PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy zacznę potrzebować2 bazy danych ?



Macias2002
19-02-2008, 10:27
Witam.
Podczas instalacji Joomla! potrzebna jest jedna baza danych.
Aktualnie mam w planach wykupienie miejsca na jakimś serwerze i chcę aby było to jak najtańsze ale problem w tym że chcę przewidzieć w jakich przypadkach będę potrzebował dwóch lub więcej baz danych ?
Pytam dlatego że ceny hostingu zależą również od ilości wykorzystywanych baz danych :(
Z założenia strona będzie wielojęzyczna ale nie wiem czy to ma jakiś wpływ, będę korzystał z komponentu Joom!Fish 1.8.2.
Z poważaniem: Macias

llukasz
19-02-2008, 10:34
Witaj.

Twoja strona chyba nigdy nie będzie potrzebowała dwóch baz danych (przynajmniej ja nie wiem czy w ogóle w Joomli można korzystać z dwóch baz na raz). Ale możliwe, że w bazie skończy się miejsce (jeśli te masz ograniczone) - wtedy chyba pozostanie Ci poszukać hostingu z większą pojemnością baz, albo bez limitów.

idek
19-02-2008, 11:43
Tak dokładnie jak powiedziane wyżej. Joomla i wszytskie jej komponenty instalują sie i korzytsają z jendej bazy danych. Więc najprawdopodobniej ta jedna baza powinna Ci wystarczyć.

Najprawdopodobniej, bo nie wiem, czy masz zamiar instalować jakieś osobne skrypty, które będą wymagały bazy danych.

Jednak na 99% jedna baza Ci wystarczy:)

llukasz
19-02-2008, 11:49
Tak dokładnie jak powiedziane wyżej. Joomla i wszytskie jej komponenty instalują sie i korzytsają z jendej bazy danych. Więc najprawdopodobniej ta jedna baza powinna Ci wystarczyć.

Najprawdopodobniej, bo nie wiem, czy masz zamiar instalować jakieś osobne skrypty, które będą wymagały bazy danych.

Jednak na 99% jedna baza Ci wystarczy:)

Dodam do wypowiedzi Idka, że zależy to od jej pojemności, jeśli limit pojemności bazy jest dosyć duży (10-50mb), a strona nie będzie za bardzo rozbudowana to OK, gorzej gdy limit jest poniżej 10mb, wtedy może się kiedyś pojawić problem, ale to nie tak szybko...

Jednak zawsze najlepiej szukać hostingu z bazami bez limitu pojemności lub z bardzo dużymi limitami, rzędu kilkuset mb...

Macias2002
19-02-2008, 12:31
Powiedzcie mi proszę jeszcze taką rzecz.
Mój hosting na nazwa.pl się skończył i teraz mam problem bo mój serwer został zablokowany i nie mam do niego dostępu.
Templatkę swoją mam skopiowaną ale jak instaluję joomla! na innym serwerze lub na kompie to strona jest strasznie poprzestawiana, bierze się to z tego że standardowe pozycje modułów w moim wykonaniu zostały pozmieniane i jest tych zmian sporo a ja ich nie pamiętam.
Czy gdy admin nazwa.pl udostępni mi bazę danych i ją skopiuję na nowy serwer to strona będzie wyglądała tak jak na poprzednim serwerze ?
Czy wszystkie zmiany w joomla są zapisywane w bazie danych i ona tak naprawdę (poza katalogiem templatki) decyduje o wyglądzie strony ?
Z Poważaniem: Macias

llukasz
19-02-2008, 12:35
Układ (tj. przypisane nazwy np. left, top, user1, user2) konkretnych modułów na stronie jest zapisywany w 100% w bazie danych. Wystarczy, że ją wyeksportujesz ze starego serwera, zaimportujesz na nowy i gotowe.

Macias2002
19-02-2008, 13:01
Czyli utworzone nowe menu jest również zapisywane w bazie danych ?

llukasz
19-02-2008, 13:02
Tak, menu, to gdzie ma się znajdować, zawarte w nim linki. Tak samo wszystkie artykuły, posty na forum (jeśli takie zintegrowane z Joomlą używasz) etc. - jednym słowem większość treści tekstowych i ustawień strony.

inkos
19-02-2008, 13:07
Czy gdy admin nazwa.pl udostępni mi bazę danych i ją skopiuję na nowy serwer
Wtrącę się do dyskusji. Jak już admin udostępni Ci bazę danych to wyciągnij od niego też zawartość konta. Nie wiem jak to jest w przypadku tej firmy ale często taka "usługa" wyciągnięcia danych z zablokowanego konta trochę kosztuje. ;)

llukasz
19-02-2008, 13:12
Wtrącę się do dyskusji. Jak już admin udostępni Ci bazę danych to wyciągnij od niego też zawartość konta. Nie wiem jak to jest w przypadku tej firmy ale często taka "usługa" wyciągnięcia danych z zablokowanego konta trochę kosztuje. ;)

Ale szczerze mówiąc to mi się wydaje, że oni mu nie udostępnią nawet bazy danych jak konto już jest zablokowane - powiedzą pewnie, że to ich dużo kosztuje i że muszą przywracać dane etc. i każą mu wykupić jeszcze serwer :P - zawsze to dodatkowy dochód.

