PDA

Zobacz pełną wersję : Profesjonalność VirtueMartu



Jac
07-04-2006, 13:03
Przeglądając oferty różnych firm oferujących oprogramowanie do obsługi sklepów internetowych, wielokrotnie napotykałem na stwierdzenia w rodzaju (cytuję):
" Uruchamianie profesjonalnego sklepu na aplikacjach "bezpłatnych" śmiem porównać do lotu samolotem przez ocean z niewystarczającą ilością paliwa. W tej "podróży" możemy spaść do wody i …"
Dla mnie osobiście VirtueMart jest na tyle rozbudowanym oprogramowaniem, że z powodzeniem wykorzystuję je do budowy i obsługi sklepów (nie wspominając o tym, że z naszym ulubionym cmsem można zaprojektować i wdrożyć naprawdę profesjonalne serwisy...:))
Podzielcie się, jakie są wasze spostrzeżenia, uwagi, plusy i minusy profesjonalnych zastosowań VirtueMartu.

mawir
07-04-2006, 15:55
Nie znam zbyd dobrze VirtueMart - ot tyle co testowałem na localhoście. Stawiałem już sklepy na osCommerce ... i powiem szczerze : Jeżeli miał bym jeszcze raz stawiać sklep (przed czym chroń mnie mój Aniele Stróżu) to stawiał bym tylko na Joomla! + VirtueMart.

Co do wypowiedzi typu :
" Uruchamianie profesjonalnego sklepu na aplikacjach "bezpłatnych" śmiem porównać do lotu samolotem przez ocean z niewystarczającą ilością paliwa. W tej "podróży" możemy spaść do wody i …"
to mogę z doświadczenia powiedzieć tylko tyle :
W mojej skromnej karierze zgłosiło się już do mnie kilku Klientów, którzy zakupili dedytkowane aplikacje sklepowe i błagali o przeniesienie na "bezpłatne" gdyż (wybrać wg. potrzeb) :
A - firma (programista) która stworzyła dedykowany sklep przestała istnieć (kto teraz potrafi zrozumieć co programista miał na myśli i coś zmienić w sklepie :))
B - w trakcie używania sklepu okazało się , że potrzebna jest dodakowa "pierdułka", ale koszt jej zrobienia przekracza koszt skleu
C - dedykowany sklep jest prosty w obsłudze ale każda zmiana, każde dodanie komponentu, modułu czy przestawienia klocków wymaga interwencji "fachowca" i sięgnięcia głęboko do kieszeni.
D - ... wie Pan chciłem tylko zmienić "to coś" a oni mówią, że aktualnie mają dużo roboty i mogą dopiero za 3 tygodnie ...
E - ... cholera coś się w sklepie posypało a "główny" prograkista jest akurat na urlopie na Hawajach. Wraca za 3 tygodnie ... co mam robić?!
F - i tak dalej i tak dalej ...

To wszystko nie dotyczy oczywiście firm typu Coca-Cola ... Ci mają wszystko na zawołanie. Ale ja mówię o Klientach, którzy nie wydają na sklep 500k zł ... :D

kmin
07-04-2006, 17:22
Postawiłem na razie dwa sklepu na VirtueMart i jestem z nich bardzo zadowolony. Opcji bardzo duzo o przy tym cała struktura na tyle logiczna że jak cos nie do końca pasuje do profilu sklepu to można łatwo cos dodać odjąć...

Brak mi jedynie naprawde wyczerpujących statystyk dla całego sklepu, dla poszczególnch klientów, sprawozdań miesięcznych tygodniowych i co kto tam może jeszcze wymyslić.
No chyba ze cos takiego istnieje z ja jeszcze do tego nie dotarłem i tu głupoty opowiadam.

VirtueMart polecam, jest naprawde niezły. http://forum.joomla.pl/forum/images/icons/icon14.gif

frico
07-04-2006, 22:08
Na VirtueMart wprawdzie jeszcze nie miałem okazji nic zrobić (a nawet zainstalować!), ale phpShop okazał się najlepszym wg. mnie wyborem dla niedużego sklepu. Powstało kilka sklepów, czasami nawet dość specyficznych rozwiązań.

Pokusiłem sie swego czasu o zrobienie badań, choć uproszczonych, które jasno wykazały, że sklepy opisowe oparte na phpShopie osiągają nawet kilkusetprocentowo wyższą sprzedawalność niż osCommerce.

