PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka wad joomla



Hadal
25-02-2008, 15:47
Z przykrością stwierdziłem w pewnym momencie, że joomla jednak ma poważne wady. Głównie chodzi mi o wady związane z optymalizacją serwisów pod wyszukiwarki. Od pewnego czasu jeżdże na joomla ale zmuszony byłem też postawić kilka farm linkowych do pozycjonowania używając do tego engin'ów WordPress i MocneLinki. Oto kilka wad joomla w porównaniu z innymi systemami funkcjonującymi w internecie:
cholera wie czemu kiedy w edytorze wpisuję albo wklejam słowa z literą "ó" - w kodzie html mam jakiś zapis HTMlowy zamiast zwykłej litery "ó". Co z tego, że w przeglądarce wygląda to jak "ó" skoro dla robota wyszukiwarki są to bezużyteczne krzaczory.
dlaczego z poziomu podstron np. artykułów (content) nie można zmieniać atrybutów TITLE, keywords,description strony? (przynajmniej nie wiem jak to zrobić). Jedyny krok w kierunku SEO w joomla to dodanie tytułu podstrony do tytułu całej witryny (po co, chcę mieć tytuł podstrony inny na każdej stronie żeby być lepiej widocznym dla robotów!)
beznadziejna konstrukcja linków z użyciem mod_rewrite :tak wygląda "zoptymalizowany" link w joomla:

http://the-photo.pl/content/view/46/34/

??? żenada!

Napisałem sobie komponent do publikacji artykułów i wstawiłem taki schemat linków:

http://the-photo.pl/artykuly/zasady_fotografi_cyfrowej/

Po tygodniu stwierdziłem, że mimo dodania linku do podstrony z artykułami na samym dole strony głównej po tygodniu robot niemal wszystko zaindeksował, podczas gdy analogiczne artykuły publikowane w zwyczajny dla joomla sposób nie są w ogóle zaindeksowane!

Popatrzcie jak wyglądają linki w wordpress:
http://drogadonieba.org/fabryka-chmur-fabryka-marzen/
Tak wygląda link optymalny dla robota. Tytuł artykułu jest przekazywany w adresie tak aby lepiej pozycjonować słowa na podstronie. Można dodać cyfrę aby nie zajechać bazy danych wyszukiwaniem.

Co więcej w wordpress można samemu ułożyć schemat konstrukcji linków!

Napisałem wreszcie plugin, który podmienia w źródle strony wszystkie adresy linków serwisu dodając na końcu adresu URL słowa występujące w anchorach <a href....>słowo</a> ale joomla wywala się na niektórych komponentach jeśli dokleić mu coś do adresu więc trzeba jeszcze porządnie zaprogramować w .htaccess reguły mod_rewrite ... a mi już sie po prostu nie chce. reasumując - byle g..wno napisane w wordpress ma dużo wieksze szanse zaistnieć w wyniakch wyszukiwania googli niż całkiem fajna strona w joomla.

Chętnie wymienię sie doświadczeniami w kwestii optymalizacji joomla pod potrzeby wyszukiwarek.

neo_fox
25-02-2008, 16:13
....ale zmuszony byłem też postawić kilka farm linkowych

ROTFL Gratuluje pomysłu. Ciekaw jestem czy jak wylecisz za to ze wszystkich możliwych indeksów to te powiesz że to wina Joomla. LOL


cholera wie czemu kiedy w edytorze wpisuję albo wklejam słowa z literą "ó" - w kodzie html mam jakiś zapis HTMlowy zamiast zwykłej litery "ó". Co z tego, że w przeglądarce wygląda to jak "ó" skoro dla robota wyszukiwarki są to bezużyteczne krzaczory.

To nie są "bezużyteczne krzaczory" tylko html entities (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_XML_and_HTML_character_entity_references) i każda wyszukiwarka czyta taki kod jak każdy inny użytkownik internetu


beznadziejna konstrukcja linków z użyciem mod_rewrite :tak wygląda "zoptymalizowany" link w joomla:
http://the-photo.pl/content/view/46/34/


W sumie nawet nie powinno się tego komentować.
Tak wyglądają linki na mojej stronie:

http://informatyka.suski.eu/recenzje_komponentow/narzedzia_administracyjne/joomlaxplorer.html

Pozdrawiam,
Neo

idek
25-02-2008, 16:15
zamiast pisać komponent do mod_rewrite wystarczyło wgrać sobie np. OpenSEF, gdzie masz możliwość ostawiania linków, jak mają wyglądać.. czy chcesz, aby w linku, był sam tytuł artykułu, czy może kategoria i tytuł, albo sekcja i tytuł.. itp...

ale takie coś trzeba dograć, gdyby w J! orginalnie były wrzuce wszytskie dodatki jakie mogą sie komukolwiek przydac instalka nie ważyłaby 10mb jak powiedzmy teraz, ale dużo, dużo wiecej..

