PDA

Zobacz pełną wersję : To jakaś porażka jest -.-



eniac
25-02-2008, 16:35
Nie wiem...pewnie po mnie pojedziecie, ale uważam, że joomla + virtuemart
w polskich realiach to jakaś porażka jest.

Zastanawiam się czy to ja jestem wyjątkowo tępy ....czy też wszyscy stawiający strony na joomli mają takie problemy.

Uważam, że Joomla to naprawdę fajny CMS wtedy i tylko wtedy gdy nie musimy 'jej' modyfikować.

Po miesiącu intensywnej pracy na Joomli doszedłem do wniosku, że na Stronie Głównej tegoż portalu powinno być napisane:

Jeżeli chcesz zrobić coś fajnego w joomli to musisz:

1. Znać co najmniej dobrze php

2. Bardzo ale to bardzo lubić łazić po stronach w poszukiwaniu tutoriali i manuali do zrobienia czegoś co powinno być w standardzie.

3. Przyzwyczaić się do tego, że to co powinno działać nie zawsze będzie,
z bliżej niewyjaśnionych przyczyn.

4. Mieć niezłe podstawy sql-a

5. Posiadać niezłą pamięć i zacięcie skryby. Do tego dobry notatnik w którym odnotujesz:

a) setki zmiennych do modyfikacji czegoś tam a czegoś

b) dziesiątki plików i linii w tych plikach które to uległy modyfikacji po zmianie którejś to tam zmiennej która z kolei zmieniła coś tam w funkcji która to korzystała ze zmiennej która to ulega zmianie po modyfikacji jeszcze innej zmiennej.

6. Przyzwyczaić się do tego, iż polskie implementacje modułów ograniczają się do przetłumaczenia panelu admina. np: O implementacji modułów płatności w najpopularniejszym module e-commerce (virtuemart) można tylko marzyć lub powrócić do punktu 1,2 i 4 + elementy 5.

7. Kochać openSource wszystkiej jego wady i zalety.


----------------------------------------------------------------------
Proszę nie traktować tego tekstu jako jakiejś antyreklamy ...czy czegoś pisanego tylko i wyłącznie w ramach jakiejś zawiści czy zemsty -.-

Po prostu uważam, że to wszystko powinno być powiedziane jasno i na początku, być może oszczędzi to komuś przykrych niespodzianek i paru miesięcy pracy (są tacy co od razu ładują setki stron treści, dziesiątki produktów by potem dowiedzieć się, że jeżeli nie zapłacą komuś za modyfikację tego wszystkiego to leżą).... Tylko dlatego, że przeczytali
"Łatwo dzięki niemu stworzyć efektowną witrynę: firmy, instytucji, społeczności czy prywatną."

Bo jeżeli łatwo jest coś takiego na joomli opracować, to łatwo jest też:
1. napisać grę w directx czy opengl (powiedzmy że na gotowym silniku)
2. napisać duży program w C++ lub C#
3. napisać stronę od nowa (mysql + php + css +html)

Ogólnie to tak wyglądają openCourcowe projekty.... i z przykrością muszę stwierdzić, że mimo podziwu dla ich wielkości, otwartości itd... to są strasznie ciężkie w opanowaniu.

Do tego podejście programistów niezmienne od lat 80 w produkcji części kodu prowadzi do zawrotu głowy z tysiącami zmiennych na karku, podczas
procesu modyfikacji;/

Pozdrawiam...Eniac

inkos
25-02-2008, 23:57
Ogólnie to tak wyglądają openCourcowe projekty.... i z przykrością muszę stwierdzić, że mimo podziwu dla ich wielkości, otwartości itd... to są strasznie ciężkie w opanowaniu.
Zawsze możesz zamiast Joomla wydać kilka tysięcy złotówek i kupić sobie jakiś komercyjny CMS. Nikt Cię nie zmusza do korzystania z Joomla. To nie jest jedyny CMS z którego mozesz korzystać.

