PDA

Zobacz pełną wersję : Brak polskich znaków w zainstalonych modułach!



demon1903
17-03-2008, 19:27
Witam Wszystkich!
Siedzę już w Joomli kilka lat ale ta ostatnia, 1.5.1 (skóra ja_barite i inne też) już mi daje po nerwach.
Chodzi o to, że po zainstalowaniu modułu, na stronie głównej gdy sie wyświetla (np. moduł "imieniny") lub inny co zawiera polskie znaki, miast polskich ogonków są znaki zapytania. Dziwi mnie dlaczego dodając nowy artykuł, który piszę w edytorze Joomli tego nie ma?
Zmieniałem też kodowanie pliku index.php templatki ale to nie pomaga.

Ogólnie mówiąc dotyczy to tylko modułów...

Z góry dziękuje za sugestie:)

kane
18-03-2008, 10:30
He'h, a w jakim kodowaniu są te moduły :P ?
Jeśli tam jest coś zapisane w ISO a ty masz UTF to się nie dziw, że nie ma pl znaków.

Kosterix
25-03-2008, 12:23
Witam,
mam podobny problem
zainstalowałem joomlę 1.5.1 (plik pobrany z Rockettheme razem z templatką Replicant) i dorzucilem pobrane z joomla.pl wersje językowe dla administracji i strony frontowej
myślałem, że jest to problem z php, które było wcześniej w wersji 3, ale teraz sprawdziłem, że już jest w wyższej wersji a problem pozostał.

Problem pojawia się w trakcie pisania artykułu w edytorze
piszę polskie znaki wszystko jest ok
daje zapisz i zamienia polskie znaki na pytajniki już w samym edytorze i tak też pokazuje je na stronie.
Czym może to być spowodowane i jak rozwiązać ten problem?
link do strony www.krzysztofnajman.pl/joomla (http://www.krzysztofnajman.pl/joomla)

podaje dane systemu
PHP uruchomione w: Linux host2.atbig.net 2.6.22.1-xxxx-std-ipv4-64 #6 SMP Mon Sep 17 18:09:57 CEST 2007 x86_64 Wersja bazy danych: 4.1.20 Metoda porównywania bazy danych: latin1_swedish_ci Wersja PHP: 4.4.8 Serwer WWW: Apache/2.0.54 (Fedora) PHP działa na: apache2handler Wersja Joomla!: Joomla! 1.5.1 Production/Stable [ Seenu ] 8-February-2008 22:00 GMT Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; pl; rv:1.8.1.12) Gecko/20080201 Firefox/2.0.0.12

marian_mk
25-03-2008, 14:42
Jezeli instalujecie moduły nie przeznaczone dla wersji kodowania UTF-8, to należy w pliku *.xml i *polish.xml w samym nagłówku zmienić na <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> ponadto bezpiecznie jest w edytorze tekstowym lub konwerterze typu "Gżegżółka" zmienić kodowanie pliku na UTF-8. Następnie utworzyć nową paczkę instalacyjną i zainstalować moduł. Musi działać, nie będzie ogonków.
Pozdrawiam

Kosterix
26-03-2008, 10:05
no dobrze...
a jeśli ta pierwsza linia jest właśnie taka jak powinna być to co powoduje problem?
U mnie zamienia polskie znaki na pytajniki przy kliknięciu zapisz lub zastosuj
przeładowuje się artykuł i już nie ma polskich znaków.
Może to być błąd samego edytora?
pozdrawiam

Jola
21-06-2009, 22:46
I nie można było tak od razu? :)
Temat powinien brzmieć : brak polskich znaków w artykułach.
Zainstalowałeś Joomlę 1.5.11 (kodowanie utf-8) na bazie danych , w której ustawiono inne kodowanie, stąd te krzaczki.
Widzę, że nie masz jeszcze zbyt wiele treści, więc najprościej będzie powtórzyć instalację.
Zmiany kodowania bazy, tabel i ustawianie systemu porównywania znaków będą trochę pracochłonne.
Jeśli chcesz powtórzyć instalację -
baza danych powinna być ustawiona na kodowanie : utf8_general_ci
system porównywania znaków: utf8_general_ci
Pozdrawiam

Jola
22-06-2009, 00:15
W tym (http://www.forum.joomla.pl/showthread.php?t=28632) wątku pisałam o krzaczkach w odniesieniu do komponentu Sobi2.
Reguła jest ta sama ale dotyczy większej ilości tabel.

