PDA

Zobacz pełną wersję : Czy bez joomfisha mozliwy jest wielojęzyczny portal?



chrisf
14-04-2006, 23:54
Mam problem z wielojęzykowością portalu. Joom fish odpada, bo nie ma mozliwości ukrywania elementów z menu, a niektóre z artykułow nie mają swojego obcojęzycznego odpowiednika. Próbuje wstawiać rosyjskie teksty pod polskie ISO i wszystko jest prawie w porządku. Z jednym małym szczególikiem, który to wszystko niweczy. Tytuły wyświetlają się w krzakach, a treść przeciwnie w pieknej " cyrylicy" . Czy ktoś moze zna rozwiązanie jak mozna bez joomfisha zbudować kilkujęzykowy portal?

P. Nazwe kategorii i sekcji wyświeta bez problemu

magic
15-04-2006, 01:21
Nie napisałeś czy stronę masz w ISO, czy w UTF ...
No i nie napisałeś co tak naprawdę chcesz osiągnąć ...
Rozumiem problem z JoomFish. Nie da się ukryć nieprzetłumaczonych treści.

Może kilka (róznojęzycznych) stron o nieco innej treści?

chrisf
15-04-2006, 01:59
Dzieki za odpowiedź jestem mile zaskoczony. Strone mam w Iso.

Tak dokładnie o to mi chodzi- róznojęzyczne strony o nieco innej treści. Jedyny "patent" który mi jeszcze przychodzi do głowy to zainstalowanie na przykład 4 wersji joomla na zasadzie www. moja stronka/pl. i dalej /ru, /de, e.tc .Może sa jednak bardziej praktyczne i prostsze sposoby (czytaj wygodniejsze w użyciu)

wpadłem na pomysł aby zbudować tę wieżę babel na 4 templetkach do których podpinam nowo utworzone moduły menu i wszystko byłoby okey, gdyby nie krzaczory w tytułach artykułów.

Rybik
15-04-2006, 05:48
to sie moze okazac grubsza robota ale tak sobie dumam, ze moznaby rozszerzyc procedure sprawdzajaca widzialnosc elementu (sa takie dla niezarejestrowanych, zeby dodatkowo sprawdzala czy jest tlumaczenie w danym jezyku. Na moj maly rozumek to tylko kwestia sformuowania dobrego zapytania SQL czy jest tlumaczenie i wladowanie tego w ifchecku jako dodatkowy warunek wszedzie tam gdzie cms sprawdza widzialnosc dla usera.

"wszedzie tam" brzmi groznie ale majac dobry edytor z multifile search, łatwo wytropić interesujące nas wystapienia, jezeli jeszcze nasze wymagania sprowadzaja sie tylko do tresci i menu (tak na dobry poczatek) to nie taki diabel straszny ... :D

viper
15-04-2006, 09:43
......
wpadłem na pomysł aby zbudować tę wieżę babel na 4 templetkach do których podpinam nowo utworzone moduły menu i wszystko byłoby okey, gdyby nie krzaczory w tytułach artykułów.
Do każdego języka szablon z sztywno przypisanym kodowaniem potem >>Witryna>>Menadzer szablonów>> Szablony witryny. zaznaczasz szablon xx_en i klikasz w >> przypisz. Potem wybierasz menu lub pare menu i zapisz.
To co napisałem to tylko teoria , sprawdz i daj znać czy idzie
Pozdrawiam

chrisf
15-04-2006, 11:42
Własnie ten pomysł Miły Viperxpie wałkuje, ale troche z sił upadłem. -Ten rozgardziasz świąteczny- Mój dodatkowy problem polega na tym że i tak strona już posiada 4 templetki , kolejne 4 językowe dla kazdej polskiej to razem już 16. Ja sie w tym połapie, ale inni użytkownicy. Nie wiem jakie rozwiązanie "pociągne". Mój problem z krzakami moze sie okaże banalny, żle dopisałem do templetki kodowanie. Jesli tak byłoby to proste rozwiązanie na budowe wielojezycznego portalu bez joomfisha i o zróznicownej tresci i wygladzie

Będe Miły Rybik szukał prostszego rozwiązania, bo ja jeszcze lekko tumanowaty w bazach danych

magic
15-04-2006, 13:30
Poza tym patentem z templatkami jeszcze jest parę możliwości.
Np. na upartego możesz mieć 4 osobne instancje Joomla! podpięte do jednej bazy ze wspolną rejestracją użytkowników. Jest do tego nawet gotowe oprogramowanie. http://extensions.joomla.org/component/option,com_mtree/task,listcats/cat_id,1790/Itemid,35/
Na twoim miejscu przesiadł bym się (chyba) także na UTF.
A jeśli to nie jest bardzo pilna stronka - poczekałbym na Joomla! 1.5 - nie dam głowy, czy problem wyświetlania nieprzetłumaczonych artykułów będzie tam rozwiązany, ale ogólnie - w związku z multijęzycznością tej wersji - miałbyś bardziej z górki. Poczekałbym, bo o ile wiem - przesiadka na wersję 1.5 nie będzie łatwa i bezbolesna.
Tutaj masz sporo na temat różnych spraw związanych z multilang: http://forum.joomla.org/index.php/board,123.0.html (ale pewnie już tam byłeś ;) ).

chrisf
15-04-2006, 13:46
Dzieki magic
mysłałem o tym rozwiazaniu z kilkoma instalacjami.
i stokrotne dzieki za linki , zaraz tam rusze. Przy okazji czy te linie są Ok. Bo zmienia mi kodowanie strony , ale krzaki w tytułach dalej są. Moze sie gdzies obsunęłem w kodzie. Pierwszy raz wstawiam iso, a moze pies jest pogrzebany gdzie indziej.

<?php

defined( '_VALID_MOS' ) or die( 'Direct Access to this location is not allowed.' );
$iso = split( '=', _Windows-1251 );
echo '<?xml version="1.0" encoding="'. $windows-1251 .'"?' .'>';
?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<?php if ( $my->id ) initEditor(); ?>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; <?php echo _windows-1251; ?>" />

magic
15-04-2006, 14:07
Właściwsze (chyba) podejście do tematu masz tutaj: http://www.forum.joomla.pl/forum/showthread.php?t=167

chrisf
15-04-2006, 15:03
Nie będe krzyczał yes, ale ...
Odpowiedz na pytanie czy bez joom fisha mozna zbudować róznojęzyczny portal z zróznicowanym wygladem i kategoriami brzmi -tak. Na polskiej joomli z iso- oczywiście

Wersja wielotempletkowa jedno z rozwiązań
Do każdego języka szablon z sztywno przypisanym kodowaniem potem >>Witryna>>Menadzer szablonów>> Szablony witryny. zaznaczasz szablon xx_en i klikasz w >> przypisz. Potem wybierasz menu lub pare menu i zapisz.
To co napisałem to tylko teoria , sprawdz i daj znać czy idzie.

To juz nie teoria sztywne kodowanie to UTF-8 i idzie( polskie pod iso) ale jest maly feler jeszcze go sprawdzę strony wyswietlają sie w kazdym razie w porzadku.

maly suplemant żeby dobrze chodziło pod IE i cyrylca nie krzaczyła trzeba byo ustawic kodowanie windows-1251
Minus tego rozwiązania: jesli wracamy do wyedytowanego tekstu w panelu administratora musimy w przegladarce wybrać odpowiednie kodowanie znaków.