PDA

Zobacz pełną wersję : Sklep



Piotrwusek
05-04-2008, 14:53
Witam

Jaki moduł z joomli 1,5 zrobi sklep?

Czy taki istnieje?

kurtz
05-04-2008, 15:14
żaden moduł do joomla! nie zrobi sklepu.

nie spotkałem się.

inkos
05-04-2008, 16:06
Jaki moduł z joomli 1,5 zrobi sklep?
Czy taki istnieje?
Zamiast Joomla 1.5.x polecam zainstalowac sobie Joomlę 1.0.15 aby móc skorzystać z obszernych materiałów o PODSTAWACH Joomla czyli pomoc.joomla.pl i demo.joomla.pl. Wtedy moze bedziesz wiedzial co to jest moduł co to jest komponent a co to jest bot (plugin).

A co do drugiego pytania: Istnieją tylko trzeba poszukać na extensions.joomla.org np. Virtuemart. Ale od razu lojalnie ostrzegam - komponenty do Joomla 1.5.x sa jeszcze w fazie rozwoju wiec lepiej zabrac sie za pewniejsze rozwiazania dla Joomla 1.0.x.

Piotrwusek
05-04-2008, 18:43
to wole osc commerce

tylko że tam zrobić szablon to makabra

kurtz
05-04-2008, 18:51
os commerce ? jeszcze rok i os commerce zniknie ... a to za sprawą innego otwartego skryptu. nie chodzi tu o VM.

szablon do osc makabra ? no nie wiem.

Piotrwusek
05-04-2008, 23:56
jakie OTWARTE oprogramowanie masz na myśli?

kurtz
06-04-2008, 07:22
ciut za wcześnie by o tym. dopoki nie zostanie potwierdzone, że można używać do celów komercyjnych. w tej chwili skrypt jest w trakcie rozwijania.

co ważne, zespoły zarówno J! jak i rzeczonego skryptu sklepu - praują nad :

pomostem
komponentem

te dwa rozwiązania mają zostać zaimplementowane do Joomla!

nie ma co wychodzić przed szereg. pojawi się ... wtedy zrobi się głośno.

J! zaczyna ewoluować i stawać się dosyć zaawansowanym systemem. szkoda, że ciągle kiśnie w jednej bazie danych. zmierzam do tego, że skrypt o którym mówie, wymaga specyficznych parametrów serwera wirtualnego. o dedykowanym nie mówie, bo tam sobie sam ustawiasz jego parametry.

w Polsce tylko jedna fima hostingowa oferuje te parametry, dedykowane właśnie pod ten sklep.

Piotrwusek
06-04-2008, 11:53
kiśniesz ...

o czym ty właściwie mówisz? dasz nazwę?

kurtz
06-04-2008, 12:13
nie jestem do tego upoważniony, nie jesem członkiem zespołu developerów w polsce - choć moja firma w jakis sposób wkład w jego - komercyjny - rozwój będzie miała.

nie mnie zatem informować o jego nazwie.

poinformowałem jedynie o fakcie - i - tyle !

koniec tematu.

crazyluki
06-04-2008, 12:37
icek_klezmer: widze że reklame niezłą uprawiasz:)

kurtz
06-04-2008, 12:39
hmm, gdybym uprawiał reklame - podałbym jakąkolwiek nazwę - ja się jakby od niej bronie. to gdzie tu reklama ? hę ? ;)

crazyluki
06-04-2008, 12:50
sprytna reklama : teraz na pewno dostales pare PW z pytaniami o nazwe tego produktu:) albo dostaniesz:)

kurtz
06-04-2008, 12:59
hmm, gdybys zadał sobie trud, zobaczyłbyś, że nie można do mnei wysłać ani PW ani maila. a to od czasu kiedy uznano mój PW za helpdesk. a gdybyś był jeszcze bardziej spostrzegawczy, zauważyłbyś, że większość swoich prywatnych nawet spraw, załatwiam na forum a nie po krzylach. :);)

Piotrwusek
06-04-2008, 15:57
przedobrzyłeś sprawę...

