacie (Wy. dyrekcja) nauczycieli do rozwijania szkolnego portalu ?
Dzięki

To faktycznie jeden z najważniejszych problemów. Ja przyjąłem strategię handlową. Dyrekcja była początkowo sceptyczna, wiadomo, że część nauczycieli boi się myszki (a przynajmniej szybciej wykonuje pewne czynności "analogowo"). W związku z powyższym w moim przypadku, nie było żadnego odgórnego przymusowego nakłaniania. Ot - "chcesz to sobie prowadź".
A teraz opis strategii handlowej: po pierwsze rodzice zostali poinformowani za pośrednictwem strony internetowej (wystarczyło) o możliwości uzyskania u wychowawcy danych dostępowych do dzienniczka internetowego; po drugie - ponieważ nauczyciel nie-wychowawca nic oprócz dodatkowej pracy z wpisywania ocen nie ma - cały dzienniczek u mnie prowadzą wychowawcy (czas pracy ok. 1h/tydzień). Efekt: 80% uczniów ma oceny opublikowane w internecie. Czemu wychowawcy sami z siebie prowadzą dzienniczek? Bo za to mają statystyki frekwencji i klasyfikacji śród- i końcoworocznej gotowe.
Ważne: każdy wychowawca umówił się z rodzicami na konkretny dzień (raz w tygodniu) na aktualizację danych.

Qtuzow
19-02-2009, 16:23
Udało mi się wprowadzić daty do kalendarza. Po prostu wpisałem, że semestr I kończy się dopiero 20 lutego, czyli zmieniłem tylko trochę kalendarz roku szkolnego...

Qtuzow
25-02-2009, 15:37
Podczas testowania nowej wersji BS chciałem wystawić uczniom oceny roczne. Niestety nie udało mi się. Pojawił się komunikat: "Obowiązuje sześciostopniowa skala ocen: 1, 2, 3, 4, 5, 6". Wprowadzałem oceny w postaci słownej, liczbowej i za każdym razem było to samo.

Ten błąd dotyczy przeglądarki Opera no i oczywiście IE (trochę w innej postaci). Na codzień posługuję się Operą, ale gdy sprawdziłem działanie dziennika w Firefoxie wszystko było OK. Sposób wprowadzania ocen semestralnych jest bardzo przyjazny. Wystarczy wprowadzić ocenę w postaci liczbowej, a skrypt Javy zamieni ją na postać słowną. Podsumowując: problemy z wprowadzaniem ocen semestralnych wystąpiły (gdy sprawdzałem) w Operze i IE zaś bezproblemowo można to było zrobić w Firefoxie, Safari i Google Chrome.

Beentree
27-02-2009, 13:50
Przy wpisywaniu frekwencji w licznej klasie mam ten sam problem co z ocenami przed poprawką (wywala mnie do zaplecza joomli).

kemottomek (http://forum.joomla.pl/member.php?u=16809) możesz się tym zająć? Pliiiiiiizzzzzzzz.

eszej
27-02-2009, 14:22
Wychowawczyni jednej z klas zgłosiła mi następujący problem. W swojej klasie chciała dopisać stopnie z przedmiotów. Po zalogowaniu wprowadzała oceny z religii, kliknęła "Zapisz" i przeniosła się na stronę startową panelu administracyjnego Joomli. Oceny się nie zapisały. Nie może również wprowadzać ocen z innych przedmiotów. Sprawdziłem czy ja mogę dopisywać stopnie w tej klasie. Niestety spotkało mnie to samo. W innych klasach wszystko działa poprawnie. Czy wiecie może, jak rozwiązać ten problem?

P.S.
Mam zainstalowanego BS 2.1b.

Mam podobny problem, z tym że dotyczy chyba wszystkich wychowawców. Joomla 1.5.9 BS 2.2b Co może być przyczyną? Jako administrator mogę wpisywać wszystkie oceny.

kemottomek
27-02-2009, 14:46
Witam
posiadam wersje BS 2.3 i w panelu administracyjnym nie widzę modulu do Statystyk? Czy coś nie tak poszło przy instalacji czy tylko w 1.1 istnieją statystyki ?

