PDA

Zobacz pełną wersję : Połączenie login form z user menu



Raiven
18-02-2008, 04:31
Cześć wszystkim! Pora ponownie się zainteresować tym cmsem po przerwie. Szczególnie, że już wersja stabilna 1.5 wyszła i wszyscy czekają na 1.5.2 :).

Szukajka nie znalazła mi jakiejś większej dyskusji na ten temat, widziałem jedynie gdzieś pojedynczy post z podobnym tematem. Mianowicie chodzi mi o połączenie funkcji modułów login form i user menu. To drugie pojawia się jedynie po zalogowaniu i jest tam link do wylogowania. login form po zalogowaniu również pozostawia coś takiego + ładny tekst z powitaniem. W konkurencyjnych cmsach taki panel użytkownika ładniej wygląda, a tutaj na dwie struktury jest to podzielone i brzydko wygląda na stronie ;). Czy do tej pory powstało już jakieś rozwiązanie?

Tak sobie myślałem, że pomimo kompletnego braku wiedzy o programowaniu spróbowałbym połączyć pliki tych dwóch modułów, ale strach mnie ogarnia jak myślę, ile razy bym musiał po każdej próbie od nowa instalować całą Joomle, bo się rozwalił skrypt przez moją zabawę :D.

I jeszcze takie pytanko poboczne niezwiązane z tematem. Czy dostosowywanie szablonu do Joomla! 1.5 jest identyczne jak w przypadku 1.0 i mogę śmiało zacząć studiować pomoc na joomla.pl w tym kierunku, czy zaszły jakieś znaczące modyfikacje pod tym względem o których musiałbym wiedzieć szykując się do takiej roboty?

Pozdro :)

inkos
18-02-2008, 13:10
Tak sobie myślałem, że pomimo kompletnego braku wiedzy o programowaniu spróbowałbym połączyć pliki tych dwóch modułów,
Proponuję Ci napierw podnieś poziom wiedzy o programowaniu z kompletnego braku na poziom podstawowy i dopiero wtedy rozpatrzenie Twojego problemu. ;)


ale strach mnie ogarnia jak myślę, ile razy bym musiał po każdej próbie od nowa instalować całą Joomle, bo się rozwalił skrypt przez moją zabawę :D.
Krótko: odpuść sobie na tą chwilę. Lepiej będzie jak poczytasz więcej informacji na temat samej Joomla.

Czy dostosowywanie szablonu do Joomla! 1.5 jest identyczne jak w przypadku 1.0 i mogę śmiało zacząć studiować pomoc na joomla.pl w tym kierunku, czy zaszły jakieś znaczące modyfikacje pod tym względem o których musiałbym wiedzieć szykując się do takiej roboty?
Kiedyś na forum był wątek w tym temacie z odpowiednimi linkami - poszukaj. W skrócie tak jak te wersje Joomla się różnią tak i różnią się szablony. Nasza pomoc.joomla.pl w chwili obecnej ma rozbudowany dział dotyczący serii 1.0.x a ie najnowszej. Aktualnie materialy sa w tlumaczeniu. W tej sprawie w chwili obecnej pozostają tylko teksty po angielsku jakie umieszczone są na joomla.org.

Raiven
18-02-2008, 14:43
Proponuję Ci napierw podnieś poziom wiedzy o programowaniu z kompletnego braku na poziom podstawowy i dopiero wtedy rozpatrzenie Twojego problemu. ;)
A ta podstawowa wiedza to z jakiego zakresu? php, mysql, xhtml? :)

inkos
18-02-2008, 14:50
A ta podstawowa wiedza to z jakiego zakresu? php, mysql, xhtml? :)
Też i do tego jeszcze orientacja w budowie CMS-u jakim jest Joomla. :)

Raiven
18-02-2008, 15:03
Orientacja w budowie Joomla przyjdzie jak zacznę majstrować swój szablonik, a z programowaniem to będzie ciężko :P.

inkos
18-02-2008, 15:08
Orientacja w budowie Joomla przyjdzie jak zacznę majstrować swój szablonik, a z programowaniem to będzie ciężko :P.
W takim razie trzymam kciuki za Twój sukces :) A garść podstawowych informacji ;) o szablonach do Joomla 1.0.x znajdziesz na pomoc.joomla.pl. Polecam Ci abyś rozpoczął przygodę z szablonami właśnie do J! 1.0.x. a dopiero później zabrał się za J! 1.5. Będzie Ci łatwiej przestawić się na taką zmianę mając podstawy opanowane. :D

Raiven
18-02-2008, 15:54
Dzięki :). A możesz mi jeszcze napisać, co można zaliczyć do garści podstawowych informacji z tego programowania? :P Nie chodzi mi o źródła wiedzy, bo to jakoś znajdę, tylko czego ma dotyczyć ta wiedza, aby poradzić sobie chociażby przy składaniu szablonu :).

inkos
18-02-2008, 16:06
czego ma dotyczyć ta wiedza, aby poradzić sobie chociażby przy składaniu szablonu :).