Jednak porównanie do komercyjnych rozwiązań jest błędne w tym przypadku z założenia. A to z prostej przyczyny, otóż ja w VM widzę przede wszystkim inną filozofię samego procesu sprzedaży. I właśnie za to cenie to rozwiązania.

Wszystkie komercyjne rozwiązania są bardziej podobne do osCommerce, czyli bardzo analogiczne do półek w rzeczyistym sklepie. VirtueMart w powiązaniu z Joomla! zyskuje zaś coś, czego temte nie mają. Przy odpowiedniej organizacji produkt jest "dodatkiem" do opisu. Gdy natomiast powszechne rozwiązania mają sytuację odwrotną.

W pełni zgadzam się z postem mawira, choć z reguły trudniej jest "sprzedać" klientowi rozaiązanie dobre i na dodatek tanie. Ot psychologiczne ocenianie po cenie. Może właśnie dlatego tak bardzo opłacalne jest wdrażanie VM po kilka tys. złotych :D

Równiez i ja twierdzę, że jest to skrypt przemyślany, względnie łatwy w rozbudowie i modyfikacjach. Może nie jest rozbudowany jak osCommerce i również nie tak, jak niektóre rozwiązania komercyjne.

Jednak w samym zastosowaniu raczej im nie ustępuje, a jak wspomniałem pod ważnym względem nawet przewyższa. Trzeba także wziąć pod uwagę, że skrypt bardzo dynamicznie się rozwija. Można się więc spodziewać, że każda kolejna wersja będzie sporym krokiem na przód.


Ci którzy, zechcą stworzyć za pomocą VirtueMart profesjonalną witrynę handlową, na pewno się nie zawiodą. Choć należy się liczyć z mnóstwem pracy w dostosowaniu sklepu do własnych potrzeb. Bo dopiero wtedy widać na co VirtueMart stać. A warto...


Pozdarwiam
frico

nexus246
07-04-2006, 23:02
Co do tekstu o darmowym i samolocie - podobne teksty można czasem usłyszeć o darmowych CMSach - każdy wygląda tak samo. Każda sroczka swóje ogonek... czy jakoś tak ;)

@frico


Pokusiłem sie swego czasu o zrobienie badań, choć uproszczonych, które jasno wykazały, że sklepy opisowe oparte na phpShopie osiągają nawet kilkusetprocentowo wyższą sprzedawalność niż osCommerce.


Jakie badania?? Co to za wnioski? Równie dobrze można by udowadniać że na sprzedaż ma ilość liter w nazwie domeny. Co ma silnik do sklepu??



Jednak porównanie do komercyjnych rozwiązań jest błędne w tym przypadku z założenia. A to z prostej przyczyny, otóż ja w VM widzę przede wszystkim inną filozofię samego procesu sprzedaży. I właśnie za to cenie to rozwiązania.


A w czym to widzisz konkretnie skoro nie postawiłeś na tym żadnego sklepu.



Wszystkie komercyjne rozwiązania są bardziej podobne do osCommerce, czyli bardzo analogiczne do półek w rzeczyistym sklepie. VirtueMart w powiązaniu z Joomla! zyskuje zaś coś, czego temte nie mają. Przy odpowiedniej organizacji produkt jest "dodatkiem" do opisu. Gdy natomiast powszechne rozwiązania mają sytuację odwrotną.


Przejdź się po dużych sklepach, amazon na przykład, jaki dodatek do opisu? Zresztą nawet gdyby to miało sens to można tak zrobić z każdym sklepem.



Równiez i ja twierdzę, że jest to skrypt przemyślany, względnie łatwy w rozbudowie i modyfikacjach. Może nie jest rozbudowany jak osCommerce i również nie tak, jak niektóre rozwiązania komercyjne. Ci którzy, zechcą stworzyć za pomocą VirtueMart profesjonalną witrynę handlową, na pewno się nie zawiodą. Choć należy się liczyć z mnóstwem pracy w dostosowaniu sklepu do własnych potrzeb. Bo dopiero wtedy widać na co VirtueMart stać. A warto...


Zaiste pięknie napisane. Niestety nie jest tak do końca pieknie z tym VirtueMartem. Jak to zwykle bywa z komponentami Mambowymi jest trochę bałaganu, sztywny tabelkowy HTML w kodzie PHP, jakieś drobne błędy, niedopracowany panel admina itd. A to tworzy koszty ;) ...

frico
07-04-2006, 23:32
nexus246, czytaj dokładnie.