Qtuzow
27-02-2009, 15:37
Mam podobny problem, z tym że dotyczy chyba wszystkich wychowawców. Joomla 1.5.9 BS 2.2b Co może być przyczyną? Jako administrator mogę wpisywać wszystkie oceny.

Musisz wgrać wersję 2.3 BS i poprawki. Wówczas nie będziesz miał kłopotów z wpisywaniem ocen.

P.S.
Problem był już opisany. Zajrzyj kilka stron wstecz.

Beentree
02-03-2009, 15:54
Jeszcze raz zapytam, bo może przepadłem w tłumie:

Przy wpisywaniu frekwencji w licznej klasie mam ten sam problem co z ocenami przed poprawką (wywala mnie do zaplecza joomli).

Czy ktoś ma podobny problem?

Rozpaczliwie szukam rozwiązania.

kemottomek
02-03-2009, 22:03
Zajme sie tym ja znajde chwile w tym tyg. Pisze zeby niezginelo ze ktos sie tym zajmuje? Macie moze jakies doswiadczenie z moodle?

Qtuzow
06-03-2009, 00:05
Instalowałem moodla lokalnie (w xampie). Zmieniałem projekt graficzny.

melich
07-03-2009, 10:28
Nie wiem ki czort ale nie wyświetla się żaden użytkownik w zakładce
" Przydział użytkownikom BasicSchool praw dostępu do komponentu"
nadałem kilku prawa dostepu do zaplecza witryny i nic:(

jnowak
07-03-2009, 18:16
Witam

Wyłączyłem dla kilku przedmiotów obliczanie średniej (Panel kontrolny - Przedmioty - Edycja danych przedmiotu - średnia ocen -NIE).
Średnie są dalej zliczane, co zrobić, aby je wyłączyć?
Wersja dzienniczka 2.2b

Dziękuje za odpowiedź

R&R
09-03-2009, 18:28
Nie wiem ki czort ale nie wyświetla się żaden użytkownik w zakładce
" Przydział użytkownikom BasicSchool praw dostępu do komponentu"
nadałem kilku prawa dostepu do zaplecza witryny i nic:(
W pierwszej kolejności należy utworzyć listę nauczycieli w zakładce "nauczyciele" w panelu konfiguracyjnym komponentu, potem można przydzielać prawa dostępu.

Witam

Wyłączyłem dla kilku przedmiotów obliczanie średniej (Panel kontrolny - Przedmioty - Edycja danych przedmiotu - średnia ocen -NIE).
Średnie są dalej zliczane, co zrobić, aby je wyłączyć?
Wersja dzienniczka 2.2b

Dziękuje za odpowiedź
W wersji komponentu dla joomla 1.5 nie utworzono jeszcze panelu "statystyk" i opcja "zliczania do średniej" przedmiotów nie jest brana pod uwagę. Na arkuszu ocen liczona jest tylko średnia ocen cząstkowych z danego przedmiotu.
Panel statystyk jest dostępny w wersji komponentu dla joomla 1.0.x

ksviper
09-03-2009, 20:06
a tak przeglądałem EchoDnia i proszę:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090309/POWIAT0304/855453362

Dziennik działa pod adresem: http://www.zsgorzyce.sq.pl/dziennikszkolny/index.php?option=com_basicschool&Itemid=26

Beentree
16-03-2009, 20:47
Witam ponownie! mam dość poważny problem przez, który nie mogę pracować na tym komponencie. Otóż mam wprowadzone z 40 nauczycieli i gdy chce ich zaznaczyć np. w grupę administrator to zaznaczam wszystkich biorę zapisz i zapisują mi się tylko co mieszczą się w tym okienku gdy okienko przewinę to dalsi użytkownicy nie są już zaznaczeni tym samym nie maja praw. Da sie to poprawic w jakiś sposob? wersja basicschool najnowsza i joomla 1.5.9. Proszę o szybkie rozwiązanie porblemu, ponieważ znacznie mi to utrudnia pracę:)


