PDA

Zobacz pełną wersję : polskie znaki w miesiącach sondy 1.0.13 utf



marcin11
24-04-2008, 20:42
Jak rozwiązać brak polskich znaków w nazwach miesięcy sondy joomla 1.0.13 utf?
Udało mi się tylko naprawić mięsiące w archiwum.
Cała reszta wyświetla się poprawnie.

osmin
25-04-2008, 08:58
Ja się podepnę pod temat z modułem
EventListQ Calendar

Tak jak marcin11 naprawiłem nazwy miesięcy w archiwum, ale w tym module są krzaczki w miesiącach i dniach, np: KwiecieÅ� lub Å� (jako ŚR). Nazwet w języku niemieckim występuje coś takiego - März - mimo że w pliku german.php jest "März" lub oryginalnie "März".

andrzej61
25-04-2008, 09:43
Od razu z pełnym przekonaniem mogę polecić zainstalowanie Joomli 1.0.15 pl iso. Przy Joomli 13 utf wiem z doświadczenia że będą występować problemy z kodowaniem przy wielu okazjach. Natomiast Joomla 1.0.15 działa pięknie. Nie ma z nią żadnych praktycznie problemów. Jest bardzo udaną wersją. Domyślam się że problem opisany dotyczy świezo postawionej Joomli więc nie ma zbyt wielu problemów z przenoszeniem zawartości na nową Joomlę. A to co jest opublikowane można zrobić kopie i po zainstalowaniu nowej Joomli wstawić. Polecam Joomlę 1.0.15 pl iso bo jest udana.

osmin
25-04-2008, 09:57
Zaraz zobaczę w wersji 1.0.15 utf.

andrzej61
25-04-2008, 10:44
Ale nie utf tylko iso. Po co utf

osmin
25-04-2008, 12:55
Po to, by różne wersje językowe serwisu mogły zaistnieć. Z tego co wiem, to z ISO są problemy.

marcin11
28-04-2008, 09:58
Jeśli chodzi o miesiące w sondzie joomla 1.0.13 utf - udało mi się naprawić:
w components/com_poll/poll.php zamieniłem następujące wiersze:
$first_vote = mosFormatDate( $dates[0]->mindate, _DATE_FORMAT_LC2 );
$last_vote = mosFormatDate( $dates[0]->maxdate, _DATE_FORMAT_LC2 );
na:
$first_vote = iconv("ISO-8859-2", "UTF-8", mosFormatDate ( $dates[0]->mindate, _DATE_FORMAT_LC2 ));
$last_vote = iconv("ISO-8859-2", "UTF-8", mosFormatDate ( $dates[0]->maxdate, _DATE_FORMAT_LC2 ));
i teraz wyświetla się poprawnie.
Co do wyboru pomiędzy utf a iso - cały czas nie mogę dociec, która jest korzystniejsza. Zwiastun twierdzi, że utf - ale w nich rzeczywiście ciągle coś się wykrzacza i trzeba naprawiać (wiem, że chodzi o kodowanie). Ale nie tylko...
Bazę danych mam w utf-8 (z przydziału), a jednak mniej błędów jest pod joomla iso - w żadnym momencie nie miałem kłopotów z polskimi znakami. Za to są błędy w zapleczu admina - omijam je nadpisując niektóre katalogi administratora z wersji utf i wtedy jest ok (np. com_menus) - zupełnie nie wiem czemu to współpracuje ze sobą, ale taki mix działa u mnie bez zarzutów - dodatkowo w obu przypadkach utf i iso - instalatory działają tylko wtedy gdy xml w instalkach są w utf (z tym wyjątkiem, że przy joomla utf nie mają polskich znaków) - dlaczego???:)

osmin
28-04-2008, 19:54
U mnie zadziałała zmiana w pliku tmpl/default.php (ściągnięte z innego forum):

line 38:
Code: $title = htmlentities(ucfirst($month_length)).' '.$year_len gth; #note that some locales don't capitalize month and day names
replace with:
Code: $title = iconv('utf-8', 'utf-8', (ucfirst($month_length))).' '.$year_length; #note that some locales don't capitalize month and day names Solving daynames
line 56:
Code: $calendar .= '<th class="mod_eventlistcalq_daynames" abbr="'.htmlentities($d).'">&nbsp;'.htmlentities($day_name_length < 4 ? substr($d,0,$day_name_length) : $d).'&nbsp;</th>';
replace with:
Code: $calendar .= '<th class="mod_eventlistcalq_daynames" abbr="'.htmlentities($d).'">&nbsp;'.iconv('utf-8', 'utf-8', ($day_name_length < 4 ? substr($d,0,$day_name_length) : $d)).'&nbsp;</th>';

Mam polskie znaki, ale zamiast "Śr" mam "ś" i teraz odkryłem, że nie mam angielskich nazw miesięcy i dni, tylko polskie. Natomiast w języku niemieckim jest OK.

Jak poprawić, aby były wyświetlane angielskie nazwy i to nieszczęśne "Śr"?
adres testowej strony to www.chalabala.info/joomla5 (http://www.chalabala.info/joomla5)

zwiastun
28-04-2008, 21:37
Co do wyboru pomiędzy utf a iso - cały czas nie mogę dociec, która jest korzystniejsza. Zwiastun twierdzi, że utf - ale w nich rzeczywiście ciągle coś się wykrzacza i trzeba naprawiać (wiem, że chodzi o kodowanie). Ale nie tylko...

Gdzie twierdzi?
Najpewniejsza jest oryginalna wersja!
JAL! w obecnym wydaniu to prawie to samo co JIE, z tym że:
a) w ISO (jak oryginalny J!)
b) instalator nie ingeruje w kodowanie tworzonej bazy danych (czyli jest jak w oryginalnym Joomla!)
c) obsługuje lokalizację zaplecza

JIE jest "lepsze" dla witryn wielojęzycznych, począwszy od sytuacji, gdy mamy 2 witryny w 2 językach różnie kodowanych, a żaden nie jest angielski.
Ale JIE rodzi i będzie rodziło czasem niespodziewane, a czasem spodziewane problemy z kodowaniem, bo:
a) Joomla 1.0.x nie jest w pełni kompatybilny z utf-8
b) ani php4, ani php5 nie mają pełnej dobrej obsługi unikodu (taka będzie dopiero w php6)

zBEw
18-05-2008, 20:43
jeśli nadal brakuje Wam rozwiązania tego problemu to ja je znalazłem tutaj:

http://www.mambers.com/instalacja-i-aktualizacje/16939-utf-8-i-polskie-t-umaczenie.html

i wszystko chodzi jak należy, przynajmniej na razie

pozdrawiam