Równie dobrze można by udowadniać że na sprzedaż ma ilość liter w nazwie domeny. Co ma silnik do sklepu??
Pisąłem o filozofii sprzedaży,której wprowadzenie VM ułatwia przez swoją budowę, a nie silniku.



skoro nie postawiłeś na tym żadnego sklepu.
A gdzie ja tak napisałem? Wspomniałem tylko, że nawet nie instalowałem VM, a swoją wypowiedź opieram na phpShopie. To chyba nie zasadnicza różnica.


Przejdź się po dużych sklepach, amazon na przykład, jaki dodatek do opisu?
Wyraźnie napisałem "najlepszym wg. mnie wyborem dla niedużego sklepu". Spokojnie, chyba każdy przyzna, że nie wyobraża sobie Merlina na VM.


Jak to zwykle bywa z komponentami Mambowymi jest trochę bałaganu, sztywny tabelkowy HTML w kodzie PHP, jakieś drobne błędy, niedopracowany panel admina itd. A to tworzy koszty
W działalności biznesowej wiele rzeczy tworzy koszty. W tym przypadku ważne jakie całkowite koszty są do zaakceptowania. Jak już zostało wsponiane. Wielka firma z odpowiednim budżetem na witrynę sklepową nie będzie się w VM bawić. Bo poziom akceptowanych kosztów jest inny. Przyjąłem jednak, że takie przypadki w rozważaniach z zakresu tego postu są domyślnie pomijane.

Moim zdaniem VM jest bardzo rozsądną aleternatywa dla komercyjnych rozwiązań w pewnym przedziale budżetu. Miło mi że masz nexus246 inne zdanie, ale przecież możesz napisać to wyraźnie ;)

Pozdrawiam
frico

nexus246
08-04-2006, 00:46
Czytam dokładnie. W jaki sposób konkretnie budowa sklepu ułatwia wprowadzenia filozofii? Pod jakim względem VM różni się od innych sklepów w swojej budowie? Jakie badania przeprowadziłeś? Na jakich sklepach?

Hmmm, nie o tym myślałem. Generalnie zgadzam się że to jest dobry skrypt na niewielki sklep. W zasadzie nawet na trochę większy też. Rzecz w tym, że niewielki sklep to w moim rozumieniu taki który stawia sobie jednoosobowa firma tudzież trochę większa która poczyta sobie tu i tam peany i optymistyczne wypowiedzi a potem zderzy się z rzeczywistością i wtedy nagle się okaże że wcale nie jest tak łatwo znaleźć kogoś kto umie to zrobić a początkowa wycena rośnie.



Moim zdaniem VM jest bardzo rozsądną aleternatywa dla komercyjnych rozwiązań w pewnym przedziale budżetu. Miło mi że masz nexus246 inne zdanie, ale przecież możesz napisać to wyraźnie
Przykro mi ale generalnie mam takie samo zdanie. Natomiast jeśli ktoś pisze że "że jest to skrypt przemyślany, względnie łatwy w rozbudowie i modyfikacjach" to się niestety nie zgodzę. Kwestia gustu być może. Jeden lubi wcięcia na 2 spacje a inny na 4.

Przy okazji, wyobrażam sobie Merlina na VM. Nie byłoby to wygodne, a co do phpShopa, przepraszam, czytając Twój post myślałem o innym skrypcie. Faktycznie w komponencie na razie niewiele rażących różnic.

magic
08-04-2006, 20:54
Ja rozumiem co ma na myśli Frico.
Można zrobić sklepik pod osCommerce czy przy pomocy innego oprogramowania - sklepowego, również komercyjnego, nawet drogiego i bardzo dobrego.
Ale to będzie jeden z wielu tysięcy sklepików w Internet.
Natomiast połączenie jakie daje VM z Joomla! i jego dodatkami - pozwala na zbudowanie czegoś znacznie lepszego / skuteczniejszego komercyjnie / marketingowo - z większą szansą na zdobycie rynku lub niszy na nim.

A teraz łyżka dziegciu.
VM mnie drażni z powodu pewnej niefrasobliwości jego twórców (cy).
Nowa wersja wysypuje do imentu po aktualizacji - istniejący sklep? No problem, kiedyś poprawimy ... albo nie ... twój problem ...

nexus246
08-04-2006, 23:35
A ja się właśnie z tym nie zgadzam. To nie skrypt decyduje o tym jak wygląda i działa sklep. Jak się robi sklep jak inne na jedno kopyto to będzie wyglądał "jak OsCommerce" nawet jeśli użyjemy VM.

niefrasobliwości.... hehe.... dobre:)

Frico, mnie naprawdę ciekawią te badania.

frico
09-04-2006, 01:10
Z tym akurat, że nie tylko od skryptu zależy wygląd i działanie sklepu, w pełni się zgadzam. Ponieważ jednak wątek dotyczy, plusów i minusów VirtueMart przez pryzmat innych (w domyśle komercyjnych) rozwiązań. To z pełnym przekonaniem jeszcze raz stwierdzam, iż z całą pewnością można na tym skrypcie zbudować profesjonalny sklep.