Nie przewidziałem że ktoś będzie chciał mieć w konfiguracji wszystkich nauczycieli jako administratorów komponentu i pole do zapisu tych danych jest trochę ograniczone :).
Aby zwiększyć liczbę do zapisu administratorów musisz dokonać zmian w bazie mysql w tabeli "xxx_bschoolconfig" i dla pola "adminuser" zwiększyć długość z 80 do np. 255 ( varchar(80) -> varchar(255) )

Mam podobny problem, tylko nie wiem jakie tabele zwiększać: Kadrę 75 osób która może wpisywać ogłoszenia. I przedmiot który może być uczony przez te 75 osób (przedmiot o nazwie "______" wprowadziłem aby każdy nauczyciel mógł wpisać uwagi) Proszę o pomoc.

Ps jak tam problem z frekwencją?

Beentree
17-03-2009, 09:14
Zmieniłem "adminuser" i "announcuser" na 255 działa. Tylko nie wiem jak wyjdzie w praniu.

Nie wiem dalej jaką zmienić tabelę, żeby przedmiot mógł mieć 75 nauczycieli... i czy 75 nauczycieli może uczyć w jednej klasie... ?


Zajme sie tym ja znajde chwile w tym tyg. Pisze zeby niezginelo ze ktos sie tym zajmuje? Macie moze jakies doswiadczenie z moodle?

Jest szansa na koniec przyszłego tygodnia... ? pls:o

laserek
17-03-2009, 18:38
Witam, mam pytanie, w jaki sposób i czy mozna zaaktualizowac wersje dzienniczka z 2.1b (joomla 1.0.13 stable) na wersje 2.3 aktualna ? a jesli ie to w jakis sposob przeniez dzienniczek z ww. wersji i joomli 1.0.13 do nowej joomli 1.5.9 i potem zaaktualizować do wersji 2.3 z zachowanie wszystkich danyc ocen itp. Krótko mówiąc posiadam 1.0.13 pl i 2.1b a chciałbym najnowszą wersje dzeinniczka. z góry dziekuje, Pozdrawiam !

R&R
19-03-2009, 18:38
Witam, mam pytanie, w jaki sposób i czy mozna zaaktualizowac wersje dzienniczka z 2.1b (joomla 1.0.13 stable) na wersje 2.3 aktualna ? a jesli ie to w jakis sposob przeniez dzienniczek z ww. wersji i joomli 1.0.13 do nowej joomli 1.5.9 i potem zaaktualizować do wersji 2.3 z zachowanie wszystkich danyc ocen itp. Krótko mówiąc posiadam 1.0.13 pl i 2.1b a chciałbym najnowszą wersje dzeinniczka. z góry dziekuje, Pozdrawiam !
Niestety nie przygotowałem skryptu migracyjnego z wersji komponentu dla joomla 1.0.x do wersji dla joomla 1.5.x - brak czasu...
W kilku aspektach baza danych różni się w każdej z w/w wersji komponentu i sprawa aktualizacji nie ogranicza się tylko do skopiowania bazy danych.
Może któryś z użytkowników komponentu przygotuje taki skrypt :)

gim2ost
21-03-2009, 15:54
BasicSchool 2.3 (Joomla 1.5) - Drukowanie frekwencji - pomimo wpisania nieobecności, spoźnień, na wydrukach otrzymuje wszędzie "0"

raddeli
23-03-2009, 13:24
Witam,
Moja Joomla to 1.0.13 a basicSchool to wersja 2.0. Gdy wpisuję frekwencje i zaznaczam dla ucznia spóźnienie to w podsumowaniu uczeń ma jedno spóźnienie i jedną N-kę. czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu?