Pewnie znowu powstaje jakiś sklep internetowy ale za jego wykorzystanie trzeba będzie płacić takich pomysłów jest od groma

Nic nowego....

kurtz
06-04-2008, 16:00
po raz kolejny powtarzam, projekt OS !!

jak nie bedziesz umiał nim zarządzać - cóż - za to się już płaci :)

przedobrzyłem ? eee, chyba nie ... po prostu jesteś ciekaw i trafia Cie szlag ;).

uprzedzam - dalsza kontynuacja tego wątku :) może doprowadzić do szewskiej pasji ;)

inkos
06-04-2008, 16:36
Panowie mniej nerwów - szkoda zdrowia. :) A jak projekt sie pojawi to bedziemy o nim rozmawiac. W tej chwili dalsza dyskusja nie ma sensu.

nexus246
06-04-2008, 16:43
OsCommerce to faktycznie masakra, zobacz wersję xtCommerce - to taki Os ale z szablonami w Smarty, całkiem zgrabnie się to robie chociaż kod jest pozostał delikatnie mówiąc 'leciwy' :)

Ostatnio też trafiłem na coś co ładnie wygląda ale nie miałem okazji wdrożyć - http://www.magentocommerce.com/, i z tego co widzę jest jakaś polska wersja.

A tak z ciekawości, co to za wymagane ustawienia i skąd się biorą w tym skrypcie pogromcy innych skryptów?

kurtz
06-04-2008, 18:55
Linux /UNIX
Apache Web Server (1.x or 2.x)
PHP 5.2.0 albo nowszy, z zainstalowanymi modułami:
PDO/MySQL
MySQLi
mcrypt
mhash
simplexml
DOM
MySQL 4.1.20 albo nowszy
Sendmail

z tego co wiadomo - żaden z popularnych hostngów kilku pozycji nie ma uruchomionych na serwerach wirt. ... mówie tu o nazwa.pl, home.pl, ovh.pl, netia.pl,

szczególnie biblioteki PDO i cURL.

nexus246
06-04-2008, 19:06
Nazwa.pl daje to wszystko na serwerach Provider poza wersją PHP, ale między 5.1 a 5.2 nie ma jakiś znaczących zmian. Pewnie znajdzie się jeszcze kilka firm u których można to uzyskać.

O tym, że OsCommerce się kończy to czytałem tak lekko z 4 lata temu i raz na jakiś czas to powraca - prawdziwy fenomen :) No ale może tym razem... Chociaż wątpie czy coś co się nie zainstaluje wszędzie (powiedzmy ze php5 jest już domyślne, choć i to nie wszędzie) ma jakieś szanse.

kurtz
06-04-2008, 19:11
no tak, nie każdy ma serwer provider :) - mnie bardziej chodziło o zwykłego użytkownika za 300 złotych.

ja nie wiem czy OSC jest jeszcze rozwijane. faktycznie powstało trochę doskonalszych klonów jek niemiecki xt commerce - chyba jest w polskiej dystrybucji - nie do końca jednak wiadomo czy działają na nim powrzechne kontrybucje do OSC.

rzeczywiście OSC było punktem wyjścia ecommerce w handlu internetowym. może szkoda, że ten projekt porzucono. ale na jego miejsce wchodzą inne. Chociażby VM - jest coraz lepszy chociaż to nadal skrypt developerski. pojawiają się kolejne dla J! chociażby joomsuite commerce - ma być rewelacją, jest J! caffe, jest digi store, powstał nowy skrypt [zapomniałem nazwy] ... przypomniałem sobie IXXO :) resztę pomijam bo są pokraczne.

OSC odchodzi - odchodzi w Polsce szczególnie i dużo w tym winy polskiego wsparcia.