dlatego jeśli chce się optymaizowac pod kątem wyszukiwarek, wystarczy dograć kilka fachowych narzędzi i problem z głowy

a pomysł a z anchorami spodobał mi się;) nie pomyślałem o tym ;) no ale faktycznie niektóre komponenty mogą się przy tym rozpiepszać..


cholera wie czemu kiedy w edytorze wpisuję albo wklejam słowa z literą "ó" - w kodzie html mam jakiś zapis HTMlowy zamiast zwykłej litery "ó". Co z tego, że w przeglądarce wygląda to jak "ó" skoro dla robota wyszukiwarki są to bezużyteczne krzaczory.

nie wiem do końca jak to wygląda, ale wydaje mi się, ze nie masz racji.. bo wg. mnie robot widzi tak jak Ty! bo czymże jest robot jeśli nie 'imitacją' internauty, który dodatkowo indeksuje informacje o stronie.. ? a dlatego są pisane jak to nazwałeś 'krzaczory' pownieważ jest to kwestią kodowania znaków...

neo_fox
25-02-2008, 16:22
a pomysł a z anchorami spodobał mi się;) nie pomyślałem o tym ;) no ale faktycznie niektóre komponenty mogą się przy tym rozpiepszać..


Nie wiem ale jakoś trudno mi sobie wyobrazić że Google jest tak tępy by nie odróżnić że strona.pl to ten sam adres co strona.pl#kotwica. :rolleyes:

I całe szczęście bo inaczej stwierdził by w pewnym momencie że to "double content" i na koniec wyrzucił stronę z indeksu ;)

stasio
26-02-2008, 22:48
reasumując - byle g..wno napisane w wordpress ma dużo wieksze szanse zaistnieć w wyniakch wyszukiwania googli niż całkiem fajna strona w joomla.

hmmm moje ******************** np zrobione w joomla sprawdza sie... na moim gównie daje artykuł o 8 rano a o 10 już google pokazują w wynikach ze dajmy na to portal w gównianym joomla pisze ze spadnie meteoryt... tak ze ja akurat nie narzekam na joomla bo to akurat tego gówna plugin (lub dodatki komponenty) mam za darmo i mogę kształtować je na własne podobieństwo google nie narzekają użytkownicy nie narzekają...
na moje nad joomla trzeba przysiąść...

Hadal
27-02-2008, 12:16
Rzeczywiście - nie wiedziałem, że istnieje komponent do wsparcia optymalizacji linków. Ale szukałem - przynajmniej na tej stronie. Opensef - komponent fajny - rzeczywiście ciekawie zrobiony. Czasem wykrywaja w nim dziury ale poza tym jest bardzo dobrze zrobiony. Wydaje mi sie że jednak ma problemy z komponentami innymi niż CONTENT . Zasadnicze pytanie - czy jesli sam sobie napisze komponent to OPEN SEF będzie umiał do niego generować linki, czy za każdym razem musiałbym ręcznie je definiować?

Mimo wszystko uważam, że gdyby optymalizacja linków była wbudowana w jądro joomli nie byłoby tych problemów. trudno dziś mówić, że optymalizacja jest czymś opcjonalnym - jest bardzo ważna.

Dlaczego o tym mówię. Otóż w wielu engine'ach np. wordpress,mocnelinki funkcjonuje w menu coś co listuje słowa kluczowe (tagi) z linkami do odpowiednich słów. Kiedy klika sie dane słowo system wyciąga listę artykułów z tym słowem w tagach. Jest to o tyle ciekawe, że z kilku artykułów i kilku słów kluczowych powstaje całkiem spora ilość kombinacji indeksowanych przez google jako oddzielne podstrony. de facto, dla googli zawartość podstrony jest "nowa" choć w rzeczywistiści jest każdorazowo kombinacją elementów z kilku innych podstron. Zatem pytanie - czy jest taki komponent do joomli? Nie chodzi o "tematy pokrewne" tylko o cos takiego co pod dane słowo kluczowe zrobi listing zajawek artykułów z linkami do nich. Mogę sobie sam taki komponent napisać ale skoro wszystko do joomla jest gotowe to pytam :)

No i pytanie jak taki nowy komponent potraktowany zostanie przez OPEn SEF. Pewnie nie będzie umiał pozamieniać linków.

SimonK
26-02-2009, 20:38
Ja sie podlacze, bo mam problem z linkami...
Korzystam z mod rewrite, mam proste linki w stylu: moja.strona.pl/newsy/jakis-news

Problem pojawia sie z komponentami :/
Typu ArtsForm.

Jak mam zmienic durny adres moja.strona.pl/component/artforms/?formid=1 na moja.strona.pl/formularz-rejestracji ?
W dodatku przy linku do formularza nie dzialaja mi komponenty sciezka powrotu i tematy pokrewne :(

ppilus
26-02-2009, 23:35
Spróbuj z sh404SEF (http://extensions.joomla.org/extensions/site-management/sef/2380/details)

SimonK
27-02-2009, 08:38
Zainstalowalem ten modul, ale szczerze powiedziawszy, nie potrafie w nim tego zrobic :/