PDA

Zobacz pełną wersję : Upgrade Joomla 1.0.xx do 1.5 - jak to zrobić?



lothus69
06-04-2008, 12:55
Witam. Mam parę stron na Joomlach 1.0.xx i chciałbym je upgrade'ować do wyższych wersji. Zastanawiam się jak to zrobić bez utraty danych?

Słyszałem że w obrębie dystrybucji 1.0.xx wystarczyło zaktualizowac pliki przez FTPa. Jak to się ma z Joomlą 1.5?

Czy ktoś mógłby mi wyjasnić jak to zrobić. Tylko trochę dokładniej a nie w dwóch zdaniach :)

kurtz
06-04-2008, 13:07
to teraz będziesz miał info ze źródeł

http://help.joomla.org/content/view/1933/294/

tym co się nie chce klikać :



Joomla! 1.5 Migration Guide

This page contains full details on the migration Component to migrate from 1.0.x to 1.5. This page is relevant to the migrator RC5 release and the latest release of Joomla! 1.5 at the time of writing (r9949, post Joomla! 1.5RC4). This page is presently a draft.

The migration from Joomla! 1.0 to 1.5 is handled for the most part automatically in two stages. The first stage is the export migration component for Joomla! 1.0 and the second stage is the import or migration phase of the Joomla! 1.5 installer. The system is automated due to a large number of changes that make data slightly incompatible between Joomla! 1.0 and 1.5, such as parameters for menus and content items. Whilst it is still possible to use a database dump to migrate, this is not advised as there will be data loss. This page aims to detail how to migrate from Joomla! 1.0 to Joomla! 1.5 with as much ease as possible.



Prerequisites

You will need a Joomla! 1.0.12 or 1.0.13 install. It is suggested that if you are using 1.0.13 you install Rob Schley's patch for admin sessions. As with everything you should take a full backup of everything before you start just in case something does go wrong. We advise that you do not destroy your 1.0.x install until you have completely finished migrating to 1.5 and are happy that things are working properly. Ideally you should complete migration using a testing system first before attempting it on your production system (e.g. either by using sites restored from backups or other replicas) and when deploying separate your 1.0.x install from 1.5 (e.g. different database or at the least different prefix).



Step 1: Downloading the Migrator component and installing it into your 1.0 instance.

The latest version of the migrator component exists at the Pasamio Project's FRS site (http://joomlacode.org/gf/project/pasamioprojects/frs/). At the time of writing the latest release is Migrator RC5. Download the Migrator component to your system and then install it into the 1.0 install. This is done like any normal component install. There will be a Migrator entry in the Component menu option where you can access the Migrator.



Step 2: Installing Third Party Migrator plugins

The Migration system only handles the core system in its migration which means that if you want to include third party extension data from other tables you will have to install migrator plugins to handle the migration of this data. There are two types of plugins that are used: an "SQL" plugin which is a plain text SQL file and an "ETL" Plugin which is a bit of PHP that tells the migrator how to handle the data stored in tables (or in configuration files). This completed by selecting "Add Third Party Migrators", and then locating the plugin you wish to install and uploading the file. SQL files will be prepended to the output automatically and ETL plugins will be executed automatically. You can view a list of ETL plugins by clicking "List Plugins" in the main screen.



Step 3: Creating the Migration SQL File

Once you have installed any third party migrator plugins, you can select the "Create Migration SQL file" to begin the creation process. The system is designed to build an SQL file without causing a timeout on the server, so you may notice that the page automatically refreshes and displays status information. Eventually it will display a notification that the process has been completed and the SQL file will be available for download. Part of the SQL file generation involves the alteration of various fields to make them compatible with changes made in Joomla! 1.5, including the rewriting of mosimage tags.