Rybik
27-06-2009, 17:12
Na przyszłość proszę:

Doradzający:
To jest serwis i forum dla ludzi, nie każdy od razu wie, że moduł obsługuje treści z bazy a pliki językowe są tylko do etykiet. Skoro już poświęcamy te 2 minuty na odpowiedź, to niech ta odpowiedź będzie wartościowa dla wszystkich, w ten sposób odsyłanie do wyszukiwarki będzie miało większy sens bo z jednej odpowiedzi skorzysta kilka osób z podobnymi problemami.

Pytaciele:
Prosząc o pomoc, proszę zadbać o to, żeby podać maksimum informacji, czasami informacja o serwerze jest zbędna, a kluczowe jest:
- gdzie dokładnie nie ma polskich znaków (treść wpisywana, komunikaty systemowe, edytor w panelu admina, treści w bazie danych)
- co się ze znakami dzieje (krzaki, pytajniki, brak znaku wraz z sąsiednim)
- ustawienia kodowania (tabeli bazy danych, połączenia z bazą, metody porównywania znaków, wewnętrznego kodowania plików tekstowych języka)

Pozostawienie na stronie informacji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to...
a) idź w ch.. (jak na razie zalecane)
powoduje, że zastosuje się do zalecanego, nie odpowiem i usunę posty takiej osoby, poniważ moją charytatywna działalność tutaj dotuje Ministerstwo Kultury - a to zobowiązuje.

Dodatkowo błędy z polskimi znakami potrafią być bardzo enigmatyczne. W chwili obecnaj mam 1.5.11 , która po zainstalowaniu plugina "dodaj do" gubi losowo polskie znaki:
- w module tytuł ma krzaki - moduł w tej samej wersji, z identycznymi plikami działa dobrze na podobnej stronie
- ten sam tytuł pokazuje się prawidłowo w treści, za to treść artykułu nie, bo kilka polskich liter wyświetla krzaki
Ustawienia (wszystkie które znam: DB połączenie, DB tabele, DB porównywanie znaków, defaultcharset serwera, metatag) na utf. Polskie znaki (te które krzaczą) nie pokazuja sie dobrze po przełączaniu zestawu znaków w przeglądarce, we wszystkich wyglądaja tak samo (IE7, IE8, FF, Opera, Safari, Chrome)

Zapraszam do konkursu, kto zgadnie dlaczego tak jest?

Igor255
27-06-2009, 18:04
Rybik... To nie ja wypełniam tą stronę... właściciele mogą sobie pisać na niej co chcą... i Ty się w to nie mieszaj... a skasowanie wszystkich moich postów było świetnym posunięciem , teraz jak ktoś będzie miał ten sam problem to znowu będzie pisał i znowu nie uzyska jasnej odpowiedzi...

Tak dla jasności gdybyś jednak nie skasował ... Baza ustawiła się podczas instalacji jommli na latin1-swedish ... trzeba było albo zainstalować od nowa, albo - tak jak ja zrobiłem - zmienić kodowanie każdego pola i każdej tabeli na utf8-general-ci ....

To tyle... Moim zdaniem administrator tego forum powinien wywalić takich modów... Skasuj sobie jeszcze tego posta jeśli masz ochotę... Pozdrawiam...

Rybik
27-06-2009, 18:11
Tak dla jasności - odpowiedź przecież masz 3 posty wyżej. Tam jest wszystko, nie wspomniano tylko o zmianie kodowania pól, może dlatego, że pola nie posiadają kodowania.

zwiastun
27-06-2009, 18:28
Moim zdaniem administrator tego forum powinien wywalić takich modów... Skasuj sobie jeszcze tego posta jeśli masz ochotę... Pozdrawiam...

