PDA

Zobacz pełną wersję : kodowanie, którą wersję wybrać??



sirandrew
21-04-2008, 17:36
Witam, przymierzam się do zainstalowania strony opartej na cms-ie Joomla.
Wiem, że dosyć często występują problemy z kodowaniem i polskimi literami.
Stąd moje pytanie, które za chwilę zadam:
Posiadam konto na którym mogę utworzyć bazę danych tylko z panelu konta, inaczej się nie da.
Z Phpmyadmia`a nie pójdzie, czyli przy instalacji Joomla tylko utworzy tabele.
Ustawienia serwera są następujące:
Zmienne i ustawienia serwera


Zmienna
Wartość sesji / Wartość globalna
auto increment increment

1
auto increment offset

1
automatic sp privileges

ON
back log

50
basedir

/usr/local/mysql/
binlog cache size

32 768
bulk insert buffer size

8 388 608
character set client

utf8
(Wartość globalna)

latin1
character set connection

utf8
(Wartość globalna)

latin1
character set database

latin1
character set filesystem

binary
character set results

utf8
(Wartość globalna)

latin1
character set server

latin1
character set system

utf8
character sets dir

/usr/local/mysql/share/mysql/charsets/
collation connection

utf8_unicode_ci
(Wartość globalna)

latin1_general_ci
collation database

latin1_general_ci
collation server

latin1_general_ci
completion type

0
Przy otwarciu Phpmyadmina pokazują się następujące ustawienia:
System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
System porównań dla połączenia MySQL: utf-8_unicode_ci
Dodam na koniec, że chcę zainstalować Joomla 1.0.x -13 lub -15 jak trochę jeszcze poczekam.
Teraz czas na pytanie.
Proszę o podpowiedź, którą wersję mam zainstalować, aby strona frontowa i panel administracyjny były w języku polskim. I, aby nie było nigdzie krzaczków zamiast polskich znaków, zarówno “na stronie”, jak i w panelu administracyjnym.
Jest jeszcze możliwość, abym zamienił sobie konto i dobrał ustawienia konta (domyślne kodowanie) na takie, aby były one zgodne z wersją Joomli, którą mi polecicie.
W tym przypadku proszę o parametry ustawień konta, które mam wziąć do poleconej wersji Joomla.
Pozdr.

zwiastun
21-04-2008, 17:53
Joomla International Edition

sirandrew
21-04-2008, 19:12
I nie ma znaczenia, czy to będzie utf, czy iso przy tych parametrach serwera, które podałem?
Jak zrobię teraz dobrze, to później nie będzie problemów...
Mniej problemów ze mną będzie, przynajmniej, jeśli chodzi o kodowanie...
A ty adminku, którą na takich parametrach serwera, wersję wybrałbyś, i dlaczego?
Modułów, z którą wersją jest więcej?

Ta wersja JiE 1.0.15 za długo będzie?

crazyluki
21-04-2008, 20:44
adminku?


wybierz utf- jest bardziej uniwersalna. Najlepiej to samemu popróbować.
1.0.15 - jak to mówią - w najbliższym czasie:)

sirandrew
22-04-2008, 13:27
adminku?

wybierz utf- jest bardziej uniwersalna. Najlepiej to samemu popróbować.
1.0.15 - jak to mówią - w najbliższym czasie:)
Widzisz Crazyluki, wykrakałeś nowe wersje 1.0.15 i są.
"adminiku"...
To było zdrobnienie do Bardzo Poważnego Administratora...
Spróbuj coś więcej powiedzieć na zadane wyżej pytanie, czy ustawienia domyślne mojego phpmyadmina na koncie nie mają znaczenia którą wersję wgrać, aby nie było krzaczków zamiast polskich znaków? Na którą wersję jest napisanych więcej modułów?

crazyluki
22-04-2008, 13:34
wybierz utf- jest na nią więcej dodatków. do iso trzeba ja potem konwertować i tak dalej.
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/680/64/ tutaj zobacz o bazie danych

zwiastun
22-04-2008, 16:51
z tymi komponentami to bywa, niestety różnie, więcej jest jednak kodowanych w ISO, ale przekodowanie to nie aż taki problem

crazyluki
22-04-2008, 18:45
po polsku jest więcej w iso. lecz jednak wydaje mi się że ogólnie więcej jest w utf-8. Jeśli się mylę przepraszam.

crazyluki
22-04-2008, 19:43
myliłem się - zwiastun już mi to wytłumaczył:


[19:32:34] Stefan Wajda napisał(a):komponenty najczęściej są w standardzie iso (wersja angielska nie ma znaczenia iso czy utf, a pozostałe wersje, jeśli są, to rzadko utf)
[19:33:27] Stefan Wajda napisał(a):warto wiedzieć, to normalne - joomla 1.0 standardowo nie jest dostosowana do utf8

sirandrew
22-04-2008, 20:15
myliłem się - zwiastun już mi to wytłumaczył:
[19:32:34] Stefan Wajda napisał(a):komponenty najczęściej są w standardzie iso (wersja angielska nie ma znaczenia iso czy utf, a pozostałe wersje, jeśli są, to rzadko utf)
[19:33:27] Stefan Wajda napisał(a):warto wiedzieć, to normalne - joomla 1.0 standardowo nie jest dostosowana do utf8

To co w końcu mam zainstalować?????????