To jest uniwersalne narzędzie do wykorzystania przy budowie swojej strony internetowej które nie zawsze musi być dobre do konkretnego zastosowania tak jak 5 osobowy samochód nie będzie dobry do przewiezienia drużyny piłkarskiej(za jednym razem) a przecież to też samochód bo i wszystko jest na miejscu ale jednak nie pasuje do tego konkretnego zastosowania choć spełnia kryteria pojęcia samochód i może się genialnie nadawać np. do rodzinnej wycieczki. ;) Tak samo jest z systemami CMS.

Chcesz skorzystac z Joomla to pamiętaj i o jego plusach jak i minusach. Chcesz mieć to i to ale bez własnego zaangażowania. Wydaj kase i kup np. komercyjny produkt jakich jest wiele . Jak coś nie będzie Ci się w nim podobało to zapłacisz kolejne złotówki za płatny support. ;)

To są Twoje pieniądze i Twój wybór. :D

eniac
26-02-2008, 11:30
Zawsze możesz zamiast Joomla wydać kilka tysięcy złotówek i kupić sobie jakiś komercyjny CMS. Nikt Cię nie zmusza do korzystania z Joomla. To nie jest jedyny CMS z którego mozesz korzystać.

To jest uniwersalne narzędzie do wykorzystania przy budowie swojej strony internetowej które nie zawsze musi być dobre do konkretnego zastosowania tak jak 5 osobowy samochód nie będzie dobry do przewiezienia drużyny piłkarskiej(za jednym razem) a przecież to też samochód bo i wszystko jest na miejscu ale jednak nie pasuje do tego konkretnego zastosowania choć spełnia kryteria pojęcia samochód i może się genialnie nadawać np. do rodzinnej wycieczki. ;) Tak samo jest z systemami CMS.

Chcesz skorzystac z Joomla to pamiętaj i o jego plusach jak i minusach. Chcesz mieć to i to ale bez własnego zaangażowania. Wydaj kase i kup np. komercyjny produkt jakich jest wiele . Jak coś nie będzie Ci się w nim podobało to zapłacisz kolejne złotówki za płatny support. ;)

To są Twoje pieniądze i Twój wybór. :D

Zgadzam się z tobą. Tyle, że skoro zgodnie z ideą OpenSource, takie oprogramowanie powinno konkurować z innymi na podstawie swojej wyższości technicznej, a nie ukrywania wad takiego systemu. Zanim zacząłem używać joomli nigdzie nie zdobyłem informacji o tych wadach.

...po prostu powinno być to wypisane...

Ogólnie to nie planuję przesiadki na coś innego, z prostej przyczyny, że prowadzę stronę w pracy. Nie mam możliwości na nowo przepisywać wszystkich danych (nikt mi na to nie pozwoli). Lekki klops...

inkos
26-02-2008, 13:27
Zgadzam się z tobą. Tyle, że skoro zgodnie z ideą OpenSource, takie oprogramowanie powinno konkurować z innymi na podstawie swojej wyższości technicznej, a nie ukrywania wad takiego systemu. Zanim zacząłem używać joomli nigdzie nie zdobyłem informacji o tych wadach.
Widocznie zbyt mało czasu poświęciłeś na przeczytanie nie tylko polskich zasobów na temat joomla ale głównie materiałów angielskojęzycznych dotyczących Joomla oraz nie zapoznałeś się dokładnie z jego możliwościami przed przystąpieniem do pracy. Zamiast wiecej czasu poświęcić na przygotowania od razu przystąpiłeś do pracy i w pewnym momencie okoazało się iż po prostu ta kombinacja nie spełnia oczekiwań (których na początku pracy nie miałeś określonych dokładnie) i przez to masz problemy i żale w kierunku Joomla która tutaj akurat jest najmniej winna. ;)