Administrator tego forum nie znosi żadnych tego typu nietaktowanych i nieuzasadnionych ataków, a oceny modów dokonuje na podstawie ich faktycznej użyteczności i ocen udzielonych przez użytkowników. I choć użytkownicy tego forum dziękować za bardzo nie potrafią, to akurat sporo wody jeszcze pewno upłynie, zanim inni uzyskają tyle pozytywnych ocen, co @Rybik.

Pomijam, że kolejka chętnych do pomagania jest jeszcze większa, jak chętnych do dziękowania.

Igor255
28-06-2009, 00:32
jak forum jest dla modów to się zgadzam... ale moim zdaniem jest głównie dla użytkowników... ja na to forum jeśli wejdę to niechętnie , a już na pewno nic nie napiszę... kasowanie czyichś postów (wszystkich!) z powodu tego że pod linkiem w jednym z nich znalazło się niecenzuralne słowo, to nic innego jak zwykła głupota... trzymcie tak dalej to daleko zajedziecie... jak by to nie było oficjalne forum joomla to już by pewnie upadło... to tyle...

zwiastun
28-06-2009, 00:55
Już nie ma wyboru!

seba.adm
28-06-2009, 01:02
... ale moim zdaniem jest głównie dla użytkowników...

Mylisz się. Nie dla wszystkich. Przede wszystkim dla użytkowników, którzy choć troszkę używają rozumu i potrafią czytać ze zrozumieniem. Masz racje w jednym - To tylko Twoje zdanie


ja na to forum jeśli wejdę to niechętnie , a już na pewno nic nie napiszę...

Nikt Cie do tego nie zmusza. Na siłę też nikt cię nie trzyma. Droga wolna.


kasowanie czyichś postów (wszystkich!) z powodu tego że pod linkiem w jednym z nich znalazło się niecenzuralne słowo, to nic innego jak zwykła głupota...

Wybacz ale głupotą jest to co wypisujesz. A u mnie w Serwisie za takie zachowanie, nawet bym Cię nie trzymał 5 minut, tylko od razu byś wyleciał - i to raz na dobre. Kultura języka obowiązuje na każdym Szanowanym Forum, a TO właśnie do takich należy. Jak chcesz tu rzucać takim słownictwem, zabierz zabawki, i idź na Swoje podwórko, a tam rób co ci się tylko podoba.



trzymcie tak dalej to daleko zajedziecie... jak by to nie było oficjalne forum joomla to już by pewnie upadło... to tyle...

Gadasz takie bzdury że aż żal Cię słuchać. Jak widać Forum jak i całe PCJ ma się dobrze i tak pewnie zostanie. Coraz więcej osób korzysta z Joomli, ze wzgledu na dynamiczny rozwój. Do tego dochodza również firmy. Więc upaść możesz Ty, choć śmiem w to wątpić, bo tym co pokazałeś niżej upaść się nie da.

Pozdrawiam :)

Rybik
28-06-2009, 05:03
W chwili obecnaj mam 1.5.11 , która :
- w module tytuł ma krzaki - moduł w tej samej wersji, z identycznymi plikami działa dobrze na podobnej stronie
- ten sam tytuł pokazuje się prawidłowo w treści, za to treść artykułu nie, bo kilka polskich liter wyświetla krzaki
Ustawienia (wszystkie które znam: DB połączenie, DB tabele, DB porównywanie znaków, defaultcharset serwera, metatag) na utf. Polskie znaki (te które krzaczą) nie pokazuja sie dobrze po przełączaniu zestawu znaków w przeglądarce, we wszystkich wyglądaja tak samo (IE7, IE8, FF, Opera, Safari, Chrome)

Zapraszam do konkursu, kto zgadnie dlaczego tak jest?