Chociaż wątpie czy coś co się nie zainstaluje wszędzie (powiedzmy ze php5 jest już domyślne, choć i to nie wszędzie) ma jakieś szanse.

powiem tak - nie jesteśmy u początków ecommerce - tylko daleko za nim. przedsiębiorcy - mówmy otwarcie - przedsiębiorcy, bo nikt inny sklepu nie potrzebuje, coraz częściej zwracają uwagę na oprogramowanie, którym dysponują, jego funkcjonalnością, stabilnością, bezpieczeństwem. coraz częściej też wybierają profesjonalne hostingi lub nawet własne serwery kolokując je.

nie wiem, czy tak ze wszystkim powinniśmy upatrywać zasady - przyjmie bo są warunki lub nie przyjmie bo ich nie ma.

jesli ich nie ma, to je tworzę sam - bo to ja ustalam funkcjonalność swojej infrastruktury a nie ona ustala to, jak ja powinienem pracować.

oczywiście tu może sie pojawić grad pytań : skąd, jak, po co, dlaczego ... a tych odpowiedzie będzie również wiele i będą oczywiste ...

praca, praca, praca, praca ...

W sumie, teoretycznie dla Joomla! wszędzie są warunki - a przecież każdy wie, że nie i nie zawsze 100%.

wg. mnie każdy kto zechce wdrożyć u siebie ten czy inny system, powinien zdawać sobie sprawę, że nie wszystko co jest OS jest darmowe. bo jeżeli skrypt jest darmowy - to do profesjonalnego uruchomienia go i utrzymania trzeba sporych [spore rośnie w zależności od potrzeb] nakładów na infrastrukturę.

i z tego powinien zdawać sobie sprawę każdy.

oczywiście nie mówimy o stronach domowych i zabawie w łebmastera i superadministratora na moim własnym forum, tylko o czymś bardziej zaawansowanym.

nexus246
06-04-2008, 23:37
No właśnie. pisałem ogólnikami z punktu widzenia popularności OsCommerce i potencjalnego skryptu który go zastąpi - stąd powiątpiewania. Kilka poprzednich postów to były takie ogólne wrzuty o niczym ;) Jak będzie dobry (a pewnie będzie) to się przyjmie i pewnie będą fajne zlecenia na wdrożenia, ale to jeszcze nie a popularność.

Ja się zastanawiam od bardzo dawna nad popularnością pewnych skryptów, które mają sporo wad itd i wychodzi mi na to że 1.łatwa instalacja/łatwy interfejs, 2.dużo rozszerzeń. No i to było proste do uzyskania w PHP4, gdzie kod jest strukturalny, każdy pisze jak chce itd., wiadomo, jak to czasem bywa w php. Ale w php5 już takie łatwe może nie być, bo trzeba jednak już coś wiedzieć o obiektowości i takich tam.

Fajnie, że napisałeś o tych kosztach OS, ich świadomość imho wśród "ogółu" jest dość niska ale to też się zmienia.

OT:
Z XtCommerce niektóre działają ale mozolnie się to przerabia, wogóle cały ten skrypt to nie te czasy. Ale ostatni raz miałem z nim do czynienia chyba rok temu, może coś się zmieniło.

kurtz
07-04-2008, 09:19
staram się nie mówić co to za skrypt, bo po pierwsze

nie można [jeszcze] używać go do wersji produkcyjnych
niedawno została opublikowana informacja w jaki sposób pisać do niego dodatki


Ja się zastanawiam od bardzo dawna nad popularnością pewnych skryptów, które mają sporo wad itd i wychodzi mi na to że 1.łatwa instalacja/łatwy interfejs, 2.dużo rozszerzeń.

moim zdaniem ludzie dojrzeli już do tego, że nawet z prostego CMS'a [zaraz zwiastun wrzuci coś od siebie ;) ] - można zrobić całkiem sympatyczny portalik czy niewielki system transakcyjny.

tyle tylko, że taki portal, żeby był bardzo dobrej jakości i bardzo stabilny nie wymaga tych dodatków wielu.

dla mnie taką podstawą są: galeria z miniaturkami w shadwobox'ie, dobry system prezentacji newsów, karty/zakładki dobry system multimediów - najlepiej jesli jest to "ukryty" komponent a media te publikowane są wewnatrz poprzez bota lub osadzony w treści moduł.

wszystko to ubrane w ładną szatę - tym zajmuje się, może nie zawodowo a hobbystycznie.