iros
27-03-2009, 13:26
Ostatnio pojawił się u mnie pewien feler. Mam J 1.0.13 i BS 2.1b. Po zmianie planu lekcji budki do zaznaczenia nieobecności w jednym dniu pojawiają mi się w dwóch rzędach sześć godzin u góry i jedna godzina poniżej. W innych dniach jest dobrze, a jak do tego dnia dostawię jedną godzinę, to wyświetla je w jednym rzędzie. Usunąłem przedmioty tego dnia zapisałem plan wstawiłem od nowa i nadal to samo. Nie żeby mi to bardzo przeszkadzało, ot taka ciekawostka. :)

Beentree
27-03-2009, 16:19
Opis sytuacji:
1. Jestem cały czas w oknie wpisywania ocen.
2. Jest II semestr, wpisuję oceny, zatwierdzam i jest wszystko ok.
3. Przechodzę do semestru I (mimo że i tak ocen nie mogę wpisać).
4. U mnie w I semestrze nikt nie ma ocen (i tak jest istotnie).
5. Klikam, będąc w I semestrze na zastosuj i jednocześnie znikają mi oceny z II semestru.

Proszę pilnie o pomoc.

Ps. bardzo proszę też o wcześniejszą poprawkę do frekwencji

gim2ost
28-03-2009, 17:26
Ponawiam pytanie. Statystyka frekwencji wyświetlana jest prawidłowo jednak na kartkach dla rodziców drukowane są wszędzie 0.
Pozdrawiam M.Kala

zspwitkowo
28-03-2009, 17:31
Witam. Ja aktualnie bazuje na Joomla 1.0.15 na hostingu CBA. Wcześniej miałem hosting yoyo.pl i Joomla 1.0.13 lecz nie byłem z niego zadowolony. Zainstalowałem wszystko od nowa w kodowaniu UTF-8, także BasicSchool v 2.1b zainstalowałem od nowa. Lecz baze danych przenioslem z starego hostingu i mam teraz taki problem przy wyswietlaniu ocen:
http://zspwitkowo.yoyo.pl/pliki/problem2.jpg
oraz
http://zspwitkowo.yoyo.pl/pliki/problem3.jpg

Można jakoś to naprawić?? Bo nie chce stracić całej bazy danych. Próbowałem skopiować pliki z serwera na serwer ale też wyświetlało się tak. W pierwszym przypadku strona się rozjeżdza całkowicie, w drugim w ogóle nie widać tabel.

Pozdrawiam

pitek17
03-04-2009, 14:50
Jakie są możliwości importu i eksportu używając tego komponentu?
Na razie nie widzę, a szkoda :-(.
Gdyby można było importować i eksportkować np. z plików csv to byłoby już ciekawe rozwiązanie.
Pozdrawiam
Piotr Jezierski
---------------
http://www.studium.pl

R&R
03-04-2009, 23:21
Opis sytuacji:
1. Jestem cały czas w oknie wpisywania ocen.
2. Jest II semestr, wpisuję oceny, zatwierdzam i jest wszystko ok.
3. Przechodzę do semestru I (mimo że i tak ocen nie mogę wpisać).
4. U mnie w I semestrze nikt nie ma ocen (i tak jest istotnie).
5. Klikam, będąc w I semestrze na zastosuj i jednocześnie znikają mi oceny z II semestru.
Proszę pilnie o pomoc.
Ps. bardzo proszę też o wcześniejszą poprawkę do frekwencji
Poprawię w kolejnej wersji komponentu.
Niestety nie mam ostatnio za bardzo czasu - zatem proponuję nie zapisywać w ten sposób ocen z poprzedniego semestru :)

Ponawiam pytanie. Statystyka frekwencji wyświetlana jest prawidłowo jednak na kartkach dla rodziców drukowane są wszędzie 0.
Pozdrawiam M.Kala
Jak wyżej - poprawię w kolejnej wersji

Jakie są możliwości importu i eksportu używając tego komponentu?
Na razie nie widzę, a szkoda :-(.
Gdyby można było importować i eksportkować np. z plików csv to byłoby już ciekawe rozwiązanie.
Pozdrawiam
Piotr Jezierski
Faktycznie szkoda... ale nic nie stoi na przeszkodzie aby coś takiego zrealizować - zatem do dzieła