...po prostu powinno być to wypisane...
Szczerze to kilka z tych punktów które wymieniłeś czyli np. 1,2,4 to prawda ale bez nich to nikt nie powinien zabierać się za tworzenie takich systemów. Bez opanowanych podstaw z tego zakresu jest naprawdę bardzo trudno poradzić sobie z czasem banalnymi problemami. CMS to nie system operacyjny "Okna" który instaluje się i jest gotowy po jednym kliknięciu. :)

Punkt 3 z Twojej listy to najczęściej wynik albo nie zapoznania sie dokładnego z możliwościami danego elementu (brakiem testów - określeniem jego możliwości na wyrost) albo z brakiem powyższych trzech punków które powodują iż "coś nie działa, a działać powinno".

Punkt 5 to po prostu efekt skali czyli rozmiarów tego systemu a także jego uniwersalności jak i też efekt tego iż Joomla powstała już dawno i ewoluowała z systemu Mambo który powstał już trochę lat temu w innych warunkach i wymaganiach użytkowników. Dopiero Joomla 1.5 jest czymś "nowym" i wytyczeniem kierunku rozwoju w którym będzie podążać.

Punkt 6 to po części efekt słabości polskiej społeczności. :( Użytkowników Joomla i stron w naszym kraju są setki a jak nie tysiące natomiast osób które chcą współpracować i współtworzyć społeczność open-source wokół polskiego centrum Joomla jest bardzo niewiele. Każdy kto ma stronę na Joomla myśli iż jak dostał już coś darmowego na czym najczęściej zarabia to ma prawo żądać od społeczności aby mu pomagali i spełniali rolę bezpłatnego helpdesku odpowiadającego na różne problemy. Niestety Ci użytkownicy w zamian nie oddają nic - nawet małych modułów w których spolszczyli kilka linijek tekstu a które mogłyby być przydatne innym. Te osoby nie rozumieją iż jeśli otrzymali coś darmowego jakim jest polska wersja językowa Joomla jak i różnych do niej dodatków mogą się "podziękować" poprzez przekazanie na rzecz społeczności efektu swojej pracy. Ale to już rozmowa na inny wątek. Zresztą poczytaj forum a zrozumiesz o czym piszę.


Ogólnie to nie planuję przesiadki na coś innego, z prostej przyczyny, że prowadzę stronę w pracy. Nie mam możliwości na nowo przepisywać wszystkich danych (nikt mi na to nie pozwoli). Lekki klops...
Tak jak wcześniej Ci napisałem. Za mało czasu poświęciłeś na przygotowania do wdrożenia takiego systemu i stąd ten klops. Domyślam się iż wybrałeś tą konfigurację czyli Joomla + virtuemart tylko dlatego iż ktoś Ci polecił albo zobaczyłeś to na innej stronie. Tak postępuje wiele osób a potem skutki tego widać m.in. na tym forum po ilości pytań czasami naprawdę "dziwnych". ;)

eniac
28-02-2008, 18:29
Tak jak wcześniej Ci napisałem. Za mało czasu poświęciłeś na przygotowania do wdrożenia takiego systemu i stąd ten klops. Domyślam się iż wybrałeś tą konfigurację czyli Joomla + virtuemart tylko dlatego iż ktoś Ci polecił albo zobaczyłeś to na innej stronie. Tak postępuje wiele osób a potem skutki tego widać m.in. na tym forum po ilości pytań czasami naprawdę "dziwnych". ;)

To jak projekty OpenSource chcą nawiązać walkę z komercyjnymi rozwiązaniami. Gdzie wszystko jest co najmniej n-razy prostsze. Pytam ponieważ, koszt opłacenia programisty (niezbędne przy lokalizacji i prowadzeniu os) jest nieporównywalnie większy niż takowy komercyjny produkt ????

-.- osobiście jakoś sobie poradziłem z virtuemartem + joomla ( jest tak jak miało być...chociaż do ideału brakuje jeszcze sporo).