Step 4: Installing Joomla! 1.5

The last phase of the migration is the installation of a new Joomla! 1.5 site. Complete the initial steps of the installation as per a normal installation. In the final step where you are prompted for the site name you are given the opportunity to initiate the migration process. Migration requires the generated SQL file to complete its operation, which might need to be uploaded to your new 1.5 site, there are two options for doing this:
HTTP Upload
FTP/SCP Upload
The first method, HTTP upload, is best for smaller SQL files that will fit within the upload limits of PHP. The alternative is to upload a file using either FTP, SCP or some other method of file transfer that your hosting provider offers. This is useful for larger SQL files that would normally not be permitted by PHP. To use the HTTP method, simply select the file like a normal component installation. To use the alternate upload method, upload the files into the installation/sql/migration folder and rename the file to be called "migrate.sql". If for some reason the migration fails you will need to reupload the SQL file for both methods, HTTP and FTP/SCP, as the file is altered through the migration process. The prefix for all migration dumps is "jos_", this should be placed into the provided text box. Once migration has been completed, enter in a site name (the site name cannot be migrated for technical reasons) and finish the installation.

togropl
07-04-2008, 12:33
Wiem, że mogę spotkać się z masową krytyką "Trzeba się było języków uczyć, bambusie!", ale czy ktoś może zrobił tłumaczenie tego tekstu.
Ja angielkiego umieć, ale bać się, że mogę opatrznie zrozumieć jakaś specyficzna zwrot i zrobić błąd.
A w końcu parę tygodni po publikacji oficjalnej wersji można by przetłumaczony tekst wrzucić na polskie strony Joomla.
Bedę wdzięczny... :-)

lothus69
08-04-2008, 15:42
icek_klezmer jesteś moim prywatnym bogiem:P Dzięki za pomoc. Więc jednak da się to zrobić. Przetestuję. Po ilości bluzgów poznacie czy mi wyszło :)

Jak ktoś ma jeszcze coś to nie bać się. Wrzucać, wrzucać mości Panowie.

toppol
19-05-2008, 13:32
No bo (kurczę) ten tekst jest trochę za angielski. Jakby go po angielsku pisali np. włosi, to może bym zrozumiał, ale jest za dużo dziwnych zwrotów, a jak się wrzuci do tłumacza, to już w ogóle nie wiadomo o co chodzi... Jeśli masz wersję polską, to please - zlituj się, wrzuć tu dla dobra ogółu, albo chociaż do mnie wyślij :P

zwiastun
19-05-2008, 15:43
A w końcu parę tygodni po publikacji oficjalnej wersji można by przetłumaczony tekst wrzucić na polskie strony Joomla.

A "w końcu" to można by co nieco poszukać i pooglądać!
A "w końcu" - żeby wrzucić, trzeba przetłumaczyć, a żeby żądać - mniej lub bardziej delikatnie, trzeba mieć jakiekolwiek żądania podstawy

Co nieco jest tutaj:
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/681/51/

lothus69
07-08-2008, 21:32
Sposób przedstawiony powyżej jest skuteczny. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

leiga
12-11-2008, 16:18
Jakie są konsekwencje migracji z wersji 1.0.12 na wersję 1.5?
Pytanie może i durne, ale... czy całe indeksowanie dotychczasowe strony pójdzie w łeb? Czy pozostaną te same adresy wszystkich artykułów?
Pozdrawiam

zwiastun
12-11-2008, 17:01
z 1.0.12 ?
To najpierw do 1.0.15!
Obsługuje stare adresy w trybie zgodności wstecznej

leiga
13-11-2008, 09:26
Okey.
Up zrobiony do wersji 1.0.15 stable (daytime) z wersji 1.0.12 sunfire (miałem wtedy polski panel admina, choć pewnie po jakiś kombinacjach) Obecnie mam obrazkowy panel admina, tzn w większości po ang, częściowo opis niektórych modułów po polsku, a znikła część tesktowa opisu różnych butonów - tylko obrazki, co niestety nie pomaga. Czy można ten problem jakoś rozwiązać, tzn najlepiej tak by mieć polski panel admina z opisem tekstowym butonów, albo (bo szukałem tutaj i na stronach typu joomla.pl, że z tym polskim jest to raczej kwestia kombinowania) pełną angielską wersję.
Obrazek obrazkowego panelu admina http://img120.imageshack.us/img120/6628/obrazkinc0.png
Dodatkowo zauważyłem, że w przypadku ogładania artykułu w formacie pdf krzaczą polskie litery.
Up zrobiłem korzystając z pakietu/łatki i po rozpakowaniu przez ftp podmieniłem istniejące pliki.

zwiastun
13-11-2008, 10:29
Zrobiłeś, co chciałeś. W naszej plikowni są dwie wersje Jomla 1.0.15 z polskim zapleczem. Ale Ty wszak chcesz migrować do Joomla 1.5.0. Migracja omówiona jest tutaj:
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/689/51/

leiga
13-11-2008, 10:48
Dzięki za szybką odpowiedź.
Ale zrobiłem co umiałem :/, po przeczytaniu tego artka o migracji do 1.5 dałem sobie spokój. Polecałeś mi kiedyś, że warto przejść choć na 1.0.15.
A zrobiłem to w ten sposób bo inaczej nie potrafiłem - wydawało mi to się najprostsze...

