PDA

Zobacz pełną wersję : Wasza rada...



Tasior
05-03-2008, 22:23
Witam wszystkich!
Z racji że nie moglem doszukać się podobnego tamatu piszę do Was z następującą prośbą.

Jako że chcę się przesiąść z Jportala zracji jego luk i latwego sposobu wlamania się (słyszałem i czytałem ze joomla bardziej zabezpieczona jest) ardzo proszę was o poradę którą wersję wybrać i co doradzacie mi na początek.
Chciałbym nadmienić że najprawdopodobniej będę się bawił skórką na własną rękę czyli dobrze by było żeby był polski support :)

Jakies moze rady jak sie bardziej jeszcze zabezpieczyć.
Z góry dziekuje za odpowiedzi ;)

Qbitsu
06-03-2008, 15:33
Jako, że jesteś początkującym użytkownikiem Joomla, moim zdaniem lepiej zainteresować się starszą (wcale nie gorszą) wersją 1.0.15 (obecnie najnowsza, jeśli chodzi o polskie wydanie to 1.0.13). Powody są dwa:
1. J!1.5.1 jest nowa, a nie wszystko co nowe staje się od razu super niezawodne. Musi jeszcze trochę wody w Wiśle upłynąć.
2. Do Joomla! 1.0.x jest ponad 2000 dodatków, które z Joomla! 1.5.1 nie działają, albo działają w trybie legacy, więc w sposób nie do końca kompatybilny i przewidziany (co wpływa również na bezpieczeństwo).

Polecam również lekturę: http://www.demo.joomla.pl/ oraz http://www.pomoc.joomla.pl/

Pozdrawiam

Tasior
17-03-2008, 13:49
Dzieki wielkie za radę. Szkoda tylko że tam mało chętnych jest do pomocy przy promocji Joomli :D. Postaram sie ogarnąc te 2 stronki które podałeś i zobaczymy co z tego wyjdzię. Poza tym postaram się zrobić tak jak to mówisz i zainstalować tą wcześniejszą wersję i zobaczymy co z tego wyjdzie.

p.s. A jak to własnie się ma do bezpieczeństwa. Te starsze wersje są załatane czy też jak inne CMS nie są problemem dla średniej klasy internauty ?? :cool:

Qbitsu
17-03-2008, 15:41
Co do bezpieczeństwa, to myślę, że nie masz się czego obawiać. Co jakiś czas pojawia się kolejna wersja w linii 1.0.x (jak zaczynałem swoją przygodę z J! była chyba wersja 1.0.12, teraz już jest 1.0.15), więc odnajdywane są kolejne dziury i w kolejnych wydaniach łatane.

Pozdrawiam

Tasior
19-03-2008, 20:26
Qbitsu zainstalowałem wersję joomla_1.0.13_JIE-pl-utf aby narazie "pobawić" sie joomla porozglądać co i jak :) Wielkie dzieki jeszcze raz za rade jak cos bede pisał :)

inkos
24-03-2008, 23:50
Qbitsu zainstalowałem wersję joomla_1.0.13_JIE-pl-utf aby narazie "pobawić" sie joomla porozglądać co i jak :) Wielkie dzieki jeszcze raz za rade jak cos bede pisał :)
Do testów może być. Choć na serwer produkcyjny raczej sie juz nie nadaje ze wzgledu bezpieczenstwa (luki). Stad tez jak juz wszystko opanujesz w tej wersji zainstaluj sobie joomla 1.0.15 - w chwili obecnej zaplecze nie jest przetlumaczone "na nasze".