Witam. Ja aktualnie bazuje na Joomla 1.0.15 na hostingu CBA. Wcześniej miałem hosting yoyo.pl i Joomla 1.0.13 lecz nie byłem z niego zadowolony. Zainstalowałem wszystko od nowa w kodowaniu UTF-8, także BasicSchool v 2.1b zainstalowałem od nowa. Lecz baze danych przenioslem z starego hostingu i mam teraz taki problem przy wyswietlaniu ocen:
Można jakoś to naprawić?? Bo nie chce stracić całej bazy danych. Próbowałem skopiować pliki z serwera na serwer ale też wyświetlało się tak. W pierwszym przypadku strona się rozjeżdza całkowicie, w drugim w ogóle nie widać tabel.
Pozdrawiam
Sprawa nie dotyczy bazy danych. Już kilka osób zgłaszało taki problem właśnie na hostingu cba - jest to związane z ilością zmiennych przesyłanych z formularza arkusza ocen. Niestety w wersji komponentu dla joomla 1.0.x sprawa nie została poprawiona, natomiast w wersji dla joomla 1.5.x - kilka postów wyżej rozwiązanie przedstawił kemottomek

Beentree
04-04-2009, 12:59
Dzięki za zrozumienie. Oczywiście pouczyłem swoją RP, że oceny to zatwierdza się i zapisuję tylko w aktualnym semestrze :)

Przy okazji poprawek i nowych wersji... Może dorzucić jeszcze rozszerzenie ilości nauczycieli -użytkowników BS, ilości nauczycieli uczących w jednej klasie i ilości nauczycieli uczących jednego przedmiotu. Poradziłem sobie zmieniając którąś z tabel (nie pamiętam) na 255. Może to zrobić na stałe?
Pozdrowionka

Edit. Jeszcze jedno: Czy da się "coś" zrobić aby w treści ogłoszeń można było dodawać akapity? Bo u mnie akapity są ignorowane. (Po zapisaniu znikają :) )

zspwitkowo
10-04-2009, 15:09
Jeszcze jedno zapytanie. Jak można ustawić żeby nauczyciele którzy u mnie mają ustawioną range Menedzer mieli dostęp tylko do Dzienniczka Ucznia a nie do reszty serwisu. W wersji Joomla 1.0.13 można było takie coś zrobić, lecz teraz mam Joomla 1.5.10 i BS 2.3 i nie mogę dojść jak można takie coś zrobić. Bardzo zależy mi na tym.

Beentree
10-04-2009, 20:02
Odpowiedź dla zspwitkowo
Cytując pomoc BS:

Jak wspomniano wyżej, wprowadzanie danych w komponencie możliwe jest wyłącznie w części administracyjnej Joomla, zatem użytkownikom, którzy mają mieć możliwość wprowadzania danych należy w serwisie przydzielić dostęp do zaplecza Joomla w ograniczonym zakresie np. na prawach Manedżera. Dodatkowo, aby ograniczyć dostęp tej grupie użytkowników tylko do komponentu BasicSchool, można dokonać przedstawionej niżej modyfikacji w plikach Joomla:
- w pliku helper.php znajdującym się w katalogu administrator\includes\, w funkcji findOption() po pierwszej instukcji warunkowej, tj. po linii 41, należy dodać kolejny warunek: kod: // for manager only BasicSchool
if ( $option != 'com_login' && $user->get('gid') == 23 ) {
$option = 'com_basicschool';
} - w pliku mod_menu.php znajdującym się w katalogu administrator\mod_menu\ należy zamienić: kod: if ( $hide ) {
modMenuHelper::buildDisabledMenu();
} else {
modMenuHelper::buildMenu();
} na następujący: $user = & JFactory::getUser();
if ( $hide || $user->get('gid') == 23 ) {
modMenuHelper::buildDisabledMenu();
} else {
modMenuHelper::buildMenu();
}