PDA

Zobacz pełną wersję : Trudne początki



Napasion
26-02-2008, 10:48
Od kilku dni zainteresowałem sie Joomla
Załozyłem sobie domene na freehost.pl
Naczytałem sie sporo o Joomli na poczatek wrzuciłem na serwer wersje 1,13 PL
Teraz wrzuciłem 1,11 Stabile
Jaka wersje mam wgrac co promonujecie jako juz doświadczeni?
Najgorszy problem jest w tym ze którejkolwiek wersji nie wrzuce to i tak przy próbie wejscia na strone wyskakuja błędy czy to w IE czy tez MF
Nie rozumiem czy PHP Apache i MS SQL juz jest w tej domenie czy je trzeba na serwerze instalowac oddzielnie
Pomozcie bo sie juz pogubiłem w tym wszystkim
Pozdrawiam

inkos
26-02-2008, 13:34
Pomozcie bo sie juz pogubiłem w tym wszystkim
Oto lista zadań do wykonania przez ciebie - w kolejności:
1. Lektura dobrej książki o podstawach tworzeniach stron internetowych (minimum elementy takie jak: podstawy html, css, php, mysql, bezpieczeństwo).
2. Dokładna i ze zrozumieniem lektura stron: pomoc.joomla.pl i demo.joomla.pl.
3. Lektura jakieś dobrej ksiązki na temat Joomla.
4. Zapoznanie się z konfiguracją serwera na której masz zamiar postawić Joomla i porównanie jej z wymaganiami Joomla.
5. Zainstalowanie Joomla w wersji 1.0.13 PL (najnowszej w wersji polskiej lub 1.0.15 jako najnowszej w wersji angielskiej)
6. Zapoznanie się z wszystkimi opcjami jakie są dostępne na zapleczu administracyjnym Joomla.
7. Zapoznanie się z zasobami tego forum w razie jakichkolwiek problemów z administrowaniem witryną.
8. Zadanie pytania na forum (o ile wcześniej nie było podobnego wraz z rozwiązaniem)
9. Cieszyć się iż ma się stronę opartą na Joomla. :D

magdaa
26-02-2008, 14:02
oj inkos ... ambitnie...

Napasion, na początek zainstaluj sobie joomlę lokalnie (na własnm kompie) poczytaj forum i pomoc.joomla.pl - grzeb, grzeb, grzeb i poznawaj joomlę praktycznie, doświadczalnie ... a reszta sama przyjdzie :)

a następnie, jak to się mówi "w miarę jedzenia apetyty rośnie" może sięgniesz po pozycje "css, html, bezpieczeństwo, php, mysql itp..." a może nie, a co do książki - myślę, źe to przesada - wszystko jest tu i na joomla.pl oraz nieco jeszcze w necie. :)

inkos
26-02-2008, 14:27
oj inkos ... ambitnie...
:) Zapomniałem poprzednio dodać iż przejście od początku do końca przez tą moją listę zajęło mi sporo czasu :) ale dla mnie to była akurat "naturalna" droga od początków i pierwszych statycznych stronek sprzed wielu wielu lat poprzez bardziej złożone witryny aż po... Joomlę. :)

Napasion: A co do książki o Joomla to tak jak napisała magdaa przeczytaj tylko te linki które Ci podałem w punkcie 2 a książka do Joomla z punktu 3 może okazać się zbędna zawsze można zapytać doktora google.pl. ;)

Napasion
26-02-2008, 14:41
Dzieki za wszelka Pomoc
A tak przy okazji jesli zrobie sobie strone na komputerze to czy mozna pozniej bez problemu przekopiowac to na serwer i bedzie chodziła
Czy bedzie tez potrzebna instalacja Joomla na serwerze ?

inkos
26-02-2008, 15:00
Dzieki za wszelka Pomoc
A tak przy okazji jesli zrobie sobie strone na komputerze to czy mozna pozniej bez problemu przekopiowac to na serwer i bedzie chodziła
Czy bedzie tez potrzebna instalacja Joomla na serwerze ?
Strona oparta na Joomla to nie jest strona statyczna gdyz poza plikami które są na serwerze wykorzystana jest także baza danych w której są zgromadzone informacje stąd nie jest możliwe proste przekopiowanie plików gdyz trzeba też przenieś informacje z bazy danych. Jest to juz trochę bardziej zaawansowana sprawa więc najpierw opanuj podstawy a dopiero zabieraj się za trudniejsze kwestie.

Magdaa zaproponowała Ci na początek poznawaniem Joomla na serwerze lokalnym a ja mogę Ci zaproponować abyś od razu rozpoczął swoją przygodę z Joomla na serwerze umieszczonym w sieci który obecnie będzie polem do testów a kiedyś stanie się serwisem "produkcyjnym" czyli Twoją stroną internetową. Wtedy nie będziesz musiał przenosić danych z jednego miejsca w drugi. Na zapleczu w opcjach konfiguracji witryny jest opcja wyłączenia witryny którą możesz tylko uruchamiać na czas testów a po skończonej pracy ją wyłączyć wtedy ewentualny użytkownik będzie widział tylko stosowny komunikat a nie cały Twój poligon doświadczalny. :) Po szczegóły odsyłam do pomoc.joomla.pl. Tak zdobyta wiedza jest o wiele bardziej cenna niż prowadzenie "za rączkę" od punktu a do b. Naprawdę radość z efektów takiej pracy jest w pełni gwarantowana. ;)

Napasion
28-02-2008, 16:49
Problemow ciag dalszy ale brne dalej
Mam juz joomle na Serwerze i zaczyna sie instalacja
Mam 3 rzeczy na czerwono czy to tak ma zostac
czy to trzeba poprawic jesli trzeba poprawic to prosze o instrukcje jak
Safe Mode: WYŁ. (OFF): WŁ. (ON)
Emulacja Register Globals: WYŁ. (OFF): WŁ. (ON)
allow_url_fopenWYŁ. (OFF)WŁ. (ON) short_open_tagWYŁ. (OFF)WŁ. (ON)
Reszta jest na Zielono ze niby OK
Moze to tak zostać i dalej moge instalowac czy cos musze zmienic ?
Dodam ze to jest wersja 1,13 PL Stabile
Z góry dzieki Pozdr

inkos
28-02-2008, 19:59
Safe Mode: WYŁ. (OFF): WŁ. (ON)
Emulacja Register Globals: WYŁ. (OFF): WŁ. (ON)
allow_url_fopenWYŁ. (OFF)WŁ. (ON) short_open_tagWYŁ. (OFF)WŁ. (ON)

Możesz zainstalować sobie stronkę do testów ale ze względów bezpieczeństwa jeśli postawisz sobie już serwer "produkcyjny" to postaraj się aby te opcje były na zielono. Co i jak należy zmienić zależy takze od konfiguracji Twojego serwera i zostało juz opisane na forum.