(A żeby się nexus246 nie czepiał :D, to dodam - nieduży sklep)


Frico, mnie naprawdę ciekawią te badania.
Pisałem o tym na forum TINPS jakieś dwa lata temu. Powinno jeszcze tam być.

Pozdrawiam
frico

kviat
12-04-2006, 20:46
(A żeby się nexus246 nie czepiał :D, to dodam - nieduży sklep)


Czy możesz bardziej sprecyzować "nieduży sklep" ?
Miałeś na myśli ilość produktów? Coś innego?
Jeżeli ilość produktów to ile?
Zamierzam wypróbować VM+ Joomla i nie wiem czy warto czas marnować :)

frico
13-04-2006, 10:09
Przy ponad 400 produktach chodziło całkiem nieźle.
Jednak przy kilku tysiącach administracja, a przede wszystkim nawigacja po sklepie, byłaby moim zadaniem małym koszmarem.


Pozdrawiam
frico

comet
13-04-2006, 12:31
co masz na myśli mowiąc, że przy przy kilku tysiącach produktu administracja, a przede wszystkim nawigacja po sklepie, byłaby małym koszmarem. ???

Ja mam w tej chwili ok. 2000 produktów i nie narzekam.


Mówicie tutaj o profesjonalnych sklepach, a nie widzę żadnych przykładów, większość ofert które widziałem to przerobione OsCommerce z ładnymi templatkami, ewentualnie Sote, a inne ? chętnie zobaczę jak ma wyglądać profesjonalny sklep. Większość potrzebnych narzędzi już znajduje się w VM, a resztę można dołożyć tylko co ?


http://www.mbpartner.com.pl

frico
13-04-2006, 13:31
Miałem na myśli zagnieżdżenie kategorii w produktach, jesli chodzi o sklep. Przy kilku poziomach robi się to mało czytelne. I odwiedzający się gubi. U Ciebie tego nie widać... teraz. Bo zrobiłeś dość klarowyny podział, ale nie zawsze tak się da. Jednak pamiętam wcześniejszy wygląd Twojego sklepu i gdyby wtedy było tam tyle artykułów w kilku kategoriach (jak pamiętam), to sam przyznasz, że wygląd nie byłby przejrzysty.

Teraz jest oczywiście "piknie" ;)

Co do administracji, brak jest narzedzi (wbudowanych) do dokonywania szybkich zmian wielu produktach. Sama organizacja realizacji zamówień, też czasami jest niewystaczająca.

Jak wiadomo specyfiką prowadzenia sklepu internetowego jest to, że praktycznie zamawia się towar który klient w sklepie już zakupił. Weźmy więc dla przykładu Twoją branżę. Załóżmy że masz w sklepie towar z AB, Pronox i Action. Ceny na niektóre grupy towarów zmieniają się praktycznie codziennie. Jeśli w dół, to nic. jednak jesli w górę, to jest kłopot. Jak więc sobie wyobrazić bez dodatkowych narzędzi kontrolowanie aktualności cen ? Jak dokonać szybkiej ich aktualizacji ? Jak szybko wybrać najtańszego dostawcę. Jak o godzinie 15 przygotować zamówienie na 70 pozycji i do 16 przesłać do dostawcy, aby jutro je dostarczono ?

Wielkość sklepu należy także oceniać po ilości obsługiwanych zamówień. Jeśli jest ich klilka dziennie, nie ma problemu. Można zrobić to "na piechote". Jednak przy kilkudziesięciu, zajmie to już mnóstwo czasu, a przeciez nie o to chodzi.

I takich właśnie narzedzi do automatyzacji moim zdaniem w VM brakuje. Zdarzyło mi się przygotować i obsługiwać sklep w Twojej branży z podobnym właśnie modelem. Kilku dostawców i do tego własny magazyn z ponad tysiącem produktów na stanie. Nie dość, że trzeba było obsłuzyć aktualizację stanów i cen od dostawców oraz aktualizację zmian cen i stanów towaru na magazynie, to jeszcze przy każdym zamówieniu wybrać najtańszy towar do zamówienia. I nie mogło to działać bez kilkunastu dodatkowych skryptów. Czyli sam VM nie wystarczyłby (choć oczywiście nikt od niego nie wymaga aż takicjh mozliwości).

