PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla dla początkujących



igns
18-04-2008, 16:14
Witam wszystkich ponieważ jest to mój pierwszy post na forum.

Zamierzam zbudować serwis oparty na joomli. Jako początkujący mam do was pytanie co możecie mi polecić na początek przygody z joomla. Czy istnieje jakaś edycja, która jest bardziej przyjazna mniej zaawansowanym użytkownikom?

Pozdrawiam:
Artur

crazyluki
18-04-2008, 16:25
eee ? edycja ? edytor wysiwyg jakiś (jeśli chodzi o edycję tekstu)
pomoc.joomla.pl i demo.joomla.pl , wróć jak przeczytasz :):)

igns
18-04-2008, 16:27
Czytałem, ale jest edycja z Kapeluszem, oficjalna, nieoficjalna, 1.5 i nie wiem, którą wybrać na początek.

crazyluki
18-04-2008, 16:31
aaa taka edycja - w każdej joomli z serii 1.0.X panel administracyjny jest taki sam.
w 1.5 jest inny ( bardzo podobny) lecz niestety do joomli 1.5 jest mniej dodatków.
dla 1.0.x jest dużo więcej opisów i opisów błędów. jest to starsza joomla ( wciąż aktualizowana) dzięki czemu wiele problemów jest już opisanych.
Poszukaj joomli JIE ( z polskim panelem administratora) oraz poczytaj pomoc.joomla.pl i demo.joomla.pl

igns
18-04-2008, 16:55
Dzięki, a co myślicie o Joomla! Power Edition ?

crazyluki
18-04-2008, 16:58
nic. zwykła joomla z dodatkami preinstalowanymi. w dodatku stara ( 1.0.12) a dodatki mało aktualne;)

igns
19-04-2008, 03:06
Mam głupie pytanie: Czy jest jakaś joomla która ma polskie frontpage panel admina i nie wykrzacza się treść strony. Kombinowałem z tymi instalacjami http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_docman/task,cat_view/gid,49/Itemid,66/ i albo nie mają spolszczonego admina albo jak mają wszytsko spolszczone to się wykrzaczają polskie litery :/ co radzicie mi zainstalować. Problem nie występował jedynie w Joomla! Power Edition gdzie wszytsko było spolszczone i nie wykrzaczało się.

dkint
19-04-2008, 08:08
Mam głupie pytanie: Czy jest jakaś joomla która ma polskie frontpage panel admina i nie wykrzacza się treść strony. Kombinowałem z tymi instalacjami http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_docman/task,cat_view/gid,49/Itemid,66/ i albo nie mają spolszczonego admina albo jak mają wszytsko spolszczone to się wykrzaczają polskie litery :/ co radzicie mi zainstalować. Problem nie występował jedynie w Joomla! Power Edition gdzie wszytsko było spolszczone i nie wykrzaczało się.

Witam

Sprawdź jakie masz kodowanie bazy danych na serwerze ... problem z krzaczeniem się polskich znaków dotyczy najczęściej źle ustawionego kodowania bazy danych bądź źle ustawionego kodowania templatki w stosunku do tego co masz w bazie danych ...

pozdrawiam
Krzysiek

crazyluki
19-04-2008, 11:30
http://www.pomoc.joomla.pl/images/stories/filmiki/baza.htm obejrzyj uważnie. załóż bazę wg tego filmiku. poza tym mam pytanie o krzaczki - odsyłam do dziesiątek tematów na forum - wpisz w wyszukiwarkę - brak polskich znaków, krzaczki lub coś podobnego:)
pozdrawiam

igns
19-04-2008, 16:08
Obejrzałem zrozumiałem i tak mam ustawione w phpmyadminie:

System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
System porównań dla połączenia MySQL: utf8_unicode_ci

Jednak gdzieś wyczytałem, że się instaluje nowszą wersję joomla i dogrywa się ze starszej spolszczenie admina? Czy to jest dobry tok rozumowania? Jaką wersje i jakie spolszczenie powinienem zatem wgrać?

zwiastun
19-04-2008, 16:52
Zły, bo nie ma możliwości "dogrania" admina!

igns
19-04-2008, 17:03
To w takim razie chyba jestem za głupi żeby korzystać z joomli :/ albo pomęczę sie już z tym angielskim adminem...

zwiastun
19-04-2008, 17:07
Skąd takie wnioski?
Joomla 1.0 nie jest dostosowana do lokalizacji zaplecza. Zaplecze zostało zlokalizowane w wersjach J!+AL oraz JIE. Lokalizacja w obu przypadkach oznacza spore zmiany w blisko 140 plikach + dodanie plików językowych.
Ot wszystko.
Zainstaluj pobraną z joomla.pl wersje 1.0.15 JIE (najlepiej utf) i po sprawie. Aktualizacja do 1.0.15 będzie prawie że zaraz, a w każdym bądź razie na dniach.

igns
19-04-2008, 18:32
udało mi się pokombinowałem trochę w phpmyadminie i jest ok mam polskiego admina i frontpage :)

crazyluki
20-04-2008, 17:49
kur*a. lekki szał mnie ogarnia. gdzie to przeczytałeś ?


http://www.joomla.pl/index.php/content/view/368/2/
przeczytaj tam - ale dokładnie :) w razie problemów - zapraszam na forumową szukajkę - jest tu odpowiedź na większość pytań, a problemy z instalacją są ze wszech stron opisane;)

zwiastun
20-04-2008, 20:19
Crazyluki, co się nerwujesz. Od jakiegoś czasu mamy w Polsce run na cuda. Pogrzebał chopak w phpMyAdminie i ma. Przecie nie narzeka, ze nie ma!

kurtz
20-04-2008, 23:08
Igns opisz swój przypadek krok po kroku - żeby każdy wiedział. My mamy taką zasadę na forum, że jak coś rozkminimy, to się tą wiedzą dzielmy. Dzięki temu ktośznajduje rozwiązanie swojego poblemu. :D

igns
20-04-2008, 23:59
Bardzo chętnie bym to zrobił, ale moja metoda to metoda prób i błędów. Wszedłem do phpmyadmina i bawiłem się kodowaniem każdej bazy zaczynając od contentu. W moim przypadku to chyba latin2.

zwiastun
21-04-2008, 00:05
Igns - czy Ty coś rozumiesz z tego, co tutaj piszemy? Icek sobie szutki prawi z tego samego, co wcześniej ja. Jakim to cudem, "grzebiąc" w phpMyAdminie, uzyskałeś polskie zaplecze?
Skoro Ci się taki CUD zdarzył, to radzi byśmy wiedzieć, jak do tego doszło!

igns
21-04-2008, 00:47
Nie, polskie zaplecze miałem kombinowałem z kodowaniem "frontpejdżu" ;) Instalowałem kilkanaście razy różne instalacje i najlepsza okazała się polska z polskim adminem, ale z błędnym kodowaniem. I właśnie to kodowanie poprawiałem w phpmyadminie

inkos
21-04-2008, 02:10
Ufff.... Niestety nie zdarzyl się zaden cud. A już myslałem iz igns odkrył coś co przed nami ukrywało (od lat :D) nie tylko Core Joomla ale i PCJ!. ;)

igns
21-04-2008, 12:59
Ładnie to tak śmiać się z początkującego użytkownika :] ?

zwiastun
21-04-2008, 13:02
Spoko, nie przejmuj się, dałeś powody, ale to wbrew pozorom, życzliwe żarty!