PDA

Zobacz pełną wersję : Czy w 1.5 jest wybór WIELU kategorii w Blog Content Category?



giselher
03-04-2008, 13:26
Witam,

Nie widziałem podobnego tematu ani w "uwagach ogólnych", ani w "błędach" - jeśli jednak ktoś go już poruszał - sorki i proszę o info gdzie znaleźć?

W Joomla 1.5 przy tworzeniu nowej pozycji menu, przy wyborze typu Menu, dawniej nazywanego Blog Content Category, nie ma (jak w 1.0x) możliwości wyboru więcej niż jednej kategorii. To bardzo słabe i niedobre ograniczenie... A może można to gdzieś zmienić / ustawić, aby zamiast listy drop-down była lista z możliwością zaznaczenia więcej nić jednego elementu?

Pozdr!

kurtz
03-04-2008, 13:34
hmmm pytanie bynajmniej nie na miejscu. zamiast wertować forum - dobrze przypatrz się temu drop down menu i jego parametrom z nieco większą uwagą.

giselher
03-04-2008, 14:27
Wybacz o wszechmocny;)

W takim razie wytłumacz mi łopatologicznie, proszę, co i gdzie mam kliknąć, aby wyświetlały mi sie artykuły z kilku, wybranych kategorii ?

Załączam screena, z tym co według mnie jest listą drop-down z możliwością wyboru JEDNEJ opcji:

http://archeonovo.ovh.org/categories_blog.jpg
Piszę to bez ironii i złośliwości. Po prostu nie potrafię tego zrobić w nowej wersji Jooml'i i dlatego proszę na Forum o pomoc. Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się urażeni niskim poziomem trudności mojego pytania :>


Pozdr!

kurtz
03-04-2008, 21:32
a to sorry, ja nie zrozumiałem. sądzilem, ze jedną kategorię podpinasz pod jedną pozycję menu i kolejną pod kolejną pozycję menu ...

sądziłem też, że wg Ciebie drop down jest tym menu wyboru kolejnego komponentu, czy odnośnika dla nowo tworzonej pozycji menu.

trzeba było od razu z tym zrzutem ... a nie prowadzić po omacku.

wiódł ślepy kulawego a potem wychodza takie nieporozumienia.

szczerze mówiąc nie wiem.

Qbitsu
03-04-2008, 21:35
Niestety nie można zaznaczyć kilku kategorii jednocześnie. Jednak wybierając typ pozycji menu zamiast wybrać Blog kategorii (Category Blog Layout) można wybrać Blog sekcji (Section Blog Layout). Ustawiasz jedną sekcję, w której z kolei znajdują się kategorie, z których artykuły chcesz wyświetlić na jednej stronie typu blog.

Pozdrawiam

kurtz
03-04-2008, 21:46
O! - idealne rowiązanie !!!

giselher
04-04-2008, 11:25
Dzięki za info.

Problem według mnie jest jednak dość poważny. W "starej" jooml'i można było tworzyć menu Blog Content Category i wskazywać, z jakich kategorii ma wyświetlać artykuły. Dzięki temu podział na Sekcje i kategorie był czytelny - tzn. sekcji nie musiało być dużo, wszystko było robione na kategoriach.
Teraz jednak, jeśli jedynym wyjściem jest zwiększanie liczby sekcji, spowoduje to niemały bałagan w strukturze treści.
Dodatkowo, co jest dużo poważniejszym utrudnieniem, nie ma obecnie możliwości wyświetlenia artykułów z jednej kategorii pod dwoma lub trzema przyciskami menu.

Wytłumaczę to na przykładzie:

Mamy sekcję A, a w niej kategorie A1, A2 i A3
Mamy sekcję B, a w niej kategorie B1, B2, B3

Chcemy zrobić menu wyświetlające artykuły z kategorii A1, A2, B3
Nie ma obecnie takiej możliwości

Możemy wyświetlić albo artykuły z kategorii A1 (lub pozostałych), albo wyświetlić artykuły z całej sekcji (np. A)

Słabo... Bardzo słabo...

Wydaje mi się, że jest to jakiś poważny błąd i musi istnieć jego obejście. Najważniejszym argumentem za tym jest fakt, że obecnie (w 1.5) w Menu Category Blog Layout (czyli dawnym Blog content Category), w zakładce "Parametry Zaawansowane" z prawej strony JEST OPCJA WYBORU sposobu porządkowania artykułów ze względu na kategorię, z której pochodzą !!

Gdyby nie było możliwości wyboru więcej niż jednej kategorii - po co ten parametr??

Czy ktoś z bardziej zaawansowanych programistycznie forumowiczów mógłby zerknąć na ten problem swoim fachowym okiem?