Takim może niezupełnie ideałem ale bardzo dobrym serwisem, który tutaj zobaczyłem jest www.roztocze.info + grupa produtów, które chłopak w koło tego stworzył [i nie codzi tu o lokalny patriotyzm]. nie czepiam się, że wykorzystuję szatę, jaką wykorzystuje może 1000 a może 2000 innych serwisów - może dobrym posunieciem było to, że nie wepchnał w nie tego jmovies chociaż ja bym go dostosował do serwisu informacyjnego i zrobił niezwykle efektowny interface jak właśnie na tego typu serwis. jest to jeden z przykłądów, że na joomla też się da - chociaż dla nas łatwa - dla innych patrząc na to forum trudna - i wykorzytując różne tricki można, nie posiadając wielu dodatków stworzyć coś fajnego.

to samo dotyczy sie systemów transakcyjnych.

takie najważniejsze cechy:
Front:
1) przejrzysta prezentacja produktów
2) łatwa nawigacja
3) szybkość reakcji skryptu - tu dużą role pełni fatycznie, nie tylko optymalny kod ale i serwer
4) przyjemna stonowana szata

Zaplecze:
1). intuicyjny interface
2). mozliwość integracji narzędzi finanosowo ksiegowych sklepu z posiadanym programem księgowym
3). czysty [mam tu na myśli wolny od wad] system płatności
4). narzedzia administrowania stroną techniczną serwisu w PA.

wszystkie te zalety system o którym piszę posiada.

taka wielododatkowość - to tylko zabawa dla dzeciaków. nikt kto zajmuje się robieniem portali profesjonalnie nie myśli o takich wodotryskach.

co do łatwej instalacji - no tak :) - tylko, że dobry serwis instaluje się tylko raz ;) potem to już tylko jego "odzyskiwanie".

myslę, że na pewno pójdzie to w dobrym kierunku. zastanawiałem się i upatruję zleceń w swojej dziedzinie zainteresowań bo, sprawa jest rozwojowa. sądzę, że przyszłość skryptów do wielu otwartych systemów jest ukryta w klubach, vide JA, RT, GK, TP, YT. Tam klient otrzymuje nie tylko szate ze źródłem do dowalnej trasformacji ale także ciekawe dodatki "pisane" pod daną szatę.

dotyczy się to również tego wątku


No i to było proste do uzyskania w PHP4, gdzie kod jest strukturalny, każdy pisze jak chce itd., wiadomo, jak to czasem bywa w php. Ale w php5 już takie łatwe może nie być, bo trzeba jednak już coś wiedzieć o obiektowości i takich tam.

w tą stronę pójdzie ta zaawansowana i komercyjna strona otwartych systemów. tak sądzę.

to takie moje, obiektywne spojrzenie na rynek - oparte o własne obserwacje.

się rozpisaliśmy a wątek o module sklepu dla Joomla! ;)

nexus246
07-04-2008, 10:19
dla mnie taką podstawą są: galeria z miniaturkami w shadwobox'ie, dobry system prezentacji newsów, karty/zakładki dobry system multimediów - najlepiej jesli jest to "ukryty" komponent a media te publikowane są wewnatrz poprzez bota lub osadzony w treści moduł.


Tutaj bym dorzucił jeszcze rozszerzenie do tworzenia community, chyba dość modna ostatnio sprawa. Fajne podsumowanie cech sklepu, w sam raz. Z tego co widzę często przy przeróżnych skryptach problemem staje się integracja z systemami płatności etc.