A propo polskich wersji, te co przeglądałem w plikowaniach miały zastrzeżenie że panel admina jest po angielsku, dlatego też ich nie wziąłem pod uwagę.


Joomla 1.0.15-pl (http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_docman/task,doc_download/gid,656/Itemid,66/)Hit! http://www.joomla.pl/components/com_docman/themes/mjaztools_blogtheme/images/tooltip.gif Pobrania: 48428 Data dodania: 22.04.2008 Oficjalne polskie wydanie Joomla! 1.0.15:
• język polski strony frontowej (zaplecze: j.angielski)
• język polski instalatora,
• język polski TinyMCE
• przykładowe dane w języku polskim (w tym poradnik Joomla!Start)
• 2 dodatkowe szablony: eGov oraz adaptacja milkyway


Czy można po prostu nadpisać część plików z tychw pełni polskich wersji? Poprzez ftp?

zwiastun
13-11-2008, 11:55
Nie, nie można nadpisać "części" plików, bo nie a takiej łatki, a zmiany obejmują około 150 skryptów.
JAL -> kodowane jest w ISO
JIE -> kodowane jest w UTF-8
to są wersje z zapleczem w języku polskim

leiga
13-11-2008, 22:32
Ok. Tak więc zrobiłem przed upgrade do wersji 1.0.15 kopię całej strony joomlapackiem, czy jak wrócę do 1.0.12 sunfire mogę w jakiś łatwy sposób zrobić up do wersji zaproponowanych przez Ciebie?

PS
Widzę, że robię bałagan - zrobiło się z tego kilka postów już nie o wersji 1.5...
PS2
Totalny bajzel
wróciłem do kopi serwisu przed aktualizacją i wielkie D...
więc ponownie wgrałem łatkę i znowu mam pokopany panel admina w 1.0.15 - częściowo topic przeniosłem do http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=18995&page=2

rzodkiewka
10-12-2008, 00:54
Witam,

Czytałem o migracji z wersji 1.0.X do 1.5 i jak zwykle nic z tego nie wychodzi. Zainstalowałem najnowszego emigratora, zrobiłem skrypt, a podczas instalacji nie było, żadnego błędu a mimo, to, wszystkie stworzone menu, treści, ustawienia modułów jak nie było tak nie ma - jedynie co działa to hasło z starszej wersji joomla. Czemu tak? Prosiłbym o pomoc.
Pozdrawiam Zajawkarz

zwiastun
10-12-2008, 01:34
A co czytałeś o migracji, bo mam wrażenie, że opisałem dość jasno i kompletnie. I co to znaczy: nie wychodzi? Przejrzałeś plik bazy danych - są informacje w bazie?
W witrynie nie wszystko od razu śmiga - trzeba trochę popracować nad tym.

rzodkiewka
10-12-2008, 01:54
A co czytałeś o migracji, bo mam wrażenie, że opisałem dość jasno i kompletnie. I co to znaczy: nie wychodzi? Przejrzałeś plik bazy danych - są informacje w bazie?
W witrynie nie wszystko od razu śmiga - trzeba trochę popracować nad tym.
- czytałem o migracji ze strony głównej joomla.pl
- nie wychodzi - w znaczeniu znowu nie wyszedł dobrze efekt końcowy
- tak przejrzałem - niby jest tam wszystko - a choćby jak wejdę w panelu adm. do menadżera treści nie ma nic prócz w granych "przykładów"

zwiastun
10-12-2008, 02:00
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/689/51/

rzodkiewka
10-12-2008, 14:51
okej już wiem wszystko dzięki tej pomocy. Przyczyny błędów były dwa powody - pewnie fireboard oraz aktualnie źle wpisany przedrostek starej bazy - nie było Mnie trochę w Polsce i zapomniałem troszkę joomli ...