W pierwszym miesiącu działania przez sklep przesło ponad 4 tys zamówień zrealizowanych. Gdyby nie automatyczne uaktualnianie cen (np. codzienie się zmieniających cen RAM), to nie wyobrażam sobie pisania do kilkuset klientów "przepraszamy towar podrożał i ....".

Ogólnie to miałem na myśli. I tutaj nexus246 ma rację. Koszty biznesowe prowadzenia "dużego" sklepu na VM moim zdaniem są zbyt wysokie.

I odbiegliśmy trochę od głównego wątku :)


Pozdrawiam
frico

comet
13-04-2006, 14:08
Właśnie na takich uwagach mi zależy, tak jak wspomniałeś nie mam dużo obsługiwanych zamówień ( mam nadzieję, że chwilowo ) i na razie mi to wystarcza, ale chciałbym się przygotować, dlatego zależy mi na doświadczeniu użytkowników dużych sklepów ( profesjonalnych ). Masz rację, że w tej branży aktualizacja cen to duuży problem, dlatego była to moja pierwsza poprawka VM - automatyczna aktualizacja cen z plików csv dostarczanych przez hurtownie. Wszystko da się zrobić, "potrzeba matką wynalazków". W moim przypadku przeróbki robie sam, a w profesjonalnym sklepie za wszystko musiałbym prawdopodobnie dodatkowo płacić.

tymon1313
14-04-2006, 21:21
A jak rozwiązałeś problem aktualizacji cen? Jak na razie sklep stawiałem tylko na oscommerce, tutaj ten problem rozwiązywałem poprzez import z excela, co jednak sprwdzało się tylko w przypadku rónoczesnej zmiany ceny o dany procent . To mnie w sumie wystarczało (sklep jubilerski) bo to kwestia kursu złota. A czy VM ma cechy produktów? Sorki za męczenie, tylko zanim przewale kilkaset produktów chciałbym się upewnić czy to ma sens.

kviat
14-04-2006, 22:10
A plik exela tworzyłeś ręcznie? Czy jakiś eksport z programu magazynowego?
Ja VM dopiero rozgryzam, jeżeli spełni moje oczekiwania to spróbuję się na "przesiąść" na joomla+VM. Z tego co zauważyłem akceptuje pliki w formacie *.csv, podobie jak osCommerce. Z tym, że import jest bardziej konfigurowalny (jeżeli mogę tak to ująć).
Nie wyobrażam sobie pisania ręcznie pliku *.csv w exelu na powyżej 100 towarów.

Z osCommerce poradziłem sobie tak:
Używam SubiektGT jako program magazynowy. Napisałem program (aplikacja pod windows), który eksportuje mi dane z bazy Subiekta (baza MsSQL) do pliku *.csv, potem import z poziomu osC i już. Aktualizacja cen i stanów magazynowych + wrzucenie ewentualnie nowych produktów za jednym podejściem, przy ilości ok 2000 kartotek zajmuje mi jakieś 5 - 10 minut (zależy jaki zakres akurat aktualizuję).
Jeżeli nie wrzucam nowych towarów, to ceny i stany aktualizuję bezpośrednio w bazie osC.
Spodziewam się, że z VM będzie podobnie. Na razie mam jeszcze małe problemy z polskimi literkami w VM (co dziwne w Joola jest ok), ale jak się z tym uporam to będę go probował zatowarować.

DannyM
14-04-2006, 22:29
Witam wszystkich :)

Mam kilka sklepow na koncie i musze przyznac, ze VM spelnia sie niezle.
Na temat OC wole sie nie wypowiadac bo odrazu cisnienie mi skacze ;)
Faktem jest, ze wszyskie pracuja pod mambo nie joomla ale to ta sama rodzina :)

tymon1313
15-04-2006, 08:22
z oscommerce exportowałem do pliku exela i tam w jednej rubryce była cena którą zmieniałem procetowo w excelu no i potem import do bazy danych. Pojawiał się problem z polskimi znakami, ale "ctr H" i po chwili było ok. Co do bezpośredniego importu cen i towarów z programu magazynowego - to moja zmora. Co prawda wiele programów (moja żona ksieguje w kilku, stad mam porownanie) ma export stanu magazynu do excela, jesnak i tak trzeba to poprawiać. Moim marzeniem :) jest stworzenie spozywczego sklepu online w mojej miejscowości, jednak bez bezpośredniej zmiany cen z programu magazynowego nie widze szans opanowania prowadzenia takiego sklepu - ceny i towary za często sie zmieniaja.

