PDA

Zobacz pełną wersję : pokibicujecie?



palik
03-04-2006, 09:08
Witam wszystkich

Mam do Was prośbę - pokibicujcie mi ? :D

Właśnie przenoszę mambo 4.5.2.3 zintegrowane z SMF 1.0.5 na nowy serwerek... mam kilkuset użytkowników, kilka tysięcy postów... i nie chcę żeby to było takie proste więc:

- chcę przy okazji zmienić mambo na najnowszą joomlę
- SMF chcę również podnieść do 1.1 RC2
- chcę skonwertować wszystko do UTF-8
- i żeby jeszcze działało (wiem wiem, takie rzeczy to tylko w Erze)

Mój plan jest na razie prosty -
1. na localhost instaluję wszystko tak jak mam na starym serwerze i konwertuję do nowych wersji, kodowania
2. instaluję świeżą joomlę 1.0.8PL UTF8 i SMF 1.1 na serwerze, wrzucam bazy z localhosta
3. idę na piwo

Widzicie jakieś problemy? robiliście już takie manewry i coś nie wyszło? dajcie znać, jeszcze wszystko mogę odwołać, zmienić ... jeśli nie macie wskazówek to chociaż trzymajcie kciuki :)

pozdrówki.

ps. klikając podgląd krzyczy że za dużo obrazków użyłem (liczy emotikony) - to celowe?

v_grzes
03-04-2006, 09:53
Trzymam kciuki i dobrego piffka :)

palik
05-04-2006, 08:13
ok jestem w połowie drogi :)

kluczowe dla działania mojej strony jest sprawne forum, dlatego od niego zacząłem - przekonwertowałem bazę danych na utf8, wgrałem na serwer (który jak się okazało ma ustawione na sztywno latin2 więc za radą admina wstawiłem do kodu forum linijkę wywołującą kwerendę SET NAMES UTF8 i zaczęło ładnie działać... )

http://shadowrun.blink.pl/forum/index.php jako dowód

a przy okazji pytanie - jeśli ktoś wie co zrobić z tym że datę wyświetla bez polskich znaków to będę wdzięczny za wskazówki - ja podejrzewam, że data jest podawana przez funkcje php wprost a serwer ma ustawione latin2 domyślnie i dlatego tak się dzieje... czy można za pomocą php/htaccess sterować domyślnym zestawem znaków ? pewnie zaraz będę tego szukał ale na wszelki wypadek pytam...

EDIT - ok już poradziłem sobie (a właściwie poradził mi ktoś z blink.pl - bardzo dobry support mają tak btw ) wystarczy podać do funkcji setlocale ciąg znaczków pl_PL.UTF-8, bo domyślnie (pl_PL) jest kodowanie standardowe serwera, czyli latin2)

Mam zatem forum sprawne (smf1.1 rc2), teraz zaczynam instalację joomla 1.0.8UTF8 (z waszej plikowni)... trochę się boję że integracja mi coś namiesza, bo bazę użytkowników mam nie do końca identyczną (kilku usunąłem z forum jeszcze kiedyś, kilku innych z mambo :P ), ale od czego jest kawa, google i tabletki od bólu głowy

trzymajcie dalej te kciuki - teraz będę walczył z instalacją joomli utf8 na serwerze bez utf może być ciekawie... jak już wszystko skończę to postaram się nieco opisać w formie bardziej ... hmm, uformowanej ..

ps - czy wy naprawdę nie lubicie emotikonów? jak edytuję posty swoje to zawsze mi krzyczy że za dużo obrazków jest w nich ... grrr...

frico
05-04-2006, 15:39
Trzymam qciuki palik !

Swoją drogą, to ciekawa próba sił. Jak skończysz koniecznie opisz swoje spostrzeżenia.

A właściwie, post ten skłonił mnie do przemyśleń: Joomla! PL w latin2, czy może UTF-8 ? Tak w kontekście newsa o Joomla! 1.5 z zapowiedzią silnego wsparcia dla utf właśnie.

Ciekawy jestem zdania innych. Zwłaszcza osób korzystającycj z Joomla 1.0.8 PL z kodowaniem UTF-8. I jak ta sytuacja w odniesieniu do polskiej lokalizacji może wyglądać w przyszłych wydaniach ?

Przepraszam, jesli post w tym temacie był. Jak wspomniałem, to właśnie palik skłonił mnie do przemyśleń i "nie zdążyłem" poszukać.