Jeszcze raz dzięki, pozdrawiam

zwiastun
10-12-2008, 15:55
Siedź na *** w kraju, nie będziesz miał odjazdowych problemów :)

novitas
15-12-2008, 21:43
Witam,
Planuję wykonać migrację z wersji 1.0.15 do 1.5.8. Joomla 1.0 jest w iso-latin2. Na stronie joomla.pl znalazłem wesję migratora 1.0 iso ale na http://joomlacode.org/gf/project/pasamioprojects/frs jest wersja mogratora 1.1. Chciałbym zaoszczędzić czas na przygotowywanie środowiska testowego (czynnosć wielokrotna) dlatego mam pytania:
- którego migratora użyć.
- Czy plik wynikowy *.sql muszę konwertować programem gżegżółka.
Pozdrawiam

safemode
12-01-2009, 14:24
Witam.
Prowadzę nierówną walkę z migracją 1.0.15 - 1.5.9
Środowisko na moim serwerze jest trochę nieprzyjazne, bo mam włączony tryb bezpieczny. Ale myslę, że akurat w tym przypadku nie ma on większego znaczenia.

Problemy pojawiają się podczas wykonywania skryptów sql.
To co utworzył "Migrator" importuje zgodnie z instrukcją podczas instalacji nowej strony.

Baza mysql jest czysta.

I tu zaczynają się ciekawe zjawiska:
Gdy w kroku czwartym instalacji nie zmienię przedrostka, czyli zostanie "jos_", to po wczytaniu migrate.sql, mam komunikat o powielonym wpisie w tabeli "jos_menu".

Gdy w kroku czwartym zmieniam przedrostek na inny niż domyślny, to dostaję komunikat:

Query:INSERT INTO jos_migration_backlinks VALUES(1,"START","index.php?option=com_frontpage&Itemid=1","component/option,com_frontpage/Itemid,1/","");

MySQL: Table 'test.jos_migration_backlinks' doesn't exist
Co w sumie jest oczywiste, bo w skrypcie mamy sztywny przedrostek "jos" w kwerendach...

Tak sobie myślę, że może z jakiegoś powodu Migrator tworzy niepełny skrypt migracyjny mojej starej strony? Czy nie powinien robić n.p. TRUNCATE zanim wywoła INSERT ???

Macie jakieś pomysły?
Z góry dziękuję.

novitas
12-01-2009, 15:56
Wykonałem kilka udanych, testowych migracji komponentem mtwmigrator.
1. Przygotowanie instalacji 1.5.x
2. Instalacja komponentu do migracji mtwmigrator.
3. Instalacja pozostałych komponentów w wersjach identycznych w instalacji 1.0 (dane kilku komponentów przenosi sam mtwmigrator CB, FireBoard, DocMan,...)
4. Konfiguracja komponentu mtwmigrator do migracji.
5. Uruchomienie procesu. (Na moim serwerze jest zainstalowane oprogramowanie, które odpowiada za konwersję danych z latin2 na utf-8 dlatego nie zauważyłem problemu z robaczkami)
6. Pozostałe dane pochodzące z innych komponentów pobieramy z bazy danych konwertujemy i wgrywamy do nowej bazy danych.

safemode
12-01-2009, 23:38
OK. W moim przypadku, to jednak wina badziewnego serwera.
Gdy przeniosłem wszystko na w pełni kompatybilny z Joomla!, poszło bezboleśnie. No prawie, trochę trzeba jednak nad tematem popracować :-)
Dzięki za poradnik migracji.

mudol
15-01-2009, 15:46
Planuję przesiadkę z 1.0 na 1.5, wstepnie zrobilem na inna domenę migrację to wszystko się udało, bez żadnych problemów, jednak zastanawiam się czy zmiana na 1.5.x ma jakiś wpływ na pozycjonowanie, na miejsce w wynikach w google? Będzie inna templatka, obecnie linki sa typu:

www.domena/content/section/1/2/

A w 1.5 chcę przejść na tytuły artykułów jako linki /nazwa.html

Czy warto zmieniać typ linków? Czy może się zmienić pozycja?

ciubas
01-02-2009, 20:04
mam pytanie, tak przegladam wszystko i nie rozumiem jednego, w sumie mnie osobiscie zalezy na jednym dodatkowy skrypcie do migracji, mianowicie ponygallery jak zrobic aby rowniez te wpisy zostaly zaadoptowane

juz doczytalem ze musze zaistalowac rozszerzenie ktore wezmie mi wpisy z tej tabeli, tylko problem amm taki: skad je wziac?