comet
15-04-2006, 09:31
w VM można importować i exportować cennik poprzez csv (gdy masz przygotowany taki w Excelu) ja rozwiązałem to w ten sposób, że dostaję cenniki w formacie csv i w odpowiednio zmodyfikowanym skrypcie aktualizuję bazę w zależności czy produkt jeszcze jest dostępny czy nie, oraz wpisuję najniższe ceny danego artykułu z danej hurtowni, oczywiście za jednym zamachem zamieniam ceny netto wg. swojego przelicznika (narzut marży w zależności od wartości ) oraz tak aby po naliczeniu podatku była to okrągła cena nie jakieś ( 33,2444).

Nie wiem dokładnie o co dokladnie ci chodzi mówiąc cechy "produktów". VM standardowo może wyswietlać w karcie produktów takie dodatkowe pola jak : "product_weight", "product_weight_uom", "product_length", "product_width", "product_height", "product_lwh_uom", "attribute", ( Kolor, rozmiar itd ), "custom_attribute", "attributes", "attribute_values",

a za pomocą ,CSV, 2 plików modyfikujących bazę danych, araz drobnej modyfikacji 2 plików php, może wyświetlać właściwie dowąlną ilość "cech produktu" (jeżeli dobrze zrozumiałem co masz na mysli). Właśnie pomagam przerobic kartę produktów tak aby wyświetlało się 14 dodatkowych pól z atrybutami produktu w zależności od tego czy coś jest wpisane w odpowiednim polu CSV czy nie.

tymon1313
15-04-2006, 13:50
no to chyba można, juz instaluje VM. A o co mi chodziło? Podam przykład np. pierścionek może być ze złota białego, lub żółtego, do tego dochodzi rozmiar np. od 13 do 30, oprócz tego wybór kamienia jaki ma być, każda z tych ewetualnoći to inna cena, no i oprócz tego próba złota czyi ilośc karatów - tu także jest zmienna cena. Dodatkowo np musze mieć pole wyboru opakowania, możliwosc doboru do tego pierścinka np. kolczyków, czy wisiorka. a jak wisiorek to i łańcuszek. Oczywiście i te produkty są różnych prób, kolorów, rozmiarów. Normalnie można się zakręcic :)

magic
15-04-2006, 14:53
W VM jest coś takiego jak Grupy Klientów.
To dość "mocne" i przydatne narzędzie bowiem dodatkowo powiązane również z innymi - typu ceny, warunki płatności etc.
Grupy mają też opcję ustawienia generelnego rabatu (in plus i in minus) na ceny wszystkich produktów. To jest najprostsze rozwiązanie szybkiej zmiany cen dla produktów, których cena zależy np. od wartości złota albo kursu waluty itp. Zmieniasz w jednym polu rabat z 0% na -0,1% i z głowy ...

tymon1313
19-04-2006, 21:57
dzieki magic, jak zwykle najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze :)

woju
01-12-2008, 03:47
VirtueMart jest bardzo dobry - w zasadzie mozna powiedzieć ,że aż nadto dobry jak na darmochę.
Co do skryptów aktualizacji to csv import jest niezły.
Ale do atumatyzacji importu to już trzeba posiedzieć samemu.

Na pierwszy plan wysuwa sie praca nad skryptem porównującym parę cenników w csv i xls, i sprowadzający je do wsplnego mianownika najnizszej ceny, dalej już z górki + nasza marża i do sklepu (ja stosuję marżę zakresową)


Jescze nie widziałem sklepu który na podstawie paru cenników z roznych hurtowni sam sie domyślił która cena jest najniższa.Tu trzeba ostro posiedzieć nad skryptem i wyrażeniami regularnymi (każda hurtownia stosuje inne nazwy produktów które choć te same moga się nazywać oddmiennie) nie mówiąc już o symbolach produktów (ideałem byłoby aby każda hurtownia nadawała pełny orginalny kod porduktu producenta, ale takie życzenia możemy w bajki włożyć).



Odnośnie aktualizacji cen ja napotkałem na inny problem - hurtownie komputerowe ostatnio nie generują cenników z całego asortymentu w csv lub xls i trzeba się prosić.