Szablony: umiejetność stworzenia grafiki, jej pocięcia pod szablon, znajomość CSS tak, aby wiedzieć co i jak sformatować, znajmość klas CSS jakie są wbudowane w Joomla, tak aby wiedzieć która klasa co opisuje i podstawy tworzenia paczek z szablonami aby to zlozyc w calość i chyba tyle. A i najważniejsze mieć wolny czas i oczywiście chęć pozyskania nowej ciekawej wiedzy. :)

Naprawdę wystarczy tylko dużo czytać jak choćby pomoc.joomla.pl, to forum a także główną stronę projektu czyli joomla.org oraz umiejętnie poszukiwać informacji za pomocą wyszukiwarek umeiszczonych na tych witrynach.

Ot i cała filozofia. :D

Raiven
18-02-2008, 17:19
No to mi zostało to...

znajmość klas CSS jakie są wbudowane w Joomla, tak aby wiedzieć która klasa co opisuje i podstawy tworzenia paczek z szablonami aby to zlozyc w calość i chyba tyle.
Bo zrobić laya i go pociąć w programie daje radę, css w pewnym stopniu też mam opanowanego :}.

A co z tym programowaniem ala php, bo mi zależy na połączeniu login form z user menu, bo aktualne rozwiązanie jest z deka nieporęczne, a jestem pewien, że wielu innych użytkowników Joomla byłoby zachwyconych taką modyfikacją :).

inkos
18-02-2008, 17:52
A co z tym programowaniem ala php, bo mi zależy na połączeniu login form z user menu, bo aktualne rozwiązanie jest z deka nieporęczne, a jestem pewien, że wielu innych użytkowników Joomla byłoby zachwyconych taką modyfikacją :).
To połączenie na mój gust można zrobić na dwa sposoby albo za pomocą CSS albo modyfikując pliki Joomla.

Jakiś czas temu widziałem takie szablony które mają tak zbudowaną lewą kolumnę menu iż pod menu każde kolejne moduły dokładane są pod spodem będąc równocześnie dalej graficznie prezentowane jako jeden moduł. Tylko nie wiem czy o to Ci chodzi a konkretnego szablonu nie mogę sobie teraz przypomnieć. ;)

Sam się za coś takiego nigdy nie brałem bo i nie było takiej potrzeby ;) więc mogę polecić tylko lekturę stron pomocy polskiej jak i dokumentacji zamieszczonej na joomla.org oraz na głównym forum forum.joomla.org

Raiven
18-02-2008, 18:19
Jakiś czas temu widziałem takie szablony które mają tak zbudowaną lewą kolumnę menu iż pod menu każde kolejne moduły dokładane są pod spodem będąc równocześnie dalej graficznie prezentowane jako jeden moduł. Tylko nie wiem czy o to Ci chodzi a konkretnego szablonu nie mogę sobie teraz przypomnieć. ;)
Mój problem jest następujący :). Moduł login form przedstawia formularz logowania. Fajnie. Po zalogowaniu wyświetla on powitanie usera, która można wyłączyć oraz przycisk Logout i tylko to. Strata cennego miejsca na witrynie, a nie ma opcji, aby był on ukryty po zalogowaniu. Oddzielny moduł user menu wyświetla się po zalogowaniu i jest tam link Logout (to samo co w login form) oraz kilka innych odnośników. I moja wizja jest taka, jak to jest rozwiązane w innych cmsach. Jest moduł logowania, wyświetla się formularz logowania, linki czy nie zapomniałem hasła i takie tam. Po zalogowaniu w tym samym module wyświetla się powitanie (to co po zalogowaniu w login form) oraz reszta opcji dla usera (takie jak w user menu). Czyli zamiast 2 modułów jest 1 wyczerpujący sprawę. Mam nadzieję, że jasno to opisałem :).


To połączenie na mój gust można zrobić na dwa sposoby albo za pomocą CSS albo modyfikując pliki Joomla.
Ja myślałem nad połączeniem plików tych dwóch modułów. Skoro user menu pojawia się po zalogowaniu, to zawartość pliku od tego moduły bym umieścił w pliku odpowiadającym za login form. Katalogi też jedne w drugie by się powsadzało. Natomiast w Panelu Admina bym miał włączony wtedy jedynie login form, a user menu bym wy deaktywował. To jest taka moja myśl na sucho, bo nie wiem czy wystarczy skopiować zawartość pliku z jednego do drugiego pomiędzy komendami, aby się nie pogryzły czy jednak byłyby konieczne pewne modyfikacje w kodzie wśród klas czy czymś, gdyby oba skrypty korzystały z takich samych oznaczeń. Uff... to chyba tyle xD.