Joomla! 1.0.13 Stable [ Sunglow ] 21 July 2007 16:00 UTC;
Ponygallery ML Version 2.2.0, BUILD 20070222 ;

zwiastun
01-02-2009, 20:10
Nie sprawdzałem i nie porównywałem, ale jest JoomGallery - następca PonyGallery.
Aby migrować tabele PonyGallery, musiałbys przygotować wtyczki ETL i SQL. Sposób opisywałem w artykule o migracji:
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/689/51/

ciubas
01-02-2009, 20:14
czyli sugerujsze aby zrobic update ponygallery do joomgallery i nastepnie doistalowac 3rd do joomgallery i robic migracje do joomli 1.5, tak?

ps: http://www.en.joomgallery.net/general/migration-and-update-to-joomgallery-15.html - migracja pony do joom.

zwiastun
01-02-2009, 20:23
Nie, proponuję zainstalować joomGallery, porównać tabele Pony i Joom (przypuszczam że żadne lub minimalne różnice), przenieść tabele ze starej witryny do nowej (te od pony) i ewentualnie dodać brakujące pola w tabelach

ciubas
01-02-2009, 20:28
i tak zrobie, dzieki za niesamowicie szybka pomoc!

// lokalnie juz dziala, jutro na spokojnie zrobie to juz na serwerze

szmidt344
07-03-2009, 22:18
ja takie drobne pytanko mam
czy jeżeli w migratorze brak jest polskich liter

Komponent przygotowuje migracj� danych z Joomla 1.0 do Joomla 1.5.
Migracja Twoich danych jest ca�kiem prosta:

Zainstaluj ten komponent.
Zainstaluj opracowane przez innych projektantów dodatki migracyjne ETL oraz pliki tworz�ce tabele.
Uruchom tworzenie skryptu migracyjnego.....

będzie to miało jakieś znaczenie po migracji?

Ksiaze
13-03-2009, 01:44
Tez mysle o przesiadce, ale widze, ze to nie takie proste. A powinno...

jul
20-08-2009, 12:02
Witam, odgrzebuję temat bo nie chcę zakładać nowego.

Chciałbym migrować joomla 1.0.11 do najnowszej 1.5 za pomocą mtwmigrator

Proszę o radę... Czy mtwmigrator ingeruje jakoś w oryginalną bazę danych czy po prostu pobiera z niej tylko dane i zostawia w spokoju?

W starej bazie duzo artykułów ale jedynie REMOsitory jako komponent, w nowej postawionej muszę zainstalować najpierw remository?

Ksiaze
20-08-2009, 15:14
Pobiera i zapisuje dane z bazy w pliku. Joomla 1.5 instalujesz od podstaw i potem importujesz. Tak ja zrozumialem po spedzeniu 2 godzin nad artykulami / instukcjami.

Niestety nie jest to takie proste. Bylem bardzo ostrozny, ale nie udalo mi sie przenissc zawartosci bazy danych i musialem budowac strone od nowa. Po prostu nie dzilalo to tak jak w opisie. Najlepiej robic to z kims bardzo doswiadczonych.

jul
20-08-2009, 15:15
chodzi mi tylko o to żeby nie zniszczyć starej bazy. Chce spróbować obok, niech stara strona sobie istnieje bez zmian

Ksiaze
20-08-2009, 15:43
To zostaw ja (ta baze danych) na serwerze moze?

jul
20-08-2009, 16:19
tak, ona zostaje chodzi mi tylko o to czy mtwmigrator nic nie namiesza w tej starej bazie danych

brzoza
21-08-2009, 00:53
tak, ona zostaje chodzi mi tylko o to czy mtwmigrator nic nie namiesza w tej starej bazie danych

Nie nie namiesza. Działa nawet OK, ale jest jedno ale....

Zauważyłem, że mtwMigrator nie radzi sobie z {mosimage} - konkretnie to konwertuje poprawnie tylko te wystąpienia {mosimage} które znajdują się w Intro Text artykułu. Zaś te z Main Text zwyczajnie olewa :-(

Nadal walczymy z tym problemem (komponent Migrator z niewiadomych przyczyn u mnie nie działa), jeśli ktos zna rozwiązanie, będę zobowiązany.

Pozdr.
P.