Macias2002
19-02-2008, 13:25
ja się akurat zmieściłem w terminie do 14 dni od zablokowania konta,
Klient dostał maila że musi zapłacić 366 zł za przedłużenie hostingu na 12 miesięcy a hosting wykupił w promocji za 60 zł na pół roku.Pomyliło mu się z domeną i powiedział że nie przedłuża :( więc zablokowali - to taka przestroga dla mnie że też muszę tego czasu pilnować :)
W regulaminie jest punkt mówiący że do 2 tygodni po zblokowaniu konta można odzyskać dane ale później trzeba wykupić hosting od nowa (taka USŁUGA darmowa :) ).
Pozdrawiam i dzięki za info
Z Poważaniem: Macias

inkos
19-02-2008, 13:31
Ale szczerze mówiąc to mi się wydaje, że oni mu nie udostępnią nawet bazy danych jak konto już jest zablokowane - powiedzą pewnie, że to ich dużo kosztuje i że muszą przywracać dane etc. i każą mu wykupić jeszcze serwer :P - zawsze to dodatkowy dochód.
Odpłatność za taką usługę jest raczej pewna. W końcu wiadomo iż odzyskanie danych oznacza utrate klienta który planuje przenosiny więc to jest ostatnia możliwość zarobienia na nim paru gorszy. :D

A jeśli to był jakiś serwer wykupiony w ramach którejś z ich cudowanych akcji promocyjnych to może i każą mu jeszcze zapłacić za to że od nich odchodzi. ;) Cóż tak to jest jak są "cudowne" promocje.

EDIT:
Post napisany w trakcie kiedy pojawił się post Macias2002

llukasz
19-02-2008, 13:35
Odpłatność za taką usługę jest raczej pewna. W końcu wiadomo iż odzyskanie danych oznacza utrate klienta który planuje przenosiny więc to jest ostatnia możliwość zarobienia na nim paru gorszy. :D

A jeśli to był jakiś serwer wykupiony w ramach którejś z ich cudowanych akcji promocyjnych to może i każą mu jeszcze zapłacić za to że od nich odchodzi. ;) Cóż tak to jest jak są "cudowne" promocje.

EDIT:
Post napisany w trakcie kiedy pojawił się post Macias2002


Tak Inkos, ale ja mam o tym swoje zdanie - ludzie narzekają na wszystko, a szczególnie Polacy. Po to są regulaminy i umowy, żeby je czytać, nie czytając umowy, którą zawierasz sam się wkopujesz, a to, że podpisujesz umowę na jakiś określony czas, to normalne, że przy jej zerwaniu ponosisz koszty... bo czytałem kilka tematów na różnych forach na ten temat jak to pewna firma oszukuje - a prawda jest taka, że ludzie nie czytają umów.

Inna sprawa, że te są pisane językiem hermetycznym i często są niekorzystne dla klientów, ale to już należy zgłaszać do UOKiK czy tam gdzieś indziej - to zazwyczaj działa.

inkos
19-02-2008, 13:42
czytałem kilka tematów na różnych forach na ten temat jak to pewna firma oszukuje - a prawda jest taka, że ludzie nie czytają umów.
To że nie czytają umów i jakie są często tego konsekwencje to takie "never ending story" (niekończąca się opowieść) i raczej tego nie zmienimy. ;)

to już należy zgłaszać do UOKiK czy tam gdzieś indziej - to zazwyczaj działa.
Tak takie sprawy warto zgłaszać do UOKiK a także do Powiatowych Rzeczników Konsumenta odpowiednich do naszego miejsca zamieszkania którzy są zobowiązani do pomocy prawnej w takich sytuacjach.

Macias2002
19-02-2008, 18:38
Sorki że zawracam gitarę ale mam jeszcze jedno pytanie.
A ponieważ przeniosłem bazę danych z serwera na lokalnego kompa to podzielę się spostrzeżeniami.
Powiedzcie proszę gdzie zapisywane są dane wpisywane w Global Configuration bo one nie zostały zmienione po wgraniu bazy danych, dodatkowo nie mam polskich znaków (w panelu admina gdzie wpisuję swoje nazwy np wyświetlanego menu co przenosi brak polskich znaków na stronę) a na serwerze nazwa.pl mam polskie znaki, czy to kwestia serwera JSAS którego używam ?
http://www.macias2019.webpark.pl/forum_kurshtml/znaki.jpg

Moje spostrzeżenia:

1)Sprawdzić czy exportowane tabele i ich elementy posiadają
System porównań dla połączenia MySQL: utf8_unicode_ci
2)Baza danych:
Opcje tabeli: Metoda porównywania napisów: utf8_unicode_ci
Pola w tabeli: Metoda porównywania napisów: utf8_unicode_ci
Z Poważaniem: Macias

llukasz
19-02-2008, 18:42
Witaj.

Prawdopodobnie baza MySQL w Jsas ma kodowanie utf, jeśli chodzi o konfiguracje to plik configuration.php w folderze z Joomlą.

Macias2002
19-02-2008, 21:27
Dokładnie
System kodowania znaków dla MySQL( utf )

Jeśli wpiszę w configuration.php
ąóćńężźto w global configuration pojawiają mi się
±óæñ꿼 a wpisane te same polskie znaki w tytule artykułu po zaakceptowaniu zamieniają się na
óD|zCzyli nic z tym nie zrobię ? Nie da się zmienić tego kodowania nigdzie :(
Wersja klienta MySQL na serwerze nazwa.pl 4.1.11 natomiast na serwerze JSAS 3.23.49 czyli to jest przyczyną ? Jeśli tak to czy jest jakiś path który to zmienia w JSAS ?
Z Poważaniem: Macias

llukasz
19-02-2008, 21:31
Zainstaluj sobie WebServ, bo po co się męczyć? W nim nie ma takich problemów... ewentualnie możesz zmienić kodowanie MySQL jak się da.

karum
26-04-2011, 10:03
Witam
Czy fo strony jomla i forum phpBB potrzebne są dwie bazy danych czy wystarczy jeden? bo mam tylko jedną bazę na ovh.pl serwer Perso Bazy danych SQLSQL Personal1x 25 MB

zwiastun
26-04-2011, 10:34
Podstawy obsługi Joomla -> www.wiki.joomla.pl.