PDA

Zobacz pełną wersję : Grafika w template



mateos
15-04-2006, 15:48
Wykonalem prosty template z pomoca mambosolution, ale nadal nie wiem jak dodac do tego projektu grafike... Mam na mysli np. przyciski, paski i tlo tytulow takich jak Nowosci i Popularne.

Jaki plik odpowiada za to jaka grafika gdzie "stoi". Jezeli jest to plik html, ktory pokazuje polaczone "slices" to jak go polaczyc z innymi plikami template (css i php) tak aby wszystko dzialalo.

Za pomoc bede bardzo wdzieczny.

Rybik
15-04-2006, 16:21
sciagnij jakis templak tabelaryczny typu solarflare i porownaj to co masz z tym co trzeba

podmien sekcje body z gotowca na swoja i wstaw gdzie trzeba odpowiednie <?php loadmodule...?> w pliku css ustawisz jak maja wygladac typowe elementy strony (linki, przyciski, formularze, itp)

mateos
15-04-2006, 16:35
Nie wiem czy dobrze zrozumialem.

Ja mam juz caly gotowy template, ale bez grafiki. Informacje o plikach graficzny powinienem dopisac do CSS? W jednym z tutoriali znalazlem cos o pliku html, ktory ma zawierac informacje tylko o polozeniu grafiki. Czy jest mi on potrzebny? Czy wystarczy uzupelnic plik CSS i zaladowac pliki do katalogu images?

mawir
15-04-2006, 18:12
Spróbuję bardzo prosto wytłumaczyć (może sie uda :)).
1. Podstawiasz sobie templatkę, która Ci się podoba.
2. Kiedy strona z templatką jest wyświetlana - klikasz PKM na obrazku z templetki i sprawdzasz właściwości. We właściwościach podaje Ci jak się dany plik graficzny nazwywa, jakiej jest wielkości i gdzie jest umiejscowiony.
3. Podstawiasz plik graficzny przygotowany przez siebie (o tej samej nazwie i wielkości) w miejsce orginalnego pliku.
4. Odświeżasz stronę ... i już powień wyświetlać się twój obrazek.

Jest to oczywiście bardzo prymitywna metoda na początek.
Scieżki do plików graficznych templatki są albo w pliku index.php templatki albo w css templatki.

mateos
15-04-2006, 19:27
Ale w mojej template nie ma nawet sciezek do tych obrazow. Chodzi o to aby w danym module np. menu kazda z pozycji byla przyciskiem.
Czyli przycisk a na tym tekst wygenerowany przez strone. Tak jak w template rhuk.

mawir
15-04-2006, 20:45
Ależ oczywiście, że są ścieżki ...
Nawet na tym forum, jak klikniesz na tej ciemnoniebieskiej belce i zaznaczysz "pokaż obrazek tła" a następnie na tym obrazku "Własciwości" - to dowiesz się jak się obrazek nazywa i gdzie jest.
W twoim wypadku jeżeli chodzi o menu uzyskasz nazę obrazka tła, następnie tej nazwy szukasz w pliku css i tam możesz zmienić np. :
- odstęp tekstu od krawędzi
- wyskość przycisków
- obrazek tła dla przycisków a własciwie jego nazwę i lokalizację.

Jeżeli masz belkę z tytułami do artykułów - jak wyżej.
Każdy przycisk, każda belka i większość teł ma swoje nazwy np. gradient_panelsurround.gif - to jest niebieskie tło z tego forum. Potem szukasz tego pliku w katalogu templatki. Tam (jak znasz jego wielkość np. 20x50 pix) to możesz go podmienić na swój ....

Nie mam pojęcia jak to prościej wytłumaczyć ... :confused:

mateos
15-04-2006, 20:51
Ja to swietnie rozumiem, ale to dziala w przypadku modyfikacji istniejacego juz template wlasnie z takimi przyciskami, a ja stworzylem juz swoj wlasny template, w ktorym nie ma wogole grafiki i chcialbym ja sam stworzyc. Podejrzewam, ze sprawa polega na wstawieniu tla np. za kazdy link w menu i tym sposobem uzyskuje sie menu zlozone z przyciskow (zmiana w pliku CSS). Ale chcialem sie upewnic czy wlasnie o to chodzi czy moze jest zupelnie inna metoda? Mam pocieta grafike na kawalki i nie do konca wiem jak ja "poskladac" tak aby dzialala.

Rybik
15-04-2006, 21:18
@mawir nie rob z siebie ignoranta, bo juz prosciej nie moge a swieta sa i nie wypada bluzgac

Potrzeba Ci szblonu joomla tak ? To wez sciagnij jakis gotowy i obejrzyj czego joomla wymaga.

masz index i templak ma index no to luzik - obejrzyj tamten index.php i zobacz co sie dzieje w srodku , to html, wzbogacany wstawkami php ... rzuc sie na gleboka wode i podmien cala sekcje body w oryginalnym na swoj, i uzupelnij poleceniami ladujacymi moduly, jak juz bedzie wyswietlal to co chcesz ale nie tak jak chcesz to zobacz pozniej zrodlo strony w mozilli i sprawdz jakie style CSS sa stosowane do formatowania roznych elementow -> dodaj/zmien ich formatowanie w pliku .css

ten topic nie ma nic wspolnego z joomla a forum nie sluzy do nauki dHtmla, wszystko jest ladnie opisane w pomocy i w samouczkach w necie.

jezeli nastepny post autora nie wykaze ze umie cokolwiek zrobic z html+css, lub ze przeczytal cokolwiek z serwera pomocy to w ramach swiatecznej ugody zgodze sie na skasowanie topica bez wypisywania wiekszej ilosci inwektyw

mateos
15-04-2006, 21:27
Ok. Wszystko jasne, jakos sobie poradzilem :D