PDA

Zobacz pełną wersję : Gotowe ale jak przerobic na joomle



wormux29
11-04-2006, 15:39
Witam !

Mam gotową strone w html'u z dodatkiem w postaci flshowego logo. Czy jest jakas mozliwosc aby tą strone przezucic na joomle. Chodzi mi o to zeby mozna bylo tym zarzadzac z poziomu panelu administracyjnego jak zwyklym szablonem - dodawanie newsow, artykulow, zmiany w menu...

Rybik
11-04-2006, 15:46
mozna - poczytaj o szablonach szat graficznych w joomla i ogolnie o templatkach
w skrocie polega to na przeniesieniu tresci do joomla a w szablon graficzny wstawieniu odpowiednich fragmentow kodu php, potem tylko ustawienie CSS i gotowe :D

serio to jak nie masz doswiadczenia z Joomla to sie za to nie bierz, zrob nowa strone na Joomla, wpisz tresci, ustaw, tuninguj, konfiguruj itp. a potem zacznij przerabiac grafike wedle potrzeby.

Wstawienie flasha w J! nie jest problemem

maj_ka
27-04-2006, 20:26
mam podobnie jak autor tego tematu...

serio to jak nie masz doswiadczenia z Joomla to sie za to nie bierz, zrob nowa strone na Joomla, wpisz tresci, ustaw, tuninguj, konfiguruj itp. a potem zacznij przerabiac grafike wedle potrzeby.

a jeśli mam doświadczenie z mambo a nie z joomla?

magic
27-04-2006, 20:49
Jeśli masz doświadczenie z Mambo, to dlaczego pytasz?

magic
27-04-2006, 20:59
...Mam gotową strone w html'u z dodatkiem w postaci flshowego logo. Czy jest jakas mozliwosc aby tą strone przezucic na joomle...
1. Zainstaluj Joomla!
2. Pobaw się Joomla!, żeby odkryć jakie ma (podstawowe) możliwości. W tym rozszerzające możliwości twojej poprzedniej strony. Poczytaj Pomoc (http://pomoc.joomla.pl/), inne artykuły w naszym serwisie (http://www.joomla.pl/index.php/component/option,com_frontpage/Itemid,1/), inne, na innych stronach.
3. Zaprojektuj od nowa swój serwis mając na względzie materiały z poprzedniej strony, które chcesz wykorzystać.
4. Skopiuj i wklej potrzebne treści z poprzedniej strony do artykułów, modułów itp. Joomla!
5. Wybierz gotową templatkę (szatę graficzną) i ją przerób na własne potrzeby lub zrób nową.

W tej (mniej więcej) kolejności ...

maj_ka
28-04-2006, 03:55
Jeśli masz doświadczenie z Mambo, to dlaczego pytasz?
to że mam doświadczenie, nie znaczy że moja z nim współpraca zawsze układa się pozytywnie...
co do kolejności... czyli generalnie to czego sie spodziewalam, a pytalam bo a nóż-widelec do zrobienia byłyby jeszcze jakies o ktorych nie wiem...

to korzystając z okazji jeszcze jedno pytanie:
załóżmy że mam już joomle zainstalowaną. załóżmy że przystosowałam już szablon html na potrzeby joomli i wszystko działa pięknie.
docelowo jednak strona którą przekształcam z htmla ma stać sie sklepem internetowym.
wiem że dla joomla istnieje moduł odpowiedni. nawet kiedys mialam go zainstalowanejgo.
pytanie jest takie: czy na jednej joomli mogę miec jednoczesnie: widoczna strone firmy w której przez panel administratora dodaje sie rozne newsy itp. oraz czy jednoczesnie moze byc niewidoczna wersja firmy-sklepu, którą w wolnym czasie bede udoskonalać?
pytanie jest związane z tym iż dostawca serwera ma ograniczoną ilość baz danych którą mogę na serwerze posiadać

magic
28-04-2006, 05:01
1. Zapytałem dlaczego pytasz mając doświadczenie z Mambo - bowiem Joomla! od strony użytkowej niczym się nie różni od Mambo (bez wchodzenia w szczegóły).

2. Osobiście doradzałbym przygotowanie szablonu graficznego serwisu dopiero po podstawowym skonfigurowaniu całości i wprowadzeniu podstawowej treści.
Dlaczego?
Joomla! to CMS - Content Management System (System Zarządzania Treścią). Trudno ZARZĄDZAĆ treścią bez treści, prawda? Tym bardziej trudno we właściwy sposób przygotować szatę graficzną, jeśli nie mamy jeszcze treści, a w tym podstawowej konfiguracji obejmujacej nawigację na stronie, zastosowane rozwiązania, komponenty, dodatki ... Tworząc stronę w HTML jest to podstawowy kłopot - trzeba sobie wyobrazić jak będzie wyglądała docelowa zawartość, przygotować layout, system nawigacji, przewidzieć wiele spraw - wtedy przygotować podstawowe pliki (szablony) html i budować treść ... Joomla! dość skutecznie oddziela warstwę treści od jej wyglądu. Dzięki temu - z powodzeniem - możemy sobie ułatwić sprawę: najpierw treść, później dumanie nad wyglądem. To tak w uproszczeniu ...

3. Co do Handlu to dla Joomla! nie tyle jest "moduł odpowiedni" ale kilka różnych Komponentów o różnym przeznaczeniu, przydatności, właściwościach. Największe możliwości ma Virtue Mart (przypuszczam, ze jego miałaś na myśli).