ZWIASTUN, zadecuduj za mnie, bo sie pogubiłem.
Bo jesli, Joomla JIE 1.0.15 utf - nie,
a Joomli JIE 1.0.15 iso nie ma,
tylko jest Joomla JAL 1.0.15 iso, to tę ostatnią mam brać, czy czekać na
Joomla JIE 1.0.15 iso ??? A bedzie ona wypuszczona?
Wałkuę temat, bo nie chce za jakiś czas znowu marudzić na forum o krzaczkach.
I nikt mi nie odpowiedział jakie znaczenie maja ustawienia mojego serwera, patrz powyżej...
Sprawa powinna być prosta.
Ustawienia serwera są znane.
A ja chcę mieć wersję 1.0.15 z polskim panelem administracyjnym, bez krzaczków, zamiast poskich znaków.
Pozdrawiam...

crazyluki
22-04-2008, 20:20
bierz Joomla JAL 1.0.15

sirandrew
22-04-2008, 20:52
bierz Joomla JAL 1.0.15
OK. Biorę tę wersję. To jest wersja iso, a jaka jest róznica, między tą wersją, a JIE 1.0.15 iso. To tak dla swojej wiedzy...
Czy to jest to samo?

inkos
22-04-2008, 22:20
Czy to jest to samo?
Czytać czytać i jeszcze raz czytać to co tutaj jest napisane:
http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_docman/task,cat_view/gid,49/Itemid,58/
Potez zrozumieć, zrozumieć i wybrać co potrzeba. :)

sirandrew
22-04-2008, 23:09
Czytać czytać i jeszcze raz czytać to co tutaj jest napisane:
http://www.joomla.pl/index.php/index.php/component/option,com_docman/task,cat_view/gid,49/Itemid,58/
Potez zrozumieć, zrozumieć i wybrać co potrzeba. :)
Po przeczytaniu tej strony poniżej i wcześniejszych postach wypada chyba się pożegnać z Joomlą...

Co innego w postach, a co innego w treści...
http://www.joomla.pl/index.php/content/view/368/2/

A zadałem na poczatku, takie proste pytanie, mówiąc jednocześnie, co sam posiadam...
Pozdr.

inkos
22-04-2008, 23:20
Masz dwa wyjścia - poddać się i zainstalować sobie np. opuszczonego przez twórców jportala (po polsku od a do z) albo też wziąść się w garść - nie marudzić na forum i stawiać warunki - jak mi nie odpowiecie to Joomla nie zainstaluje u siebie. Taki szantaż nic Ci nie da - mu tutaj nic nie mamy (no może poza problamami i postami na forum - żart - ale naprawdę to lubimy) z tego iż zainstalujesz sobie Joomla u siebie.

Czy problemem jest dla Ciebie ściągnięcie kilku paczek i zainstalowanie ich na chwilkę u siebie?

A teraz konkrety: Zwiastun podpowiedział Ci jaką wersję. Linka masz na joomla.pl. A pewne ustawienia same nasuwają jaka to ma być wersja. Ale jak nie potestujesz to nigdy nie będziesz wiedział czy będzie ok. Nawet jeśli ktoś Ci tutaj napisze że tak a tak ma być. TROCHĘ INICJATYWY. A teraz - do roboty :D

zwiastun
22-04-2008, 23:33
1. Już pisałem, co - JIE. Na serwerze masz idealnie pasujące ustawienia (kodowanie MySQL, metoda porównań). Dlaczego unikod i czy lepszy unikod czy ISO, to wybacz, nie do rozważań tutaj - abecadło.

2. JAL - wersja kodowana w ISO ze zlokalizowanym zapleczem. Od JIE różni się "drobiazgiem" - kodowaniem plików językowych i plików XML. Nie jest nazwana JIE-iso, co by niepotrzebnie nie mieszać (choć się trochę zamieszania zrobiło po zastosowaniu takiego określenia przy wydaniu J! 1.0.13).
Istotą JIE jest kodowanie w utf-8. Ot, tyle.
JAL wydawaliśmy wcześniej, choć w nieco innym rozwiązaniu programowym. Obecne jest też nieco inne, niż JIE-iso 1.0.13. Różnice są w instalatorze. Instalator nie ingeruje w kodowanie bazy danych (w JIE ingeruje!)

3. Sam sobie robisz problem, tam gdzie go nie ma. Przekodowanie plików językowych i plików XML w komponentach czy w modułach to prosta czynność. Komentować nie będę - musiałbym być przykry!

sirandrew
23-04-2008, 00:18
Dzięki ZWIASTUNIE. Informacja wyczerpująca.
Postem Crazyluki`ego z 19,43 źle się zasugerowałem, zwłaszcza tą drugą częścią cytatu:


myliłem się - zwiastun już mi to wytłumaczył:
Cytat:
[19:32:34] Stefan Wajda napisał(a):komponenty najczęściej są w standardzie iso (wersja angielska nie ma znaczenia iso czy utf, a pozostałe wersje, jeśli są, to rzadko utf)
[19:33:27] Stefan Wajda napisał(a):warto wiedzieć, to normalne - joomla 1.0 standardowo nie jest dostosowana do utf8

"Komentować nie będę - musiałbym być przykry!"

Postaraj się w przyszłości tego typu uwag nie wstawiać. Nie warto. Nie tylko mnie... Jesteś przecież, jak wcześniej napisałem, Bardzo Poważnym Administratorem. ;)
A to zobowiązuje...
Pozdrawiam całą ekipę.