(Ja jestem tylko redaktorem stron na Jooml'i - o "kodzie" nie mam pojęcia)


Pozdrawiam i z góry dziękuję. :)

kurtz
04-04-2008, 11:32
dla jednych słabo dla innych nie, mnie osobiscie bardzo się to podoba. co prawda nie zaistniały w moim przypadku jakieś radykalne zmiany poza bardziej przejrzystym interface'm panelu ale

wszystko jest nalezycie uporządkowane

Sekcja Aktualności a w niej kategorie

z miasta
ze wsi
z kosmosu

i wszystko jest clear ...

swoją drogą, masz jakąś konserwatywną "szkołę" administrowania trescią ... żeby tak wszystko upychać w jedno miejsce.

giselher
04-04-2008, 12:16
Sorki, ale chodzi o to, że:
Masz sekcję Poznań, a w niej kategorie Historia, Architektura, Mapa
Masz sekcję Kraków, a w niej kategorie Historia, Architektura, Mapa

Tworzysz pozycję menu - Kraków = wszystko jasne (robisz menu do sekcji, lub poszczególne podmenu do kategorii)
Tworzysz pozycję menu - Poznań = wszystko jasne (robisz menu do sekcji, lub poszczególne podmenu do kategorii)

Ale co, jeśli chcesz utworzyć pozycję menu "Mapy miast Polski" ?? Obecnie musiałbyś utworzyć nową Sekcję MAPY i w niej NOWE kategorie Kraków i Poznań i musiałbyś ZDUBLOWAĆ (skopiować) już stworzone artykuły !!
Bo nie możesz przecież wybrać, aby menu pokazywało ci artykuły z dwóch, już utworzonych kategorii (Poznań/Mapa i Kraków/Mapa).

Przecież to zaprzeczenie CMS-a i dynamicznego prezentowania treści.

Ale z tego co widzę problem jest poważny dla wielu osób i nie został jeszcze rozwiązany (niech Was nie zmyli SOLVED w tematach):
http://forum.joomla.org/viewtopic.php?t=159942
http://forum.joomla.org/viewtopic.php?t=168731

Pozdr!

PS:
"Konserwatywna szkoła" ?? - chciałbym zobaczyć strukturę serwisów, którymi zarządzasz drogi Icku :) Jeśli nie przeszkadza ci brak wyboru więcej niż jednej kategorii to podejrzewam , że struktura ta swoim zaawansowaniem przypomina konstrukcję pewnego narzędzia do młócenia zboża :)

kurtz
04-04-2008, 12:26
icek zwykle nie prezentuje swoich tworów czy też utworów na lamach forów internetowych. i nie ma to nic wspólnego ze wstydliwością.

są to zwykle serwisy informacyjne z posegregowaną zawartością ... dlaczego ? ano dlatego, że często takie serwisy prowadzą prawdziwe młoty, którym do Joomla! trzeba przygotować nie podręcznik 40 kartkowy a 'Biblię' z ponad 1000 stron a najlepiej jeszcze prezentację we flashu.

owszem nie przeszkadza mi tym bardziej drogi kolego, że tego Joomla! mam za darmo - i z czystego szacunku do jego twórców - NIE WYMAGAM.

jesli masz problem - odsyłam do strony www.joomlancers.com lub do ponad 200 mniejszych lub większych firm zajmujących się budowaniem autorskich systemów zarządzania treścią.

żeby ograniczyć i te koszta - bo pewnie z jakiegoś powodu wybrałeś Joomla! możesz również poznać zasady budowania własnych modułów, php, javascript i html, po czym samemu go sobie napisać a potem udostępnić na licencji GNU tak jak tobie udostępniono J!.

giselher
04-04-2008, 13:04
Widzę, że zupełnie nie kumasz, o co chodzi w tym poście :)

Joomla to świetny CMS. Czemu jednak w najnowszej wersji usunięto pewne świetne rozwiązanie, które doskonale sprawdzało się w poprzedniej wersji??
I czemu został "ślad", wskazujący na to, że to usunięcie nie było do końca przemyślane (cały czas jest możliwość sortowania art według kategorii)??

Znalazłem na joomla.org info, że ten problem został zauważony, wkleiłem linki dla osób, które ten problem tez zainteresuje i to chyba zamyka sprawę.

Pozdr!

kurtz
04-04-2008, 13:11
jak wiele problemów w J! 1.5.x np dodawanie nowych pozycji modułów w panelu admina - co było bardzo pomocne a co mnie rzuciło się w oczy. z tym małym wyjątkiem, ze ja swój problem rozwiązałem.

ja doskonale zdaje sobie sprawę i rozumiem temat watku

pomijam już kwestie stwierdzenia


Przecież to zaprzeczenie CMS-a i dynamicznego prezentowania treści..

i kwoli wyjaśnienia - tutoriale J! dla 1.5.x a także najnowsze książki pokazują rozwiązania dla J! 1.5.x jednak z funkcjonalnościami, których jeszcze nie do końca dopracowano - z jakiegoś powodu.


I czemu został "ślad", wskazujący na to, że to usunięcie nie było do końca przemyślane (cały czas jest możliwość sortowania art według kategorii)??

i pewnie będzie w kolejnej albo późniejszej wersji stabilnej.

zatem zamist ciskać się, że coś jest a coś nie jest zaprzeczeniem CMS'a - warto poczekać a nie dochodzić swego - bo i tak nic z tego nie bedzie.