4. VM daje możliwość wyłączenia z jawnej publikacji swojego istnienia na stronach Joomla! (np. na czas przygotowania). Każdy inny (Komponent, również VM) można także "ukryć" np. przez nadanie uprawnienia do pozycji (linku) w menu do niego jako "special". W ten sposób po stronie Administratora (BackEnd) mozna spokojnie prowadzić prace, a od frontu (FrontEnd - publicznie widzialna częśc serwisu) ten fragment będzie dostępny jedynie dla uprawnionych (celem sprawdzania).
Reasumując: jest to możliwe, ale (w wielu wypadkach) może być mocno kłopotliwe (np. testowanie działania jako Niezarejestrowany uzytkownik ...). Lepiej (łatwiej) przygotować przed opublikowaniem całości, później poprawiać, uzupełniać.

5. Ilość baz danych dostępnych na serwerze hostingowym raczej nie ma znaczenia. Joomla! jak i wszystkie dodatki do niej zadowalają się jedną bazą danych.

maj_ka
28-04-2006, 19:18
Reasumując: jest to możliwe, ale (w wielu wypadkach) może być mocno kłopotliwe (np. testowanie działania jako Niezarejestrowany uzytkownik ...). Lepiej (łatwiej) przygotować przed opublikowaniem całości, później poprawiać, uzupełniać.
tak zgodziłabym się, tyle że właścicielowi "się śpieszy" i mówi: " niech najpierw będzie choćby wizytówka a potem bedziemy kombinowac". no i taka wstepna strona jest juz wlasnie w htmlu umieszczona w internecie


5. Ilość baz danych dostępnych na serwerze hostingowym raczej nie ma znaczenia. Joomla! jak i wszystkie dodatki do niej zadowalają się jedną bazą danych.
to też wiem:) ale na 5 możliwych baz mam 4 zajęte innymi www,forum itp. na tej piatej umiescilam sobie właśnie joomle pod którą wpielam sklep, i ten sklep juz sobie tam jest(oczywiscie wersja mooooooooocno testowa nie nadajaca sie jeszcze do uzytku), nie chce go odinstalowywac a chce wrzucic na te sama joomle zawartosc strony ktora istnieje juz w htmlu

w każdym razie dzięki - już mniej więcej wiem jak to wygląda i jak dalej i od czego zacząć żeby nie zgubić się jeszcze na samym poczatku:)
pozdrawiam

zwiastun
28-04-2006, 22:49
Od poczytania, pooglądania i pomyślenia.
Nie robisz stronki dla cioci Kloci, choć i ta powinna być zrobiona profesjonalnie, ale stronę firmy. To że mozna łatwo i prosto za pomoca Joomli czy innego CMSa, to jeszcze nie znaczy, że można bez głowy, bez planu i bez znajomości rzeczy.
Magic już to zresztą raz w tym wątyku napisał!

maj_ka
29-04-2006, 03:11
Od poczytania, pooglądania i pomyślenia.
Nie robisz stronki dla cioci Kloci, choć i ta powinna być zrobiona profesjonalnie, ale stronę firmy. To że mozna łatwo i prosto za pomoca Joomli czy innego CMSa, to jeszcze nie znaczy, że można bez głowy, bez planu i bez znajomości rzeczy.
Magic już to zresztą raz w tym wątyku napisał!

Gdybym NIE czytała, NIE oglądała i NIE myślała to poszłabym na łatwiznę i założyła nowy temat z tym moim pytaniem. Jak widzisz - czytam, oglądam i nie jestem blondynką - odnalazłam więc temat, który już ktoś kiedyś zaczął.
Zawsze jak szukam czegoś na forum mambo zaczynam od przewertowania zawartości. Tu zaczęłam tak samo.
I chyba pytanie czy poza wymienionymi przez magika punktami mogę się spodziewać innych jest na miejscu. Znaczy inaczej, że robię z głową i planem bo nie chcę popsuć tego co już istnieje i narobić większego bigosu
A o tym o czym mówił magik miałam pojęcie. Spodziewałam się że tak to będzie mniej więcej wyglądać. Nie jestem jednak chodzącą encyklopedią żeby wiedzieć wszystko! Ba! nawet w encyklopedii nie wszystko znajdziesz.
Temat i dyskusję dalszą uważam za bezcelową.
Miłego i spokojnego weekendu zyczę:)
(PS. to nie sarkazm. to naprawdę miłe życzenia.)
Zapomniałam w pierwszym poście to zrobic więc robię to teraz: Dzień dobry wszystkim forumowiczom:)

zwiastun
29-04-2006, 04:19
pytanie jest takie: czy na jednej joomli mogę miec jednoczesnie: widoczna strone firmy w której przez panel administratora dodaje sie rozne newsy itp. oraz czy jednoczesnie moze byc niewidoczna wersja firmy-sklepu, którą w wolnym czasie bede udoskonalać?

Się nie obruszaj, bo nie ma o co. W poradzie: czytaj, oglądaj, itd. nie ma wbrew pozorom złośliwości, a tylko - na podstawie Twego pytania własnie - wskazówka, że choć masz już jakieś doświadczenie z Mambo-Joomla, to wciąż jeszcze mimo wszystko niewielkie. I nie o wiedzę chodzi, bo to zrozumiałe, że nie każdy musi być w Joomla omnibusem. Ale gdy pytasz, czy możesz pracować nad nieopublikowanym fragmentem strony w administratorze , zdradzasz, że albo nie pokojarzyłaś, albo to doświadczenie jest naprawdę niewielkie.

Wszak żeby na stronie było widać, trzeba opublikować, nie opublikujesz... zresztą, przeciez to wiesz...
Równiez miłego weekendu!