A wielododatkowość to imho zaleta różnych CMS/CMF, sklepów niekoniecznie bo tutaj co ma być to jest i ewentualne rozszerzenia często są mocno dedykowane. A jak się robi jakiś "portal" (piszę w cudzysłowie bo często jak widzę to określenie ostatnio w różnych miejscach to sobie myślę że "koło portalu to nawet nie leżało") to jednak po to się korzysta z "gotowego" rozwiązania żeby nie odrywać na nowo koła.

kurtz
07-04-2008, 10:32
Tutaj bym dorzucił jeszcze rozszerzenie do tworzenia community, chyba dość modna ostatnio sprawa.

i w pewnym momencie dochodzimy do problemu finansowania tych z pozoru otwartych systemów.

już kiedyś wspominałem na forum. zdaje się wakacyjne wydanie Joom Content Suite - pozwoli użytkownikowi na zakładanie własnego - zaawansowanego profilu. to taki cios trochę dla CB, którego kod jest średniozoptymalizowany. generuje mase zapytań do BD. wrcając. skrypt będzie miał mozliwość powizania z również płatnymi komponentami jak systemy Azrul - oba! [pomijam komenatrze, mam na mysli blog i nice talk]. Sam w sobie Joom Content Suite pozwala w pierwszej wersji na stwrzenie nie tylko wydajnego serwisu internetowego ale również systemów transakcyjnych [sklep, aukcja, giełda].

przyznam szczerze, że lubię joomla! jako prosty system do szybkiej stronki. kole mnie w oczy, uwięzienie tego wszystkiego w jednej bazie danych. zastanawiam sie czy w końcu ktoś dopuści taką opcję, żeby każdy komponent [przynajmniej] posiadał własną bazę. to byłby dobry kierunek i ustawiłby J! w czołówce nie tylko tych powiedzmy prymitywnych CMS'ów. Dodatkową zaletą byłby własnie otwarty kod. chociaz w tym miejscu i tej funkcjonalności zaczynamy wchodzić na te bardziej zaawansowane zadania CMS'a i tej bardziej droższej infrastruktury.

póki co dla tego systemu - to abstrakcja :)

nexus246
07-04-2008, 22:42
Pdosumowując zgadzam się :) A tak na marginesie zrobienie żeby komponent korzystał z innej bazy to malutki problem. Jakiejś szczególnej zalety w tym nie widzę chyba, że mówimy o naprawdę portalowych rozwiązaniach ale to nie ta liga bo do tego trzeba by pewnie całą Joomle przepisać i posadzić do tego ludzi z dużą wiedzą, doświadczeniem itd które pewnie sam zdobędę za kilka/naście lat pracy (oby ;)). Już wolałbym żeby tabelki byly znormalizowane, z porządnymi indeksami i FK. No i żeby był Mysql5 z całym dobrodziejstwem inwentarza a więc trigery, funkcje tamże itd.

Jest kilka większych problemów, które moim zdaniem leżą u podstaw architektury Joomli - kategoryzacja treści (wciąż w 1.5), zarządzanie userami(wciąż w 1.5). To takie co mnie od zawsze nachodzą.

waderski
08-04-2008, 10:30
A tymczasowo zanim powyższy skrypt ujrzy światło dzienne zajrzyj tutaj http://www.opensourcecms.com/ do działu e-Commerce (po lewej stronie) i przetestuj demka dedykowanych CMS-ów.

kurtz
11-04-2008, 12:20
Pdosumowując zgadzam się :) A tak na marginesie zrobienie żeby komponent korzystał z innej bazy ...

uchhh, trochę odpadłem ale praca wezwała.

zgadza się, ja mówiłem właśnie o rozwiązaniach zaawansowanych portali. wiem, że można z Joomla! coś takiego zrobić. Może nie będzie coś bardzo 'wypasionego' ale zawsze, no, vortal. wystarczy multisites i przeróbka kodu w okolicach logotypu, żeby zawsze rozpoczynało sesję z głównej strony lub podstony [vide. wp.pl] - to w jakiś sposób sworzy namiastkę portalu.

szczerze mówiąc, tak jak pisałem, ja na programowaniu znam się niewiele a nawet wcale. poszedłem troche w innym kierunku i tego się trzymam. tym bardziej, że za stary jestem na poznawanie czegoś od podstaw.

Joomla! zapewne pozostać ma takim systemem, łatwym, lekkim i przyjemnym. i tę rolę spełnia w 100%.

dzięks za wymiane mysli, chociaż trochę wyszła poza temat watku ;)