Pozdrawiam
frico

Sova
05-04-2006, 17:52
(..) wiem wiem, takie rzeczy to tylko w Erze (..)
Mimo wszystko trzymam kciuki...choć może palik powinieneś chwilkę poczekać na Joomla! 1.5 - skoro wszyscy tyle mówią o tych wielkich, nadchodzących możliwościach to może warto poczekać chwilkę i postawić site na czymś lepszym(?!) ?

Trzymam kciuki!

palik
06-04-2006, 07:05
co do wersji kodowania joomla to oczywiście UTF, w pierwszym poście to napisałem. Co do wersji 1.0.8 - po pierwsze obecnie taka jest stabilna, po drugie jak wyjdzie 1.5 to zapewne migracja będzie możliwa z 1.0.x (a z mambo pewnie nie), po trzecie 1.5 na pewno nie wyjdzie od razu w wersji stable... sporo już się z wszelkiego rodzaju alpha/beta/rc namęczyłem i nie tęsknię :)

Może ktoś spytać po co mi utf8? Powód bezpośredni był prozaiczny - chcąc wyświetlić feed rss z wiki która stoi sobie obok strony okazało się że wiki jest w utf8 i na stronie krzaczy się pięknie ... no więc pomyślałem - co mi szkodzi, skoro i tak przenoszę się na inny serwer, i tak podnoszę wersje do najnowszych, to i kodowanie mogę przy okazji zmienić :)

Sova
06-04-2006, 14:10
Palik - jak Ci się uda to wszystko zrobić, to powinni Cię nominować w kategorii "najbardziej wygimnastykowanego" użytkownika Joomla!
Teoretycznie powinno się to wszystko dać zrobić - w praktyce momentami, aż ciężko mi sobie to wszystko wyobrazić, ale....:D
Jedno jest pewne - jeśli ktoś Cię nominuje do takiej nagrody - możesz liczyć na mój głos!

palik
06-04-2006, 16:34
No więc jestem już bardzo bliziutko... mam smf i joomlę w utf - co prawda nie obyło się bez dość długiego szukania, grzebania w google, konwertowania bazy sql na wszystkie sposoby, ale wreszcie jest - http://shadowrun.rpg.pl/uv to joomla a to http://shadowrun.rpg.pl/forum/ forum - na razie jeszcze osobno, bo coś nie chce mi integracja działać i boję się że jednak coś udało mi się spartolić :)

Tak przy okazji - podczas instalacji joomla utf8 musiałem odkomentować w database.php linię z kwerendą SET NAMES, ponieważ mój serwer nawiązuje połączenie PHP->SQL domyślnie w latin2 - podejrzewam że ta rada może się komuś przydać...

Natomiast w SMF musiałem taką kwerendę (SET NAMES utf8) dodać w index.php (być może lepiej by to było zrobić gdzie indziej ale to później poszukam)

Jedzcze jedna rada - mając już poprawnie wyświetlane dane z bazy i plików językowych nadal źle pokazywało mi daty generowane z funkcji php date - ten problem udało się obejść zmieniając ustawienie pl_PL (którego używa funkcja setlocale) na pl_PL.UTF-8 - to również może się przydać na serwerach ustawionych na latin2 domyślnie...

Teraz tylko mi zostało integrację jakoś zrobić - nie wiem co się dzieje, ale jak zainstaluję ją i wszystko skonfiguruję (łącznie z pathowaniem plików smf i joomli, które się udaje) to nie mogę się zalogować do joomli (wyskakuje komunikat joomlowy o błędnym użytkowniku), natomiast jak odpathuję pliki to mogę i do joomla i do mambo - w obu miejscach tym samym hasłem oczywiście...

Co ciekawe jak wejdę na forum przez bezpośredni link i się zaloguję, to moduł logowania w mambo pokazuje mój avatar itd


Idę do domu więc może ktoś w międzyczasie coś podpowie

viper
06-04-2006, 19:10
Coś Ci forum W las poszło bo nie można się połączyć.
Jak ostatnio byłem to brakowało Ci polskich butonów na forum. Ściągnij je z tego linku (http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=6981.0) w katalogu stylu znajdz katalog images i w nim utwórz katalog polish i dam wgraj grafike z butonami.
Pozdrawiam

palik
06-04-2006, 19:59
link był z literówką, już poprawione http://shadowrun.rpg.pl/forum/ , polskie buttony to na razie najmniejszy problem ale dzięki :)